הרגע חזרתי מכולבו וקניון בספרד שפתחו היום.

מצב
הנושא נעול.

darkshadow1

New member
וסינגפור דומה יותר לארה"ב או לאירופה?

בכלל לא בטוח שאירופה צריכה להיות הדוגמא שלנו
גוש דן הרבה יותר דומה לערי דרום מזרח אסיה ממה שהיא דומה לרוב ערים באירופה.
מבחינת תרבותית ביחס לרכב הפרטי, מדינת ישראל עדיין הרבה יותר דומה לארה"ב ממה שהיא דומה לאירופה.
אתה לא תראה ישראלי "בחליפה" מוותר על רכב היוקרה שלו ונוסע בתחבורה ציבורית לעבודה.
גם מבחינת האקלים (שזה דבר די חשוב כשבאים לדבר על התפתחות אורבנית) מדינת ישראל בכלל לא דומה לאירופה, מה שאומר שהרבה מאוד ראיונות של פיתוח אורבני מאריופה פשוט לא יעבדו כאן טוב.
למשל אני מאוד אוהב את הראיון של עיר כמו סינגפור שבה רוב העסקים פותחים מאוד מאוחר (ב11 בבוקר עדיין הרבה מאוד חנויות סגורות) אבל הכל פתוח עד שעות הקטנות של הלילה.
זה היה מתאים הרבה יותר לאקלים הישראלי מהמצב היום.
הדבר כמובן היה גם משליך על שעות הפעילות של תחבורה ציבורית.
להזכירך מדובר במדינה שבה הרכבים הם היקרים בעולם, ולא ברור לי איך הגעת למסקנה ש"הכל פתוח עד השעות הקטנות של הלילה" כי זה פשוט לא המצב בסינגפור.

matrix200200

Active member
הייתי שם לפני 7 8 שנים וממה שאני זוכר החנויות פתוחות עד שעות

להזכירך מדובר במדינה שבה הרכבים הם היקרים בעולם, ולא ברור לי איך הגעת למסקנה ש"הכל פתוח עד השעות הקטנות של הלילה" כי זה פשוט לא המצב בסינגפור.
הייתי שם לפני 7 8 שנים וממה שאני זוכר החנויות פתוחות עד שעות
הרבה יותר מאוחרות מאשר כאן בארץ.
נכנסתי לקניונים לאורך orchard road עד למשהוא כמו 11 בערב לפחות וחנויות ומסעדות עדיין היו פתוחות, כולל חנויות של מחשבים (שבהם בעיקר ביליתי את זמני כשהייתי שם).

ובתשובה לשאלתך, סינגפור לא דומה לא לאירופה וגם לא לארה"ב.
היא דומה לעצמה ואולי גם למדינות דרום מזרח אסיה אחרות (היא יותר נקייה ויותר בטוחה ויותר מפותחת מרובן כמובן).
נתחיל מזה שהיא עיר מדינה (אין כמעט כאלה באירופה), היא לא מדינה דמוקרטית, היא מדינה עם חופש עסקים חסר תקדים (יחד עם פיקוח ממשלתי אדוק על התנהגות האזרחים בתחום הפוליטי ובוא נגיד "מוסרי").
היא מדינה עם הנהגה מאוד פרגמטית שלא מונעת מבוא נאמר "רגשות" כמו שהרבה מדינות באירופה וגם ארה"ב.
אז היא דבר בפני עצמו ואני אישית סבור שאנחנו בהחלט צריכים לקחת דוגמא מסינגפור הרבה לפני גרמניה ושוודיה שהן בעיני מדינות מתועבות ממש וגרועות פחות או יותר באותה מידע כמו אירן (רק בצורה שונה).
אגב אתה בטח יודע ש"לי קואן יו" (האב המייסד של סינגפור) ראה במדינת ישראל דוגמא ולקח לא מעט דברים ממנה כשהוא הקים את סינגפור כפי שהיא היום.
זה די מצחיק כי אני בכנות לא מצאתי הרבה קווי דימיון בין ישראל לסינגפור (חוץ מנסיבות גאו פוליטיות שלא קשורות לדיון כאן).

Bus Nerd

Active member
השקעה עצומה בתשתיות כבישים? הכבישים שלהם מתפוררים

ארה"ב היא מקרה מיוחד שאינו מעיד על הכלל.
מדינה עם שילוב של רכבים זולים, דלק זול במיוחד, השקעה עצומה בתשתית כבישים בזמן פיתוח הערים ושטחים פחות או יותר בלתי נגמרים.
בישראל הרכבים יקרים, הדלק יקר, רוב מרכזי הערים לא הוחרבו בשביל להקים כבישים מהירים וצפיפות האוכלוסין גבוהה. כמעט בכל פרמטר אפשרי ישראל הרבה יותר דומה למדינות אירופה מאשר לארה"ב.
בהשוואה לשאר המדינות המפותחות, ההשקעה של ארה"ב בתחזוקת תשתיות היא זעירה. הכבישים שם מתפוררים ומלאים בורות, יש להם גשרים בסכנת קריסה (לפני כמה שנים היה סיפור שהצילו גשר מקריסה רק כי נהג עצר להשתין מתחת לגשר ושם לב שהוא מתפורר, ועד שהוא לא הזהיר על זה אנשים לא אמרו על זה כלום)...

