שרשור יום שישי 26/8/2005

1קישקשתה

New member
משפט תלס

GF ו - HE הם קטעי אמצעים במשולשים BDC ו - ADB בהתאמה. מסקנה: GF || BD ו - HE || BD (קטע אמצעים במשולש מקביל חצלע השלישית ..) . מכיוון שהישרים מקבילים , נוכל להשתמש במשפט תלס ונקבל:
AH / HD = 1 = AK / KL CG / GD = 1 = MC / LM​
קיבלנו ש - : AK = KL ו - LM = MC . מכיוון שאלכסוני המקבילית חוצים זה את זה , הרי ש- : AL = LC . ומכאן תקבל כבר את כל השוויון ..

t a m a r i k

New member
עזרה דחופה בסדרות!

1. בסדרה חשבונית האיבר הראשון שווה להפרש הסדרה. האיבר האחרון קטן פי 7 מסכום איברי הסדרה. מצא כמה איברים בסדרה. 2. בסדרה חשבונית 2n איברים. סכום n האיברים האחרונים בסדרה זו גדול פי שלושה מסכום n האיברים הראשונים בסדרה. האיבר השמיני בסדרה הנ"ל הוא 45. מצא את האיבר הראשון ואת הפרש הסדרה הנ"ל. 3. בסדרה חשבונית יש מספר זוגי של איברים. סכום האיברים העומדים במקומות האי זוגיים הוא 108 וסכום האיברים העומדים במקומות הזוגיים הוא 120. האיבר האחרון בסדרה גדול ב- 22.5 מהאיבר הראשון בסדרה. מצא כמה איברים בסדרה.

Sunlight Theory

New member
שאלה פשוטה , אני חושב

קודם כל , שלום שמח לראות שיש כזה פורום . כעת השאלה שלי היא : אם נתון מספר שהוא התוצאה של הוספה או החסרה של אחוזים (ומספר האחוזים נתון) ממספר לא ידוע , האם ניתן למצוא מה הוא המספר הלא ידוע? דוגמא : אם נקנה מוצר בכ-100 ש"ח , ויאמרו לנו שהמוצר עבר הנחה של כ-50% לפני שתומכר בכ-100 ש"ח , האם נוכל לדעת מה היה מחיר המוצר לפני הנחה? (בכוונה בחרתי במספרים קלים , ברור שהמספר ה-"לא ידוע" הוא 200) . תודה רבה!

DallyLama

New member
מן הסתם שאפשר

תרגילי אחוזים סך הכל מדובר בשבר לדוגמא 50% הם השבר 50/100 אם נצמצם אז נקבל 1/2 ו x אחוזים יהיו x/100 ובכלליות נסתכל על שאלת אחוזים כאל מכפלת הגודל המקורי כפול מספר האחוזים חלקי מאה שווה לגודל החדש. ובפרט לשאלתך לפי שינוי נושא נוסחא נקבל כי הגודל המקורי שווה לגודל החדש כפול 100 חלקי מספר האחוזים.

תרגיל בליניארית1

נתונה העתקה ליניארית T:V--> אידמפוטנטית (ז"א ש T^2=T) 1. הוכח או הפרך: T=I OR T=-I 2.הוכח: v=kerT+imT (סכום ישר..) ( רמז- להתבונן בהצגות: T^2(v), T(v) כאשר מצאנו הצגה v=u+w תודה

DallyLama

New member
לסעיף 1

אם T^2=Tג€ אז לכל vג‚¬V מתקיים T^2(v)=T(v) T(T(v))=T(v) נניח כי T(v)=u כלשהוא אז T(T(v))=T(u)=u (שים לב באגף השני T(v)=uג€) לכן T=I

בגינס

New member
לא ברור ונראה כי לא נכון

יש לי בעיה להבין את מה שכתבת. יתכן שהבעיה אצלי במחשב. הרבה מהסימונים שלך נראים אצלי כ-ם. האם הוכחת את הטענה או הפרכת אותה? נראה לי מסגנון הניסוח כי יש כאן הוכחה אבל הטענה אינה נכונה! למשל, אם T מוגדרת ע"י
T(v)=Av​
באשר A היא מטריצה ששורתה הראשונה היא הוקטור (1 1) ושורתה השנייה היא הוקטור (0 0). אזי T אידמפוטנטית בעוד אינה I ולא I-.

