שקועים בבוץ

קרנית 1

New member
שקועים בבוץ

הי, אנחנו זוג עם 2 ילדים בגיל שנתיים. שקועים עמוק עמוק בוץ... הנתונים הם: הכנסה משותפת נטו 9500 ש"ח לחודש, הוצאות ממוצעות ל12 חודשים האחרונים 14000 ש"ח לחודש! ההידרדרות החלה במאי השנה, כאשר פרצו לנו לבית וגנבו את התיקים האישיים שלנו, מצלמות ופלאפונים. (לא היה ביטוח...) סה"כ לא היה הרבה כסף שנגנב, אבל מאז החלה הידרדרות משמעותית. לא יודעת אם יש לזה קשר אמיתי. המצב היום: אובר עם מסגרת של 25K - מנוצלת עד תום ומעבר, הלוואות סה"כ 30K מהעבודה, סבתא והורים ואח. אין דחיפות להחזר הלוואות, חוץ מהעבודה שהחל מפברואר החזר של 1000 בחודש מהמשכורת. ההוצאות הכבדות והקבועות כל חודש, שכ"ד, שכ"ל של הילדים, מיסים(=ארנונה, מים, ועד מקומי...) החזר הלואות לבנק ותשלומים לרכב (בליסינג) יוצא כ-8000 ש"ח בחודש. מאוגוסט 2006 אני במעקב צמוד אחרי כל ההוצאות, הכל מתועד. ועדיין לא מצליחים להתאזן... בלית ברירה החלטנו למכור את הרכב, ולקנות רכב ישן - ולהרויח את פער המכירה, ביטוח מקיף שלא נעשה, וטיפולים - נטפל לבד.(ג'יפ) האם זו החלטה נכונה? מה שבעיקר אני רוצה זה לדעת מה הממוצע של משפחה בסדר גודל כמו שלי להוצאות - ז"א כמה עלי להוציא בחודש על קניות בסופר: אוכל / טיטולים / הגיינה וכו' מעבר לכך אם יש לכם עוד רעיונות איך ניתן לחסוך בגדול, מעבר ללכבות אורות שדלוקים סתם בבית... תודה, אם יש צורך בעוד פרטים כדי "לנתח" אתן בשמחה.

yatirb

New member
האם קראתי נכון את המילה ג'יפ ?

למה אתם צריכים ג'יפ ??? במצבכם ?? כמה קילומטרים הוא עושה לליטר ? צריך את הרכב הקטן ביותר שיספיק למשימות המשפחתיות והחסכוני ביותר בדלק מעבר לזה למה יש לכם רכב בליסינג ? ברוב המקרים הרגילים ליסינג איננו משתלם כלכלית תוכלי להשתמש במחשבון ליסינג משוכלל במיוחד וחינם באתר הבא - htp://www.hakesef.org

קרנית 1

New member
אני יודעת שזה נשמע רע...

אז ככה, היו לנו המון התלבטויות בנושא, ועשינו רשימת יתרונות וחסרונות בין גי'פ, לבין פרייווט מאותו שנתון (89). מדובר בסוזוקי סאמורי, 1300 ס"מק נפח מנוע. (היום יש לנו סובארו 1600). הסמוראי לוקח בין 10 ל12 ק"מ לליטר דלק. כך שזה יפה יחסית, והשיקול העיקרי הוא שבג'יפ ניתן לטפל לבד ולחסוך בעלות הטיפולים, ברכב פרטי אי אפשר! (אין לנו ליפט בחצר...) יתרון נוסף הוא שכל רכב מאבד מערכו כל הזמן, רכב כזה לא מאבד מערכו כ"כ מהר, ואם הוא שמור טוב, הערך שלו רק עולה. ונגיד שלא נצליח לטפל בו לבד, לפחות חסכנו את הביטוח, (לא נעשה לו מקיף) הרווחנו את פער המכירה-קניה, ואפילו במקרה הגרוע - נראה שזה לא מתאים לנו מכל סיבה שהיא, ניתן למכור אותו באותו מחיר שקנינו - הביקוש גבוה, ונקנה איזה טרנטה אחר ב10K ש"ח. ועוד נרוויח גם כאן. אבל אם נקנה עכשיו טרנטה, והיא תתפרק אחרי שנה, לא יהיה לנו עדיין עוד 20K כדי לקנות עוד משהו אחר... ז"א שזו דרך שאפשר ללכת בה רק לכיוון אחד. אני מקוה שהבהרתי את עצמי...

