שמעתי פעם טענה מוזרה

פליקס

New member
שמעתי פעם טענה מוזרה

שמעתי פעם את הטענה שאומרת שבני אדם אמורים בכלל להיות צמחוניים, ושאם הם היו אמורים לאכול בשר היו להם שיניים מיוחדות לכך. הייתי רוצה לשמוע תגובות לטענה הזאת- לפי דעתי שמעתי את זה בפלייר שחילקו בהפגנה שנערכה בירושלים נגד רשת "מקדונלד´ס". אני באופן אישי חושבת שזה הדבר הכי אדיוטי ששמעתי ושזו לא סיבה להפוך לצמחוני. השיניים בבע"ח אחרים הם כלי צייד ולא נועדו אך ורק ללעיסה- האדם התגבר על ה"מגרעות" שלו ע"י פיתוח שיטות צייד אחרות ואין לזה שום קשר למה שהיינו אמורים לאכול או לא היינו אמורים לאכול. כמו כן שמעתי מישהו אומר שחלב זה לא אוכל לבני אדם, אלא אוכל לעגלים. אז טוב, אני מודה שאם חושבים על זה זה היעוד המקורי של החלב, אבל ממש התרגלתי לחשוב על זה כעל ארוחת הבוקר שלי, יחד עם הקורנפלקס.... תגיבו גם לזה, מעניין אותי לקרוא.... פליקס

MLLM

New member
פליקס החמודה

בני אדם באמת לא נולדו כחיות טרף ולכן הם לא אוכלי בשר מבחינה טיבעית ואם תחשבי על זה, גם בשבילך יהיה מגעיל לאכול בשר חי כמו זאב בטבע. ביכס השיניים הטוחנות שנמצאות בפה שלך אמורות לשמש לפיצוח אגוזים ונבטים, וכל מערכת העיכול שלך מצויידת באנזימים וחומרים מפרקים שבכלל לא מתאימים לפירוק מזון מן החי. בימים שאפילו הסבא של הסבא של הסבא של אדם וחוה לא זכר ת´צמו, היינו חיים כמו כולם בטבע עם עוד כל בעל חיים אחר כמונו. תגידי לי פליקס, את רואה את עצמך מנצחת בקרב מול נמר על טרף חי? או קרב מול זאבים על נבלות? ככה גם האדם הקדמון לא ניסה אפילו לגעת בבשר כמזון. אבל, אם הזמן... הראש היהודי מביא לנו פטנטים, והאדם הצליח לסתת אבנים בצורה מספיק חדה, שהם שימשו ככלי נשק נגד החיות האחרות, ולהבעיר אש שתצלה את הבשר בצורה הטעימה כמו במקדונלד´ס (ומדובר בצמחוני שהיה חי על ג´אנק פוד). אחרי שהאדם הצליח להשיג את הבשר שלו, התחילו דברים אחרים - הוירוסים. מערכת עיכול של חיה טורפת בנוי כך שהאוכל שנכנס נשאר זמן קצר בתוך הגוף ויוצא מהר (אם אתם מבינים למה אני מתכוון). מערכת עיכול של בן-אדם בנויה על ספיגת ויטמינים ומינרלים למיניהם בתוך המזון בשביל לשמור על ערך תזונתי גבוה והשגת מקסימום אנרגיה, ולכן האוכל שאוכלים נשאר הרבה יותר זמן בגוף, ואם אוכלים בשר אז כל החיידקים שיש שם (ויש, או הו יש!) נפסגים יחד עם שאר הדברים. שוב, עם הזמן האדם החכים והצליח להמציא תרופות מעלים שמצא בבית של כיפה אדומה וכךפתר גם ת´בעיה הזאת. בכל מקרה, קצת הארכתי, אבל הפואנטה שלי היא - שבני אדם לא נולדו כטורפים ולא יתפתחו לטורפים לפחות במיליון שנים הבאות. אז עזבי אותך, תהיי טבעית - תהיי צמחונית! תודה תודה ML

פליקס

New member
MLLM היקר!