זה בגלל שתחזוקת התשתיות אמורה להתבצע רק מקרן שנועדה לזה שממומנת ע"י מיסי הדלק, אבל מיסי הדלק לא עלו במשך שנים (למרות האינפלציה) והתוצאה היא שלקרן הזו פשוט נגמר הכסף. (אף פוליטיקאי לא יעז להעלות את מיסי הדלק בארה"ב מסיבות ברורות, אבל הם גם לא מספיק חכמים כדי להפנות לקרן הזו תקציב ממקורות אחרים)

darkshadow1

New member
התכוונתי להשקעה שבוצעה בעבר,

בהשוואה לשאר המדינות המפותחות, ההשקעה של ארה"ב בתחזוקת תשתיות היא זעירה. הכבישים שם מתפוררים ומלאים בורות, יש להם גשרים בסכנת קריסה (לפני כמה שנים היה סיפור שהצילו גשר מקריסה רק כי נהג עצר להשתין מתחת לגשר ושם לב שהוא מתפורר, ועד שהוא לא הזהיר על זה אנשים לא אמרו על זה כלום)...

זה בגלל שתחזוקת התשתיות אמורה להתבצע רק מקרן שנועדה לזה שממומנת ע"י מיסי הדלק, אבל מיסי הדלק לא עלו במשך שנים (למרות האינפלציה) והתוצאה היא שלקרן הזו פשוט נגמר הכסף. (אף פוליטיקאי לא יעז להעלות את מיסי הדלק בארה"ב מסיבות ברורות, אבל הם גם לא מספיק חכמים כדי להפנות לקרן הזו תקציב ממקורות אחרים)
התכוונתי להשקעה שבוצעה בעבר,
בשנות ה-50 עד שנות ה-70 שהמרכזים של רוב הערים בארה"ב הוחרבו כדי לפנות מקום לכבישים מהירים. גם בשכונות חדשות ההשקעה בכבישים עצומה ביחס לישראל או לאירופה, עם כבישים עירוניים של 3 ואפילו 4 נתיבים. ההשקעה שבוצעה אז אפשרה פרבור מואץ, שבתורו הפך את התחבורה הציבורית לפשוט לא רלוונטית.

trilliane

Well-known member
מנהל
אכן, בלוס אנג'לס רבתי קשה להסתדר בלי רכב פרטי

המצב בהרבה מאוד מקומות בארה"ב של תחבורה ציבורית בשבת
יותר דומה למצב של תחבורה ציבורית אצלינו ביום כיפור
טוב בעצם לא רק בשבת, אלה גם ביום ראשון,שני,שלישי,רביעי,חמישי ושישי.
זה בטח בגלל כפייה דתית של דת הנהיגה במכונית פרטית בלבד, או שאולי זה האוונגליסטים החשוכים?
טוב same difference
אכן, בלוס אנג'לס רבתי קשה להסתדר בלי רכב פרטי
והמחיר הוא פקקים פקקים פקקים (גם בכבישים מרובי נתיבים וגם בסופ"ש). מכירה מישהו שגר באזור, הוא קם לעבודה ב-5 בבוקר כדי להקדים את הפקקים. אם הוא צריך לטוס, הוא קובע רק טיסות לילה (או לפנות בוקר) כדי לא לנסוע לשדה התעופה במהלך היום.
&nbsp
כמובן, כל זה לפני שמתייחסים למחיר הסביבתי או לכך שאנשים נטולי רכב/יכולת לנהוג נדפקים...
&nbsp
אבל מבחינת מסחר בסופ"ש, האמריקנים אלופים. למעשה אי אפשר להרגיש בכלל שזה סופ"ש כי ה-כ-ו-ל פתוח, רק תבואו לקנות. למעשה סביר להניח שמרגישים שזה סופ"ש לפי העומס בחנויות...

Ccyclist

Well-known member
וסופר ETKA הענק ברחוב חומייני בטהראן פתוח 9:00-22:00 יום ו'

הרגע חזרתי מכולבו וקניון בספרד שפתחו היום.
מס השפתיים לנושא הפורום: קו האוטובוס ממני לאזור המסחרי הזה נוסע באותו לו"ז חצי שעתי המשמש אותו בימים ב'-ו' גם בימים ש' ו א'.

ולעניין עצמו, מסחר בימי א' בספרד הקתולית לשעבר והסוציאליסטית כיום (למרות ממשלת ה PP). בימי א' רגילים ישנם חנויות "בעיר" של הרשתות הגדולות ומכולות עצמאיות שפתוחות, חנויות העיתונים פתוחות ועיתונות יום א' נמכרת ביום זה כולל הסאנדיי טיימס. יש בתי מרקחת תורנים וגם בזארים סיניים והכל פתוח בצורה חוקית. מה שבדרך כלל סגור הם בתי העסק הגדולים וחנויות המחסן.

אבל היום היה יום א' מיוחד, היום שלמחרת חג שלושת המלכים שחל בשבת. היום הוא תחילת המכירות הגדולות שאחרי עונת חג המולד (ילדי ספרד קיבלו אתמול מתנות, אחת מכל מלך והם אינם מאמינים בסנטה קלאוס שנחשב כאן כקישוט צפון אירופאי). מסיבה זו היום הצטרף לשורה של ימי א' אחרים כולל בשיא עונת התיירות של הקיץ וכן בתקופה שלפני חג המולד ושאר החגים והיה בו מסחר נרחב. בית הכלבו EL Corte Inglés פתח את שעריו ב 10:00 בבוקר כבכול יום ויסגור אותן בעוד שעה ב 22:00 שעון מרכז אירופה. הקניון הסמוך היה פתוח גם הוא. ככה זה כשהמסחר מותאם לרצונות האוכלוסייה ויש איזון. בספרד ישנה מערכת שלמה של זכויות סוציאליות כולל וותק כמורשת מ 20 שנות שלטון סוציאליסטי מסוף הדיקטטורה ועד למחצית השניה של שנות התשעים וכולל חוק שעות העבודה האירופאי. יש לציין שנתוני האבטלה של שיא המיתון כוללים מספרים של עובדים עונתיים ששומרים על קשר למקום העבודה בתקופות הסגירה וחוזרים אליו כשהוא נפתח מחדש. המטרה בפוסט זה היא לקעקע את הטיעון הפסאודו סוציאלי נגד מסחר ותח"צ בסוף השבוע. כשרוצים להסדיר זאת מצליחים לעשות זאת תוך שמירה על כל הזכויות.

