שוש,ועכשיו לעבודה:

argamon

Member
שוש,ועכשיו לעבודה:

שתי בעיות בפייסבוק ויתכן שחלק מהם בגלל המחשב שלי אבל אני לא בטוח:
1. בעיה שיש לי לא פעם בתקופה האחרונה , אולי 10 ימים, שקרתה לי עד עכשיו בדף סגור לאחרים (צריך לבקש הצטרפות לכניסה למי שמעוניין )שאני משתתף בו. המקרה שאתאר קרה לחבר בפייסבוק, לא מהדף הזה במקומות שונים, לפי מה שסיפר לי כשלא ידע שזה קורה גם לי והתייעץ איתי מה לעשות, רק אני לא שוש ולא ידעתי

> אני פותח פוסט בדף. > יותר מאוחר אני מקבל איתות על קבלת תגובות. > אני נכנס לדף ולהפתעתי אין שום תגובה. שאלתי את מנהלת הקומונה שהתפלאה ואמרה שהיא רואה את התגובות. > לאחר ניסויים שונים למדתי שאם אני לוחץ בפוסט שלי הנ"ל על "תגובה" וממתין, אז אחרי כ-15 שניות מופיעים בבת אחת כל התגובות. לפעמים צריך אפילו 6 נסיונות כדי שזה יקרה.
אדגיש שוב שבמקרה שתארתי, חבר פייסבוק סיפר לי שזה קורה לו והוא חשב שיש לי פתרון, ורק כשעליתי על הפטנט להופעת התגובות כתבתי לו. הוא עדיין לא השיב לי אם הצליח לו.
2. תופעה של מספר ימים שמופיעה די הרבה: אני רוצה לעשות עריכה למשהו שכתבתי כבר בתגובה למישהו ,או בעריכה מידית או יותר מאוחרת. > אני לוחץ על "עריכה", ואז הדף קופץ למעלה בצורה משמעותית מאד, כאילו גוללתי למעלה הרבה. > אני מגולל חזרה ומגיע לתיבת הלחיצה על העריכה הממתינה לי.> אני לוחץ על העריכה והדף שוב עושה קפיצה גדולה למעלה, ואני חייב שוב לגלול למטה להגעה להודעה שנפתחה > אני מתקן מה שאני רוצה בהודעה ולוחץ על סיום העריכה, ואז בדרך כלל זה מתבצע בלי קפיצה.
> בעניין הקפיצה, אני לא יודע אם זה קורה לאחרים.
אשמח לתשובה.

trilliane

Well-known member
מנהל
גללתי, גולל (בניין קל, לא פיעל); לגלול עם העכבר (פס גלילה)

גללתי את הדף בעבר, אני גולל את הדף בהווה
כמו
חגגתי במסיבה בעבר, אני חוגג במסיבה בהווה
&nbsp
לגולל (אותו שורש, אבל בבניין פיעל, כלומר כמו לסובב – סובבתי, מסובב) משמש כיום בעיקר במשמעות לספר באריכות, למשל "הוא גולל בפניי את קורות חייו כל הלילה".

argamon

Member
תודה trilliane ושאלה:

אני יודע שאת מומחית בשפה העברית ובודאי צודקת במה שכתבת.
אני לא מבין הרבה בעניין "בניין" בדקדוק, ואשמח את תכתבי לי בצורה קלה,
איך נכון לכתוב כשאני אוצה לבקש מהגולשים לגלול בדף, למטה או למעלה?
תודה.

trilliane

Well-known member
מנהל
בציווי?

