הדיאטנית הקלינית כבר כאן..

../images/Emo41.gifשרשורים בפורום

שלום לכולם/ן אנו שמחים מאד כי הפורום צבר תאוצה כה מהירה בימים ספורים, ולכן על מנת לשמור על הסדר אנו מבקשים בכל לשון של בקשה לשרשר שאלות בנושאים דומים . איך משרשרים, מתוך פורום נשים אחרי לידה. הנה מספר מושגים למי שלא מכיר את הפורומים: הקפצת הודעה: בתפוז, כל הוספת תגובה להודעה, גורמת להודעה "לקפוץ" לראש העמוד הראשון של הפורום. זאת בתנאי שההודעה הראשית (עיגול כתום לימינה) בת פחות מ 72 שעות, ושבהודעת התגובה (עיגול כחול מלא לימינה) יש לפחות 10 תוים. - שרשור: מילה רבת משמעויות: * דיון אחד, עם הודעה ראשית (מסומנת בעיגול כתום) ומתחתיה תגובות, ותגובות-לתגובות... בכל עמוד יש מקום ל 15 שרשורים בלבד. לכן, זכרי: "חסכון - צו השעה!" * פעולה של גולש שכותב את הודעתו בתור תגובה להודעה קיימת (ע"י לחיצה על "הוסף תגובה"), ולא בתור הודעה ראשית חדשה. * פעולה מתישה ומיגעת של מנהלים, ש"מדביקים" באופן מלאכותי הודעה ראשית אחת לאחרת, משיקולי חסכון ויעילות. בדרך כלל, הודעה ששורשרה מרוויחה "חשיפה". שורשרה הודעה שלך? זה לא אישי נגדך! זה לטובתך ולטובת כלל הגולשות. - outing: חשיפת פרטים של גולש חורגת מכללי הכתיבה ברשת האינטרנט. גולשי הפורומים נהנים מהאנונימיות של הרשת. חלק מהגולשים מזדהים בשם הפרטי שלהם, חלק מזדהים בשמם המלא ואילו אחרים משתמשים בכינוי שונה לחלוטין. לכל אחד מהגולשים הללו שמורה לחלוטין הזכות להחליט כמה ואילו פרטים על עצמם הם רוצים לחשוף בפני הגולשים האחרים. לכן, גם אם לכם ידועים פרטים אישיים על גולש זה או אחר (שם, מקום מגורים, מקצוע, ניק נוסף בו הוא משתמש - כל דבר!), אל תפרסמו אותם! הודעה ובה outing תמחק מיד (ניתן יהיה, כמובן, לכתוב אותה מחדש, ללא הפרטים). - זכויות יוצרים: על חומר כתוב באינטרנט חלים חוקי זכויות יוצרים, כמו על כל חומר כתוב אחר (ספרים, עתונים). אסור בשום פנים ואופן להעתיק מאמרים להודעתכם, אלא ברשות בעל הזכויות. מה שכן אפשר (ואף רצוי) לעשות, הוא להכניס בהודעה קישור לאתר / מאמר שרוצים להביא. אותו כלל תקף גם לגבי הודעות בפורומים אחרים - רק להביא קישור, ולא להעתיק. - מסר תפוזי: קיימת אפשרות לשלוח לגולש מסר אישי, שמגיע רק אליו. השתמשי באפשרות זו להעברת פרטים אישיים (למשל - מספר טלפון, כתובת של מפגש), ולשיחות שאינן מענינו של הפורום - בגלל הנושא, או משיקולי פרטיות. באופן כללי, בנושאים טכניים הקשורים בגלישה בתפוז, מומלץ להעזר גם בפורום תמיכה טכנית בתפוז. תודה מראש איילת, ענת ויהודה