קרנית 1

New member
עוד נקודות

שלא התיחסתי אליהן... יש לבן הזוג רכב מהעבודה, והנסיעות המשפחתיות נעשות בו. אני צריכה רכב להגיע לעבודה שלי (אין אפשרות לתחבורה ציבורית) ועושה 25 ק"מ לכל כיוון. הרכב מהליסינג, היה רק ליסינג מימוני, וכבר מזמן הגענו למסקנה שזו היתה טעות! (נשארו 4 חודשים לשלם ) עוד יתרון לג'יפ, שבמידה וכן נרצה קצת לטייל - תהיה האפשרות. - הנופש / החופש השנתי שלנו תמיד על חוף/נחל נידח, כך שיהיה לזה יתרון.

קרנית 1

New member
כן...

בן הזוג מעשן כקופסא ליום. עד לפני כמה חודשים עישון מרלבורו (18-20 ש"ח לחפיסה) ועבר לעשן נקס לייט (11.5-12 ש"ח לחפיסה) שזה "התקדמות" יפה. בזמנו, עשינו חישוב ועלות הסיגריות היתה 500 ש"ח בחודש. ובתקופה שהוא הפסיק לעשן (היתה תקופה של כמה חודשים) לא הרגשתי רווחה כלכלית, אבל ראיתי שאנחנו לא מוציאים שום מזומנים מחשבון הבנק. ז"א היו רק קניות בכרטיס אשראי. היום זה קצת פחות, כ-300 ש"ח לחודש, אבל קשה לי הרבה יותר לעקוב, כי הוא קונה את הסיגריות בכרטיס אששראי, בסופר או בתוך קניות אחרות... אז קשה ממש לעקוב, אבל בגדול זה 300 ש"ח בחודש. אני מנסה לשכנע אותו להפסיק בעיקר בגללל סיבה בריאותית, והסיבה השניה כלכלית... אבל אני לר רוצה כל הזמן להציק לו כי גם אני לא "צדיקה"... אם אני בסופר ורואה איזה משהו נחמד לילדים, קשה לי להתאפק... אבל אני מאוד משתדלת להימנע מפיתויים כאלו...

goldy

New member
זה הספונטני!

"אם אני בסופר ורואה איזה משהו נחמד לילדים, קשה לי להתאפק..." __אים את בכ"ז רוצה את המשהו הנחמד הזה לילדים כדאי להכניס אותו לרשימה לפני שמגיעים לסופר. כדאי גם להקדיש לו סכום שאותו לא עוברים, גם לא בשקל אחד.

goldy

New member
תעשו ביטוח (מקיף) לכל דבר

הדבר יקנה לכם הרגשה של רשת ביטחון: כך תדעו שיש לכם בשביל מה להיתאמץ. את עוקבת גם אחרי ההוצאות הספונטניות? לרבות הדברים הקטנים שביכלל לא מרגישים? עד הפריצה הייתה הידרדרות ומאז שקרתה היתה הידרדרות משמעותית. אני חושב שאין טעם להאשים את הפריצה
. את במעקב צמוד. האים בעלך שותף מלא? בנוגע לבנק רצוי מאוד לא לפחד מעמלת "פרעון מוקדם" ולשלם את כל ההחזר שאת מסוגלת לו: תמיד יותר מ"החזר מינימאלי". לפי מה שהבנתי את קודם לווה "כי עכשיו". העצה הכי טובה שאניכולתת לך היא "קודם מתכננים, אח"כ מוציאים", במיוחד אים "חייבים עכשיו".

קרנית 1

New member
ביטוח...

