שרשור שאלות לפני ניתוח

קוב י d1

New member
סיבוכים שנים אחרי
אי ספיגת ויטמינים תלוי בסוג הניתוח בטבעת ושרוול אין את הבעיה הזאת
אבנים בכיס המרה ובכליות יכולות לקרות לכ אחד בלי שום קשר
הבעיות שנגרמות כתוצאה מעודף משקל קשות הרבה יותר ,עודף שומנים בדם יכול לגרום לסתימת העורקים ,להתקפי לב,סכרת מחלה קשה שיכולה לגרום לנזקים קשים ביותר ,עד כדי קטיעת איברים
קחי את זה בחשבון ותראי לאן הכף של המאזניים נווטות

קובי

אופירA

New member
מנהל
תמיד כשקוראים משהו, צריך קודם לבדוק מי כתב, איפה ומתי
לפני שמחליטים על סמך הכתוב החלטות עקרוניות לגבי הבריאות.
כמו כן, לא הגיוני לקרוא על כיוון אחד, בלי להכיר אותו לעומק את הכיוון ההפוך, כדי לשקול בין שתי ברירות.

לפעמים אתה קורא מאמר שנראה מאוד מקצועי וכתוב מאוד אסרטיבי והחלטי לגמרי, ומסתבר שאיזה ז'וז'ו, סטודנט לרפואה הכי טרי ושולי בעולם כתב אותו כתוצאה מאיזה מחקרונצ'יק שהוא עשה על 12 איש, עם סטייה סטטיסטית של 60%... ואפילו אז, בכתבה אין כל הפרטים שהמחקר העלה, רק חלק קטן מהם שהכתב רצה להעלותם.
וגם מסתבר שהמאמר בכלל משנת 2004, כך שה"לאחרונה נתגלו" הוא כבר לפני 10 שנים.

אנו פה יודעים על הבעיות הללו מאז פתיחת הפורום, כלומר לא היה מדובר ב"סיבוכים שהתגלו" אלא בסיכונים ידועים מראש. למרות שיודעים אותם עושים את הניתוחים, כי הסיכונים ללא הניתוח גדולים הרבה הרבה יותר.

אבנים בכליות ובכיס המרה יקבלו רוב האנשים שיירדו במשקל בכמות גדולה, גם אם זה יקרה עקב ספורט או דיאטה. לא הניתוח גורם לכך אלא הירידה במשקל. אבנים בכליות או בכיס המרה יכולות לשבת שם גם עד 120 ללא צורך בניתוח. גם אם כן - זה ניתוח פשוט ומקובל מאוד, ואינו סיבה לסחוב סכרת או עשרות ק"ג שומן...

אי ספיגה אינה סיבוך בניתוח מעקף קיבה, אלא הצלחה של הניתוח... מטרת הניתוח הוא להגיע לאי ספיגה של המזון, ואי ספיגת הוויטמינים היא בגלל אי ספיגת המזון. אז מה בדיוק לא יעיל ולמי? כל מי שעושה מעקף קיבה יודע שהוא צריך לבלוע ויטמינים כתוספי מזון לכל החיים. זה מחיר ההרזיה.
בניתוח מעקף תריסריון הבעיה חמורה יותר, וידועה מראש, ולכן עושים אותו רק למצבים המעטים שבהם הוא מתאים ונחוץ, מתוך מודעות שצריך תוספי מזון ואפילו זריקות ברזל לכל החיים. זה מחיר נמוך עבור הצלת חיים במצבי חירום.

בניתוחים האחרים אין שום אי ספיגה, אלא אם כן המנותח הלא רעב אוכל מעט במבה וגלידה בלבד. ואז אי הספיגה היא בכלל בחירות המזון שלו, ולא בגלל הניתוח. בכל אופן, אל דאגה. תוך שנתיים הוא יהיה רעב ויאכל אוכל עם ויטמינים.

אגב - הלוואי שניתוחי קיצור הקיבה היו קיצורי קבע. הם לא פותרים בעיות דרך קבע, אלא חלון הזדמנויות זמני בלבד.