מעבר לאכילת מוצקים

שלום ותודה מראש על העיצות הטובות, בִּתּי בת שישה חודשים. עד עתה ינקה באופן מלא. התחילה להתנסות בשבועיים האחרונים בסוגים שונים של אוכל מרוסק: בטטה, גזר, תפו"א, גם גרבר של אפרסק (שהיה בנמצא). אהבה הכל, אכלה יפה בכפית. אני חיה בארה"ב ופה אין טיפת חלב. אין מי שייעץ לי בכך. אני מעוניינת להמשיך ולתת לה קומבינציות מרוסקות של ירקות ולאחר מכן של פירות. קראתי שלא רצוי לתת כל יום ירקות כתומים, "הצובעים" את התינוק בכתום. לא נראה לי טעים לתת רסק של תפו"א בלבד או אפילו רק של אפונה. שאלתי: האם ניתן להוסיף מהירקות הכתומים מעט כל יום לתרכובת של ירקות אחרים, לפחות למען הטעם? אם לא,מה כן מומלץ לרסק יחד? איך מתחילים עם הפירות, מה מומלץ בתחום הזה? מה לבדוק לגבי האלרגיות של הפירות? מה מותר מה אסור? (תותים לדוגמה) האם יש קישורים ל"תפריטים" או לעיצות בתחום הזה שתוכלו לפרסם כאן? תודה מראש על הזמן שאתם משקיעים בעיצה טובה לאמא המתחילה.

השמנה

שלום, יש לי תינוק בן 9.5 חודשים. המעבר למוצקים היה קשה. עכשיו מסכים כבר לאכול מרק. לא מסכים בכלל לאכול פירות. אוכל איתנו מה שאנחנו אוכלים (ביצים, קציצות, גבינה לבנה, אורז, עוף, תפוחי אדמה...) אבל לא בצורה מסודרת. רוב הזמן אוכל מטרנה. מתעורר בלילה פעם או פעמיים ואוכל 180 מטרנה. בכל אופן, בגיל 8 חודשים שקל 10 ק"ג. האם יש קשר בין משקל בגיל הזה לבין השמנה בגיל יותר מאוחר? האן כדאי לנסות להוריד לו בכמויות האוכל? אני לא דוחפת לו אוכל בכלל. הוא אוכל כל 3-4 שעות. ויודע בדיוק כמה הוא רוצה לאכול. תודה

דינדיןן

New member
ירקות מבושלים ומרוסקים

האחות בטיפת חלב המליצה לשלב את הירקות הבאים(לבשל לפי הסדר): גזר,דלעת,בטטה,תפו"א,קישוא, לטעם:בצל,עלי סלרי,פטרוזיליה. כל אלא יחד בבלנדר(מלבד הסלרי)- ויוצא די טעים. בגיל חצי שנה אפשר כבר להוסיף עוף(כנפיים/הודו)-לאחר הרתחה+שטיפה+הרתחה והוספת הירקות-יוצא טעים לתינוק(שלי גם בן 6 חודשים). כמובן שלפני שאת מערבבת ירקות יש לוודא שכבר הבאת לו כל ירק בנפרד וראית שאין רגישות... המליצו פה בפורום לרסק לבד את הפירות(עדיף אורגניים) ולא להעדיף גרבר... ברזל מומלץ להוסיף מגיל5 חודשים(תתקנו אותי אם טעיתי). שיהיה בהצלחה עם ההורות וגם בארה"ב.

שיאכל כמה שהוא רוצה

לפי הידוע לי אין מחקרים שמצביעים על קשר כזה, מה גם שזה ממש לא גיל להגביל אותו בכמויות האוכל. תסמכי על מנגנוני השובע-רעב שלו שעדיין תקינים