ניתן להתרשם מהתאריך בשם התמונות שאני מעלה שמדובר בתמונות מהיום, חוץ מתמונת "משאית" (Float) המלך המורי ופמלייתו אתמול. אני מקווה שהן יעלו בזווית הנכונה כי אני מעלה אותן מהפלאפון.
הנה לינק בטוח לגוגל מפות (בלי צורך לגלוש לאתר איראני) של החנות שניתן לראות בו שעות פתיחה, ביקורות ותמונות.
&nbsp
Etka Store
Tehran Province, Tehran, District 11, Imam Khomeini St, Iran
+98 21 6640 0184
&nbsp
https://goo.gl/maps/CMocgpdNH8x
&nbsp
עם מטרו פעיל ומסחר פתוח ביום ו' אפילו טהראן לא תהיה גוש דן !!!

matrix200200

Active member
אולי די עם ההטרלה הזאת?

הנה לינק בטוח לגוגל מפות (בלי צורך לגלוש לאתר איראני) של החנות שניתן לראות בו שעות פתיחה, ביקורות ותמונות.
&nbsp
Etka Store
Tehran Province, Tehran, District 11, Imam Khomeini St, Iran
+98 21 6640 0184
&nbsp
https://goo.gl/maps/CMocgpdNH8x
&nbsp
עם מטרו פעיל ומסחר פתוח ביום ו' אפילו טהראן לא תהיה גוש דן !!!
אולי די עם ההטרלה הזאת?
אין בדת האיסלאם, איסור לעבוד ביום שישי, אז לא נמאס לך?
או שאולי אתה רוצה שאני אתחיל לשפוך ארס על אירופה ועל בריטניה ארץ מולדתך?
על איזורי no go בערים אירופאיות?
על פשיעה הגועה?
על אונס נשים בבירות אירופאיות?
על לונדון שחלקים ממנה דומים יותר לחלקים הפחות טובים של מומבסה או מוגידשו?
על לוטון שדומה לעזה (אגב ישראלי שגר בלונדון אמר לי את זה, לא אני המצאתי)?
על ה"מנהג עתיק ימים" של שריפת מכוניות בפרברי פריס?
תאמין לי על כל פעם שאתה רושם על עניין השבת בישראל, אני יכול למצוא לך סיבה למה עדיף לגור במומבסה או ניירובי ולא בלונדון או ברצלונה

Ccyclist

Well-known member
כששרה בממשלת ישראל אומרת שאין בחו"ל מסחר ביום הדתי זה רלוונט

אולי די עם ההטרלה הזאת?
על פשיעה הגועה?
תאמין לי על כל פעם שאתה רושם על עניין השבת בישראל, אני יכול למצוא לך סיבה למה עדיף לגור במומבסה או ניירובי ולא בלונדון או ברצלונה
י.
&nbsp
כשישראלים חילונים אומרים לדתיים "ללכת לטהראן" או משתמשים בה כסיסמה להפחדה מתאוקרטיה זה רלוונטי שיש בעיר תח"צ (כולל מטרו) ומסחר 7 ימים בשבוע.
&nbsp
לונדון אינה ברה"מ. אף אחד לא אמר שהיא אוטופיה והיא לא מתיימרת להיות מושלמת. יש בה אלמנטים רבים שדומים למודלי החקיקה וההפרטה שאומצו בארץ כולל בתחום התח"צ (אשכולות האוטובוס בארץ דומים להפליא לשיטת הפרטת הרכבות למפעילות פרטיות למשל, יש יחסי מעסיקים - ועד ושביתות, החוק הישראלי כולל בסיס מנדטורי והשפה הזרה הנלמדת בארץ היא אנגלית והרשימה ממשיכה למדיניות הרווחה (שבשנות החמישים והשישים העבירה שכבות שלמות לבורגנות כולל מרבית הקהילה היהודית) והמעבר ממשך ריכוזי במדינה דמוקרטית למשק מופרט.

