תחנות רדיו פיראטיות

ו... המאמר הועלה!

המאמר הארוך (מאוד!) שעסק בתחום הרדיו הלוויני, ובעצם מכסה את כל הענייני הקשורים ברדיו הלוויני הועלה לדף המאמרים של הפורום. כולכם מוזמנים לקרוא ולהחכים. ותודה רבה לך עופר, על ההשקעה.

הרעוינות שלך מנותקים מהמציאות

> תחשוב איזה רעיון גאוני זה היה אם היו עושים ש-תדר FM > היה שייך רק לתחנות רדיו חוקיות ציבוריות וממלכתיות . > ואילו תדר AM היה ניפתח בשביל תחנות מסחריות כמו תחנות > הרדיו האזורי. תחשוב כמה מקום פנוי היה ניפתח לעוד תחנות בעתיד . הרעיון הזה הוא בדיוק הפוך מגאוני. אתה רוצה לתת את כל(!) ה-FM לתחנות ציבוריות בלבד ולתת לרדיו האזורי לשדר רק ב-AM? אני ממש נבוך כשאני צריך להסביר עד כמה לא גאוני הרעיון הזה. המטרה של המדינה היא לעודד עד כמה שניתן את השידור המסחרי מתוך מטרה לצמצם עד כמה שאפשר את השידור הציבורי ולשדר רק מה שבאמת נחוץ. אז אתה רוצה שכל תחום ה-FM, שמספיק לכ-60 תחנות ארציות, יהיה אך ורק בשביל 5-10 תחנות ציבוריות בעוד שכלללללל הרדיו האזורי בארץ יצטופף לו ב-AM באיכות שידור קקה של רוחב פס 10 קילוהרץ (שהוא לא הרבה יותר רחב מרוחב פס של שיחת טלפןון)? ואיך אתה מצדיק אפליה כל כך בוטה של הרדיו המסחרי לעומת הרדיו הציבורי? וכל זאת בשביל לפנות מקום לרדיו פיראטי?! מאיפה אתה שואב את הרעויות המוזרים האלו ולמה ללכת סחור סחור במקום ללכת בצורה ישרה והגיונית. לא מעניין אף אחד מה היה בשנות ה-90. מעניין מה קורה בשנת 2004. הבעיה בשנת 2004 היא שיש מעט מדי תחנות. אז במקום לחפש מאיפה להשיג עוד תדרים - לא הרבה יותר פשוט להשתמש בתדרים שכבר קיימים אבל לא מנוצלים? יש לך מקום ב-FM להכניס עוד 30 תחנות, אז מה אתה רץ לי ל-AM? תשגר מכתבים למשרד התקשורת ולרשות השניה שיקצו רישיונות לתחנות FM חדשות וברגע שיהיו לך 40 תחנות שונות ומגוונות על הסקאלה יהיה לך אפילו יותר ממה שאתה צריך. > חבר הכנסת ישראל אייכלר צדק שאמר בכנסת שצריך חופש באויר לכל מי > שרוצה להביע את דעותיו כי הרעיון הזה של חופש תיקשורתי קיים > רק אצל הטלויזיה בניגוד אצל הרדיו . אתה שוב פעם כותב את אותו דבר בלי להתייחס לבעיות הטכניות שציינתי לפניך. במקום ללהג וללהג וללהג תקח מחשבון ונייר ועיפרון ותבדוק כמה תחנות אתה יכול להקים על פני כל תחום התדרים שציינת (סדר גודל של עשרות) ואחרי זה נראה אם אפשר לתת "לכל אחד" שרוצה בכך תדר (מאות ואלפים).

הידען

New member
אתה צודק אבל ...............