השמנה בגיל ינקות

על פי מה שתארת אין צורך להגביל מזון. כמו שאילת כתבה לך אכן תינוקות בגיל זה עדיין אינם "מקולקלים" כמונו הבוגרים ומסרבים לאכול כשהם שבעים. (גם אם זה שוקולד בלגי משובח). ישנן 2 תקופות זמן שיכולות להוות מדד להשמנה בעתיד- אחת בגיל ההתבגרות ואכן אחת בילדות-סביב גיל שנתיים. אין זה אומר שיש להגביל מזון לפעוט שמנמן בן שנתיים. במקרים חריגים יש להיוועץ באיש מקצוע . תינוקות עד גיל שנתיים חייבים לצרוך שומן לצורך התפתחות מערכת העצבים ועיקרה המוח.מסיבה זו מומלץ להאכיל במזונות שאינם דלי שומן ואפילו מוצרי חלב של עד 9% שומן (בניגוד להמלצה הכללית של עד 5%)

נגה אר

New member
שאלה לגבי הירקות

כתבת לבשל את הירקות לפי סדר, הכוונה שאפשר לבשל ביחד ולתת לו כל פעם ירק אחר או לבשל רק את אותו ירק ובהמשך לזה כתבת לטעם... האם לבשל את הירק עם הבצל, סלרי, פטרוזיליה או להוסיף את זה רק בהמשך כשאוכל את כל הירקות? לגבי העוף- להרתיח רק במים, לשטוף בברז ולהרתיח שוב עם הירקות? נשמע כשאלות טפשיות ובכל זאת אשמח לתשובה. תודה

מצטרפות חדשות לפורום (מומחיות)

בקרוב הן ייכנסו ויתנו פרטים מלאים על עצמןועל עיסוקן, ועד אז: ראשית תצטרף אלינו ענבל שמיר ותענה על שאלות מתחום המוטוריקה יחד עם ענת ויהודה שניה תצטרף מיכל מור, שהיא תזונאית העוסקת בין היתר בתזונת ילדים ופעוטות. ואחרונה תצטרף תמי אפשטיין העוסקת הבתפתחות ילדים בפן הרגשי.תמי תענה בפינה קבועה אחת לשבוע. .

../images/Emo41.gif הדיאטנית הקלינית כבר כאן..../images/Emo41.gif

שלום לכולם, שמי מיכל מור ואני דיאטנית קלינית B.sc בוגרת האוניברסיטה העברית ומוסמכת מטעם משרד הבריאות. מנחת קבוצות לאמהות ותינוקות לאחר לידה ,מטעם המרכז הישראלי לחינוך ללידה. נעים לי מאוד לקחת חלק ולהשתתף בפורום חדש זה. אשמח לענות על שאלות ולייעץ בנושאי תזונת פעוטות, תזונת נשים (הרות ולאחר לידה) תזונת ספורט ועוד.. מבטיחה גם לתרום מהידע שלי ומנסיוני כאם. אז.. אחרי החגים שמח ובואו נתחיל..

אכילת מוצקים ורפלקס הקאה

איתן בן 8 חודשים ועדין בקושי אוכל מוצקים כמעט כל פעם שאני נותנת לו לאכול הוא בסוף מקיא את האוכל וגם הרבהביסים מלווים ברפלקס הקאה הרבה פעמים הוא בכלל לא רוצה לפתוח את הפה ניסיתי גם פירות וגם מרק ירקות, ניסיתי מקרמים שונים - חלק עם בלנדר, גס יותר עם מזלג וגם אוכל אצבעות אבל זה לא הולך כשאני מביאה לו אוכל אצבעות ביד הוא מחזיק את האוכל אבל לא מקרב אותו לפה - כאילו הוא יודע שזה מה שמצפים ממנו והוא עושה דווקא - כי כל דבר אחר ישר הולך אצלו לפה הוא כבר יושב ואני מנסה להאכיל אותו על כיסא אוכל - בסופ"ש בזמן הארוחה שלנו נתתי לו לשחק עם הכפית ואני גם שמה לו פירות ברשת פירות של שילב ואיתה הוא דווקא כן משחק ומכניס לפה ומוצץ איך כדאי להמשיך? פשוט לנסות כל יום ולהציע לו? אשמח לטיפים נוספים

