לא כל כך קשור לפרום- בעיה חשמלית

• פותח הנושא geva
  • פורסם בתאריך

geva

New member
../images/Emo32.gif לא כל כך קשור לפרום- בעיה חשמלית../images/Emo32.gif

שלום, הבעיה שלי, אני לא בטוח שהיא קשורה לפורום, אבל אולי בכל זאת למישהו כאן יהיה פיתרון או אולי כיון מחשבה. אז כך: ברשותי וספה עתיקה (מודל 76) ע"פ כל התרשימי חשמל היא אמורה לספק 6 וולט. הבעיה היא שהיא נותנת בסל"ד סרק 15V-14V ומשתה עם הסלד. מצ"ב 2 תרשימים-

מספר אפשרויות...

אפשרות אחת היא שהשרטוטים לא מתייחסים לדגם שברשותך, ושאצלך המערכת היא 12V מאז ומעולם. אפשרות שניה היא שבמהלך השנים מישהו הסב את המערכת מ-6V ל-12V. יש לזה סיבות טובות. מתח 14V-15V במערכת 12V נומינלית עשוי להיות תקין. כדי לודא שאתה באחד משני המצבים האלה, פרק את הנורה הראשית וקרא את מתח העבודה שלה - 6V או 12V. אם הוא 12V, הוספה שלך היא 12V ולא 6V. אם הוספה שלך היא אכן 6V, והנורות הן 6V, הן אמורות להישרף במתח 14V-15V. אם הנורות הן 6V ולא נשרפות, משהו לא ברור באופן שבו אתה מודד מתח. במקרה כזה מדוד את המתח על ההדקים של הנורה, וספר לנו מה קורה. ממתי יש לך את הוספה הזו? זה פרויקט שיפוץ אספנות? תביא תמונה...

geva

New member
תשובות

היא ברשותי 3 שנים. אבל רק עכשיו התפנתי לשפץ אותה (כן זה שיפוץ אספנות) מדדתי מהמגעים של הנורה הראשית וזו התוצאה. הבעיה היא לא שהמטח הוא 14-15 אלה שהוא לא אחיד- עולה ויורד לפי סלד. וזה בא לידי ביטוי בשינוי של עוצמת האור. אולי מישר זרם יפתור את הבעיה?

אוקיי...

הוספה שלך היא אם כך 12V. השינויים במתח לפי הסל"ד הם טבעיים, ואם הטווח הוא רק 14V-15V אני מופתע לטובה. השינויים בבהירות המנורה אפייניים, ומוכרים לכל מי שהסתכל על וספה (וגם על הרבה מכוניות, במיוחד ישנות). יש איזו סיבה מיוחדת שזה חשוב לך? זה נראה לי חלק מהחן של הוספה :) יש הרבה דרכים תאורטיות להתחכם ולנסות לייצב את המתח, אבל האמת היא שזה לא כל כך פשוט. הסיבה היא שמדובר על זרמים והספקים די גבוהיים, וגם על כל מיני ספייקים ממערכת ההצתה שיכולים לעשות שמות באלקטרוניקה נאיבית.

geva

New member
הסיבה....

אין סיבה מיוחדת... חוץ מכמובן..... בטיחות? הטוח 14-15 הוא בסרק. אני לא זוכר מה המקסימום שהוא מגיע (והוספה כעת מפורקת לצורך השיפוץ....

למעלה