אם תיקח לדוגמא למשל את הטלויזיה . אז אם יש רשות שידור שזה גוף ציבורי ממלכתי ושנגדו יש את הרשות השנייה שזה גוף שמקים תחנות מיסחריות אז על כל תחנה חדשה של רשות השידור קמה נגדה תחנה מיסחרית . לדוגמא : ערוץ 10 ( ערוץ מיסחרי ) הוקם נגד ערוץ 33 ( ערוץ ציבורי ) . או למשל ערוץ מוזיקה 24 ( ערוץ מיסחרי ) הוקם נגד ערוץ הכנסת ( ערוץ ציבורי ) . עכשיו תחשוב כמה הרעיון הזה היה מועיל אם זה היה קורה בתוך הרדיו . אפילו גלגל"צ זאת תחנה ציבורית ולא מיסחרית . צריך אבל בכל מיקרה שתהיה הפרטה של תחנות גם ברדיו וגם בטלויזיה ואז הכל יעבוד כמו שעון .

הלו הלו שכחת את הכבלים והלווין...

שכחת להוסיף לספירה שלך את ערוצי הכבלים (ערוץ 3, ערוץ הסרטים, ערוץ 8, וכו' וכו') שגם הם מסחריים וכשאתה עושה את החשבון המלא מסתבר שלא מדובר ביחס של 1:1 אלא מדובר ביחס של כמה וכמה תחנות מסחריות על כל תחנה ציבורית וזה גם המצב שצריך להיות ברדיו: הרבה תחנות מסחריות ובנוסף להן תחנות ציבוריות שמשלימות אותן. ואני שב ואומר שה"פקק" בסיפור הזה הוא מוסדות המדינה והרשות השניה. אתה מוזמן להפציץ אותם במכתבים

הרב ישראל אייכלר התכוון

לקיפוח של המגזר החרדי בנושא רדיו ולכן הוא לא התכוון עוד אלפי תחנות (כהגדרתך) אלא אני מבין שהוא רצה שיהיו עוד שלוש תחנות חרדיות חוקיות וזה שאין אותם זה סתימת פיות מגעילה.

עניין של ניסוח

אני לא יודע באיזה פורום אייכלר אמר את הדברים ואם היה לו זמן לנסח אותם בקפידה אבל כאן בפורום לחזור על ביטוי "לתת לכל אחד לשדר" עוד פעם ועוד פעם זה קצת צורם. לעצם העניין גם לדעתי זה מאד מוזר ותמוה שלא פועלות יותר תחנות חרדיות במסגרת הרדיו המסחרי, וזה מצטרף לעוד שורה ארוכה של תמיהות שיש לי למפת הרדיו בארץ. ורק למען הסר ספק זה עדין לא נותן לגיטימציה לציבור הזה לרמוס בצורה כל כך גסה את החוק, במיוחד כשיש להם נציגים בכנסת שיכולים לפעול למען העניין כך שזה לא כאילו שהם עומדים בפני מבוי סתום והדרך היחידה שעומדת בפניהם זה הערוץ הלא חוקי, תרתי משמע. אבל כנראה שלנציגים שלהם בכנסת יש סדר עדיפויות אחר, שרדיו לא נמצא בראשו, ולעבור על החוק זה כל כך קל וכל כך קורץ. חבל כי אם רשויות השלטון היו מקדישים לנושא הזה קצת מחשבה מתוך הסתכלות על האינטרסים של כלל הציבור ולא רק האינטרסים של מי ששלח אותי - אז אולי היתה מתצבעת פעם חשיבה רצינית על הרדיו בארץ והיה משתפר כאן משהו. אבל הפסקתי כבר מזמן להיות נאיבי...

אתה מאשים את החרדים?

תחנה חרדית חוקית אחת ורק באיזור המרכז. אפילו לדוברי ההונגרית יש יותר מזה ואף אדם לא רוצה לשדר בצורה פיראטית אבל כשאין ברירה זה מה שעושים. ואגב לשדר בצורה פיראטית זה אולי עבירה על החוק אבל זה לא רצח ולא אונס ולא גניבה, אלא המחוקק (שלא היה חכם במיוחד) קבע את זה.

מה זה אין ברירה, סליחה?!

