תוספת לדיון על הגדרות.....

תוספת לדיון על הגדרות.....

וגם משהו שניתן להוסיף לאתר... החלטתי לתרגם את הפירוש למילה Veganism מכיוון שהתרגום היחידה של המילה הזו לעברית הוא טבעונות ככה אתרגם את זה... דבר ראשון - המונח והאידאולוגיה הושרשה ע"י אדם בשם דונלד ווטסון (הטבעוני הראשון?) ב 1944 והוגדר כדקלמן: טבעונות היא דרך חיים שבה נמנעים מכל סוגים של ניצול של, ואכזריות לממלכת החיות וכוללת הערצה לערך החיים. ביום יום היא מיושמת ע"י הימנעות ממוצרים שבעו מעולם החי: בשר, דגים, עוף, ביצים, דבש, חלב חיות ותוצרי הלוואי שלהם. הטבעונות מעודדת שימוש בתחליפים לכל מצרך אשר הגיע או מכיל חלקים שנלקחו מבע"ח. אם אתם מעוניינים לבדוק איך אני מתרגם אנגלית אז הנה ההגדרה המקורית באנגלית: Veganism is a way of living which excludes all forms of exploitation of, and cruelty to, the animal kingdom, and includes a reverence for life. It applies to the practice of living on the products of the plant kingdom to the exclusion of flesh, fish, fowl, eggs, honey, animal milk and its derivatives, and encourages the use of alternatives for all commodities derived wholly or in part from animals

א.א.אפל

New member
מסכים

אני מוסיף את זה למילון המושגים המתהווה... בינתיים בשלבי כתיבה אני אוסיף את הקובץ לאתר בקרוב

Zipadidoda

New member
אולי אני בור ועם הארץ אבל

אני חושב שייתכן כי צמחונות היא יותר בלי זה ובלי בשר. וטבעונות היא בנוסף גם הביצים והחלב היא גם צד בריאותי. כמו קמח מלא וכדמוה... מה אתה חושב? עם כך ההגדרה קצת משתנה

vegan

New member
טבעונות

באנגלית, ישנה הבחנה בין טבעונות מוסרית - vegan לגישות בריאותיות שונות, כמו raw food. ההגדרה ל VEGAN היא אחד שנמנע מכל ניצול של בעלי חיים - כולל אכילת בעלי חיים ומוצריהם (חלב, ביצים) וניצול למטרות אחרות - עור, פרוות, ניסויים. גישות בריאותיות שונות דוגלות לרוב בהמנעות מאכילת מוצרים מהחי, אבל אינן מתייחסות לניצול למטרות אחרות כמו לבוש או ניסויים. בנוסף ישנן דרישות כמו שימוש במוצרים אורגנים, דגנים מלאים או המנעות מבישול. המכנה המשותף לרוב הגישות הבריאותיות ולטבעונות המוסרית הוא המנעות מאכילת חיות ומוצריהן. לכן ניתן להגדיר טבעונות באופן כללי באופן זה. כשמתייחסים באופן פרטני לטבעונות מוסרית או בריאותית, ניתן להוסיף על זה בהתאם. למעשה, רבים מהטבעונים מתייחסים הן למניע המוסרי והן לבריאותי. אנשים מתנהגים באופן לא מוסרי או לא בריא, לא מכיוון שהם לא רוצים, אלא מכיוון שהם רגילים לחיות באופן שונה ולא קל להם לשנות הרגלים. אדם שכבר שינה את הרגליו מאחד הנימוקים, אין סיבה שלא יהנה גם מהצד השני.

vegan

New member
ווטסון בודאי לא הטבעוני הראשון

למעשה, בעבר הרחוק כל בני האדם היו טבעונים (לפני שלמדו לצוד ולהדליק אש לבישול בשר). הטבעוני הידוע ביותר לאורך הדורות הוא פיתגוראס מהמאה השישית לפני הספירה. לפני המצאת המילה vegan, טבעונים נקראו על שמו - פיתגוריאנים.

למעלה