אופירA

New member
מנהל
החלטה
הודעתך הנוספת, שמחקתי, היתה:
הסתדרתי בנושא הקוד. הבנתי שכבר לא כ"כ מקובל לעשות טבעת, זה נכון? האם זה פחות אפקטיבי? האם יש לזה יותר סיבוכים? אולי יש פה טבעתיים חדשים יחסית? אשמח לכל תובנה בעניין.

הרפואה הבריאטרית לא ממליצה על טבעת אלא על שרוול בימינו אלה.
להשוות אפקטיביות קשה. בשרוול מרזים הרבה ומהר בשנה הראשונה, ואח"כ עם השנים עלולה להיות השמנה עם התרחבות השרוול. בטבעת מרזים בקצב איטי יותר בהתחלה, בהמשך מהיר יותר. וגם בה עם השנים עלולה להיות אפקטיביות נמוכה יותר ולכן השמנה. זה מאוד משתנה מאדם לאדם. יש אנשים שיכולים ליהנות מגמישות הסגירה והפתיחה בטבעת גם אחרי שנים רבות, וגם אנשים שהשרוול ממשיך להגביל אותם, והתרחבותו לא גדולה.
איכות האכילה עם הטבעת גרועה יותר, ועם השרוול נוחה ונעימה יותר, בד"כ. זו אחת הסיבות שבגללה הרופאים מעדיפים אותו, וגם הסיבה שאחרי הניתוח כבר לא תלויים ברופא, כמו אחרי טבעת (לסגור, לפתוח).
בניתוח השרוול יש יותר סיבוכים וסיכון מוות בשרוול מאשר בטבעת, ויכולים להיות סיבוכים בתקופה הראשונה, של כמה חודשים (שרוול צר מידי, דלף בסיכות). כאן היתרון הגדול של הטבעת - ניתוח קל ולא מסוכן כמעט. מערכת העיכול נשארת שלמה.

אופירA

New member
מנהל
קשה לדעת מה יהיה השיקול של הוועדה המאשרת
ה-BMI שלך לא מספיק גבוה לאישור מוחלט (36.7). יש סכרת הריון גבוהה, אך כרגע יש טרום סכרת ולא סכרת ממש.
האם יש בעיה של כולסטרול, לחץ דם גבוה, בעיות במפרקים ואולי בעיות בלב? אם אין, קשה לדעת מה תהיה החלטת הוועדה.
הסיכוי הוא 50:50 לאישור או אי אישור ניתוח.

האם האלטרוקסין גרם לתוצאות תקינות של בלוטת התריס? אם לא, חובה לאזן את בלוטת התריס קודם כל. לשנות מינון או תרופה עבור זה.

לכן תהיי מוכנה לשני המצבים. במצב של אי אישור ניתוח תצטרכי לחפש פיתרון דיאטני נוסף, שונה מהקודמים. כמובן, כאורח חיים קבוע ולא כדיאטה זמנית עד להשלת עודף המשקל.
כיוון אחד זה תזונה מבוססת חלבונים ושומן ומופחתת פחמימות כמעט לגמרי (זה אומר שכל המתוקים יהיו מומתקים בממתיק מלאכותי בלבד ויהיה מעט מאוד קמח במאכלים). כיוון שני זה דיאטות ששמות דגש על חומרים שמאיצים חילוף חומרים וגורמים לשובע (כמובן רק מומלצות ע"י אנשים שזה עזר להם, כי יש הרבה שרלטנויות ללא כיסוי). שווה להשקיע בזה חיפוש וכסף, לא כל מה שלא מצליח הוא בהכרח רמאות. כמו ששומרי משקל אינו רמאות, רק שלך זה לא מתאים.

בלאו הכי אין לך ברירה. לשמור את צריכה גם אם המטרה היא רק לא להשמין עוד. כמו כן, אחרי ניתוח להרזיה, אחרי שנתיים שלוש של הרזייה, צריך לשמור כהוגן כדי לא להשמין הרבה, ואפילו הכל חזרה.