matrix200200

Active member
גם השרה הזאת טפשה וגם הישראלים החילוניים שאומרים ללכת לטהרן

י.
&nbsp
כשישראלים חילונים אומרים לדתיים "ללכת לטהראן" או משתמשים בה כסיסמה להפחדה מתאוקרטיה זה רלוונטי שיש בעיר תח"צ (כולל מטרו) ומסחר 7 ימים בשבוע.
&nbsp
לונדון אינה ברה"מ. אף אחד לא אמר שהיא אוטופיה והיא לא מתיימרת להיות מושלמת. יש בה אלמנטים רבים שדומים למודלי החקיקה וההפרטה שאומצו בארץ כולל בתחום התח"צ (אשכולות האוטובוס בארץ דומים להפליא לשיטת הפרטת הרכבות למפעילות פרטיות למשל, יש יחסי מעסיקים - ועד ושביתות, החוק הישראלי כולל בסיס מנדטורי והשפה הזרה הנלמדת בארץ היא אנגלית והרשימה ממשיכה למדיניות הרווחה (שבשנות החמישים והשישים העבירה שכבות שלמות לבורגנות כולל מרבית הקהילה היהודית) והמעבר ממשך ריכוזי במדינה דמוקרטית למשק מופרט.
הם טפשים.
אין שום קשר בין מה שקורה במדינת ישראל בתחום שבין דת ומדינה (שאני מודה לא לרוחי), לבין אירן, טהרון ושאר הירקות.
והעיקר לא צריך להידמות לבורים כמו השרה ולהפריח סיסמאות שמשתמע מהן שאירן היא איזו מין מדינה ליברלית כי חנויות פתוחות בטהרון ביום שישי, כי היא לא.
לגבי השאר לא הבנתי את הנקודה שלך.
זה לא קשור להיותה של לנדון גן עדן, זה קשור לדמוניזציה הדי מטופשת שאתה עושה כאן לענייני היחסים בין דת ומדינה במדינת ישראל.
היחסים האלה אומנם רחוקים מלהיות מושלמים (וזה בלשון המעטה), אבל נדמה לי שאתה עושה כאן פיל מזבוב והבעיות של אותו העולם "המתקדם" שאתה כנראה מחשיב את עצמך חלק ממנו בתור אחד שמתגורר באירופה, הרבה יותר רציניות מהבעיות שאתה מפמפם כאן.
בעצם אני ארחיק לכת ואומר שבעיות שיש באירופה די מהר הולכות להביא אותה לכשלון כאשר הרבה מאוד מדינות אירופאיות יהפכו למדינות נחשלות כדוגמת סומליה הרבה לפני שזה יקרה למדינת ישראל (שגם בה זה כמובן יכול לקרות).
יש עדיין לאירופה הרבה "חיסכונות" שבזכותם היא שורדת (אני לא מדבר רק על כסף), אבל יש לדבר הזה סוף ובסוף האירופאים ישלמו את החשבון.
לדעתי הקריסה היא עניין של עשור עד שניים.
מדינות כמו שוודיה וגרמניה כנראה יותר קרובות לתהום, אבל על תחשוב לרגע שאנגליה רחוקה ממנו.
על ספרד אין אפילו על מה לדבר, כבר במצב היום היא כשלון כלכלי בכל מובן המילה והמצב עוד הולך להחמיר.
הטפשות, הבורות וקוצר ראייה ביחד עם פנאטיות דתית מעולם לא הביאו אף אחד למקום טוב.
וכל התכונות האלה לצערי מאוד נפוצות באירופה בכלל ובמדינות שאתה מתגורר בהם בפרט.

באמת? אין שום קשר?

הם טפשים.
אין שום קשר בין מה שקורה במדינת ישראל בתחום שבין דת ומדינה (שאני מודה לא לרוחי), לבין אירן, טהרון ושאר הירקות.
והעיקר לא צריך להידמות לבורים כמו השרה ולהפריח סיסמאות שמשתמע מהן שאירן היא איזו מין מדינה ליברלית כי חנויות פתוחות בטהרון ביום שישי, כי היא לא.
זה לא קשור להיותה של לנדון גן עדן, זה קשור לדמוניזציה הדי מטופשת שאתה עושה כאן לענייני היחסים בין דת ומדינה במדינת ישראל.
היחסים האלה אומנם רחוקים מלהיות מושלמים (וזה בלשון המעטה), אבל נדמה לי שאתה עושה כאן פיל מזבוב והבעיות של אותו העולם "המתקדם" שאתה כנראה מחשיב את עצמך חלק ממנו בתור אחד שמתגורר באירופה, הרבה יותר רציניות מהבעיות שאתה מפמפם כאן.
בעצם אני ארחיק לכת ואומר שבעיות שיש באירופה די מהר הולכות להביא אותה לכשלון כאשר הרבה מאוד מדינות אירופאיות יהפכו למדינות נחשלות כדוגמת סומליה הרבה לפני שזה יקרה למדינת ישראל (שגם בה זה כמובן יכול לקרות).
יש עדיין לאירופה הרבה "חיסכונות" שבזכותם היא שורדת (אני לא מדבר רק על כסף), אבל יש לדבר הזה סוף ובסוף האירופאים ישלמו את החשבון.
מדינות כמו שוודיה וגרמניה כנראה יותר קרובות לתהום, אבל על תחשוב לרגע שאנגליה רחוקה ממנו.
על ספרד אין אפילו על מה לדבר, כבר במצב היום היא כשלון כלכלי בכל מובן המילה והמצב עוד הולך להחמיר.
הטפשות, הבורות וקוצר ראייה ביחד עם פנאטיות דתית מעולם לא הביאו אף אחד למקום טוב.
באמת? אין שום קשר?
איראן היא מדינה תיאוקרטית - השלטון שלה הוא שלטון דתי, החוק נגזר מעקרונות דתיים והמנהיג העליון שלה הוא הכהן הבכיר ביותר של הדת שלה. כשבישראל עובר חוק דתי בהוראת מנהיגים דתיים, זה לא דומה בעיניך?
&nbsp
לגבי עתידה של אירופה, אפשר להתווכח על זה עד אינסוף וזה ממש לא נושא הפורום. אגיד רק שהנבואה ניתנה לשוטים (ואני רואה את עצמי כחלק מאותם שוטים)