יש לחרדים נציגים בכנסת שרדיו לא כל כך הטריד אותם כי במילא התחנות שלהן יכלו להשתולל בחוץ באין מפריע. האם אתה יכול להצביע על איזושהי הצעת חוק או שאילתא בנושאי רדיו לפני שעלו התחנות הפיראטיות לאויר? אני מאמין שלא. אז כן, כשמישהו עובר על החוק אני מאשים אותו ורק אותו. יש מצבים קיצוניים בדמוקרטיה של גזירה שנופלת על ציבור שהוא במיעוט ושהוא יכול להגיד שמדובר ברדיפה של המיעוט, ואז יש איזו לגיטימציה מסויימת להכריז על מרי אזרחי וכו'. אבל כאן לא היה דבר כזה, אלא פשוט היה צריך שמישהו יקח יוזמה ויסדיר את המצב מלכתחילה. אבל לא היה בזין של אף אחד לעשות את זה ואחר כך אתה מתפלא למה אני מפנה את האצבע המאשימה כלפיהם .

איזה דמגוגיה זולה

אתה מסלף הרי הנציגים הדתיים מנסים כבר 7 שנים להסדיר את ערוץ 7 והתחנות החרדיות. חבל שאתה מסלף את האמת בצורה כל כך מגמתית.

חבל שהעיסוק הוא כל כך מגמתי

אני לא דיברתי על ניסיונות ספציפים להכשיר רדיו לא חוקי זה או אחר. אני דיברתי על ניסיון להביא הצעת חוק כוללת שתהווה תחליף כולל למצב שקיים כיום ושבו הרשות השניה מחלקת רשיונות אזוריים (ולא ארציים) ספורים (ולא נדיבים) במחירי עתק (ולא במחירים סדירים). הדבר היחיד שנעשה היה שכל אחד ניסה לדאוג לתחנה המקורבת אליו על ידי כל מיני חוקים עוקפי חוק אחרי כל פשיטה. אבל חוץ מאשר לנסות כל הזמן להכשיר את השרצים שהם עצמם יצרו, קצת קשה להצביע הצעת חוק לשינוי מבני כולל של מפת הרדיו שעלתה על ידי גורם כלשהו ושתשרת את כל הנוגעים בדבר, חרדים כחילוניים, שמאליים כימנים.

הידען

New member
לחרדים לא הייתה שום ברירה .

אפילו ש-כל הסיפור עם ערוץ 7 התחיל אז גם אז המשטרה והממשלה עשו הכל כדיי להשתיק אותם . כאן זה לא שאלה של חוק או לא חוק . זאת בעייה של ציבור שלם של משפחות שלא רוצים לשמוע פירסומות לא טובות לאוזניים ובסך הכל רק רוצים לשמוע את מה שתחנות אחרות לא משמיעות . אבל כל השנים יש כאן שילטון של ממשלה שמנסה להשתיק אותם והרב אייכלר צדק בקשר למה שהוא אמר בכנסת , כי לא רק לחרדים מגיע תחנות רדיו אלא לכל החלקים של הציבור . לא רק החרדים ! .

הידען

New member
מצוקת תדרים בישראל ../images/Emo46.gif../images/Emo10.gif../images/Emo7.gif../images/Emo31.gif

קודם כל תחנות הרדיו של האינטרנט משמיעות רק שירים וזה הולך לפי קטגוריות שונות וחוץ משירים אין שמה תוכניות כמו ברדיו רגיל . דבר שני
ישנה מצוקת תדרים מאוד חריפה כאן בארץ . יש לנו רק FM בעוד שלשאר העולם יש גם MW , LW , SW אפילו ב-AM אין בקושי תחנות . זה מעצבן וזה מרגיז כי כולם מיצתופפים בתוך תדר אחד ולא יכולים להיתפתח לכיוונים אחרים . אני חושב שהתחנות הרדיו שהיו פיראטיות הם היו אומנם תחנות רדיו חובבניות אבל לפי דעתי הם היו הרבה יותר איכותיות מאשר התחנות החוקיות שיש לנו היום . חוץ מזה היום אפשר לשמוע תחנות רדיו פיראטיות רק של דתיים חרדים . ואני שמח שהם משדרים הרבה והמישטרה לא יכולה להיתערב . ניראה לי שהיום יש עדיין תחנות רדיו חילוניות פיראטיות אבל בטח אי אפשר לשמוע אותם בתדר של FM