אני לא מסכימה עם הניסוח ש "מערכת העיכול שלך מצויידת באנזימים וחומרים מפרקים שבכלל לא מתאימים לפירוק מזון מן החי" כי במערכת העיכול אין "בערך"- יש אנזימים שמפרקים, ויש סובסטראטים, שאלו המצעים, החומר שמתפרק ע"י האנזימים. לכל סובסטראט יש אנזים מיוחד אך ורק לו, כך שאם מע´ העיכול לא מתאימה- הינו חוטפים הרעלת קיבה רצינית ומקיאים את נשמתנו אחרי כל ביס. כמו כן אמרת "אחרי שהאדם הצליח להשיג את הבשר שלו, התחילו דברים אחרים - הוירוסים. מערכת עיכול של חיה טורפת בנוי כך שהאוכל שנכנס נשאר זמן קצר בתוך הגוף ויוצא מהר. מערכת עיכול של בן-אדם בנויה על ספיגת ויטמינים ומינרלים למיניהם בתוך המזון בשביל לשמור על ערך תזונתי גבוה והשגת מקסימום אנרגיה, ולכן האוכל שאוכלים נשאר הרבה יותר זמן בגוף, ואם אוכלים בשר אז כל החיידקים שיש שם (ויש, או הו יש!) נפסגים יחד עם שאר הדברים. שוב, עם הזמן האדם החכים והצליח להמציא תרופות מעלים שמצא בבית של כיפה אדומה וכךפתר גם ת´בעיה הזאת." ראשית, חיידקים יש בכל מקום, וקשה לומר שחומרי הריסוס על פירות וירקות הם תאווה לחיך...
ושנית, משתמע מדבריך שמי שאוכל בשר חיי על תרופות כדי למנוע את תופעות הלוואי, וזה לא נכון. ובקשר לשאלתך: לא, אני שבקושי מנצחת את אחותי בהורדת ידיים
לא רואה את עצמי מתמודדת מול נמר או זאב באופן אישי, אבל כבר היו דברים מעולם... בני אדם צדו אפילו ממותות, וזו חיה שאפילו הלביאות לא העזו לגעת בה. שיהיה לך יום טוב ובתיאבון! פליקס

vegan

New member
זה שהאדם מסוגל לאכול חיות לא אומר..

זה שהאדם מסוגל לאכול חיות לא אומר שהוא טורף או אוכל כל מבחינה ביולוגית. פרות שהן צמחוניות (הרביבוריות) מקבלות קמח עצמות בלי לחטוף מייד הרעלת קיבה רצינית ולהקיא את נשמתן אחרי כל ביס. חתולים ביתיים שהם טורפים, אוכלים לפעמים פירות וירקות שהם לא מזונם הטבעי.

מאוד לא מדוייק....

האדם הקדמון אכן אכל בשר, אמנם רוב תזונתו אכן התבססה על ליקוט פירות וירקות, אך הוא אכל גם בשר בכמות די נמוכה. רוב הבשר שהוא אכל היה מליקוט בשר של חיות שכבר מתו ולגבי הערך התזונתי של אותו בשר אפשר לקרוא בהודעה של נטע. ד"א - העובדה שהבנאדם הוא מלקט (Scavenger) ולא טורף (Predator) מקובלת היום ע"י המדע. הציד החל כשימוש של משהו חברתי, מכיוון שהנשים היו גם מלקטות המזון וגם אלו שילדו את הילדים הגברים חיפשו תפקיד חברתי חוץ מלהפרות את הנשים, ואז החלה ההתפתחות של ציד... ושוב כמות הבשר שנאכלה הייתה מאוד מועטה ולא בכמויות שהאדם המודרני רגיל לאכול היום. הזכרת בהודעתך אבולוציה (ונטע בשבילך, אם את מתעקשת תקראי לזה הסתגלות טבעית או ווטאבר...) אדם למשל אמור לאבד על היכולת לפרק לקטוז (שומן חלב) אחרי גיל הינקות, מה שקרה זה שהיום אחרי אלפי שנים שהאדם שותה חלב (חוץ מבמזרח וכדו´) היום ל 70% מהאוכלוסייה המערבית יש את הגנים שמאפשרים להם להמשיך לעכל חלב גם אחרי גיל הינקות, השאלה היא האם חלב תורם לנו משהו תזונאית? האם חלב זה דבר בריא? היום ממסד הרפואה כבר הפריך את המיתוס שחלב הוא דבר בריא לשתייה. לסיכום: אפשר להגיע לתזונה מאוד מאוזנת ובריאה, דלת כולסטרול ומוצרים כימיים כאלה ואחרים ע"י אי אכילת בשר, אפשר גם לשמור על תזונה בריאה עם אכילת בשר... אבל כזאתי תתקים כאשר אוכל הבשר יאכל בשר אורגני, יצמצם מאוד את כמות צריכת הבשר שלו (משהו כמו 100 גר´ לשבועיים), וידאג לעשות כושר גופני... האם תזונה צמחית בריאה לכולם? כנראה שלא... ישנם אנשים שיש להם בעיות במערכות השונות בגוף שהתרחשו משנים של גנטיקה בהם האדם אוכל בשר, ולאותם אנשים תזונה צמחית אינה בריאה ללא לקיחת תוספי מזון.

vegan

New member
מאד מאד לא מדוייק

האדם ה"עוד יותר" קדמון היה פרוגיבור (אוכל פירות). שינויי אקלים באיזור מוצאו של האדם באפריקה גרמו למחסור במזון והאדם החל לאכול שאריות מנבלות שהשאירו אחריהם טורפים. עם הזמן, למד האדם לפתח כלים שעזרו לו לצוד ולפצות על המחסור בנתוני צייד טבעיים הקיימים אצל טורפים ולמד לבשל ולהקל על עיכול הבשר שגופו אינו מותאם לו.

