האיש שלא האמין באהבה

../images/Emo23.gifהאיש שלא האמין באהבה../images/Emo23.gif

הסיפור ארוך ושווה כל שניה של קריאה.
חמה
להכין קפה לפני, ואלה שמעשנים, זה בדיוק הזמן להביא את הסיגריות והמצית לפני שמתחילים
זהו סיפור נושן על איש שלא האמין באהבה. הוא היה איש רגיל, כמוני וכמוכם, אבל ייחודו היה באורח החשיבה שלו. הוא חשב שהאהבה אינה קיימת. כמובן שצבר חוויות רבות, בעת שניסה למצוא אהבה, והוא התבונן באנשים הסובבים אותו. חלק ניכר מחייו הוציא בחיפוש אחר אהבה, אך הוא רק נוכח שהאהבה אינה קיימת.
באשר הלך האיש, אמר לבריות כי אהבה אינה אלא המצאה של משוררים, המצאה של דתות שנועדו לתמרן את מוחם של החלוש של בני האדם, או לשלוט בבני האדם, או לגרום להם להאמין. הוא אמר שהאהבה אינה קיימת במציאות ועל כן שום אדם לא יכול למצוא אותה גם אם יחפש אותה. האיש הזה, היה אינטליגנטי ביותר, דבריו היו משכנעים מאד. הוא קרא ספרים רבים, למד באוניברסיטאות המעולות ביותר והוא היה למלומד ומכובד. הוא יכול היה לעמוד בכל מקום ציבורי, ולדבר אל קהלים שונים, והטיעון ההגיוני שלו היה מדויק מאד. הוא אמר שהאהבה היא ממש כמו סם, היא גורמת לריגוש עז אך היא יוצרת צורך עצום. אתם יכולים להתמכר מאד לאהבה, אבל מה קורה כשאינכם מקבלים את המינון היומי של האהבה שאתם זקוקים לו? ממש כמו המתמכרים לסמים, אתם זקוקים למנה היומית שלכם.
הוא נהג לומר כי מרבית הקשרים בין אהובים דומים לקשרים בין מתמכר לסם לספק הסמים שלו. זה שיש לו הצורך הכי גדול הוא המתמכר לסמים. זה שיש לו צורך מועט הוא כמו ספק הסמים. זה שיש לו צורך מועט הוא זה ששולט בכל הקשר. אפשר לראות את הדינמיקה הזאת בבהירות כה רבה מפני שבד"כ, בכל קשר שהוא, יש אחד שאוהב יותר, ויש אחד שאינו אוהב, שרק מנצל את זה שנותן את ליבו. אתם יכולים לראות כיצד הם מתמרנים זה את זה, את פעילותיהם ותגובותיהם, והם ממש כמו הספק והמתמכר לסמים. המתמכר לסמים, זה שיש לו הצורך הגדול יותר, חי בפחד מתמיד שאולי לא יהיה מסוגל להשיג את המינון הבא של אהבה או של הסם. המתמכר חושב "מה אעשה אם היא תעזוב אותי"? הפחד גורם למתמכר לסמים להיעשות רכושני מאד. "זה שלי"!! המתמכר נעשה קנאי ותובעני בגלל הפחד שמא לא יקבל את המנה הבאה. הספק יכול לשלוט ולתמרן את זה שזקוק לסם על ידי העלאת מספרן של המנות, הקטנת מספרן או הפסקתן המוחלטת. זה שיש לו הצורך הגדול ביותר נכנע לגמרי ויעשה הכל שביכולתו על מנת שלא יעזבוהו לאנחות.