הידען

New member
היתרון של תחנות הרדיו באינטרנט../images/Emo22.gif

דבר אחד טוב קורה עם התחנות של הרדיו באינטרנט , זה שבניגוד לתחנות טלויזיה שלא יכולות לשדר באינטרנט כי הם ירצו תשלום עבור זה . זה שתחנות הרדיו יכולות להיתפתח כאן בארץ בתוך האינטרנט אבל אך ורק בתוך האינטרנט ולא בשום דבר אחר . הבעיה היא שלא כל אחד יכול לקנות מחשב נייד עם אינטרנט כדיי לשמעו את התחנות האלה בדרך הבייתה או בנסיעה לאיזה מקום . והתחנות האלה של האינטרנט לא משדרות את אותם השידורים שמשדרת תחנת רדיו רגילה שמושמעת ברדיו רגיל

רדיו אינטרנט הוא לא מדיום נייד

רדיו אינטרנט הוא לא מדיום נייד ולא נועד לשמיעה בנסיעה או ברכב. רדיו אינטרנט הוא מדיום ביתי שאמור להחליף את שעות הצפיה בטלביזיה שכמו שאתה עצמך כתבת משדרים שם בעיקר שטויות. אז בוא נאמר שמספיק שרדיו אינטרנט יצליח למלא לך 4 שעות האזנה בערב בבית - וכבר השגנו מטרה לא רעה (והיום כמעט בכל בית יש מחשב ואינטרנט, מדובר באחוזי חדירה מדהימים). יש אומרים גם שזה ממלא את מקום הרדיו בעבודה... אבל מאיך שאני רואה ושומע - מספר האנשים ששומעים בעבודה רדיו אינטרנט הוא מיעוט זניח. עיקר התרומה של רדיו אינטרנט זה בבית, בשעות אחה"צ והערב - כתחליף למסך הכחול והמשעמם של הטלביזיה.

הידען

New member
עלא כפאק ! אבל ....................

רדיו אינטרנט משמיע אך ורק שירים לפי קטגוריות מסויימות . עוד אין עדיין תחנת רדיו באינטרנט שמשדרת כמו רדיו רגיל שמשדר כל מיני תוכניות כמו תחנות רדיו של מקלט רדיו . וחוץ מזה תאמין שכל התחנות הרדיו הפיראטיות שהיו ושעדיין ישנם הם הרבה יותר טובות ויותר מעניינות מכל החרא שמשדרים בטלויזיה ( סליחה על הביטוי) . ועדיין אין לכל אחד את היכולת לשמוע רדיו דרך אינטרנט כי עדיין אין לכל אחד מחשב עם אינטרנט . לכן זה ברור שהמכשיר של הרדיו הוא עדיין יותר בולט ויותר משמעותי .

תתפלא!

הרבה תחנות אינטרנט אמנם משדרות רק מוזיקה לפי סוגים אבל יש גם שידורים חיים. בדרך כלל לא בשעות היום אלא בשעות הערב. שתי התחנות הגדולות ביותר בארץ הן: Radi-Yo WFM בשתיהן יש שידורים חיים ואתה מוזמן להתרשם!

הידען

New member
זה הכל ?!? ../images/Emo12.gif

קודם כל חשבתי שיש הרבה יותר תחנות כאלה באינטרנט בעברית . דבר שני - אתה אמרת שהם משדרים תוכניות רק בשעות הלילה ולא בשעות היום . דבר שלישי - אני אמרתי שעדיין יש הרבה אנשים שאין להם אינטרנט או שאין להם יכולת לקנות מחשב ובמיוחד מחשב נייד . אז אנחנו רואים שעדיין הנושא הזה לא כל כך רלוונטי ! לצערנו הרב מאוד !

למעלה