Neta558

New member
על ההבדלים בין בשר קדמון לבשר כעת

כמו שכבר ציינתי בהודעה אחרת, גם אילו היה אמור לאכול האדם בשר, אין זה אומר שהדבר בריא שיתרחש כעת. בעבר כאשר צד האדם בשר, היה זה בשרן של חיות פרא, שגדלו באופן טבעי בשטח מחיה גדול. בשרן היה עשיר בשומנים בלתי רוויים שתורמים לגוף מבחינה בריאותית. כיום, הבשר שאנו אוכלים מגיע מחיות מפוטמות שאינן זזות יותר מדי עקב שטח המחיה הקטן שלהן, ובכלל חיות שבבשרן שומנים רוויים אשר מזיקים לבריאות הגוף. הבשר שלנו היום גם עשיר, תודות לתעשיה המתקדמת, בהורמונים ואנטיביוטיקה. ברור לכל שרכיבים אלה לא היו חלק מהבשר שאכל האדם הקדמון. בנוסף, האדם הקדמון היה פעיל מאד בניגוד לאדם היום שעובד במשרד כל היום... פעילות גופנית זו תרמה לעיכול הבשר ושמירה בכלל על בריאות תקינה יותר. לכן, לא משנה מה נועדנו לאכול, זה לא היה הבשר שאנו אוכלים כעת. שום מבנה לסת או מערכת עיכול לא מותאמים לאכילת הורמונים ואנטיביוטיקה במסווה של בשר.

קצת אמת אבולוציונית...

לבני אדם, כמו הקופים הגדולים (אורנג אונטג, גורילה ושימפנזה) יש מערכת שיניים ועיכול שנועדו לאכול הכל (Omnivore). יש לנו שיניים טוחנות (לגריסת המזון) אבל גם שיניים חותכות וניבים (לקריעת מזון).יש לנו חלקים בצינור העיכול המותאמים למאכל בשר ואחרים למאכל חומר צימחי. לגבי בריאות מאכל הבשר, אין ספק שלאורך כל ההיסטוריה אכלנו בשר, בד"כ בשר נבלות, אבל כבר לפני 250,000 שנה יש עדויות לצליית בשר. בבשר ומוצרי בשר יש מספר חומרים שניתן לקבל רק בדרך זו, כמו חלק מהויטמינים וחומצות אמינו. כיום ניתן לקבל חומרים אלו בדרכים אחרות, כגון כדורי ויטמינים.

פליקס

New member
הומר ספיינס- יש רק בעיה אחת

והיא שרוב הצימחונים שיצא לי להכיר לא מבינים את החשיבות של חומצות האמינו החסרות ושל כדורי הויטמינים. תן לי להציג בפניך את X, שלמדה איתי בחטיבת הביניים לפני שנים מספר... מגיל 4 בשר ממש הגעיל אותה, בגלל הטעם, ואז כשהיא הבינה שהיא אוכלת חיה בגיל מבוגר יותר, היא נגעלה עוד יותר והפכה לצימחונית. כיום היא חיה מתפריט של צ´יפס ושוקולד.... ונראית בהתאם
סבתא שלי (בת שבעים) שוקלת בערך שמונים ומשהו קילו ויחסית לאישה זקנה היא נראית סביר. אני מעריכה את משקלה של X במאה עשרים קילו או יותר... פעם שאלתי אותה אם היא לא אוכלת תוספי מזון והיא אמרה "הלכתי לדיאטנית שנתנה לי כדורים שאני אמורה לקחת פעם ביום... אבל אני לוקחת אותם רק כשאני חולה. אין לי כוח לזה." הדבר העצוב הוא, שהיא חשבה שהיא ככה דופקת את הדיאטנית שלה או משהו... (כן כן, רמת האי קיו נמוכה ממספר הנעלים שלי...) כשהייתי בארה"ב פגשתי בחורה בגילי שקוראים לה סטייסי ונראתה אפילו עוד יותר נורא... (טוב, אבל זה בטח לא רק בגלל הצמחונות. היא בטח COUCH POTATO כמו הרבה אמריקאים אחרים...) חבל למות מחסימת עורקים רק בגלל האידיאולוגיה הנהדרת! תשמרו על עצמכם! פליקס

לעומת זאת בוא אציג לך את....