האיש הסביר לכל מדוע אהבה אינה קיימת. "מה שבני אדם מכנים 'אהבה' אינו אלא קשר של פחד המתבסס על שליטה. היכן הכבוד? היכן האהבה שלטענתם הם חשים? אין שום אהבה. זוגות צעירים הניצבים למול נציגי האל, לנוכח משפחותיהם וידידיהם, משמיעים הבטחות רבות זה לזה: לחיות יחד לעד, לאהוב ולכבד זה את זה, לסייע ולעודד זה את זה בזמנים הטובים כמו בזמנים הקשים. הם מבטיחים לאהוב ולכבד זה את זה, ומתחייבים לעוד ועוד הבטחות. אך מה שמדהים הוא העובדה שהם בעצם מאמינים בהבטחות האלה. אבל אחרי הנישואין – כעבור שבוע, חודש או חודשים אחדים – אפשר לראות שאין הם מקיימים אף לא אחת מההבטחות האלה". "מה שתמצאו תחת זאת היא מלחמת שליטה, כדי לקבוע מי יתמרן את מי. מי יהיה הספק ומי יהיה המתמכר? אתם מגלים שאחרי חודשים אחדים, הכבוד שהם נשבעו לתת זה לזה נעלם ואיננו. תוכלו לראות את הכעס, את הרעל הרגשי, את האופן שבו הם פוגעים זה בזה לאט לאט, והרעל הולך וגדל עד שהם אינם יודעים מתי האהבה חדלה. הם נשארים יחד מפני שהם חוששים להיות לבד, חוששים מהדעות והפסיקות של הזולת, וגם פוחדים מהשיפוט וההשקפות של עצמם. אבל איפה האהבה?"
הוא נהג לטעון כי ראה זוגות ותיקים רבים שחיו יחד שלושים שנה, ארבעים, חמישים והיו כל כך גאים על כך שחיו יחד את כל השנים הללו. אבל כשהם דיברו על הקשר שלהם אמרו בעצם "שרדנו את מוסד הנישואין". פירוש הדבר שאחד מהם נכנע לרעותו, בשלב מסוים, אחד מהם ויתר והחליט לשאת את הסבל. בעל הרצון החזק יותר ביותר והצורך הפחות ביותר ניצח במלחמה, אבל איפה הלהבה שמכנים אותה אהבה? הם מתייחסים זה אל זה כאל חפצים. "היא שלי". "הוא שלי". האיש המשיך לדבר על כל הסיבות ששיכנעו אותו כי האהבה לא קיימת, והוא אמר לשומעיו "כבר עשיתי את כל זה. לא אתיר עוד לאיש לתמרן את המוח שלי ולשלוט בחיי בשם האהבה". טיעוניו היו הגיוניים ביותר, והוא שכנע רבים בכל הדברים שאמר. האהבה אינה קיימת. ואז, יום אחד, כשהאיש הזה טייל בפארק, ראה אשה יפהפיה יושבת על ספסל ובוכה. בכייה עורר את סקרנותו. הוא התיישב לצידה, פנה אליה בשאלה אם הוא יכול לעזור לה. הוא שאל מדוע היא בוכה. האם אתם יכולים לשער בנפשכם את הפתעתו כשהיא אמרה לו שהיא בוכה מפני שהאהבה אינה קיימת? הוא אמר – זה מדהים... אשה שמאמינה כי האהבה אינה קיימת!! מובן מאליו שהוא רצה לדעת עליה יותר.
-מדוע את אומרת שהאהבה אינה קיימת? "טוב, זה סיפור ארוך" היא השיבה. "נישאתי כשהייתי צעירה מאד, עם כל האהבה, כל אותן אשליות, מלאה בתקוות כי אחלוק את חיי עם הגבר הזה. נשבענו להיות נאמנים זה לזה, לנהוג בכבוד ודרך ארץ, והקמנו משפחה. אך עד מהרה הכל השתנה, אני הייתי האשה המסורה שטיפלה בילדים ובבית. בעלי המשיך לפתח את הקריירה שלו, ההצלחה והתדמית שלו מחוץ לבית היו חשובים לו יותר מאשר המשפחה שלנו. הוא חדל לכבד אותי ואני חדלתי לכבד אותו. הכאבנו זה לזה ובשלב מסוים גיליתי שאינני אוהבת אותו וכי הוא לא אוהב אותי". "אבל הילדים זקוקים לאב וזה היה התירוץ שלי להישאר ולעשות כמיטב יכולתי כדי לסבול אותו. אך הילדים גדלו כבר ופרחו מהקן. כעת אין לי עוד תירוצים להישאר איתו. אין שום כבוד, אין שום רוך. אני יודעת שאפילו אם אמצא מישהו אחר, מצב הדברים לא ישתנה, מפני שהאהבה אינה קיימת. אין טעם לחפש משהו שלא קיים. משום כך אני בוכה."
המשך כבר מגיע