קוב י d1

New member
לאורח
אין שום קשר בן ניתוח לקיצור קיבה שרוול /מעקף /טבעת למחלות לב
עודף משקל יכול להזיק ללב בסתימת עורקים ,

קובי

hillakirschey

New member
סדר בבלאגן

שלום לכולם!
אני צריכה שיעזרו לי לעשות סדר בבלאגן.
אני מועמדת לניתוח. עשיתי את כל השלבים כמו שהסבירו לי שאני צריכה לעשות.
קיבלתי הפניה מכירורג בקופ"ח שהפנה אותי למרפאה להשמנת יתר באיכילוב, לשם הגעתי לאחר שעשיתי את כל הבדיקות שצריך לעשות ועברתי שם את כל השלבים עד שהגעתי מבחינתם לשלב שאני צריכה לקבוע תאריך לניתוח.
במקביל כמובן בתור אחד מהשלבים מההכנות הייתי בייעוץ של דיאטנית שנתנה את המלצתה לקופתה חולים לניתוח.
איפה נכנסת פה הועדה שאני אמורה לעבור? איך זה עובד? נראה לי שפספסתי איזשהו שלב בדרך....
תודה וחג פורים שמח :)

shailat

New member
עדיין חושש
רב תודות על התשובות. מרגיע במקצת אך אני עדיין מודאג מזה שהויטמינים לא יעילים ( אני עובר מעקף). שברירות של העצמות מחסור ב B1 שיכול לגרום לבעיות נירולוגיות ונכות.....אם זה לא יעיל איך מצפים מהגוך להתמודד.?

lm18

New member
שאלות,התייעצות וכו

הי לכולם,
החלטתי שאני צריכה לעשות שינוי בחיי ולעשות קיצור קיבה. בהתחלה חשבתי שאלך על טבעת כי זה מה שאני מכירה מהבית(לאח שלי יש)
התחלתי את התהליך אצך ד"ר אבינוח והוא אכן המליץ לי. ככל שאני יותר קוראת, יותר חושבת לעומק אני מרגישה שהטבעת תפגע באיכות החיים שלי! אני מרגישה שזה יעשה לי התנהגות אכילה שלילית(לפתוח ,לסגור,) אני גם רואה איך אח לי עומד כשהוא רוצה לאכול ,שותה מים ופשוט מקיא.(תאמת בכלל אני מרגישה ששיווקו לי רק טבעת ולא באמת בדקו מה מתאים לי).
כמה דברים:
1. אני רוצה ללכת לייעוץ נוסף אצל רופא מכבי על מי אתם ממליצים?
ד"ר מינץ ירון, דר איטין לב,פרופ יופה בוריס, דר לנגר פיוטר
2. "הבעל" - הוא ממש נגד ניתוח זה(הלכתי על על אמריות מהסוג זה גוף כולל כל שיכנוע אפשרי ) הבעיה היחידה ששיווקתי את הטבעת שפה לא חותכים את הקיבה..ועכשיו אני חושבת על השרוול . אשמח לטיפים לשיכנוע(הוא פשוט פוחד מניתוחים, מדם ומכל דבר..) בעיקרון חשבתי ללכת איתו לרופא הבא ושגם יסביר לנו יחד.
3.ועדה רפואית- מה הולך באותו היום? האם אני חייבת להחליט לפני על סוג הניתוח? רופא ? וכו? אשמח קצת לקבל מידע על התהליך.
4.היום שאחרי- אני רואה את בעית האכילה שלי רגשית לחלוטין האם מכבי מספקים עזרה לאחר הניתוח?
5. מבובלת מה לעשות...שרוול, טבעת:(
תודה

מעיין א3

New member
לגבי הניתוח כדאי לפני שבוחרים ניתוח, לברר הכל על שלושת סוגי הניתוחים- טבעת, שרוול ומעקף.
מניסיון אני יכולה להגיד לך שזה מאוד משתנה מאדם לאדם.
את צריכה לברר על פי התזונה שלך ועל פי הסיכון שאת מוכנה לקחת לכל ניתוח.
אני אישית נותחתי במעקף כי ידעתי שהבעיה העיקרית שלי היא המתוקים- וטבעת ושרוול לא הכי מומלצים לאוהבי המתוקים למיניהם. וכמובן הייתי מוכנה לקחת את הסיכון שיש בניתוח מעקף...
זה כמובן החלטה מאוד חשובה אם את חולה באיזשהי מחלה מסוימת שלא מאפשרת לך לעשות ניתוח כזה או אחר....
המלצה שלי- לכי תקראי מה מותר ומה לא מותר לאכול אחרי כל סוג ניתוח שיש, וכמובן על הסיכונים שיש בכל ניתוח, ועל פי זה להחליט מה הניתוח הכי טוב בשבילך.
בהצלחה

אפשרית

New member
אחרי טבעת-ולפני מתיחות

שלום לכם
שנה וארבעה חודשים מינוס 35 קילו-היעד.
משלבת הליכות,אכילה מאוזנת ככל שמתאפשר לי
אני שוקלת ללכת לניתוח מתיחות והרמת חזה
חברה בקופח' כללית
מה הפרוצדורה והאם הם מאשרים את זה?

