# קורי עכביש 006: עיתונים- לאן?

העכביש2

New member
../images/Emo110.gif # קורי עכביש 006: עיתונים- לאן?

עוד פינת קורי עכביש עלתה אתמול בבלוג קורי עכביש ואני מביא כאן מה שנראה לי רלוונטי, ככה בשביל הכיף. אתם מוזמנים לבקר בבלוג עצמו, לקרוא מהארכיון, לשמוע מוזיקה ולהציץ בעוד כלמיני שטויות שאני שם שם. וכמובן- מוזמנים להגיב אבל רק עם בא לכם, וזה אפילו בחינם (לא כולל תשלום לספקית האינטרנט שלכם אופקורס).

העכביש2

New member
../images/Emo41.gif ג'ונסון און טופ במכירות האלבומים בארה"ב

שימו לב: הגוון האקוסטי במוזיקה האמריקאית מקבל חיזוק חיובי. האלבום החדש של ג'ק ג'ונסון "Sleep through the Static" נמצא השבוע במקום הראשון במכירות האלבומים [בילבורד]. את אלבומו החדש הוציא ג'ונסון לפני כשבועיים, כשזהו אלבומו הרביעי במספר. בדרך אל הפסגה הוא עקף את האלבום של איימי ווינהאוס. אני אישית כבר הבעתי את דעתי על האלבום החדש בביקורת שכתבתי, והיא לא היתה כ"כ מחמיאה, אבל האמת היא שמה שעושה את ג'ונסון גדול אלה הם שלושת האלבומים הקודמים שלו. שווים האזנה.

העכביש2

New member
../images/Emo41.gif מדיה | עיתונים: נופלים בין המילים

בעידן הנוכחי, יש לנו הרבה עיתונים. מגזינים, מקומונים וכמובן- עיתונים יומיים מכסים כל חלקה טובה. שלושת העיתונים הגדולים – "ידיעות אחרונות", "מעריב" ו-"הארץ" היו ונשארו עמוד הטווח של העיתונות הישראלית, אך גם בין השלישייה הזאת התחרות גוברת וניסיון משיכת תשומת הלב של אלה שעוד קוראים עיתונים- גדלה. וזה באמת הזמן (לחובבי העיתונים מביננו), לעשות סקירה קצרה ולראות מה קורה בשלושת הטייקונים הגדולים בעיתונות בארץ, ולעמוד על העניין שהם מביאים לקורא, בעולם של 2008. ובכן – מעלעול קל בתכני סוף השבוע בשלושת הגדולים עולה תמונה מאוד מדאיגה בכל הנושא של עיניין לקורא ושל התחרות העיתונאית בכלל. נדמה כי המגמה שהתחילה כבר לפני כ-10 שנים – אז התחיל העיתון "ידיעות אחרונות" לצבור תאוצה על פני מתחרו העיקרי – "מעריב" – ממשיכה במלוא עוצמתה גם ביום הזה, ואני לא יודע אם אי אפשר לקבוע שידיעות פשוט משאיר את מעריב מאחור- כמעט בכל אספקט. בעוד ב"ידיעות אחרונות" מנסים לחדש (עד כמה שאפשר היום) בתחום, להביא ראיונות וכתבות מעניינות, אנשי מקצוע טובים שיכתבו דברים מעניינים, ושומרים על צבע המוספים שלהם (במיוחד בסופ"ש), נראה כי "מעריב" כאמור, הולך ודועך לו לאיטו. בסופ"ש הנוכחי, הדבר בא לידי ביטוי בצורה ברורה: קחו את שני העיתונים, ידיעות ומעריב, ותראו כמה זמן יקח לכם להניח את שניהם בפינה. או במילים אחרות: "מעריב" מדפדף מהר יותר מרבע אחד בכדורסל. נראה שמשהו רע עובר שם במערכת "מעריב". "סופשבוע" לדוגמה, מגזין הדגל של העיתון מזה שנים רבות, מצביע על שיממון רב בתקופה האחרונה. פשוט אין מה לקרוא בו. קוראים נאמנים (שאני מכיר) מדווחים אפילו על זילות יתרה של מוסף הספרות של העיתון, שבעבר היה המוביל בשוק העיתונות. נראה כי רק המוסף "פרומו" עוד שומר על ראש מעל המים (וגם- בקושי רב). אם ניקח לדוגמה את עיתון "הארץ" נראה כי הוא בהחלט מביא גוון שונה בשלישיה הזאת, ועל זה יצביעו גם נתוני הקריאה של העיתון שנמצאים בעליה מתמדת בשנים האחרונות (ועלו גם בשנה האחרונה). ובכלל- הוא מביא עניין עם כתבות והרחבות שבעיתונים המקבילים לא מקבלים תשומת לב יתרה (ובכלל- "הארץ" הוא העיתון העמוס ביותר מבחינת תכנים מכל מבין שלושת העיתונים). "הארץ" גם חתם על תפוצה יד ביד עם העיתון הכלכלי המצליח "דה-מרקר", מה שמוסיף לו צבע ייחודי ("ידיעות" נכנסו בשבוע האחרון עם "כלכליסט" שינסה לתת תחרות ל"דה-מרקר" ו-"גלובס" הותיקים). הארץ מציג כאמור, נישה מעט שונה מהשניים האחרים וזה בהחלט משחק לטובתו, שכן- שינויים כאלו או אחרים מתקבלים ביותר סלחנות (עיצוב העיתון אגב, מקביל לעיצוב העיתונים הגדולים בעולם, בשונה מ"ידיעות" ו"מעריב"). "ידיעות אחרונות" הוא העיתון היחיד שמצליח להציג צמיחה משמעותית בשוק, ונראה כי רוב האוכלוסייה מבין קוראי העיתונים- קוראים אותו. הוא אומנם פחות מחוכם מ"הארץ", אבל מצליח לעניין את הקהל בצורת הגשת העיתון והתכנים המפורסמים בו. הגיליון האחרון של "7 לילות" (המקביל של "פרומו") מעיד על כך יותר מכל- יש מה לקרוא בתרבות וזה דיי מעניין. כמו שזה נראה עכשיו- מעריב חייב להתעשת ומהר לפני שהפער שיווצר בינו לבין ידיעות רק ילך ויגדל, וזה אומר- מכת מוות לעיתון הזה, שכידוע, יוצא כבר שנים רבות.