גְלול, גִללי, גִללו, גְלולנה (כמו כתוב, כתבי, כתבו, כתובה) כלומר על דרך השלמים.
אפשר גם גול, גולי וכו' (כמו סובי סובי ממטרה) על דרך ע"ע, אבל זה לא מקובל בימינו (בשורש ובהקשר הזה).

shoosh2607

Member
מנהל
לא קשור אבל

אני מתעבת את סיומת ה"נה". שבנה, ראינה וכאלה.
זה שמור למ"כיות בטירונות

trilliane

Well-known member
מנהל
לא חייבים להשתמש בה; והיא שמורה בעיקר למורות

זו צורה מקראית והיא שייכת למשלב הגבוה; מעולם לא נתקלתי בצבא במישהו שמדבר כך (להפך, המכיות שלי אמרו "תרגיעי" או "תרגיעו" שזה אפילו לא ציווי, שלא לדבר על שימוש שגוי בבניין...
).

trilliane

Well-known member
מנהל
ואת היית בפלמ"ח?
באמת לא ברור לי מתי דיברו כך

עברו 20 שנה מהטירונות שלי, וגם לפניי הדיבור הצבאי היה די סלנגי ולא ממש במשלב גבוה (למעט אולי יוזמה פרטית של אנשים מסוימים, כל אחד מביא גם את השפה האישית שלו).

argamon

Member
וואלה נתת לי עכשיו "אישור" למשהו, trilliane

אני כתבתי כבר בהרבה מקומות בציווי "גלול למטה בדף, עד שתגיע לזה וזה,,,,"
ולא פעם כתבו לי שאני לא כותב את זה נכון. אני רואה לפי הדוגמאות שלך שדווקא כתבתי נכון, אבל כנראה ברבים טעיתי כותבתי "תגללו למטה" ולפי ההסבר שלך הייתי צריך לכתוב "גללו למטה" (נקודה תחת האות ג')
> trilliane תודה על ההסבר. אני העתקתי עכשיו מה שכתבת לקלסר הערות שלי,כדי לנסות למנוע טעויות בעתיד.

trilliane

Well-known member
מנהל
גְלול וגִללו הן צורות ציווי; תגלול ותגללו הן צורות עתיד

אך בעברית בימינו (בעיקר הלא רשמית) משמשות לא פעם לבקשה / הוריה (במקום ציווי).
בדיוק כפי שרבים אומרים "תלך" ולא "לך" או "תיזהר" במקום "היזהר".
אלה לא צורות שגויות, פשוט סגנון/משלב אחר.
(השווה: כְּתוב, כִּתבו לעומת תִכְתוב תִכְתבו).

shoosh2607

Member
מנהל
על מנת לשלול את המחשב שלך

אין דרך אלא לבדוק בדפדפן אחר.
מצטערת אבל לאקספלורר יש המון בעיות עם פייסבוק...

argamon

Member
את צודקת שוש:

חשבתי על משהו בכיוון הזה, אבל קיוויתי שיש לך משהו שאולי לא חשבתי על זה.
> שיגעון תורן חדש , כנראה לדפדפן הוא שבפייסבוק אני לוחץ על החיפוש, וקופצת לי הצעה לכניסה, שפייסבוק מנחש שאליו אני רוצה להכנס. אני עושה קליק להצעה ולא קורה כלום. למדתי מניסיון שאם במקום זה אני רק נוגע בהצעה ולוחץ על אנטר, אז זה נכנס. הפתרון שזה לא יחזור מיד על הבעיה הוא שאני סוגר את הדפדפן ופותח מחדש ואז הכל תקין,,,,, עד שמשתגע שוב.
> דבר נוסף: אני מתייג מישהו וקופצות הצעות. אני לוחץ על הצעה ולמרבה הפלא רק חלק מהשם המתוייג עולה למשל תייגתי ישראל תפוזי ועולה לי לאחר הלחיצה על ההצעה , ישראל תפו . גם כאן למדתי שבמקה זה אני לא לוחץ בתיוג על הצעה אלא רק נוגע בה ולוחץ על אנטר ואז התיוג עולה כראוי.
> או קיי אני אחשוב מה לעשות הלאה, וכנראה הבעיה בדפדפן כפי שאת כותבת.
תודה שוש.

למעלה