תווים בחלילית

Kage Maru

New member
תווים בחלילית

למדתי לבד חלילית... והיום נתקלתי בסרטון באינטרנט של מישהי שמנגנת בחלילית, ושמתי לב שהיא נוגעת בחורים שלא למדתי, כלומר תו אחר
אז רציתי לשאול, חוץ מהתווים הבסיסים שלמדתי שמצורפים בתמונה, יש עוד תווים בחלילית? ואם כן, על איזה חורים מסתירים בשביל לעשות את הצליל שלהם? תודה מראש
(נ.ב, בתמונה אין את רה, אותו אני יודע... אני מתכוון אם יש עוד חוץ ממנו)

SHEX

New member
תווים בחלילית../images/Emo95.gif

התווים שאתה למדת הם רק סולם דו מז'ור בסיסי, אפילו לא בשלמותו. יש עוד הרבה תווים - בחלילית כזו אפשר לנגן שתי אוקטבות שלמות, כולל כל הדיאזים והבמולים. יש עוד הרבה שילובי אצבעות שאפשר להשתמש בהם, אבל נראה לי שזה יהיה קצת ארוך לפרט לך את כל האפשרויות כאן, אולי שווה לחפש אתר/ספר שילמדו אותך קצת יותר ממה שבתמונה הזו.

Kage Maru

New member
אפשר הסבר מה זה דיאזים ובמולים?

ואוקטבות?
אני פשוט חדש בזה ולמדתי לבד... ועוד חשבתי שאני יודע חלילית
אני אחפש ספר ללמוד את הכל... באמת מה שאני יודע בחלילית זה קצת?
פאדיחות... תודה!

tutty fluty

New member
שים לב גם

לצליל "פה" שבסרטוט הקודם שהיה לך האצבוע לא נכון. זה גם תלוי איזו חלילית יש לך. אם יש לך חלילית גרמנית או מה שקונים בחנות ב2 שקל, לא תצליח לנגן את כל הצלילים. אם מה שיש לך זו חלילית בארוק, אז אתה יכול. (חלילית ברוק פשוטה מפלסטיק עולה בערך 30-50 ש"ח, לא צריך משכנתא..) בכל מקרה חלילית זה כלי לא נורא פשוט שכדאי ללמוד בו גם נשיפה נכונה, נקישה נכונה והנחת אצבעות נכונה. זאת כמובן בשביל למצות את כל היופי של הכלי ובשביל זה כדאי מורה לפחות לבסיס. בהצלחה!

Kage Maru

New member
ניסיתי לעשות את "פה" בשני האפשרויות

וזה נשמע אותו דבר, אז לא נראה לי שזה באמת משנה, לא? ראיתי את התווים שלא למדתי, וזה באמת לא נורא כ"כ... חשבתי יש עוד מלא
אני אצליח ללמוד לבד... רק רשום שם שבתווים המתקדמים צריך להסתיר חצי חור מהחור האחורי... וזה לא נשמע טוב
איך עושים את זה? אני אתאמן... תודה לשניכם

Kage Maru

New member
בשביל מה? למדתי כבר הכל

הסתדרתי כבר... יש בכלל מורים לחלילית? בכל אופן, סיימתי רשמית את החלילית

Kage Maru

New member
../images/Emo6.gif חח גם סיימתי ללמוד לבד מפוחית...

עכשיו אני רוצה יוקולילי... יהיה לי קל, אם לא למדתי גיטרה? כי קראתי באינטרנט שזה נחשב לאחד הכלים היותר קלים ללמידה... אני אוכל ללמוד אותו לבד?

tutty fluty

New member
מעניין אם היית מחליט גם

שבשביל להתאמן בחדר כושר אתה לא צריך מדריך, לפחות שיראה לך איך משתמשים במכשירים, איך למצות את האימון לצרכיך, ולשנות לך תוכנית אחרי שהתקדמת. בכל שטח שהוא לא עיוני בלבד (ולפעמים גם באלו), מורה מראה לך את הדרך הטובה ביותר לביצוע, אחרי מאות שנים של שכלול והתפתחות. כולם יכולים לרקוד במועדון- אבל נראה אותך אומר לי שאין הבדל בין מי שרוקד בלי שראה מורה מימיו, לבין מי שלמד ולו שנה אחת ריקודי עם או מחול. אולי זו הסיבה שאתה עובר כל כך מהר בין הכלים? שאתה לא מצליח למצות לבד את כל האפשרויות של הכלי, מרגיש שהוא משעמם ולא באמת יכול לנגן לפי מה שאתה רוצה, ואולי בכלי הבא זה יעבוד? ויש מורים לכל דבר, גם ליוקלילי. בהצלחה!

Kage Maru

New member
הגזמת...