עצמי, ואת תוצאות בדיקת הדם האחרונה שלי: (למקרה שתהית אני טבעוני לחלוטין, לא אוכל גם לא מוצרי חלב, ביצים, דבש וכו´) הסידן שלי בסדר גמור הברזל שלי 100% אחוז כמות החלבונים שלי (אם ציינת את חומצות האמינו...) מעולה כמות הכולסטרול בדם שלי נמוכה, אך בטווח הנורמלי. הבעיה היחידה אצלי היא בי 12 והיא לא קשורה לתזונה שלי, יש לי כנראה בעיית ספיגה של בי 12 ואני כנראה אצטרך להתחיל להיות על זריקות בי 12 (גם כשאכלתי בשר היה לי בי 12 יחסית נמוך...) תזונה טבעונית כמו זאתי שאני אוכל (אם עוד כמה שינויים שאני לא עושה, כמו למשל מעבר לאכילת ירקות אורגניים במקום דברים מרוססים) כיום מוכרת ע"י רופאי ילדים כהתזונה הבריאה ביותר לצמיחה של ילד, לנשים בהריון ובכלל... אכילה של במבה וביסלי כל היום, כמובן שתזיק, אך באותה מידה גם אכילה של מק´דונלדס כל היום...

vegan

New member
זה כל דבר, רק לא אמת

לבני אדם אין שיניים של טורפים (או אוכלי כל). לא מספיק לכנות שיניים מסויימות ניבים כדי שימלא תפקיד של ניבי טורפים. מספיק להשוות את שינינו עם כל שיניים של טורף (חתול) או אוכל כל (כלב) כדי לראות את האבסורד בטענה זו. השיניים בפינו נועדו כולם למזון צמחי. האם אתה מסוגל לאכול מזון צמחי רק בעזרת השיניים הטוחנות? השיניים החותכות הן המשמשות את כולנו כדי לנגוס בפרי. ה"ניבים" הן שיניים אידיאליות כדי לפצח אגוזים. השיניים הטוחנות דרושות כדי לטחון את המזון לחתיכות קטנות כדי לעכל על העיכול. אין חומר אשר נמצא רק בבשר ואשר האדם אינו מסוגל לייצרו. כל חומצות האמינו הדרושות לאדם נמצאות במזון צמחי. חומצות אמינו אחרות, גוף האדם מסוגל לייצרם בעצמו. זאת לעומת חתול, למשל, אשר חייב לקבל במזונו את חומצת האמינו טאורין אשר קיימת במזון מהחי בלבד. אותו הדבר נכון גם לגבי ויטמינים. ויטמין A למשל מיוצר על ידי האדם מבטא קרוטן הנמצא במזון צמחי. ויטמין D מיוצר בגוף האדם בעת חשיפה קצרה לאור שמש. תוספת המזון היחידה המומלצת לבעלי תזונה מאוזנת ובריאות תקינה היא B12. אין לכך קשר לתזונה צמחית. אין אף בעל חיים - צמחוני או טורף, המסוגל לייצר ויטמין זה. ויטמין זה מיוצר על ידי חיידקים. באופן טבעי, היינו חשופים לכמות מספיקה של חיידקים כדי להבטיח אספקה של B12. בשל תנאי ההיגיינה כיום ובשילוב עם זיהום אוויר ושימוש נרחב באנטיביוטיקות, עלול להיווצר מחסור בחיידקים ולכן גם ב-B12. כמובן שלהיגיינה תפקיד חשוב, בצד חסרון זה ולכן עדיף להמשיך לשמור על היגיינה ולקחת תוספי מזון של B12. אוכלי חיות מקבלים B12 עקב ההיגיינה הנמוכה של תנאי המחיה של בעלי החיים. כמובן שבצד החיידקים החיובים, מקבלים גם חיידקים שליליים.