matrix200200

Active member
כו אין שום קשר

באמת? אין שום קשר?
איראן היא מדינה תיאוקרטית - השלטון שלה הוא שלטון דתי, החוק נגזר מעקרונות דתיים והמנהיג העליון שלה הוא הכהן הבכיר ביותר של הדת שלה. כשבישראל עובר חוק דתי בהוראת מנהיגים דתיים, זה לא דומה בעיניך?
&nbsp
לגבי עתידה של אירופה, אפשר להתווכח על זה עד אינסוף וזה ממש לא נושא הפורום. אגיד רק שהנבואה ניתנה לשוטים (ואני רואה את עצמי כחלק מאותם שוטים)
כו אין שום קשר
החוק נגזר מעקרונות דתיים גם בארה"ב (בהרבה מאוד מקומות) וגם בגרמניה וגם בעוד הרבה המדינות.
כשנשיא ארה"ב או מושל של מדינת טקסס (דרך האסיפה המקומית) מחיל חוק שאוסר לנשים לעשות הפלות במדינה שלו (טקסס) זה דתי או לא דתי?
אז גם טקסס היא טאוקרטיה בעיניך?
וכשבקנדה או גרמניה נעצר על "דיבור שנאה" זה לא תאוקרטיה בעיניך?
במה זה שונה מחוק האוסר להעליב את דת האיסלם או את הנביא מוחמד במדינה כמו אירן או סעודיה?
ההבדל הוא כמובן שבמדינת ישראל יש (לשמחתינו) יחס די הפוך בין חומרת החוק לבין צורך בקיומו.
זאת אומרת ככל שהחוק חמור יותר, ככה קל יותר לעקוף אותו בצורה "יצירתית" כפי שעושים גם בעניין הרבה מאוד חוקים, כאשר הם לא נוחים.
מה שנקרה "גזירה שציבור לא יכול לעמוד בה".
מבחינה הזאת ישראל היא ממש סבבה.
אפשר לצפצף כאן על הרבה מאוד חוקים (לא שאני בעד צפצוף על החוק כעיקרון), אבל במקרים רבים אני אומר תודה לאל שזה המצב.
באירן או בגרמניה נושא שמירת החוק הרבה יותר נוקשה (ולכן יש יותר דמיון בין גרמניה לאירן מאשר בין גרמניה לישראל, או בין ישראל לאירן).
ברור שבגרמניה (בשונה מאירן) לא תולים אנשים על מנוף על אי ציות לחוק, אבל בהחלט גרמניה היא מדינה הרבה יותר נוקשה במובנים רבים ממדינת ישראל.

חוק המרכולים לא נגזר מעקרון דתי, בפועל הוא פוגע בשבת יותר

כו אין שום קשר
החוק נגזר מעקרונות דתיים גם בארה"ב (בהרבה מאוד מקומות) וגם בגרמניה וגם בעוד הרבה המדינות.
כשנשיא ארה"ב או מושל של מדינת טקסס (דרך האסיפה המקומית) מחיל חוק שאוסר לנשים לעשות הפלות במדינה שלו (טקסס) זה דתי או לא דתי?
אז גם טקסס היא טאוקרטיה בעיניך?
וכשבקנדה או גרמניה נעצר על "דיבור שנאה" זה לא תאוקרטיה בעיניך?
במה זה שונה מחוק האוסר להעליב את דת האיסלם או את הנביא מוחמד במדינה כמו אירן או סעודיה?
ההבדל הוא כמובן שבמדינת ישראל יש (לשמחתינו) יחס די הפוך בין חומרת החוק לבין צורך בקיומו.
זאת אומרת ככל שהחוק חמור יותר, ככה קל יותר לעקוף אותו בצורה "יצירתית" כפי שעושים גם בעניין הרבה מאוד חוקים, כאשר הם לא נוחים.
מה שנקרה "גזירה שציבור לא יכול לעמוד בה".
מבחינה הזאת ישראל היא ממש סבבה.
אפשר לצפצף כאן על הרבה מאוד חוקים (לא שאני בעד צפצוף על החוק כעיקרון), אבל במקרים רבים אני אומר תודה לאל שזה המצב.
באירן או בגרמניה נושא שמירת החוק הרבה יותר נוקשה (ולכן יש יותר דמיון בין גרמניה לאירן מאשר בין גרמניה לישראל, או בין ישראל לאירן).
ברור שבגרמניה (בשונה מאירן) לא תולים אנשים על מנוף על אי ציות לחוק, אבל בהחלט גרמניה היא מדינה הרבה יותר נוקשה במובנים רבים ממדינת ישראל.
מאשר עוזר לה.
חוק המרכולים נגזר מצורך פוליטי ופופוליסטי של פוליטיקאי חרדי מסויים להציל את יוקרתו בקרב הציבור האלקטורלי שלו ובעיקר בקרב העיתונאים באותו ציבור אלקטורלי.
החוק הזה לא עושה שום דבר טוב לדת היהודית והוא בודאי לא יקטין את חילול השבת אלא דווקא להיפך. וגם במישור הפוליטי ברמת המאקרו הוא לא יועיל ליוזמו אלא יזיק לו, כי החוק הזה לא באמת מחזק פוליטית את מי שיזם אותו אלא מחזק דווקא את ברי הפלוגתא המובהקים ביותר שלו.
זה עוד חוק קפריזי ברשימת החוקים והצעות החוק הקפריזיים שכנסת ישראל חווה בחודשים האחרונים.

matrix200200

Active member
אתה צודק בכל מה שאמרת, אבל הדיון פה לא על זה.

מאשר עוזר לה.
חוק המרכולים נגזר מצורך פוליטי ופופוליסטי של פוליטיקאי חרדי מסויים להציל את יוקרתו בקרב הציבור האלקטורלי שלו ובעיקר בקרב העיתונאים באותו ציבור אלקטורלי.
החוק הזה לא עושה שום דבר טוב לדת היהודית והוא בודאי לא יקטין את חילול השבת אלא דווקא להיפך. וגם במישור הפוליטי ברמת המאקרו הוא לא יועיל ליוזמו אלא יזיק לו, כי החוק הזה לא באמת מחזק פוליטית את מי שיזם אותו אלא מחזק דווקא את ברי הפלוגתא המובהקים ביותר שלו.
זה עוד חוק קפריזי ברשימת החוקים והצעות החוק הקפריזיים שכנסת ישראל חווה בחודשים האחרונים.
אתה צודק בכל מה שאמרת, אבל הדיון פה לא על זה.
יותר מזה, הוא חוק טפשי, כי בעצם הפוליטיקאי הזה אפילו לא מנסה לחשוב צעד אחד קדימה (מעבר לבחירות) וכנראה חושב שכסא של שר הפנים ישאר אצלו לנצח, ודי ברור שזה לא המצב.
הוא חופק לעצמו בור שאם וכאשר יהיה במדינת ישראל שר הפנים חילוני (נניח מיש עתיד או ישראל ביתינו או כל מפלגה בעלת אגנדה אנטי דתית), הוא יוכל לעשות "דווקא" ויוכל להכריח פתיחת מרכולים בשבת גם בעיר חרדית, כאשר לשלטון מקומי באותה עיר לא תהיה שום אפשרות לעצור בעדו.

