שלום

חדת קרן

New member
שלום

אני מכינה עבודה בתחום מדעי הרוח .. על יוצר (פירנדלו ) שזוגתו סבלה מהתמוטטות נפשית . הוא טיפל בה (ראשית המאה בצפון איטליה ) במשך 15 שנהעד שויתר ואישפז אותה . אני מניחה בשל הטיפול הירוד והסטיגמה הוא התאפק ועדיף לסבול . הסימפטומים שהוא מתאר היו של התקפי קנאה וזעם , ידוע שהייתה לכך השפעה רבה על היצירה שלו (אלמנטרי...לא ? ) סיפורי קנאה וזעם .. ברמה של חולי נפשי , ידוע שקיימים גם בחברה של ימינו ולא רק לפני מאה שנה . ידוע מן הביוגרפיה שלו שהמחלה שלה הייתה גנטית כנראה , כי גם אביה היה קנאי, עד שלא הניח לרופא מיילד לילד את רעיתו והיא מתה כתוצאה מסיבוך בזמן הלידה . השאלה שלי , בעצם יש לי כמה ... א. האם זה באמת יכול להיות גנטי , לדעתכם ? או אולי זה דפוס התנהגות מועתק ? ב. האם מישהו יכול לתאר בגילוי לב מפורט כיצד חיים לצד מישהו עם הפרעה .. ועוד כזו הפוגעת בזולת ? ג. בעקבות מה שסיפרתי על פירנדלו ... איזה מן טיפוס הוא היה ? אני יודעת שהתשובות (אם יהיו ) הן סובייקטיביות .. אבל זה בדיוק מה שאני מחפשת . כי מאוד הייתי רוצה לדעת ... מה הלך אצלו שם .. בד´ האמות . כל זה נובע מתוך עניין טהור להכיר אישיות יוצרת החיה תחת השפעה כל כך דומיננטית נכפית . אני אודה ואכיר תודה על כל תשובה , אמיתית שתהיה .

ל ו ל י ת

New member
חדת קרן שלום

בחרת נושא מרתק לכתיבה. שיהיה לך בהצלחה. לגבי שאלתך לא יודעת מי כאן יוכל לענות לך מנסיון אישי שכן לא כתבת מספיק על המצב של כל אחד מהם. וחוץ מזה מי שיענה לך זה אומר חשיפה רצינית שלו. כתבתי לך תשובה אבל קראתי אותה ומאד קשה לי עם מה שעניתי לך. כי זה עושה לי הרגשה של לקחת ו"להדביק" אבחנות לאנשים בלי שאני מכירה אותם ומי אמר בכלל שהיתה להם הפרעה נפשית?! הקיצר זה מאד לא מקצועי אבל אני אתן לך כמה כיוונים לצורך התרגיל....דעי לך שאם אלה היו דמויות אמיתיות חיותשהיית שואלת לגביהם אסור פשוט אסור לאבחן בן אדם ללא שאתה נפגש איתו וצופה בו ומכיר אותו. אני רק נותנת לך כמה כיוונים אפשריים. ... אז נניח ש: הנה ערכים הלקוחים ממערכת האבחנות שקיימת כיום. קחי בחשבון שבזמנו המון אבחנות לא היו כמו היום ומצבים תוארו אולי בצורה שונה ולא מפורטת כפי שהיום נוהגים לבדוק די בפירוט כדי לקבוע אבחנה. בכל מקרה תחפשי בכמה ספרים: DCM IV (אנגלית-ספר אבחנות מוצאים בספריות באוני´) ICD 10 (כנ"ל) "פרקים נבחרים בפסיכיאטריה" (ספר מעולה ומומלץ לדעתי וקל ומובן לקריאה) ותביטי תחת הערכים הבאים הפרעת אישיות גבולית, הפרעת סכיזו פרנואידית, הפרעת אישיות פרנואידית, שלושת אלה עשויים לעזור לך להבין יותר אולי אולי אולי אולי את דמות האישה ואביה. זה רק אם את יוצאת מהנחה שאכן סבלו מהפרעה נפשית כלשהי. אם את מחפשת מתחת לאדמה אגב תוכלי למצא משהו שיתאים לדמויות רבות! קחי גם את זה בחשבון כי נראה (מבלי להכיר את הסיפור טוב) שכאילו את מנסה "להדביק" כאן אבחנות אז אני מבלי להסכים או לא להסכים רק מכוונת אותך... אם את מחפשת מתחת לאדמה משהו עבור בעלה ומניחה שגם הוא סבל ממשהו ולא היה סתם איש טוב שרוצה את אשתו לידו, תוכלי לחפש עליו בין היתר תחת הכותרת :הפרעת אישיות תלותית, אך אני מרגישה שאני עושה כאן עוול לדמויות ולאבחנות. ולסיום אני מפנה אותך להשכיל, כאדם וכבחורה סקרנית, מהדיון הרלוונטי כל כך עבורך שאנו עורכים כאן בנושא אבחנות. תוכלי ללמוד ממנו יותר לגבי המקום והתפקיד של האבחנות עבורנו כמשפחות.