galoosh33

New member
בהתחלה חשבתי שאתה מדבר בהקשר מוזיקלי....

"7 לילות" מעולה וגם פינת המוזיקה שבו, זה הדף הראשון שאני מעלעלת אליו. כותבים שנונים, תכנים עדכניים לצד ישנים יותר וראיון שבועי - זה באמת מבוצע ממש טוב. מעריב עיתון דפוק ביותר
הם החליפו עורכים לאחרונה אבל בכל מקרה נראה לי שהם בדרך "למטה"... אנחנו מנויים ל"הארץ" וזה כ"כ שונה מידיעות שדי קשה להשוות, במיוחד המהדורה היומיומית. סה"כ הגענו למסקנה שהארץ ביומיום וקצת ידיעות בסופ"ש זה השילוב הכי טוב
לתת לתאים האפורים לנוח קצת חחח .. אני אוהבת לקרוא שם בעיקר את הגלריה, שזה המוסף תרבות, כי אני פחות מתחברת לפוליטיקה וכל זה [הם כותבים שם די בהרחבה על זה..] אבל גם שם התכנים שונים לגמרי, בביקורות דיסקים יש אמנים שלא שמעתי עליהם בחיים ומוסיקה קלאסית בעיקר
אבל הם מדברים שם הרבה על סרטים אז זה נחמד. ו- The Markerו באמת מעולה
לגלובס אנחנו גם מנוים והמוסף G גלובס שיש בסופ"ש פשוט מעולה, מתה עליו
זה ו7 לילות הכי מעניין לקרוא בתכל'ס.. תודה על הסקירה לירנצ'וק!!

העכביש2

New member
../images/Emo62.gif פוקוס # 28: Andy Davis

לאחרונה יצא לי לשמוע דיי הרבה מוזיקה אקוסטית מאמנים שלא הכרתי לפני, ואני חייב לציין שחלקם ממש טובים ומשתלבים בכל פלייליסט אקוסטי שתשימו אותם. אחד מהם הוא Andy Davis [מייספייס]. דיוויס מגיע מטנסי, ארה"ב ומתמקד בעיקר באקוסטי/סופט-רוק. ב-2007 הוא הוציא אלבום שנקרא "Let The Woman" שהוקלט כולו ב-10 ימים בלבד, בעזרת המפיק מיצ'ל פרום (שעשה אלבומים בין היתר לשריל קראו, קרוודד האוס ורנדי ניומן). מי שאוהב זמר עם קול צלול שנשען על לחקנים קלילים – בהחלט עשוי לחבב גם את דיוויס. שווה לנסות.
למייספייס של אנדי דייוויס

העכביש2

New member
../images/Emo62.gif פוקוס # 29: Antje Duvekot

פוקוס # 29: על הזמרת אנט (תקראו ותבינו) ובין כל הזמרות האחרונות שנגלו בפני, היתה גם Antje Duvekot (שם מסובך, אני פשוט אקרא לה אנט). בדומה לדונבון פרנקנריטר – ככל שהשם מסובך יותר- המוזיקה טובה יותר. היא נולדה ב-1976 בגרמניה (חיה בארה"ב כיום), ולפי האלבום האחרון שלה- "Big Dream Boulevard", היא יכולה להשתלב בקלות בכל סדרה הדורשת פסקול לסצינה נוגה. יש לה קול יפיפה שמשתלב היטב עם הפולק שהיא מביאה לרוב בשירה, ומכניס אותנו לאווירה של יום חורף. כמובן שגם אותה צריך לשמוע בזמן המתאים, לפחות לכאלה שלא חובבי פולק בנשמה, אבל היפה פה- שהיא טובה. נקודה. היא הוציאה שלושה אלבומים עד היום, כשאת האחרון כאמור הוציאה ב-2006.
מייספייס

למעלה