Ccyclist

Well-known member
הקשר הישיר הוא הטענה כאילו מצב בארץ הוא מצב מקובל בעולם.

באמת? אין שום קשר?
&nbsp
אותם הגורמים שמסרבים להפעיל תח"צ השבת מתנכלים םמסחר בשבת מאותן סיבות. משום שהציבור הישראלי לא רוצה להאמין שהסיבה היא כפייה דתית נטו ישנם אפולוגיסטים למצב שמנסים לתת לו סיבות "לא דתיות" מחד או לשקר לציבור שבכל העולם ישנה השבתה דומה של תחומי החיים האלו ביום הדתי.
&nbsp
כשאריה דרעי אומר שלא יעשו קניות כמו בפריס ולונדון ביום א' זו לפחות קביעה אידאולוגית על בסיס אמת.
&nbsp
כשמירי רגב אומרת שבלונדון אין מסחר ביום א' או כששלי יחימוביץ' אומרת שהפסקת המסחר והתח"צ בארץ זה עניין סוציאלי אלו שקרים שנועדו לנרמל את המצב כאילו יש לו סיבה שאינה דתית.
&nbsp
הבאת דוגמאות שמראות עד כמה המשת"פים החילוניים / מסורתיים משקרים לציבור מראה את גודל השקר. כיום הציבור מודע לכך ולכן על אף החקיקה יש תסיסה העניין כשבעבר הלא רחוק היו מקבלים את השקרים כאמת.

25306yosef

New member
לציבור משקרים בהרבה מאוד תחומים ולא רק בתחום התח"צ.

אותם הגורמים שמסרבים להפעיל תח"צ השבת מתנכלים םמסחר בשבת מאותן סיבות. משום שהציבור הישראלי לא רוצה להאמין שהסיבה היא כפייה דתית נטו ישנם אפולוגיסטים למצב שמנסים לתת לו סיבות "לא דתיות" מחד או לשקר לציבור שבכל העולם ישנה השבתה דומה של תחומי החיים האלו ביום הדתי.
&nbsp
כשאריה דרעי אומר שלא יעשו קניות כמו בפריס ולונדון ביום א' זו לפחות קביעה אידאולוגית על בסיס אמת.
&nbsp
כשמירי רגב אומרת שבלונדון אין מסחר ביום א' או כששלי יחימוביץ' אומרת שהפסקת המסחר והתח"צ בארץ זה עניין סוציאלי אלו שקרים שנועדו לנרמל את המצב כאילו יש לו סיבה שאינה דתית.
&nbsp
הבאת דוגמאות שמראות עד כמה המשת"פים החילוניים / מסורתיים משקרים לציבור מראה את גודל השקר. כיום הציבור מודע לכך ולכן על אף החקיקה יש תסיסה העניין כשבעבר הלא רחוק היו מקבלים את השקרים כאמת.
לציבור משקרים בהרבה מאוד תחומים ולא רק בתחום התח"צ.
כך שתרבות השקר היא כיום הנורמה המקובלת בקרב עובדי ציבור.

matrix200200

Active member
הסיבה הראשית לסגירת המרכולים בשבת, היא בוודאי דתית

&nbsp
&nbsp
&nbsp
הסיבה הראשית לסגירת המרכולים בשבת, היא בוודאי דתית
למה להתכחש למציאות.
יחד עם זאת, ברור שיש גם סיבות נוספות.
לא יודע לגבי סיבות סוציאליות (אתה יודע שאני לא מאמין בזבל הזה בכל מקרה), אבל בעלי החנויות הקטנות שתבעו לאסור פתיחת רשתות הגדולות על פי הטענה של תחרות לא הוגנת הם גם עובדה.
שום מירי רגב ושום אריה דרעי לא המציא את אותם הסוחרים.
ברור שדרעי וחבריו משתמשים בהם כטרמפ כי נוח להם, אבל הם קיימים גם ללא קשר לדרעי או אגודת ישראל.
לגבי המצב מקובל בעולם, גם על זה דיברנו.
ולא אירופה זה לא העולם, זה אפילו לא העולם "המתקדם".
זה מיעוט זניח בעולם שמהר מאוד מאבד את השפעתו.
אם אתה רוצה לדבר איתי על מצב בעולם, בוא נדבר על הודו וסין הרבה לפני לונדון וברצלונה.
הודו וסין ביחד זה בערך שליש מאוכלוסיית העולם.
כל אוכלוסיית מדינות אירופאיות לא מגיע לחצי מאוכלוסיית סין או הודו אז קצת צניעות לא תזיק.
אז אם אתה רוצה לדבר על מצב "מקובל" בעולם, אז המצב בסין והודו זה כנראה המצב הכי "נורמלי" בעולם מכל הבחינות.
ברור שאין מדינות אחרות בעולם שמשביתות את הכל כמו בישראל, כי פשוט אין את זה בדתות אחרות בעולם.
מצד שני זה כנראה די מקובל בעולם (לפי הודו לפחות) לשרוף כפרים מוסלמים, או לרצוח אנשים שבגלוי אוכלים סטייק, או מובילים צאן למטרות אכילה.
זה גם כנראה די מקובל בעולם, להוציא מתנגדי השלטון להורג ולמכור את האיברים שלהם אחרי זה (סין).
אתה רוצה עוד דברים מקובלים בעולם?
מה עם זיהום אוויר שמגיע לרמות שצריך ללבוש מסכות (גם בסין וגם בהודו בהרבה מקומות)?
גם אונס קבוצתי זה דבר די נפוץ בעולם (אם הודו היא דוגמא).
מה עוד מקובל בעולם?
מחסור חמור במי שתייה, עוני מחפיר ואנשים שמתים מרעב (עדיין קורה לא מעט), מחלות זיהומיות, תמותת תינוקות שנולדו (34 ל1000 לידות), וסין (12 ל1000), מיליוני חולים במלריה ותמותה באלפים בשנה (יש הטוענים שמספר אמיתי מגיע למאות אלפים ואף יותר מזה).
זה הדבר ה"מקובל בעולם" ולא לונדון וברצלונה.
לונדון וברצלונה זה סתם נקודות חסרות משמעות על מפה ולא "העולם".

