תעודת סל במניות או השקעה ישירות?

traveller0036

New member
תעודת סל במניות או השקעה ישירות?

היי
אני מעוניין להשקיע כסף כל חודש/חודשיים במניות דיבידנד של 3-4. אחוז בשנה. יש אפשרות להשקיע ב etf מוטה מניות שמחלקות דיבידנדים או להשקיע ישירות בחברות ענק. היתרון ב Eft:
- בהשקעה ישירות החברה יכולה לפשוט רגל וכאן יש פיזור.
- אם החברה שמנפיקה את ה etf פושטת את הרגל אני אמור לקבל את הבעלות היחסית במניות

החיסרון ב etf:
- אם החברה המנפיקה פושטת את הרגל אמורים לקבל את הבעלות היחסית במניירות, בתיאוריה.מהשאלה האם בפרקטיקה זה קורה אוטומטית או שצריך עורך דין, טפסים וביורוקרטיה אמריקאית שבפועל תגרום שהמהלך לא יקרה, בטח לא מרחוק?
פעם היתה החלטה של בית משפט אמריקאי לגבי בעלי מהיות של גנרל אלקטריק שזכאים בהסדר לפשרה למשהו וקיבלנו מכתב מעורך דין אמריקאי שאנחנו צריכים תוך X ימים להסמיך עורך דין ולשלם כסף כדי שנוכל להיות מיוצגים ולקבל את חלקינו והחלטנו לוותר ולא להסמיך עורך דין שיגרור עוד הוצאות בטח מרחוק שאין לי מושג מה יקרה בנבכי הבירוקרטיה האמריקאית. מה שאני אומר שרעיון ה etf מעולה בתיאוריה ובטח לגופים עם עורכי דין וכו השאלה אם פרקטי למישהו שגר מחוץ לארה״ב והאם התהליך יקרה אוטומטית במקרה פשיטת רגל?
- האם הסיכוי שהחברה המנפיקה תפשוט את הרגל לא גדול יותר מחברות ענק כמו קוקה קולה או מיקרוסופט?

חשבתי להשקיע באיזה 4-5 חברות ענק שמחלקות דיבידנדים יפים ומצד שני יש etf שמשקיעים במניות של חברות גדולות כאלה.
מה דעתכם?

יעקב ו

New member
אם תוכל להבהיר:

- למה אתה רוצה להשקיע במניות דיבידנד?
- למה אתה רוצה להשקיע בחברות גדולות דווקא?

אפשר להשקיע בקרנות מחקות על מניות אחרות

ולמכור מדי פעם חלק באופן שמחקה דיבידנד.

מתי לאחר משבר חברות חילקו דיבידנד?

וברור שהתשואה לא מובטחת, לו הייתה מובטחת כולם היו משקיעים כך. יש סיכון.

אז אל תקנה את כל החברות...

ובמילים של וורן באפט - אתה לא צריך להיות צודק ב-100%, מספיק להיות צודק בחברות בודדות בשביל לפצות על הרבה אחרות.

התעסקות בטפל

על כמה ETF-ים שמעת שפשטו את הרגל? בכמה מהם למשקיעים הייתה בעיה לקבל את המניות שהם החזיקו בהן?

בטח בטח הסיכון בלהשקיע ב-4-5 חברות בלבד, גדולות ומבוססות ככל שיהיו, הוא גדול יותר מסיכון שלא תקבל את המניות שלך בתרחיש של קריסה של חברת השקעות גדולה ומוכרת.

pompompom1

New member
זה לא טפל, ובמקריה של קריסה של הגוף

שהנפיק את הקרן המשקיעים מקבלים את הנכסים (כתלות בכמות ההשקעה של כל חבר)
בתעודת סל העניין יותר סבוך.
&nbsp
https://www.hasolidit.com/מה-ההבדל-בין-קרן-סל-לתעודת-סל
&nbsp
https://www.hasolidit.com/kehila/threads/מה-ההבדל-בין-קרן-נאמנות-לתעודת-סל.775/
&nbsp
https://www.forbes.com/sites/greats...eres-another-lehman-catastrophe/#73a319f24fb5

ביחס לכל ההתלבטויות שקיימות בבניית תיק - זה טפל

ואם כבר הייתי יותר מודאגת מתרחיש של קריסה של בית השקעות ישראלי שאתה משקיע דרכו ב- ETF אמריקאי.

pompompom1

New member
ETF או תעודת סל?

אם אתה מאבד את הכסף שלך בגלל קריסה של חברה אחת, אין שום משמעות לפיזור.
&nbsp
תעודת סל היא לא ETF. אין לי מושג מה עלה בגורל כספם של אנשים שהשקיעו ב - ETN של ליהמן ברדרס, אבל אני מניח שזה לא נגמר טוב.
&nbsp
מה קורה אם בין השקעות ישראלי שרכשת דרכו ETF אמריקאי קורס?

בית ההשקעות הישראלי הוא פשוט עוד פרוקסי בינך לבין המניות

בית השקעות ישראלי --> ברוקר אמריקאי --> החברה המנהלת את ה-ETF --> המניות

הברוקר האמריקאי, לדעתי, לא יודע מי זה ישראל ישראלי. הוא יודע מי זה מיטב ד"ש. מיטב ד"ש הם אלו שמנהלים את הרישום והקישור בין ישראל ישראלי ל-ETF שנרכש. מה קורה אם אובד הרישום הזה?

pompompom1

New member
אנחנו מדברים על קריסת בית השקעות או אובדן הרישום?

אם אובד הרישום אפשר להוכיח אחזקות לפי דוחות תקופתיים ותיעוד של היסטוריית הרכישות. במקרה הזה אני לא רואה סיבה שבית ההשקעות לא ידאג לעשות את מירב המאמצים לטפל בבעיית הרישום.

דוד וגדי רכשו יחידות של מניית XYZ וקיבלו דו"חות

לאחר מספר ימים דוד מכר את אחזקתו ומעט אחרי כן בית ההשקעות פשט את הרגל.
בינתיים מניית XYZ זינקה במחירה ב-100000% ודוד מתחרט על המכירה.
דוד מזהה הזדמנות לטעון שהוא לא מכר את המניות שברשותו כי הספרים של בית ההשקעות "נעלמו" (כפי שמתואר בשרשור).

איך אפשר להוכיח שדוד מכר את XYZ ולא גדי?

pompompom1

New member
אני לא מזלזל בסיכון הזה

אבל הסיכוי שדבר זה יקרה קטן בהרבה מהסיכוי שבית השקעות יקרוס (כמו כל עסק אחר).
&nbsp
מבחינה תיאורטית אם הכסף שלך נמצא בכל בנק או בית השקעות בארץ ובעולם הסיכון שתפסיד את כספך בגלל מעילה או תרמית קיים תמיד.

אני כן מזלזל בסיכון הזה

יש שיקולים הרבה יותר חשובים מ-"אם בית ההשקעות יקרוס ופתאום הספרים שלו ייעלמו" כשבאים להחליט איפה משקיעים.

aeonf

New member
ואוסיף: אם יש מישהו שזה מטריד אותו עדיף שלא ישקיע בשוק ההון.

פק"מ בבנק או זהב בכספת אלו גם אפשרויות השקעה.

למעלה