../images/Emo20.gifהמשך../images/Emo20.gif

האיש הבין אותה היטב, ולכן חיבק אותה ואמר "את צודקת, האהבה לא קיימת. אנחנו מחפשים אהבה, אנחנו פותחים את ליבנו ונעשים פגיעים ומוצאים רק אנוכיות. זה מכאיב לנו גם אם איננו חושבים שניפגע. גם אם יהיו לנו קשרים רבים ככל שיהיו, אותו דבר קורה שוב ושוב. האם יש טעם להמשיך ולחפש את האהבה?" הם היו כה דומים ונעשו לידידים טובים. היתה זו ידידות מופלאה. הם כיבדו זה את זה ומעולם לא זלזלו זה בזה. עם כל צעד שעשו יחד הם היו מאושרים, לא היתה בינהם קנאות, לא היו שתלטנות או רכושנות, הקשר רק המשיך לצמוח. האם אהבו להיות יחד מפני שכשהיו יחד הם נהנו מאד, כשלא היו יחד התגעגעו זה לזה. יום אחד כשהאיש היה מחץ לעיר עלה בדעתו רעיון משונה ביותר. הוא חשב "המממ אולי מה שאני חש כלפיה הוא אהבה. אבל זה שונה מכל מה שחשתי בעבר. זה לא מה שהמשוררים אומרים, זה לא מה שהדת מספרת, מפני שאינני אחראי לה. אני לא לוקח ממנה דבר, אין לי צורך שהיא תטפל בי, אינני צריך להאשים אותה בקשיים שלי או להעביר אליה את הדרמות שלי, אנחנו נהנים מאד יחד, אנחנו מתענגים זה על זו, אני מכבד את השקפותיה, את תחושותיה. היא איננה מביכה אותי, היא בכלל לא מטרידה אותי. אינני חש קנאה כשהיא בחברתם של אנשים אחרים, אינני מקנא כשהיא מצליחה. אולי האהבה כן קיימת, אך אינה כפי שכולם חושבים?"
הוא חיכה בקוצר רוח לחזור הביתה ולדבר איתה, לשטוח בפניה את הרעיון שצץ במוחו. ברגע שהחל לדבר היא אמרה: "אני יודעת בדיוק על מה אתה מדבר. הרעיון הזה צץ בדעתי לפני זמן רב אך לא רציתי לחלוק אותו, לספר לך עליו, מפני שאני יודעת שאינך מאמין באהבה. אולי האהבה קיימת אבל אינה מה שחשבנו עליה". הם החליטו להיות אהובים ולחיות יחד, ולמרות התדהמה הדברים לא השתנו. הם המשיכו לכבד זה את זו, תמכו אחד בשני ואהבתם גדלה יותר ויותר. אפילו הדברים הפשוטים ביותר גרמו לליבם לרנן מרוב אהבה משום שהיו מאושרים.
ליבו של האיש היה כה מלא באהבה עד שחש שלילה אחד התרחש נס גדול. הוא צפה בכוכבים, ומצא את היפה ביותר, ואהבתו הייתה כה עצומה עד שהכוכב החל לרדת מהשמים ועד מהרה היה יושב בידיו. ואז התרחש הנס השני, ונפשו התמזגה בזו של הכוכב. הוא חש אושר עצום, וחיכה בקוצר רוח עד שיהיה עם האשה, יניח את הכוכב בידיה כדי להוכיח לה את אהבתו. ברגע שהניח את הכוכב בידיה, היא חשה רגע של ספק. האהבה הזו היתה מדהימה, ובאותו רגע ממש הכוכב נפל מידיה ונשבר למיליוני רסיסים זעירים. כעת סובב איש זקן בעולם ונשבע כי האהבה אינה קיימת. ואשה זקנה ויפהפיה יושבת בבית ומחכה לאיש, ומזילה דמעה על גן העדן שהיה פעם בידיה, אך בגלל רגע אחד של ספק שמטה אותו.
זהו הסיפור על האיש שלא האמין באהבה.
מי עשה את השגיאה? אתם רוצים לנחש מה השתבש? השגיאה היתה מצידו של הגבר בחושבו כי הוא יכול להעניק לאשה את האושר שלו. הכוכב היה האושר שלו והשגיאה שעשה היתה להניח את האושר שלו בידיה. האושר הוא לעולם לא מחוצה לנו. הוא היה מאושר בגלל האהבה ששפעה מתוכו, היא היתה מאושרת בגלל האהבה ששפעה מתוכה. ברגע שהוא עשה אותה אחראית על האושר שלו, היא שברה את הכוכב מפני שהיא לא יכולה להיות אחראית על האושר שלו. כל כמה שהאשה אהבה אותו, היא לעולם לא יכלה לגרום לו להיות מאושר מפני שהיא לא יכלה לדעת כלל מה הוא חושב. היא לא יכלה לדעת מהן הציפיות שלו מפני שלא ידעה מהם חלומותיו. אם תקחו את האושר שלכם ותניחו בידיו של מישהו, במוקדם או במאוחר הוא ישבור אותו. אם תתנו את האושר שלכם למישהו אחר, הוא תמיד יוכל לקחת אותו מכם. אבל האושר יכול רק לנבוע מתוככם, הוא תוצר של אהבתכם, לכן אתם אחראים על האושר שלכם. לעולם איננו יכולים לעשות מישהו אחר אחראי על האושר שלנו, אבל כשאנו נישאים בטקס דתי, הדבר הראשון שאנו עושים הוא להחליף טבעות. אתם מפקידים את הכוכב שלכם בידי בן הזוג בתקווה שהוא יעשה אתכם מאושרים ואתם תוכלו לגרום לו אושר. אבל, ככל שתאהבו מישהו, לעולם לא תהיו מה שהאדם הזה רוצה שתהיו.
זו השגיאה שרובנו עושים מהתחלה. אנחנו מבססים את האושר שלנו על בן או בת הזוג, אבל הדברים לא קורים כך. אנחנו משמיעים את כל אותן הבטחת שאיננו מסוגלים לקיים – אנחנו מכשילים את עצמנו במו ידינו.
מתוך
"מדריך לאומנות החיים – דרך האהבה"
בהוצאת שמעוני. מומלץ בחום. מוגש ב
לכולנו.

kung fu

New member
אחד הספרים הכי טובים שיש!!!!!!

דרך האהבה זה ספר מופלא, מקדם, קל להבנה, וחכם מאד. ספר שעזר לי לשינוי החיים. ממליצה בחום! (כרגע עוד לא הגבתי על מה ששאלת, אלא רק על הספר)

למעלה