DallyLama

New member
אוקי יצאת טמבל.

אבל אני לא רואה פגם בהוכחה אז תתעלם מהפתרון לסעיף השני

the new L

New member
הסבר מפורט לטעות

שלכל v מתקיים
t(u) = u​
כלומר בעצם הוכחת שתת המרחב ImT הוא אינראינטי ל T, אבל זה עדיין לא אומר ש T היא הזהות. כאמור כמו שאמרתי קודם, למשל טרנספורמציית האפס מקיימת את זה, ועוד דוגמה פחות טריוויאלית: נגדיר טרנספורמציה מ R^2 ל R^2:
T(x,y) = (x,0) T(T(x,y)) = T(x,0) = (x,0) = T(X,Y)​
במקרה זה, תמונת T היא כל הוקטורים מהצורה
(x,0) and indeed T(x,0) = (x,0)​
ולכן הטענה אינה נכונה.

the new L

New member
ואגב

אם היה גם נתון ש KerT טריוויאלי אז הטענה כן הייתה נכונה

DallyLama

New member
לא בדיוק הבנתי

אתה יכול להסביר שוב ואם אפשר תדלג שורה כל פעם שאתה מכניס נוסחא זה יופיע בצורה נכונה

DallyLama

New member
קראתי שוב ו

כלומר הוכחתי שאם uג‚¬imT -> T(u)=u הטעות נובעת מעובדה ש T אינה בהכרח חח"ע אני צודק?

the new L

New member
כמעט נכון

כי ייתכן ש T תהייה חד חד ערכית, אבל זה לא מה שחשוב פה. מה שחשוב זה שהיא תהייה על. עכשיו, אם T היא ממימד V ל מימד V, וגם מימדו של V הוא סופי אז אכן זה נכון שאם T חד חד ערכית אז היא בהכרח על, ואז זה יתקיים. אבל אם V מרחב אינסופי אז טרנספורמציה יכולה להיות חד חד ערכית מבלי שתהייה על.

DallyLama

New member
סעיף 2

לפני שנתחיל אני אשתמש בסימון ג€*ג€ לסמל חיתוך קבוצות יאלה להוכחה: נוכיח כי kerT*imT={0} יהי vג‚¬kerT אז T(v)=0 אבל T(v)=v לכן v=0ג€ לכן kerT={0}ג€ לכן kerT*imT={0}ג€ שים לב 0ג‚¬imT לכן dim(kerT+imT)=dim(kerT)+dim(imT)-dim(kerT*imT)=n-0=dimV -> dimV=dim(imT+kerT) -> V=imT+kerT (סכום ישר כי imT*kerT={0}ג€ ) מ.ש.ל

DallyLama

New member
סעיף 2

לפני שנתחיל אני אשתמש בסימון ג€*ג€ לסמל חיתוך קבוצות יאלה להוכחה: נוכיח כי kerT*imT={0} יהי vג‚¬kerT אז T(v)=0 אבל T(v)=v לכן v=0ג€ לכן kerT={0}ג€ לכן kerT*imT={0}ג€ שים לב 0ג‚¬imT לכן dim(kerT+imT)=dim(kerT)+dim(imT)-dim(kerT*imT)=n-0=dimV -> dimV=dim(imT+kerT) -> V=imT+kerT (סכום ישר כי imT*kerT={0}ג€ ) מ.ש.ל

MTKOL

New member
אי שיוויוניים טריגונומטריים

שלום לכולם, מישהו יכול בבקשה לעזור לי ללמוד איך לפתור אי שיוויוניים טריגונומטריים? זה ממש דחוף לקורס הכנה באונ' שאני לומד... פשוט את הכללים הבסיסיים.... כמו איך לפתור COSX<0? וכד'... בתודה ענקית מראש!

DallyLama

New member
רמז פשוט

תסתכל במעגל הטריגונמטרי ותראה מתי cosx=-cosyג€ לדוגמא cos(180-x)=-cosxג€

למעלה