Injured Soul

New member
בנוגע לגנטיקה-

עדיין לא הוכח כל קשר ישיר בין גנטיקה להפרעות נפשיות... אם כי ישנם מחקרים הטוענים שהתורשה היא גורם שבהחלט משפיע על ההסתברות לסבול מהפרעה נפשית. אצלי למשל, יש בת דודה שסובלת מהפרעה כמו שלי- וההפרעה נפוצה רק ב-2 % מהאוכ´. אימי סבלה מדכאון לאחר לידה, וקיימים מקרים נוספים. ניתן לומר שקיים קשר. זה עדיין לא הוכח.

נאווצוק

New member
לחדת קרן

שלום רב, ראשית אני מפנה אותך לספריה של מוזיאון ת"א, לחפש חומר על האומן ואולי יש סרט תעודה על עבודתו ופועלו ותמיד החיים הפרטיים של אומנים משפיעים על אופן העבודה ויצירות לא ממש ברור לי האמת יוצר של מה אומנות כתיבה צר לי אני לא מכירה ?..ואם את רוצה להכיר אומן שחי לצד אדם שהוא פגוע נפש? או אדם יוצר שהוא פגוע נפש ואז לראיין את משפחתו? יש אתרי אומנות היכולים אולי לתת לך כיוון אך קודם באיזה סוג של יוצר מדובר פירנדלו? ושוב סליחה על הבורות

חדת קרן

New member
קודם, תודה !!

אח"כ פירנדלו היה סופר , ואת קודקס היצירה שלו אני חוקרת כמובן שאי אפשר מבלי להתיחס לחיים שלו . שמשם בעצם יוצר כורה את חומרי הגלם ליצירה . במיוחד סופר שידוע שתכונת הסופרים היא תצפיתנות . במקרה של פירנדלו , הוא חי לצד רעיתו 26 שנה , שמתוכן 15 שנה היא סבלה מאותה פארנויה . זה מעניין מאוד , כי כל אחד מאיתנו סובל ברמה זו או אחרת מאיזה דפקט מנטאלי , נרכש או מולד ..או שמי מאהובינו העניק לנו אותו במתנה ... זו דעתי הסובייקטיבית , והלא מקצועית בכללל . שיבוא עלינו שבוע נפלא ! ושוב תודה .. מצרפת מידע על פירנדלו , וכתובת מייל :[email protected] במידה ומישהו ירצה לספר ולא להחשף .. צ´או

sharpantie

New member
פירנדלו

השאלה שלך היא ממש גירוי אינטלקטואלי ואני מניח שאם תפני לאנשי תיאטרון תקבלי תשובות מעניינות למרות שהשאלה היא מתחום הפסיכיאטריה. מה שאני יכול בשעת בוקר מוקדמת זו,זה להפנות אותך למחזה של פירנדלו "שש נפשות מחפשות מחבר" שלדעת רבים נכתב בהשפעת טירופה של אשתו. במחזה יש "עירבוב" מטורף בין עולם המציאות היומיומית לעולם הבמה והתיאטרון. יש משפט אחד יפה במחזה,אחד המשתתפים מטיח בשחקנים המשתתפים במחזה "המקצוע שלכם הוא מקצוע של משוגעים...." על יתר השאלות קשה לענות ככה בשליפה בלי לתכנן מראש. אולי בהמשך....