ממה מיה

New member
מצטרפת לשאלה

אגב גם לבכור שלי קוראים איתן
דורון, הבן הצעיר כבר בן שמונה וחצי חודשים ויונק. התחלתי לתת לו מוצקים יחד עם אחותו התאומה בגיל חצי שנה. הוא הגיב בהקאה, מייד לאחר שהכנסתי את כפית לפיו, הקיא את כל מה שינק בארוחה הקודמת. בעקבות הצעה אחות טיפת חלב, עזבתי את המוצקים למשך חודש והתחלנו מחדש לפני שבועיים. הוא מקבל מזון מרוסק גס ויש שיפור משמעותי, הוא כבר לא מקיא. יש עדיין תנועות של כמעט הקאה, והוא יורק את רב האוכל. הארוחות שלו (בניגוד לאחותו התאומה) לא מחליפות הנקה. השאלה אם לא נגרם לו חסר עקב כך שעיקר ארוחותיו הן חלב אם.

חלב האם מספק את צורכיו כרגע

תני לו זמן להסתגל למוצקים, בקצב שלו . יפה שגילית שמרקם גס יותר עדיף לו. יש שמעדיפים מרוסק וטחון דק ואחרים גס ויש תינוקות שמעונינים רק למצוץ מפרי שלם.. חלב אם הינו הזנה אופטימלית (ואם הבנתי נכון והנקת תאומים אז אני מריעה לך)ומספק את צרכיו עד למעבר אכילת מוצקים מלאה. נכון שחשוב לשלב מוצקים בהדרגה ולעבור לאכילה בוגרת אך כרגע אין לך סיבה לדאגה. בהצלחה

זקוקה להבהרות נוספות

האם כל מה שאוכל מבחינת מוצקים מקיא? האם היתה בעיה בהזנת התמ"ל או ההנקה? האם סובל מריפלוקס? האם התייעצת עם רופא? חשוב לי לדעת על ההסיטוריה של איתן כדי לייעץ. אם אין בעיה רפואית יתכן שפשוט איתן זקוק ליותר זמן הסתגלות למוצקים. טוב עשית שחשפת אותו דרך רשת המוצקים. בגדול, גם אם אינו מוענין כרגע במוצקים, חשוב להמשיך ולהציע ולחשוף למוצקים בהתאם לגיל ולמצב. בהצלחה ומחכה לפרטים נוספים

lala76

New member
תפריט לבת 9 חודשים

רציתי לדעת האם התפריט הבא טוב או שדרוש בו שינוי 5:15 הנקה 8:30 פרוסה עם גבינה\קוטג' ופרי והשלמה של חלב שאוב 13:00 בשר טחון עם ירקות מרוסקים 17:00 קטניות עם ירקות -מרוסק 18:00-19:00 (לא קבוע) נשנוש של פרי או בייבי ביס או טעימות ממה שאבא אוכל 21:00 הנקה בנוסף רציתי לדעת איך לתת לה לאכול לבד, היא מסוגלת לאכול חתיכות (למרות שאין לה שיניים) ויודעת לשים לבד בפה, אבל מאבדת סבלנות מהר אז אני מפחדת שהיא תקח כמה חתיכות וימאס לה כשאני מאכילה אותה היא אוכלת בדרך כלל בלי בעיות תודה

ממה מיה

New member
שאלה ל LALA

ראיתי שאת נותנת לה פרוסה עם גבינה. איך זה מתבצע - את חותכת לה לחתיכות קטנות ומגישה לה לפה ? או שנותנת לה לאכול לבד ? את מפרידה את החלק הקשה של הלחם ? איזה סוג לחם ? מצטערת על מבול השאלות. יש לי תינוקות בני שמונה וחצי חודשים. כרגע מקבלים שתי ארוחות ביום מעבר להנקה - אחת של פירות בצהריים (11:00) והשנייה של בשר+ ירקות ופחמימה בערב (17:00). אני תוהה אם לקראת גיל תשעה חודשים להוסיף ארוחה ומתלבטת מה להוסיף.

למעלה