אנחנו מדברים פה על חלילית ומפוחית, מה הבעיה ללמוד לבד? זה לא שמדובר פה בטרומבון או בפסנתר... אני לא קופץ מהר כי "משעמם" לי מהכלי, פשוט כי אני רוצה להתעמק בעוד כלים... אני רוצה גם ללמוד גיטרה, אורגנית ויוקולילי. אורגנית זה קל והתחלתי ללמוד לבד, אבל גיטרה אצטרך כנראה מורה, זה קשה מדי לבד... ובטח שאבין איך מנגנים גיטרה, אצליח גם ללמוד לבד יוקולילי

tutty fluty

New member
אם לא היית שואל קודם

מה זה דיאזים ובמולים, מה זה אוקטבות, איך מכסים חצי חור בחלילית, הייתי אומרת סבבה. הוא כבר למד מוזיקה על כלי אחד, ועכשיו הוא יכול להשליך על כלי אחר. לא מפריע לי שאתה לומד לבד, ולומד על הרבה כלים. מפריע לי שאתה לא מקבל את העובדה שיש דברים (בכל מיומנות) שכדאי ללמוד מהותיקים והמנוסים מאיתנו כדי להגיע לתוצאות טובות יותר. אני לא מתיימרת להיות נגנת חלילית, לא למדתי מספיק שנים. אבל ממורה אגדית אחת בזמן קצר למדתי כיצד להשתמש בכלי, ואני עושה את זה הרבה יותר טוב בזכות ההדרכה שלה. וזה אחרי עשרים ומשהו שנה בנגינה בכלי נשיפה אחר (חליל צד לצורך העניין...), ולא שאלתי את עצמי מה זה בכלל סולם. אני אומרת את כל זה, כדי שתבחר בעיניים פקוחות את דרך הלימוד העצמית, בתקווה שתהיה מודע למגבלות שלה. אפילו אני הייתי לוקחת לפחות שיעור שניים על מפוחית (כן, גם על מפוחית..) בשביל לדעת כיצד להתייחס נכון לכלי מהתחלה לפני שהייתי מנסה את מזלי. (כנ"ל נגרות. ושיפוץ בתים. ועשיית תכשיטים. אפילו בישול למדתי את הבסיס מאמא.) בהצלחה בכל דרך שתבחר

Kage Maru

New member
אני פשוט חדש בזה...

רק הקיץ התחלתי לקרוא תווים בכלל
כנראה בגלל שהתחלתי נגינה בגיל מאוחר, אני ממהר ומנסה להשלים את כל השנים המבוזבזות האלו...

tutty fluty

New member
בדיוק בגלל זה מציעים לך פה

לקחת מורה אפילו לכמה שיעורים, בשביל להבין מה קורה סביבך. אם למדת לבד כל כך מהר, תאר לך כמה תרויח ממורה שיסביר לך מה עומד מאחורי העיגולים השחורים האלו, ואיזו הפקת צליל יפה אתה יכול להפיק אחרי שמראים לך איך מניחים את האצבעות. (ולא, לא כזה מובן מאליו..) בהצלחה בכל דרך!

SHEX

New member
אני לא חושב שזה העניין../images/Emo95.gif

הבחירה ללמוד כלי נגינה לבד היא שונה מהבחירה ללמוד כלי נגינה עם מורה. את ואני, ועוד רבים פה בחרו להשקיע שנים רבות בלימוד נגינה, אבל עשינו את זה גם תוך בחירה ללכת לכיוון חצי מקצועי או יותר מזה. בין אם זה מסתכם בנגינה בתזמורת העירונית, לימודים גבוהים או קונצרטים חגיגיים בארץ ובחו"ל. הבחירה ללמוד כלי לבד היא כדי שיהיה מושג, ולו הכי קלוש, במוסיקה, בנגינה כלשהי בשביל הכיף בלבד. בסופו של דבר, מוסיקה היא משהו שכמעט כל אחד מתעסק בו בצורה זו או אחרת, כולם שומעים מוסיקה, מתעניינים במוסיקה, מפתחים טעם במוסיקה והיא משהו שתופס חלק גדול בחיים של כולם, כולל אלו שלא עוסקים בזה, לכן זה תחביב שמאוד קל והגיוני לבחור בו. וכדי להשאיר את זה בגדר תחביב, ללא שום פן מקצועי, אני לא חושב שיש דבר רע בללמוד לבד ולעשות בדרך הרבה טעויות או להתקדם לבד. ברור שמורה יכול לעזור, אבל זה גם עלול לבטל את הכיף והחווייתיות שבזה כתחביב מהצד..

Kage Maru

New member
דווקא אני כן רוצה להיות זמר ולעסוק במוזיקה

חלילית ומפוחית למדתי לבד כי הסתדרתי עם זה, וזה היה קל לי... שרשמתי מה זה "דיאוזים, במולים ואוקטבות" פשוט אני נגן חדש זה הכל, ורק עכשיו אני יודע את כל התווים בחלילית... אולי אני באמת אעלה לפה קטעים שאני מנגן, אני רק צריך למצוא מישהו שייצלם אותי...
עכשיו אני מתכנן ללמוד גיטרה באופן מקצועי ואני הולך להירשם לחוג

tutty fluty

New member
נכון,

אבל אתה חושב שאפשר לעסוק במוזיקה כתחביב בלי לראות מורה בכלל? אפילו לא לבסיס? זכור שבלי מורה לא מכירים סולמות, ארטיקולציות שונות על הכלי, אין מי שיתקן אותך בטעויות (ולגלות לבד טעויות קצב או כוון צליל זה קשה), שלא לדבר על פיתוח דרכי הבעה שונות או הכרות עם סגנונות שונים. לא אמרתי ללכת לאקדמיה, להופיע ולהקים להקה. אולי אפשר, אבל אז התחביב הופך לדל, וללא כל כך מעניין (לדעתי..). מה הטעם להמשיך לנגן כשכל מה שאתה יודע זה את ההתחלה של פורליז? (וזה בהקצנה). אני באמת שואלת כי זה נושא שדי מעסיק אותי.

למעלה