3VIVI

New member
כן אני יכולה,,,

לחדת קרן שלום לך, מעניין שדווקא לבקשתך נעניתי למרות שאת לא "מהחולים". הזדהתי עם גיבור או מחבר הסיפור בכך שהקדיש את חייו לצידה של אישתו תוך כדי ביטוי עצמי ביצירות שלו. כלומר עשה את הבלתי יאמן גם וגם. (וכמובן שיצירתו נולדה בהתאם לתנאים האלה).היתי רוצה ללמוד ולקרא עליו יותר ,בכדי להיתחזק. הוא נישמע לי אדם רגיש וגם חזק . אדם נאמן ומסור ,אדם שמעדיף להשקיע ולתת ענה ריפוי מתוך אהבתו העצומה לאישתו מאשר להעיף אותה למוסדות שונים.ההקרבה הזאת את עצמו ואושרו האישיים מעמידה אותו בעייני כאדם בעל שיעור נעלה . ואני מיזדהה עם זה. קשה לחיות לצד אדם חולה שבנוסף למחלתו מרגיש קורבן, מרגיש דפוק לא יוצלח ושלעולם לא יראה עתיד,מכוון שאין לו למה לצפות. דווקא אני כאם (בני הוא בן 27וחולה מגיל 14 בערך)המקדישה את עצמי אליו בלי תנאים. ומכוון שאני גם בבית איתו כל הזמן המצב ניראה מפחיד ומדאיג במיוחד.(עד לפני שנתיים עבדתי). יש לו שאיפות גדולות לגבי עצמו בעתיד מצד אחד ,ומצד שני הוא נוכח ביכולות הזעומות שלו המפריעות לו בביצוע המטלות הכי פשוטות.(למרות היותו מחונן מבחינה שיכלית ובעל כשרונות רבים בתחומים כמו מוסיקה טכנולוגיה וכו) כלומר יוצא מזה שהוא לכוד ,בלי יכולת לתפקד, בלי יכולת לחלום, ובלי יכולת לבצע או לקבל עזרה. הדבר היחיד שיש לו הוא ,ההבנה של כל התהליך הזה ,של מה שקורה איתו, כלומר המחשבות שבאות סתם ככה משום מקום .וההבנה שהם שגויות וזהו הישג -. גם הוא יכול להבין בעזרתו של מישהו אחר אם המחשבה היא מציאותית או לא. הבעיה היא שמתוך המון חשבות כאלה ,ביממה אחת, מצליחה רק מחשבה אחת להיתקע קשה ..והלך כל היום.ואני לא מצליחה לגבור עליה בכדי לעזור לו. ומה שקורה ששעות וימים ולילות של קטסטרופה עומדים על הפרק.צריך להקשיב לתאורייה שלו בקשר למחשבה המיתקשרת עם חייו האומללים ,צריך לקלוט ולהבין טוב טוב למה היתכוון ואם אני מצליחה לפצח את הבעיה באופן הגיוני הכל ניגמר ,ויש שקט .ואם לא, אני צריכה לסבול קיטור של רותחין הכולל אלימות מכל הסוגים וכל המישתמע מכך. במצבים שאני מרגישה שאני עומדת לאבד את שיפיותי אני מציעה אישפוז ,והוא קצת נירגע . לפעמים השינה היא הפתרון שלו ,אך כשהוא קם המצב חוזר לקדמותו. אומר מילה על הקשר ביננו- הקשר הוא קשר חם עם אמון מלא וטוטאלי אחד בשני. קשר ללא גבולות .(לא בטוחה אם זה בריא ).לאחרונה היתי מכנה אותו קשר של אהבה ורצון לברוח אחד מהשני.- אולי הוא רוצה להיפרד ממני ואני ממנו. אנו צריכים מרחק אך לא יכולים אחד בלי השני. אצלי זה לא ממניעים אנוכיים כלל,אני יודעת שעזרה והבנה יום יומית שלי איתו מקלה עליו בהרבה את החיים. ואין הוא או אני יכולים לסמוך על אדם זר אחר שיעשה את העבודה שאני עושה איתו ללא לאות . סמכתי במשך 7 שנים על בתי החולים השונים שבהם שהה כל התרופות הטיפולים והשהייה שם היו טעות מרה.