כרגע לתכולת דירה אני לא חושבת שיש טעם לעשות ביטוח. כי אין לנו ציוד מיוחד ששוה לבטח. חוץ מכמה כלי נגינה ששוים מסתכם ב9 אלף ש"ח בערך. מה שהיה שווה - מצלמות כבר נגנב. כרגע לרכב יש ביטוח, לרכב שנקנה לא נראה לי שווה לעשות כי תוך כמה שנים ספורות הביטוח עולה יותר מהרכב... הקטע עם הפריצה זה שקניתי מצלמה ממש שווה 3 שבועות לפני הפריצה, ב1900 ש"ח ושילמתי ב3 תשלומים, מיותר לציין שהיא נגנבה עוד לפני התשלום הראשון... וזה בעצם היה השיקול הלא נכון, כי ידעתי שאין לנו 1900 ש"ח ל"מותרות" כאלו, ובכ"ז קניתי... (מתנה לבן הזוג ליומולדת...) לגבי הוצאות ספונטניות - למה הכוונה? ביגוד עונתי? טיפול לרכב במוסך? אצלי מה שלא ספונטיני ולא מחושב זה קנסות, או הוצאות חד פעמיות כמו חידוש רשיון רכב, רשיון נשק, ותשלומים כאלו של פעם בכמה שנים, ואכן אני לא שומרת עבורם כסף בצד... והנה החודש היו 2 קנסות וטסט לרכב, וזה היה די תקוע... לגבי ההלואות מהבנק, אלו הלוואות שלקחנו לפני שנה, שהמצב היה הרבה יותר טוב, וההחזר החודשי עומד על כ-600 ש"ח בחודש. לגבי קודם מתכננים... ברור. הבעיה היא שהיינו זוג ללא ילדים, חיינו בכייף, ולא חשבנו על העתיד בכלל... ועכשיו אנחנו משלמים את המחיר...

goldy

New member
ספונטני זה

כשאת מסתובבת בסופר ורואה שכתוב: "מבצע", "1+1" וזה מתורגם ל"חינם". אל תצטערי על הילדים: העניין הוא שעכשיו את צריכה לעשות יותר חושבים.

קרנית 1

New member
1+1

בד"כ אני לא קונה במבצעים - אלא אם מופיע במילא ברשימה. חוץ מטיטולים ומגבונים... או שזה מוצר ששובע הבא אני אצטרך - לדג' מוצרי חלב, שקונים שבועי ולא חודשי.

Itzik RDVC

New member
כמה משפחה כמונו זה לא השאלה הנכונה

ראשית 9,500 נטו במדינת ישראל אמור להספיק למיחיה סבירה של משפחה בעלת 4 נפשות ובכל מקרה מה זה משנה מה אחרים מוצאים. דבר ראשון שחייבים זה שבכל חודש ההוצאות יהיו קטנות מההכנסות זה כה פשוט.... נכון זה לא קל. כמו שאומרים, אלוהים נמצא בפרטים הקטנים, חייבים לעבור הוצאה הוצאה ולבדוק מה אפשר לעשות. תמיד אפשר לחסוך גם אם זה בקטן, דוגמאות: 1. חשמל - תמיד יש מקום לשיפור, הקפדהעל סגירת אור, מעבר של חלק מהתאורה לתאורה חסכונית, הקפדה על שימוש מועט במזגן. 2. רוב המשפחות מבזזבזות המון בסופר, יש ים של טיפים, לרכוש דברים זולים, מה שבעונה כרגע זול, ללכת רק עם רשימה, לחפש מקום הכי זול בסביבה. יתכן ואתם זקוקים לעזרה של מישהו חיצוני שיבוא ויעזור לכמה חודשים לעשות סדר, יש את פעמונים שזה חינם וים של חברות. בהצלחה.