ביאורים ודיוקים

לא טענתי שאנו טורפים אלא שאנו אוכלי כל. צרפתי תמונה של גולגולת של טורף (A), גולגולת של אוכל צמחי (B) וגולגולת של אוכל כל (B). אצל הטורף השיניים הקדמיות - חותכות + ניבים - תפסו את רוב שטח הלסת, והשיניים הטוחנות נעו אחורה, למרות שהן עדיין פעילות; אצל אוכלי הצמחים, השיניים הקדמיות הצתצממו ונעו קדימה, בעוד שהטוחנות ממלאות חלק גדול מהלסת; אצל אוכלי כל נשמר המצב הפרימיטיבי (=קדום) שבו יש את סוגי השיניים כם שאלו שנועדו לאכילת בשר, וגם כאלו לאכילת חומר צמחי. ישנם מספר רב של מאפיינים אחרים בשלד ובגולגולת שיכול להעיד על טיב וסוג המזון שאותו אוכל הבע"ח, אבל אני לא ילאה אותך בהם (אלא אם תרצה). לגבי הניבים השמשים לפצח אגוזים אני מציע לך את הניסוי הבא: קח פיסטוק קשה (לא הפארשים הפתוחים) ונסה לפצח אותו בעזרת הניבים או החותכות. לאחר שכל הפרצוף שלך יכאב, העבר את הפיסטוק לטוחנות וראה זה פלא, הוא יתפצח. אני בעצמי צמחוני, אבל כאשר מכניסים לסיפור את האדם הקדמון שבו עיסוקי, אני חייב להגיב. תיהיו צמחונים, תיהיו טבעונים, אבל תבינו שלא כך "תוככנו" להיות.

vegan

New member
אנחנו לא אוכלי כל ולא אוכלי עשב

כמו שכתבתי, אנחנו לא דומים לטורפים וגם לא לאוכלי כל. הטעות הנפוצה היא השוואתנו לאוכלי עשב (הרביבורים). יש המזהים כל בעל חיים צמחוני עם אוכלי עשב ומחוסר הדמיון להרביבורים יש המסיקים כי אנחנו אוכלי כל. יש גם קבוצות נוספות - האדם נמנה על הפרוגיבורים (אוכלי פירות). המזון הטבעי של האדם מבוסס על פירות - כולל אגוזים וקטניות וכמות מסויימת של עלים. ההבדל ניכר לא רק בשיניים, אלא כמעט בכל איבר מגופנו. אתה מוזמן לקרוא את המאמר שצרפתי בשרשור זה. אוסיף ואומר שניתן להגיע למסקנה זו גם ללא כל ידע בביולוגיה. כל בעל חיים ניחן בחושים הטבעיים כדי לדעת מה המזון המתאים לו. בעלי חיים לא קוראים ספרי ביולוגיה ותזונה. אם תבחן את חושיו הטבעיים (לא הנרכשים) של האדם, תמצא שאנו נמשכים לצבעוניותם ומתיקותם של הפירות. הטעם המועדף על האדם הוא מתוק. בטבע, הטעם המתוק מאפיין את הפירות. טורף (ואוכל כל) הרואה את טרפו מתגרה ומזיל ריר. מראה של פרה או תרנגולת - חיה או שחוטה (לפני שעברה עיבוד נוסף) אינו מעורר תאבון בבני אדם. האדם מעבד את החיות המתות, מבשל ומתבל בהרבה מלח ותבלינים צמחיים כדי להגיע למוצר אותו הוא אוכל. המזון המעובד המיוצר מחיות מתות, אינו קיים בטבע ולכן אינו המזון הטבעי של האדם. אדם חכם אמר: קח תינוק ושים לו בלול ארנבת ותפוח. אם הוא ינגוס בארנבת וישחק עם התפוח, אקנה לך מכונית. אני מסכים שגם לו היינו אוכלי כל מבחינה ביולוגית, עדיין הצמחונות היתה הדרך הראויה מבחינה מוסרית.

המממממ....

