Agile

LifeOverIP

New member
Agile

לא בהכרח קשור לנושא הפורום, אך אשמח לשמוע מבעלי ידע ודיעה,
מעט ארוך, אבל מעניין (לדעתי לפחות), תודה מראש לכל המגיבים.

1. האם אג'ייל היא סוג של מתודולוגיית על, יש לה מניספט כללי והגיוני וזה הכל,
וצורת העבודה הפרקטית היא סקראם, קנאבן וכו'?
כלומר, גם מי שעובד אג'יל, בעצם מאמץ משהו ספציפי יותר (סקראם, שיטה אחרת או המצאה שמתאימה לו),
אבל לא עובדים ממש באג'ייל, מכיוון שהיא מספקת רק רצון ועקרונות בסיסיים, ולא כלי עבודה,
האם הבנתי נכון?

2. מבחינת סקראם - מדובר בד"כ בעבודה בספרינטים, הכנת Product Backlog,
גזירת Spring Backlog, ביצוע Scrum Meeting כל בוקר, ביצוע Spring Planning, עבודת עם צוותים מעורבים ו Scrum Master,
ובסוף כל ספרינט גם פגישת תחקיר/לימוד, פגישת Review להצגת התכולה ועבודה עם לוח ופתקים,
האם כל הנ"ל ייחודי רק לסקראם או גם לשיטות אג'יליות אחרות?

3. מבחינת קנבאן - מעבר לכך שאין ספרינטים ויש אילוץ על מספר הפריטים שניתן לעבוד במקביל,
מה עוד מאפיין את השיטה הזו, והאם רק נדמה לי, או שבארץ לפחות עובדים בעיקר בסקראם?

4. למעט סקראם וקנבאן, אילו שיטות אג'יליות נוספות יש?

5. האם XP היא נגזרת/מימוש של אג'ייל, או שזו פשוט שיטה דומה אבל מוכרת עוד בעידן טרום האג'ייל?

6. מבחינת מודל "מפל המים" העתיק, שדגל בתכנון פרטני ומקיף מראש (מי אמר MS Project?
)
ביצירת מסמכים לכל שלב (ייזום, איפיון, עיצוב וכו'), כאשר כל שלב מתחיל רק כאשר הקודם הסתיים,
ובתהליך פיתוח ארוך יחסית, פחות גמיש לשינויים ופידבק מחזורי ומיידי, כאשר ה QA שולב רק בסוף הפיתוח,
האם מודל זה עדיין נמצא בשימוש? (אולי רק במקומות שבהם בתוצר הנדרש ברור כשמש, לא יעבור שינויים,
ויש ניסיון רב במימוש בטכני כך שקל להעריך את המאמץ הנדרש ולדייק, כך שאפשר אפילו לתמחר כ Fix)

תודה.

זאת מתודולוגיה לפרוייקטים גדולים פחות לאתרים

agile באה לענות על צרכים בפיתוח תוכנה בעידן OO. בגלל ה"גמישות" של OO שמאפשרת בקלות הוספת תכונות למערכת, שינויים במבנה העיצובי של אובייקטים/DB, הצורך בתיקון באגים וכו' וכו' - מחייב ניתוח/תכנון/עיצוב/כתיבה/בדיקה באופן שוטף, כל אינטרציה כזאת מתרחשת תוך שבועות ולא חודשים כמו ב woterfall הזקנה שלא מתאימה לזה כי היא מתבססת עם תוכנית לניארית מוגדרת מראש ו"מושלמת" שמחייבת עבודה בשלבים ורק בסיומו של כל שלב אפשר להתקדם. בימינו אם יש לך תוכנה ואתה מכניס בה שינוי - תמיד תמיד חייב להיות גרסה עובדת שלה. agile מערבת את כל המעורבים RND + QA, ושמה דגש חזק על "QA" מצד המתכנתים בבדיקות UT - עבור כל מודל שהם כותבים הם חייבים לייצר סקריפט בדיקה כלומר מייצרים אוטומציה... ואילו ה QA המסורתי הוא יותר האינטגרציה של כל המודלים המרכיבים תוכנה/יכולת מסויימת אבל ברמת black box ובדיקה רוחבית של הכל וכו'.
כל טכניקות הפיתוח הכלליות קיימות בשתי המתודולוגיות (סיעור מוחות, פירורים, ישיבות אחרות וכו') הן לא השתנו אלא שב agile מעוגנות בתוך כל איטרציה קצרה וממוקדת. (לכל מקום יש גם טכניקות ספיציות שהוא פיתוח בעצמו....)
משהו חכם אמר לי שתוכנית שכתובה OO לא נועדה להיות מושלמת אלא טובה מספיק

gilmad

New member
לא כל כך הבנתי את הקשר לOO...

Agile זה שיטת פיתוח, נועד לאיטרציות קצרות יחסית ככה שהפידבק שתוכל לקבל על המוצר שלך הוא יחסית מהיר.

סקראם וקנבאן אלו שיטות מעשיות ליישום של AGILE.

מה שמייחד את קנבאן - זה שברגע נתון - יודעים בדיוק על מה עובדים, ואם נכנסות משימות חדשות אז הן יחכו או שאם הן משימות דחופות אז הן יוציאו משימות שנמצאות כרגע . ( ...בגדול - תמיד יש יוצא מן הכלל....)
יש גם שכלולים של קנבאן - עבור תחום מסויים (TESTING לדוגמא) יש 10 משימות ומתוך אותן 10 יהיו לפחות 2 של פרוייקט X. (ככה משימות דחופות תמיד יכולות להכנס ולדחוק אחרות, או לחלופין - נמנעת "הרעבה" של פרוייקט מסויים)

"מפל המים" נמצא בשימוש - אבל זה לא מעניין, כי אולי למי שמשתמש בזה זה מתאים. ולמודל פיתוח שלך זה לא יתאים.

gilmad

New member
לא ניסיתי waterfall נקודה.

זה פשוט לא מתאים לצורת פיתוח שאני מכוון אליה.
אישית אני חושב שזה לא מתאים לרוב הפרוייקטים אבל זו כבר שעה אישית.

ושוב - מה הקשר לOO?
כי בתכנות פרוצדורלי זה כן מתאים?!?

gilmad

New member
האמת שכן! אבל זה ממש לא קשור....

דרופל 6 (אולי גם 7 - כבר לא ממש בעניינים של דרופל) לא בנוי על OO ולפני כשנתיים הייתי שותף לפרוייקט רציני שבנוי על המערכת הזאת.

בכל מקרה - אין קשר בין AGILE לOO. זה אולי טוב ונוח יותר לבנות בOO אבל זה לא חלק מהמתודולוגיה.

itaym02

New member
אין כל קשר בין שפה לבין מטודולגית פיתוח

אולי בין FW לבין מטודולגית פיתוח, וגם זה בספק.
ואקדים תרופה למכה, כן יש לי נסיון בכל העי"ל ומעבר לכך.

למעלה