מאיפה לגזור את הבד לגימור

chayahd99

New member
../images/Emo41.gif מאיפה לגזור את הבד לגימור

את רצועות הבד עבור הגימור של עבודות ניתן לגזור בכמה שיטות. אני מדברת ביחס לכיוון הבד (Bias / Cross / Straight) באיזו שיטה אתם עובדים
למה דווקא כך

ayala26

New member
אני חותכת לרוחב - זה נקרא straight?

מכיוון שכך אני לא צריכה הרבה רצועות והן ארוכות בלי הרבה חיבורים. לא יצא לי לעשות גימור עגול כך שאני לא ממש צריכה סרט אלכסון.

justmom

New member
תלוי למה.

יש כמה שיטות. ל-French binding, שזה רצועה חתוכה לפי 4 מהרוחב הסופי, מקופלת לשניים ותפורה לאורך הצד הפתוח (כך שיש לך צד אחד פתוח תפור במכונה ואילו הצד שמחברים ביד בתפר נסתר יוצא מקופל בלי שוליים פתוחים) אני עושה תמיד בחיתוך ישר. ל-binding רגיל (מקופל פנימה משני הצדדים) אני מכינה בחיתוך באלכסון. עקרונית אני מעדיפה חיתוך אלכסוני מפני שהשמיכות שאני מכינה הן רפרודוקציות של שמיכות עתיקות, שה-binding בהן היה מאוד צר, ובחיתוך ישר יותר קשה לקבל binding צר ו"שטוח". את השיטה של self binding אני לא כל כך אוהבת, למרות שהיא חוסכת זמן, כי כש-binding רגיל מתבלה פשוט מורידים ומחליפים, אבל בשיטה הזו כשהוא מתבלה צריך הבלאי הוא ישר על השמיכה, ואין את האפקט של הגנה על השוליים. ויש טענה, שאני לא יודעת עד כמה היא נכונה, שבחיתוך ישר כל העומס של השפשוף והבלאי נופל על החוט היחיד הרוחבי שנמצא בדיוק בקיפול של ה-binding, בעוד שבאלכסון העומס מתחלק בין כל החוטים (שיוצאים בעצם ממש לרוחב הקיפול), כך שהגימור עמיד יותר. אין לי מושג עד כמה זה נכון - יש לי שמיכה משנות השלושים שהגימור בה באלכסון ולמרות זאת הוא בלוי בדיוק בקפל. איך שלא יהיה, עם סרגל טוב ו-rotary cutter אין שום בעיה להכין אלכסון - את הגימור לשמיכה האחרונה, שהיה חייב להיות אלכסון בכלל כל העיגולים, הכנתי בשעתיים בערך (משהו כמו 12 מטרים).

chayahd99

New member
חיתוך ישר עם כיוון החוטים

לפי מה שקראתי בכמה מקומות חיתוך במקביל לכיוון החוטים ולא באלכסון אליו הוא מתכון לבלאי מוגבר ובדיוק כמו שאמרת, חיתוך באלכסון גורם שהלחץ מופעל על כמה חוטים יחד, כך שהשמיכה מחזיקה הרבה יותר. יש עוד מישהי שמחזיקה שמיכות ישנות ויכולה להעיד בנושא

יאמה

New member
בנתיים התאהבתי ב French binding בחיתוך ישר

והודות להסבר של justmom עכשיו אני יודעת את שם השיטה. . ניסיתי לעשות שמיכה בשיטת Bias וזה היה לי יותר קשה והתוצאה פחות אחידה. חיתוך באלכסון עדיין לא ניסיתי.

justmom

New member
אלכסון זה bias

כשמציבים את הסרגל בזווית של 45 מעלות לקצה הישר של הבד, חותכים רצועות אלכסוניות ומחברים לסרט אחד ארוך. יש גם שיטה להכנת סרט אלכסון רציף - כאן וגם פה. זה מאוד יעיל ואני משתמשת בזה לשמיכות גדולות במיוחד.

למעלה