אם אתה מאמין בכך תראה צילום מסך של השקעה באלפי שקליםנגד השוק

הם טפשים.
אם אתה מאמין בכך תראה צילום מסך של השקעה באלפי שקליםנגד השוק
במדינות האירופאיות הנ"ל ותהיה מיליונר כאשר אירופה תקרוס.
אם לא אתה לא באמת מאמין בכך.

אשמח להשוואה מפורטת בין שכונות בלונדון לשכונות במוגדישו

אולי די עם ההטרלה הזאת?
על פשיעה הגועה?
בדגש על חופש הפרט,כלכלה מסחר ותחבורה ציבורית.
תודה.

matrix200200

Active member
חופש הפרט?

בדגש על חופש הפרט,כלכלה מסחר ותחבורה ציבורית.
תודה.
חופש הפרט?
אתה יודע שסומליה היא כנראה המדינה החופשית ביותר בעולם כן?
אין בה שלטון מרכזי והיא מחולקת לאיזורים שבהם שולטות כנופיות.
אז מבחינת החופש סומליה לוקחת את לונדון בהליכה

לא שזה חופש שהייתי רוצה לחיות בו, אבל אנחנו רוצים להיות אובייקטיבים.
לגבי המסחר, לא יודע לגבי מוגדישו, אבל בניירובי למשל סיפרו לי, שאפשר להשיג כמעט כל פריט אלקטרוני שיש בארץ ואף הרבה יותר מכך.
חוץ מזה בניירובי אתה תמצא בן אדם שיתקן לך דברים שבלונדון קרוב לוודאי לא תמצא שום טכנאי או חנות שתסכים לתקן.
דברים כמו לוח אם מקולקל למשל שבארץ רוב הטכנאים טפשים מדי כדי לתקן, בניירובי בסבבה מתקנים ומחזירים לחיים.
סיפור אמיתי שסיפר לי שחיי שם.
הוא קנה מחשב השקיה בארץ שהתקלקל.
בארץ הציעו לו לקנות חדש (לא היה באחריות יותר).
בניירובי הוא מצא טכנאי שמצא בעיה באחד הקבלים בPCB ותיקן.
אז לא הייתי אומר שמסחר בהרבה מדינות אפריקה כזה רע.
מה גם שנדמה לי אם אתה רוצה לקנות קלציניקוב, סיכוי טוב שבמוגדישו די קל להשיג אותו
(בלונדון גם סכין עוד מעט יהיה אסור לקנות).
אז מה נשאר לנו?
תחבורה ציבורית?
כן סבבה לונדון מנצחת בזה.
גם כלכלה אני אתן לך (למרות שלא ממש ברור לי למה התכוון המשורר).
מה שבטוח הוא, שכלכלת רוב מדינות אירופה (וגם הבריטית ביניהם למרות הישגים שלה לאחרונה) איך נאמר בעדינות לא ממש במצב מזהיר.
אולי לא מוגדישו, אבל כלכלה בסינגפור בהחלט במצב הרבה הרבה יותר טוב מלונדון.
אגב ברבעון האחרון כלכלת סינגפור צמחה ביותר מ5 אחוז, הכי טוב שלה בכמה שנים אחרונות.
בוא תראה לי מתי פעם אחרונה כלכלה של מדינה אירופאית כל שהיא צמחה בקצב הזה.
מה ששכחת לציין זה כמה דברים אחרים כגון, פשיעה אתנית, סכנה ליהודי חובש כיפה להיכנס לשכונות מסוימות (אתה יודע פרט קטן שנקרא חופש פולחן), כמויות מקרי האונס (לא יודע לגבי לונדון, אבל במלמו יש יותר מקרי אונס מרוב מדינות אפריקה, כך לפחות לפי סטטיסטיקה).
הגבלות על חופש ביטוי שלא היו מביישות אפילו את ברית המועצות לשעבר (כן בלונדון).
מה שכחתי?
פיגעוים?
גם אותם כבר היה בשפע בלונדון.
אז לא, לונדון כנראה זה לא גן עדן ואגב לונדון עדיפה מהרבה מקומות אחרים באירופה (כמו שוודיה למשל, או צרפת).
ואני בכלל לא דיברתי על מדינות כמו יוון או ספרד שנמצאות על פי התהום, אבטלה במספרים דו ספרתיים, חובות עתק, בעיות במגזר ייצור האנרגיה (ד"ש מטפשים הירוקים בגרמניה וגם בספרד).
אפרופו אנרגייה והשוואות.
http://euanmearns.com/can-texas-go-100-renewable/
מסתבר שכלכלה "מפותחת ומתקדמת" של בריטניה צורכת בערך חצי מכמות האנרגייה של מדינת טקסס (שיש בה חצי מכמות התושבים של בריטניה).
אז אתה בטוח כשאתה אומר שבריטניה היא כלכלה מפותחת?
ואתה יודע טקסס היא אפילו לא המדינה הכי מפותחת בארה"ב (היא בעצם נחשבה עד לא מזמן מדינה די ענייה).
אז סלח לי שאני לא ממש מצליח למצוא סיבה להתפעל מהישגיה הדי דלים של בריטניה בפרט ואירופה בכלל.