אופירA

New member
מנהל
מי אמר לך על וועדה שאת אמורה לעבור? מה אמרו לך ומי?

ולאיזו קופ"ח את שייכת?
אם את שייכת לכללית, אז במרפאה באיכילוב צריך להסביר לך אם יש או אין וועדה.

אין לשאלה שלך תשובה אחידה. אין "איך זה עובד". בכל מקום/תקופה זה עובד אחרת. זה מאוד תלוי בקופה, בביה"ח, בשנה שבה נעשה הניתוח ובעוד פרוצדורות. כך שבלי הפרטים ששאלתי אנו לא יכולים לענות לך.

קוב י d1

New member
לחושש
סתם שאלה לפי מה החלטתה לעשות ניתוח מעקף
יש שרוול יש טבעת

קובי

אופירA

New member
מנהל
התייחסות

אלו 4 הרופאים היחידים שיש לך ברשימה? ד"ר מינץ הומלץ פה הרבה. השאר שמות שאנחנו פחות מכירים.

אין שום טיפול בבעיות רגשיות שקשור לניתוח הבריאטרי. בבעיות אלה מטפל פסיכולוג, קבוצה להפרעות אכילה וכד'. במכבי יש שירות פסיכולוגי בתשלום מסובסד, אם זו השאלה. יש גם למנותחי מכבי זכאות לכמה פגישות קבוצתיות במלב"י באסותא שמדברות על הדברים. אם זה טיפול מספיק? לא חושבת.

בוועדה אין צורך להכריז על סוג הניתוח. זו החלטה שנעשית מול המנתח, על ידייך בלבד. המנתח לא יכול לכפות עלייך ניתוח. הוא יכול רק לא לעשות את זה שאת רוצה, אם זה לא בהעדפות שלו.
בוועדה את פוגשת כל מיני בעלי מקצוע (מנתח, עו"ס, דיאטן), שבודקים פיזית אם ה-BMI שלך מתאים, ושואלים אותך אם יש לך ליווי לניתוח, אם יש מישהו בבית שיכין לך אוכל בימים שאחרי וכד'. מבררים אם את שפויה ומדברת לעניין ולא פסיכוטית. מסתכלים על הבדיקות ורואים אם את מתאימה לניתוח.

איש לא יתאים לך את הניתוח ולא יבדוק מה מתאים לך. ד"ר אבינוח ימליץ לך על טבעת מתכווננת כי זה מה שהוא חושב שעדיף. בוועדה ימליצו לך נחרצות על שרוול כי כך מקצוע הבריאטריה החליט לפני כמה שנים (ומן הסתם ישנה את דעתו לאחר 10 שנים, כמו שעד היום כל 10 שנים הוא משנה את דעתו...). גם מנתחים אחרים ימליצו לך על שרוול או על מעקף קיבה, כי זה מה שהם רוצים לעשות. אז בייעוץ כל רופא אומר לך מה דעתו, ואת צריכה להחליט מה את רוצה ומה נראה לך שמתאים לך.
את טועה בהרגשתך. לא "שיווקו" לך טבעת. רק ד"ר אבינוח שיווק לך. אף אחד אחר לא יעשה זאת.