ולא רק שהם לא עזרו במאום ,אלה קילקלו והרסו לו שם את כל מה שהיה עדיין בריא. לכן אם לקחתי אחריות וחתמתי איתו ברית אמיתית.שאני אעזור לו כמטיב יכולתי בתנאי שגם הוא יעזור לי לעזור לעצמו .אין אני יכולה להפר את זה ולשלוח אותו שוב למקום היחיד בארץ שמטפל בחולי סכיזופרניה לבי´ח. רק אתמול דיברנו ומכך הבנתי שהוא מוכן להיפרד מעלי- ומישאלת ליבו היא שאם היה מקום בארץ שבו היו מקובצים כמה עשרות חולים, כמן חווה כזאת ,ששם עובדים לומדים ומיסתגלים לחיים עם כל הקשיים ,היה ברצון הולך לשם ,עם כל הקושי ,לנסות את מזלו. אני יכולתי רק להזיל דימעה כתשובה -כי מקום כזה אין בארץ. אני מעולם לא היתלוננתי להוריי או לשאר מישפחתי על הקושי הרב שאני עוברת איתו. וכשעבדתי החבר/ה מסביבי ידעו שאני אדם שנושא על גבו עוד אדם,וידעו כמה הוא חשוב ואהוב עלי-וכשהיו שואלים אותי לשלומי תמיד שמו היה עולה בחיבה גם למרות שלא הכירו אותו. היום כל הסובבים אותי מרגישים שמצבי מיתדרדר עקב המעמסה האינטנסבית לאחרונה . הם מרגישים שאני דוחה אותם מעל פניי ומיסתגרת יותר ויותר בדלת אמותיי ,קיבלתי כמה מחלות גופניות כרוניות שקשורות למערכת החיסון ואישיותי הנוחה היתחלפה לחוסר סבלנות ואפטיות. אומר שברגעים ובימים של רגיעה ובמצב שיש לי כוחות נפש, אני יכולה להיות יצירתית והתמונות שאני מציירת הם אופטימיות ורעננות. וכן לימודיי בא/ופ הם זורמים ואני גאה בעצמי ש"יוצאות" לי יכולות. אך בימים הקשים שכל כולי מוקדש לו, כי אין ברירה אחרת. השאיפות והאחריות ליצירה יורדים לטימיון. ומה שמישתמע מכך הוא ,שבכל זאת אני מצליחה להרגיש עצמי רק מידי פעם.-אפילו אם היצלחתי ביום מסויים לבשל משהו טעים ,או לקפוץ למכולת לכמה דקות אני מרגישה שזהו הישג, שהיצלחתי להגניב . אנו נימצאים במילכוד -מצד אחד מיתרגלים עדיין למונח ולמחלה, מנסים לעכל וללמוד ממנה כמה שניתן, מצד שני רוצים למגר אותה ולהיתפטר ולהיות חופשיים ממנה ,ומצד אחר יודעים שהביצה היא טובענית ולא רחוק היום שניטבע בה. עד אז אני רוצה להיות איתו ולעזור עד כמה שניתן. אבי אמר לי היום בשיחה ,שאני מאבדת את כל שנות חיי ואין שום תוצאות. החיים שלי הם אבודים בחיים לצידו ,ובכדי להציל את שנינו עלי לאשפזו במקום שמתאים לו . כעסתי עליו ואמרתי וכבני יהיה בביח´ אני לא אוכל "לחיות " יותר טוב, ולהרגיש חופשייה .,, כתבתי המון ומקווה שלא הכבדתי .,,ואם תרצי לשאול שאלות יותר מפורטות אני אשמח לענות. נ.ב. לפני שנה המצב האמור לעייל לא היתנהל בצורה כזאת -היה הכל יותר רגוע ובלי ציפיות מיותרות . היום יש משב רוח קדימה מן מרידה כזאת מן רצון לעלות רף מן אני או לא כלום ואני אאומר בכנות זה מפתיע אותי זה חדש לי ויש שאני מופתעת לטובה מתובנות (אך לא מהאלימות) אך הקושי הוא בעמידה בלחץ תוך כדי איום עתידי . יש לשנינו פסיכולוגים שונים והם יותר מבלבלים ,מאשר עוזרים. שלך ויוי.

Jersey Girl

New member
לויוי

מצרפת לך קישור לשרשור שבו אריה מחוות בראשית התארח בפורום

למעלה