Ccyclist

Well-known member
לגבי האנרגיה: הכלכלה הבריטית היא בעיקר בתחום השירות.

חופש הפרט?
אתה יודע שסומליה היא כנראה המדינה החופשית ביותר בעולם כן?
אין בה שלטון מרכזי והיא מחולקת לאיזורים שבהם שולטות כנופיות.
אז מבחינת החופש סומליה לוקחת את לונדון בהליכה

לא שזה חופש שהייתי רוצה לחיות בו, אבל אנחנו רוצים להיות אובייקטיבים.
לגבי המסחר, לא יודע לגבי מוגדישו, אבל בניירובי למשל סיפרו לי, שאפשר להשיג כמעט כל פריט אלקטרוני שיש בארץ ואף הרבה יותר מכך.
חוץ מזה בניירובי אתה תמצא בן אדם שיתקן לך דברים שבלונדון קרוב לוודאי לא תמצא שום טכנאי או חנות שתסכים לתקן.
דברים כמו לוח אם מקולקל למשל שבארץ רוב הטכנאים טפשים מדי כדי לתקן, בניירובי בסבבה מתקנים ומחזירים לחיים.
סיפור אמיתי שסיפר לי שחיי שם.
הוא קנה מחשב השקיה בארץ שהתקלקל.
בארץ הציעו לו לקנות חדש (לא היה באחריות יותר).
בניירובי הוא מצא טכנאי שמצא בעיה באחד הקבלים בPCB ותיקן.
אז לא הייתי אומר שמסחר בהרבה מדינות אפריקה כזה רע.
מה גם שנדמה לי אם אתה רוצה לקנות קלציניקוב, סיכוי טוב שבמוגדישו די קל להשיג אותו
(בלונדון גם סכין עוד מעט יהיה אסור לקנות).
אז מה נשאר לנו?
תחבורה ציבורית?
כן סבבה לונדון מנצחת בזה.
גם כלכלה אני אתן לך (למרות שלא ממש ברור לי למה התכוון המשורר).
מה שבטוח הוא, שכלכלת רוב מדינות אירופה (וגם הבריטית ביניהם למרות הישגים שלה לאחרונה) איך נאמר בעדינות לא ממש במצב מזהיר.
אולי לא מוגדישו, אבל כלכלה בסינגפור בהחלט במצב הרבה הרבה יותר טוב מלונדון.
אגב ברבעון האחרון כלכלת סינגפור צמחה ביותר מ5 אחוז, הכי טוב שלה בכמה שנים אחרונות.
בוא תראה לי מתי פעם אחרונה כלכלה של מדינה אירופאית כל שהיא צמחה בקצב הזה.
מה ששכחת לציין זה כמה דברים אחרים כגון, פשיעה אתנית, סכנה ליהודי חובש כיפה להיכנס לשכונות מסוימות (אתה יודע פרט קטן שנקרא חופש פולחן), כמויות מקרי האונס (לא יודע לגבי לונדון, אבל במלמו יש יותר מקרי אונס מרוב מדינות אפריקה, כך לפחות לפי סטטיסטיקה).
הגבלות על חופש ביטוי שלא היו מביישות אפילו את ברית המועצות לשעבר (כן בלונדון).
מה שכחתי?
פיגעוים?
גם אותם כבר היה בשפע בלונדון.
אז לא, לונדון כנראה זה לא גן עדן ואגב לונדון עדיפה מהרבה מקומות אחרים באירופה (כמו שוודיה למשל, או צרפת).
ואני בכלל לא דיברתי על מדינות כמו יוון או ספרד שנמצאות על פי התהום, אבטלה במספרים דו ספרתיים, חובות עתק, בעיות במגזר ייצור האנרגיה (ד"ש מטפשים הירוקים בגרמניה וגם בספרד).
אפרופו אנרגייה והשוואות.
http://euanmearns.com/can-texas-go-100-renewable/
מסתבר שכלכלה "מפותחת ומתקדמת" של בריטניה צורכת בערך חצי מכמות האנרגייה של מדינת טקסס (שיש בה חצי מכמות התושבים של בריטניה).
אז אתה בטוח כשאתה אומר שבריטניה היא כלכלה מפותחת?
ואתה יודע טקסס היא אפילו לא המדינה הכי מפותחת בארה"ב (היא בעצם נחשבה עד לא מזמן מדינה די ענייה).
אז סלח לי שאני לא ממש מצליח למצוא סיבה להתפעל מהישגיה הדי דלים של בריטניה בפרט ואירופה בכלל.
לגבי האנרגיה: הכלכלה הבריטית היא בעיקר בתחום השירות.
טקסס מבססת חלק ניכר מכלכלתה על זיקוק נפט עבור חלק ניכר מהשור האמריקאי שזה תהליך שדורש הרבה אנרגיה.
&nbsp
ולגבי האישה שהעבירה את בריטניה מכלכלת ייצור לכלכלת שירות ופיננסים - היא אמורה להיות גיבורה שלך, לא ?

מצב
הנושא נעול.
למעלה