הולמס

עינוגית

New member
זאת לא חוכמה

ידעתי שלא תוכל לעמוד בפני צלמית ערומה :) אפשר לעשות שרשור כזה, אגב. למיטב ידיעתי רוב אלה שנמצאו ברחבי העולם הן ערומות, כי הן מסמלות פריון. (או שזה כי סתם היה יותר כיף לפסל אישה ערומה...)

shay4442

New member
הצלמיות הללו

התגלו ברחבי אירופה וגם בישראל(צלמית ונוס מברכת רם), החל מהפליאולית התחתון ועד לתקופה הניאוליתית. הצלמיות בולטות באברי המין הנשים המוגזמים כמו כן בבטן השופעת לטענת החוקרים הצלמיות מסמלות פריון גם של ילודה וגם של הטבע(חקלאות,בעלי חיים). כתוצאה מכמות הגדולה של צלמיות שנמצאו בתקופות הללו הארכיאולוגית מריה גימבוטס(שפירסמה יותר מ-20 ספרים) שחפרה באתרים ניאוליתים בטורקיה, טענה בשנות ה-60 שמדובר בחברה פרהיסטורית מטריאכלית(נשלטת על ידי נשים) שבה מקדשים את האישה ושייתכן אף הגיעו לדרגה של שליטות או כוהנות,הטענה העיקרית של גימבוטס זה שהצלמיות משקפות אלה מרכזית שהאנשים סגדו לה הגישה הפמניסטית(גימבוטס אומצה בשנות ה-60 וה-70 על ידי ארגונים פמינסטיים) של גימבוטס משתקפת בכך שטענה שבסוף התקופה הניאוליתית חברה פטריאכלית של לוחמים מגיעה לאזור(אנטוליה ומערב אירופה)וכובשת אותו. כיום התיאוריה של גימבוטס לא מקובלת ואפילו לעיתים היא מושא ללעג.

עינוגית

New member
מעניין

גם התיאוריה של גימבוטס, שגם לי נשמעת קצת מופרכת. נראה לי יותר הגיוני שהן היו דמויות שסימלו פריון ותו לא. הבטן השופעת יכולה לרמז על הריון, לא? מצד שני, מה אני מבינה בפירוש של צלמיות? אגב, דמויות של נשים ערומות בפסלים וכו' היו נפוצות גם בתקופות יותר מאוחרות אם אני לא טועה. לפחות הפסלים של ונוס (שגם היא היתה קשורה לפריון) מציגים אותה ערומה חלקית או לגמרי. ויש עוד...אם יהיה לי זמן אני אחפש עוד דוגמאות.

Lakedaimon

New member
אם אני לא טועה

ונוס מברכת רם היא לא צלמית פר אקסלנס, עד כמה שאני זוכר לפחות...

shay4442

New member
כן,אפשר לראות את זה גם ככה

מדובר באבן עגולה שעברה עיבוד עם חריץ......... אבל חלק מהחוקרים מייחסים גם לממצא הזה נסיון פשוט יותר(עדיין היא קדומה באלפי שנים לפני התקופה הניאוליתית) של צלמית נשית שמסמלת פריון

היא אכן שנויה במחלוקת

בין היתר כיוון שהיא מתוארכת לתקופה קדומה מאוד, בה לא התגלו חפצי אומנות נוספים.

למעלה