אני לא רוצה להיות אגרסיבי אבל אמרת קצת שטויות. התכונה החשובה ביותר של בני אדם היא למידה של דברים חדשים, וזה השוני העיקרי שלנו משאר החיות בטבע, המוח שלנו והיכולת שלנו ללמוד. שים תינוק בלול עם ארנבת ותפוח הוא א- לא יוכל את התפוח כי אין לא שיניים, ב- יחרבן וישתין על עצמו, אז גם זה "טבעי". אנחנו כבר יותר ממליון וחצי שנה ויותר אוכלים בשר, למעשה קיימות עדויות למין קדום של בני אדם (הומינידים), הומו הביליס, שאכל - שים לב - מינים אחרים של הומינידים. על תשכח גם שחיות בטבע עם כל הידע "הלא" ביולוגי שלהן מתות מוקדם יותר מחיות בשבי, בד"כ מרעב (=כי כבר אין להן שיניים לאכול, או הן אטיות מידי לצוד) או טריפה(הן אטיות מידי לברוח). אין הגדרה ביולוגית ל-"פרוגיבורים" ואף אחד לא טען שאנחנו להרביבורים או לקרניבורים, אנחנו קבוצה נפרדת, וכמו שכבר אמרתי, פרימיטבית- אומניבורים. בביולוגיה, אין מה לעשות הלימדה נעשית בדרך של השוואה (וזה המציא פחות או יותר קובייה). לגבי אותם חושים "טבעיים" שלנו- אם תשים אותנו בטבע לא נדע להתחיל להבדיל בין צמחים או פרות אכילים ללא אכילים ללא ידע מוקדם, ולכן כל הטיעון לגבי משיכה לצבע או ריח מסוים הוא בעיקרו נסיון נרכש ונלמד ותלוי במה שלימדו אותנו הורינו, כי הרי בסין, לדוגמא, אוכלים בתאבון רב צרצרים (וחרקים נוספים) ודיונונים (וכלבים) אבל יגעלו (מנסיון אישי) מעוגת תפוזים. דבר נוסף אני אחרי 10 שנים של צמחונות מזיל עדיין ריר כשאני מריח קבב *לא* מתובל על האש (ולא שאי פעם רציתי לאכול אותו). למה ? האם ייתכן שמליון שנות צלייה של אוכל קוראות לי ממעמקי ביטני? קראתי כמובן את המאמר ששמת ולרובו התייחסתי בחלקים שונים של ההודעות שלי. רק הערה אחת אחרונה רוב הפירות שאנו אוכלים כיום, גם האורגניים, הם מבויתים לא פחות מהפרה והכלב, ועברו כ-10,000 שנים של ברירה מלאכותית... נ.ב. ניסית את הניסוי עם הפיסטוק ?

ללמוד דברים חדשים

אז תלמד משהו חדש! חיות בטבע מתות יותר מהר מחיות בשבי? אפילו בחדשות בשמונה שמו סרט שחיטה וגידול בע"ח בישראל! את האפרוחים זורקים אחד על השני בתוך שק וככה הם מתים! את החזירים , האם שוכבת בכלוב כך שהיא לא תוכל לזוז (בשר רך טעים הלא כן?) הילדים יונקים ממנה. כל החיות בשבי סובלות ממחלות קשות ובעיות חמורות פיסיות!!!!! (ואני מניח שלא מעט נפשיות) וכדי להחזיק את הבע"ח האלה בשבי הרי צריך להזריק להם כמויות אדירות של חומרים! תזיל ריר כמה שאתה רוצה זה בעיה שלך שאתה לא מבין את החוסר אינטליגנציה המוחלט בלא ליהיות צמחוני כיום כשיש לנו את האפשרות

ללמוד דברים ישנים -

אם תקרא בעיון את ההודעות שלי תשים לב שגם אני צמחוני, כיוון שאני חושב שכיום, בעולם המערבי, ניתן לחיות ולאכול בריא ללא צורך באכילת חיות, וניתן ללבוש (ולנעול) בגדים סינטטיים, ולא חיות מתות. אבל צריך להבין שזהו לא המצב הטבעי שלנו. אין אני טוען שאנחנו טורפים צמאי דם, אלא שחלק מהתפריט שלנו לאורך כל ההיסטוריה כלל גם בשר, בכמויות כאלה ואחרות. לגבי אדם לפני 10,000 שנה שהיה צמחוני, אז דוגמא לאדם אחד (כמו שכבר כתבתי בהודעה קודמת) אינה מייצגת, ואינה מעידה בהכרח על הרוב. האדם הקדמון וגוף האדם הם דברים שאני מתעסק איתם כבר הרבה שנים, ולכן שאני כותב משהו על זה, אני דיי יודע על מה אני מדבר. אם תרצה חומר על העניינים האלה, אשמח לשלוח לך בדוא"ל או להציג כאן בפורום. אין אני מתכוון לבקר דרך חיים של שום אדם, כמו שאינני מנסה לכפות דרך חיים על שום אדם. אבל עובדות מדעיות הן עובדות מדעיות. תהיו בריאים וחג שמח, ותאכילו חתולי רחוב מסכנים, כי מתחיל חורף וקר להם. הומר

קיז

New member
ניבים- אצל אוכלי עשב?

