תאונה ביום כיף - נזק בלתי הפיך

The blue sky

New member
תאונה ביום כיף - נזק בלתי הפיך

ראשית אני לא יודעת אם זה הפורום המתאים לשאול בו את השאלות שלי אבל מכיוון שמדובר בפה ובשיניים אני מניחה שזה קשור. אז ככה, אחי בן 17 מסיים כיתה י', היה אתמול ביום כיף בנווה ים וגלש להנאתו במגלשה די מסוכנת שנקראת אם אינני טועה "הקמיקזה", בקיצור, כנראה שבעיקבות "הקפיצה" במגלשה הוא התהפך איכשהו ונפל עם הפנים על דופן המגלשה. התוצאה, מה שידוע כרגע בכל אופן זה, ששן אחת אבדה לגמרי, נפלה ולא מצאו אותה, השן השניה נשברה לחצי ויצאה באופן חלקי ממקומה, רופאת השיניים אליה פונה לקבלת טיפול חרום ניסתה להציל את השן הזו וחיברה אותה בחזרה, צריך להמתין כמה ימים ולראות אם זה הצליח, היא גם כמובן תפרה את כל החתכים שהיו לו בפה. מבקשת להבהיר שמדובר בשתי השיניים הקידמיות בלסת העליונה. מעבר לזה בצילום פנורמי שעשו לאחי מתברר שיש תזוזה בשיניים בפה כתוצאה מהחבטה שקיבל. נזקים נוספים הם חתכים בשפה ובחניכיים. היום הוא מאוד מאוד נפוח באזור האף והפה, כל מילה שאכתוב כאן בכדי לתאר את מצבו או את המראה שלו זה פשוט לא ניתן וגם כשרואים לא מאמינים. שאלותי הן, האם מישהו יודע מה צריך לעשות מרגע זה ואילך, האם יש דברים חשובים שעלינו לדעת דברים כמו "עשה" "ואל תעשה""? אני יודעת שכתלמיד הוא מבוטח בכל שעות היום ועל אחת כמה וכמה במסגרת פעילות של בית הספר. מה הביטוח הזה מכסה? האם ניתן לקבל טיפול טוב!!! כזה שיטפל בצורה הכי טובה בכל הבעיות שנראות לעין היום ועלולות להופיע גם בהמשך, אלו בעיות עלולות להופיע בהמשך? בוודאי שאנחנו לא מעוניינים בטיפול שיגרום ו/או יוסיף נזק על מה שכבר קרה. האם טיפול אצל כל רופא שיניים יכוסה או שרק רופאים מסויימים אליהם נופנה מטעם חברת הביטוח / משרד החינוך או מי שקשור בעיניין? תוך כמה זמן צריך או רצוי להתחיל בטיפול? איזה טיפול צריך לעשות? תוך כמה זמן תרד הנפיחות והפנים יחזרו למימדים סבירים עד נורמליים. ביטני מתהפכת בכל פעם שאני חושבת על מה שהוא עבר ועל מה שהוא עוד צפוי לעבור וכל כך כואב לי בשבילו. אנא מכם שתפו אותי במה שאתם יודעים או חלילה מניסיונכם האישי בארועים דומים. תנו לי טיפים איך לעבור את הסבל הזה בקלות עד כמה שזה ניתן. עוד פרט, אנחנו גרים באזור חיפה, אם אתם מכירים אנשי מקצוע טובים בתחומים השונים הדרושים לעיניין אשמח לקבל המלצות ופרטים. שיהיה לכולנו לילה טוב ושקט בלו

תאונה

לבלו סקי שלום. צר לי לשמוע על התאונה שבנך עבר. במקרה שבשן יצאה ממקומה לגמרי (avulsion) יש להגיע במהירות לרופא השיניים.הזמן הוא קריטי להצלחת הטיפול.אין לגעת בשורש השן.יש להרים את השן תוך נגיעה בכותרת בלבד.יש לשטוף את השן במים(לא באלכוהול או בחומרי נקוי)ולנסות להחזיר את השן למקומה בעצם במדת האפשר.במדה ולא ניתן להחזיר למקומה את השן ניתן לשים את השן בכוס חלב או בתוך חלל הפה. הטפול אצל הרופא משתנה ותלוי כמה זמן עבר מאז התאונה,אם האפקס פתוח או סגור ובדומה.. בקווים כלליים במקרה של avulsion הטיפול הינו: החזרת השן למקומה קבוע של השן זריקת טטנוס לפי הצורך. כיסוי אנטיביוטי ומשככי כאבים. שטיפות כלורהקסידין הפניה לביצוע טיפול שורש עם ישיבת קלציום הידרוקסיד. מעקב חוזר ושקום. פרוגנוזה התגובה של השן לטראומה יכולה להיות אחד או יותר מהתגובות הבאות היפרמיה,דמום פולפרי,נמק,קלציפיקציה של מוך השן,ספיגה פנימית או חצונית,כשל בבקיעה של שיניים קבועות,שינוי בצבע,אבצס,אבדן מקום,אנקילוסיס(חבור של השורש לעצם) פגיעות בשיניים מתפתחות. לכן חשוב להיות במעקב אצל הרופא המטפל.חשוב לבדוק את השיניים השכנות לשיניים שיצאו ולבצע טיפולי שורש בהתאם. בברכה דר אריה מימון.מרפאת שקום הפה.מרכז רפואי איכילוב.

למעלה