קרנית 1

New member
ממוצע הוצאות למשפחה

כמו שיש ממוצע הכנסות - שאתה אומר שאנחנו אמורים להסתדר עם מה שאנחנו מרוויחים, אני רוצה לדעת מה ממוצע שמשפחה כמונו מוציאה - ולא רק כדי שיהיה לי "למה לשאוף" כי לשאוף למינימום זה בלתי אפשרי - כי אם אין יעד - לא יודעים לאן להגיע. חשמל - רב הבית פלורוסנטים, משתדלת לכבות כיוצאים וכו'... מזגן - קצת בעייתי, בן זוגי רגיש מאוד לחום, והוא חייב מזגן... לשמחתי עכשיו עונה שכבר לא צריך הרבה מזגן... לצערי יש לנו בבית מיני מרכזי, כך שהמזגן עובד, זה עובד... (לפעמים מבלי שהוא שם לב, אני מעלה את הטרמוסטט ל23 מעלות...) סופר - אנו משתדלים לצאת עם רשימה, ולא לחרוג ממנה... בפעם האחרונה שהיינו בסופר, הרגשנו לראשונה את המצב של "אמא תיקני לי..." והבנתי שהילדים לא באים איתנו יותר לסופר... לגבי פעמונים - פניתי אליהם כבר לפני 3 חודשים, והסיבה שזה לא התקדם, כי לא היתה לי ת.ז מאז הפריצה... ולעשות ת.ז צריך 100 ש"ח במזומן... ואני לא מסתובבת עם מזומן, כי אם יש לי מזומן, הוא נגמר... אז ביקשתי משכורת במזומן, ועשיתי בשעה טובה ת.ז. ועכשיו אני צריכה לשלוח להם את החומר, שאת זה אני מקוה לעשות הערב.

goldy

New member
שאלה חשובה

"... ואני לא מסתובבת עם מזומן, כי אם יש לי מזומן, הוא נגמר" __על מה בדיוק הוא ניגמר? מה הלחץ להיפטר מימנו?

קרנית 1

New member
אין לחץ...

וזו בדיוק הבעיה, ישנה הרגשה שאם יש לי מזומן, זה לא מחשבון הבנק, וזה אקסטרא... ז"א שמותר לי לקנות מותרות... - לדוגמא אם אני בדרך הביתה עוצרת במרכז מסחרי כל שהוא לקניה (מתוכננת) או לשליחת דואר וכו', ואני צמאה/ רעבה, הפיתוי לקנות משהו לאכול כשיש מזומן גדול יותר מאשר אם אין, מתאפקים 10 דק' מגיעים הביתה ואוכלים משהו גם מזין יותר וגם בריא וגם חסכוני... אני גאה להגיד שיש לי 50 ש"ח בארנק כבר שבוע וחצי! בושה שבזה אני מתגאה... אבל זה כבר משהו.

goldy

New member
נגדיר זאת אחרת

הגדרת לעצמך מטרה לטווח ארוך ואת עדיין עומדת בה. לא ב50 ש"ח, אלא בעצם העובדה שיש לך סדר עדיפויות: למרות שמטרה הקלה ביותר היא "עכשיו", יש משהו חשוב יותר: עתיד.

קרנית 1

New member
פעמונים

הערב הכנתי את כל הניירת שהם ביקשו, מחר אשלח להם. אני מקוה שצעד קטן זה, יהיה צעד גדול בעתיד! דוקא הוצאות סופר לא מאוד גדולות אצלינו. 1500-1800 ש"ח בחודש. לפעמים בימי שישי אני קונה ע"ח ההורים...

ariri

New member
הבחירה בייעוץ

הבחירה שלכם בייעוץ הינה כבר פעולה לאחר מחשבה. הרבה משפחות מתכחשות לבעיות הניהול ותולות את הגורמים לבעיות הכלכליות בגורמים אחרים חיצוניים למשפחה. אצלך אני בהחלט רואה מצב של הפנמת הבעייה והכרת מצבך והיכולת שלכם ללמוד ולהתמודד עם המצב. מאחל לך הצלחה בדרכך.

קרנית 1

New member
תודה על העידוד

זה בעצם מה שאני מחפשת פה... בעיקר עידוד ותמיכה, וגם קצת טיפים. אם כבר מדברי על הכרה בעובדות... היום לקחתי איתי לעבודה את החומר לפעמונים לשלוח, ושכחתי לשים במעטפה ולשלוח, וחזרתי עם זה הביתה...
טוב שיש מחר...

למעלה