אני אל ממש מכיר אוכלי עשב שיש להם ניבים. אולי אני טועה אבל לסנאים שאוכלים אגוזים וגרגירים אין ניבים. אולי לאלה שטורפים יש. חוץ מי זה, שיני האדם מצופות במעט אמיל,כמו הטורפים. אצל אוכלי עשבים יש צורך בשכבה עבה כדי להגן על השיניים מהעפר שהם אוכלים כשהם מלחחים עשב. אבל הויכוח הזה הוא לא ממש רלוונטי. אני לא חושב שהאדם היה אמור להיות יצור שבונה חלליות, או מסוגל לצלול לעומקים של מאות מטרים, או אפילו להרוס את האיזון שבטבע... האדם הפסיק להיות כול מה נועד כביכול להיות. יש לו יכולת לעשות דברים שהטבע לא נתן לו אפשרות לעשות, וזה מה שעושה אותנו שונים. אם אנחנו מנצלים את היכולת הזאת לטוב או לרע, זה שאלה אחרת.

vegan

New member
מאמר - המזון הטבעי של האדם

אני מצרף מאמר של יריב גלבוע בנושא. השוואה בין מזונם הטבעי של טורפים, אוכלי כל ובני אדם יריב גלבוע (עורך טבע-און ובריאות) מזון טבעי של חיה הוא המזון שהחיה צורכת בתנאים טבעיים. האם חלב הוא מזון טבעי ליונקים שנגמלו? לא, כי אין אפשרות שיסופק לחיות בוגרות. אם בני אדם צורכים חלב פרה זה לא אומר שהוא מזון טבעי. מחלוקת רבת שנים קיימת לגבי השאלה אם בשר הוא מזון טבעי של האדם. עוד במאה ה18- קבע ג´ורג´ קיוביה כי האנטומיה ההשוואתית מלמדת, כי האדם דומה לקבוצת הפרוגיוורים (אוכלי פירות), ואינו דומה לקבוצת הקרניבוורים (הטורפים) בשום דבר. אי-דמיון לטורפים 1. מעי האדם והקוף ארוכים מגופם פי 12, מעי הכבשה – פי 30, מעי הכלב – פי 3. 2. כלבים וחתולים אינם לועסים את מזונם ביסודיות כמו האדם, והמזון נבלע על ידם חתיכות חתיכות. אם אדם יעשה כך הוא יסבול מכאב בטן והמזון לא יתעכל טוב, אך אצל הטורפים מופרשת חומצה הידרוכלורית בכמות גדולה פי 10 מאשר אצל האדם. החומצה מפרקת ביעילות את החלבונים בבשר ומשמידה חיידקים. אצל האדם זמן עיכול בשר נמשך 6 5- שעות לעומת כשעתיים אצל טורפים. לטורפים יש בקיבתם אנזימים ספציפיים לבשר שמפרקים אותו במהירות ואפילו את העצמות. 3. רוקם של טורפים אינו מכיל את האנזים פטיאלין, שנמצא אצל האדם ואצל חיות צמחוניות ומפרק עמילן. 4. השתן של טורפים חומצי, אך בסיסי אצל חיות צמחוניות וגם אצל האדם (אם הוא בריא). 5. האדם רגיש לטפילים ולחיידקים בבשר אך טורפים לא. האדם ניזוק משומנים רוויים מן החי ומכולסטרול מן החי - אך טורפים לא. 6. לטורפים יש מערכת שיניים שמותאמת לתפיסת הטרף, פציעתו וביתורו. לאדם לא. 7. אדם מתגרה מריחם, צבעיהם ומראם של פירות וירקות. ריחם של גופות בעלי חיים הוא פשוט מסריח וגורם לאי נעימות. דם ואיברים כרותים גורמים לאי נעימות אסתטית. ריחו וטעמו של בשר נעימים רק אם בישלו ועיבדו אותו כך שיאבד את ריחו וטעמו המקוריים. אי-דמיון לאוכלי כל אוכלי כל אינם טורפים במובן המקובל של המילה. עצם המונח אוכלי כל הוא בעייתי ואינו מוגדר היטב, כי הם שייכים לסוגים רבים ושונים ונבדלים זה מזה בהרבה אופנים. חזירים אוכלים פירות, זרעים, אגוזים, בלוטים, ירק, פקעות, בצלים וגם חרקים, תולעים, חלזונות וחולייתנים קטנים שאותם הם מוצאים בשעת הנבירה באדמה. דובים אוכלים עפ"ר חרקים. המינים השחורים של הדובים אינם טורפים אלא לעתים רחוקות מאוד. דובים חומים אוכלים גם נבלות ודגים, אך מזונם העיקרי צמחי. רק הדוב הלבן (בקוטב) הוא טורף מובהק, כי אין שם צמחייה, אך