אל תעשי טבעת אם את מתכוונת לעמוד כדי לאכול, ולהקיא כשאת שותה מים. ממליצה לאחיך לשנות במהירות את איכות החיים שלו. זו לא מטרת הטבעת. אם הוא לא יודע איך לשנות, אפשר לקבל ממני ייעוץ בטלפון (03-5781855, אופירה, לא בשבת, להשאיר הודעה בתא הקולי).
בטבעת מאמץ האכילה גדול יותר מאשר בשרוול. כתוצאה מכך עלולות לקרות הרבה תקלות, ועלולים להתפתח בעיות (מי שעושה טבעת חייב להסתייע בהדרכה כאן בפורום ובאתר שבחתימה שלי, כדי למנוע סיבוכים). מאידך, בשרוול יש יותר סיכון בניתוח, ואפשרות לסיבוכים.
אל תעשי טבעת כי אחיך עשה. תלמדי על שני הניתוחים הללו כמה שאת יכולה, מתוך מאמרי האינטרנט (שמסבירים למה שרוול עדיף. שימי לב שהם עדכניים ולא לפני 10 שנים, כי המידע לפני 10 שנים לא רלוונטי להיום כלל וכלל), ובעיקר מתוך חוויות שמספרים המנותחים, בפורומים בתפוז (הפורום הזה ופורום משורוולים).

לגבי הבעל - תתמודדי. אשה טובה עושה רצון בעלה (כלומר עושה שמה שהיא רוצה, זה גם מה שירצה בעלה! קצת עבודה עם תחכום, אבל בסוף זה אמור לעבוד...). אין לי פתרונות יעילים לנושא זה, על הפיתרון שלי אני לא ממליצה (אני נטולת בעל)...

קוב י d1

New member
עודפי עור

עודפי עור שגורמים לשפשפות ופצעים ,יש מצב שיאשרו לך ,קשה אבל אפשרי ,הרמת חזה לא מאמין שיאשרו לך ,זה טיפול קוסמטי ,יש כמה בנות שעשו ניתוח להסרת עודפי עור ,ניתוח לא פשוט ,לפי מה ששמעתי הסבל היה כדאי .
אופירה תיכנס ותגיב בקשר לפרוצדורה ולמי לפנות לאישור .
בהצלחה !!!!

קובי

lm18

New member
תודה

תודה עזרת רבות.
אחשוב על עוד שאלות

shailat

New member
הסיבה למעקף
בגלל הסכרת זה כ 10 שנים הרופא המנתח המליץ על מעקף ולא שרוול

אופירA

New member
מנהל
מה זה "הוויטמינים לא יעילים"?
לא מבינה את הרעיון, ומי טוען כך. תסביר את עצמך.
בגלל זה שאלתי אותך איפה קראת מה שקראת.

לא מבינה מה הבעיה לבלוע כל החיים תוספי מזון בצורת סידן וקומפלקס B.

אין מושג של "ויטמינים לא יעילים"... הוויטמינים פשוט לא מגיעים לגוף בתהליך פירוק המזון, כי תהליך ספיגתו (שבו מתרחש הפירוק למרכיביו) מתקצר, באופן שיש פחות "זמן מעי". הרי המעי הוא זה שקוצר באורכו.

ולמה מעקף קיבה? למה לא שרוול? למה החשיבה שלך היא או מעקף קיבה או להישאר שמן עם סכרת?

shailat

New member
הסבר לחוסר יעילות
לא יעיל התכוונתי לעובדה שבמחקרים אחרונים נתגלו כי הגוף אינו סופג כראוי תחליפים כגון ויטמינים ועל כן יש בעיה למי שעהר מעקף.

אופירA

New member
מנהל
מה זה מחקרים אחרונים?
איך זה שמעקף קיבה זה ניתוח שמבוצע 50 שנה בארה"ב וגם פה בארץ לפחות 30 שנה, וכל המנותחים לקחו ויטמינים כתוסף והכל היה בסדר?
צריך לבדוק באילו מחקרים מדובר, ומה המשקל שצריך לתת להם.

שוב, עדיין לא מובן לי - אם אתה כל כך חושש מהמחקרים הללו (באופן משונה כל כך), מה הבעיה שתעשה שרוול?
הרופא שהמליץ על מעקף קיבה לא המליץ להישאר שמן או לעשות מעקף קיבה. אם היה יודע על החשש שלך ממעקף קיבה, היה ממליץ אלף המלצות על השרוול.
תעשה שרוול, תרד במשקל, לא תהיה שום בעיה של ספיגת ויטמינים, והסיכוי להחלמה מסכרת שווה כמעט לגמרי מהסיכוי להחלמה ממנה אחרי מעקף קיבה.
מה החשש לעשות ניתוח, כשיש סכרת???

למעלה