הוא שונה מאוד משאר הדובים בהסתגלותו לתנאי החיים בקוטב. עכברים וחולדות אוכלים בטבע מזון צמחי, אך בקרבת האדם יאכלו כל מזון (עד כאן נלקחו הנתונים מערכי חזיר, דב ועכבריים באנציקלופדיה העברית). זה שהעכברים הסתגלו לאכול דברים שאינם מזונם הטבעי מראה שלכל יצור חי יש טווח הסתגלות גדול. חתולים הגדלים עם בני אדם אוכלים לעתים לחם, תירס, אפונה, אבוקדו וכו´, אך זה לא אומר שהם אוכלי כל. פרות מקבלות קמח עצמות במזונן ואוכלות אותו, אך זה לא אומר שאינן צמחוניות בטבען. באנגליה אולף גמל לאכול נקניקיות, אך ביסודו הוא אוכל צמחים. האדם הקדמון נהג לצוד בעלי חיים מכיוון שמקורות המזון שעמדו לרשותו היו מצומצמים, והוא שם את ידו על כל מה שיכול. בישול אינו אקט טבעי. אכילת בשר ללא בישול מסוכנת לאדם (וכן אכילת בשר מבושל, אך פחות). יצרם הגסטרונומי של בני אדם אינו מתעורר למראה מזונם הבשרי של אוכלי כל: חלזונות, חרקים, תולעים ונמלים, ולכן בני אדם אינם אוכלי כל. מזונות אלה אינם נמצאים בשפע לחיה גדולה כמו האדם ולאדם אין יכולת ביולוגית מובנית לאסוף אותם (כמו הלשון של דוב הנמלים). גם לחזיר ולדוב מהווים החרקים וכיו"ב חלק זניח במזונם. כנ"ל לגבי קופים שאוכלים חרקים. לבני אדם אין יצר ציד לחרקים: מקקים מעוררים בו סלידה, ואינם מעוררים תיאבון. יש שבטים נידחים שאוכלים חרקים, אך ילדים קטנים אינם נוהגים לאכול חרקים באופן ספונטני. קופים ובני אדם יש הטוענים, שהאדם קרוב מבחינה ביולוגית לקופים, ומאחר שחלק מהם אוכלים בשר בטבע, אכילת בשר טבעית לאדם. השימפנזה נחשב לקוף הקרוב ביותר לבני אדם ולחכם בקופים. "תזונתם של השימפנזים היא צמחונית ביסודה, אך בנסיבות מסוימות הם צדים קופים, עפרים וחזירים קטנים". בעונות מסוימות בשנה הוא ניזון מטרמיטים (האנציקלופדיה העברית, ערך שימפנזה). השימפנזים אינם מותאמים מבחינה ביולוגית לציד ומבצעים אותו כשאין להם מקורות מזון אחרים. מיני קופים שונים דומים זה לזה יותר מאשר לאדם, אך הם נבדלים מאוד בכל הפרמטרים, כולל בתזונה (רוב מיני הקופים הם אוכלי פירות). עצם השוני העצום בין המינים השונים של דובים, שחלקם צמחונים לחלוטין והאחר (הדוב הלבן) שהוא טורף מובהק , מראה שבביולוגיה אי אפשר להסיק על תזונה ממין אחד למשנהו לפי קרבה כללית של מטען גנטי. לכן, אין סיבה אפריורי שהאדם ידמה בתזונתו לשימפנזה שאוכל גם בשר, כפי שאין סיבה שידמה לסוג אחר של קוף שהוא צמחוני לגמרי. עדיף לבדוק את התנהגותו הטבעית של האדם ואת נתוניו הפיסיולוגיים ומזה להסיק. מזונו הטבעי של האדם הוא פירות וירקות. הוא מותאם גם לאכילת לחם, תפו"א ומזונות מעובדים אחרים, וככל שהמזון מעובד יותר כך הוא פחות בריא. בשר אינו מזון טבעי של האדם, כפי שמוכיחים הנתונים הפיסיולוגיים שהובאו בתחילת דברי, והאדם אינו מותאם לאכילת בשר (כפי שהוא מותאם לאכילת לחם, למשל, למרות שאין זה מזונו הטבעי) כפי שמוכיחים הנזקים הבריאותיים הנגרמים מאכילת בשר, אפילו בשר אורגני. סיכום: רבים מתבלבלים מכך שאדם יכול לאכול ולעכל בשר ועושה כך ומסיקים מזאת שבשר הוא מזון טבעי של האדם. הנתונים שהובאו הראו שהמצב שונה לחלוטין.

lifegirl

New member
נטע, לאתר ../images/Emo70.gif../images/Emo70.gif../images/Emo70.gif

(לאט לאט- אבל מצליחים לבנות אותו... איזה יופי... )

למעלה