תכלית הקיום, מקפיצה דיון

משמעות החיים../images/Emo12.gif

בטרם עברנו לפרדס הועלה לדיון בביתנו הקודם נושא
משמעות החיים
ע"י פרי מגדים ידידי משכבר. אני מביאה (ברשותך פרי) את דבריו לדיון מחודש, עכשיו כשהבית התרחב, רוהט, וכל דבר נמצא במקומו
ברצוני להציע לכם, חברים יקרים, שנקרא\נלמד ביחד את הספר: "בעקבות משמעות החיים-מסע פילוסופי" מאת: יובל לוריא הוצאת הספרים של אוניברסיטת חיפה / ספרית מעריב, 2002 אני קורא שהספר זכה בתחרות פרס בהט לספר העיון המקורי הטוב לשנת תשס"א. זכייה בתחרות אולי יכולה לרמז במשהו על איכותו של הספר, אך זכייה בתחרות אינה כלולה בין הסיבות המנסות להסביר את בחירתי להתעמק בו. הסיבות לבחירה: - קודם כל מהסיבה הפרוזאית שהוא נכתב בעברית - ושהוא נכתב עברית במקורו ואינו ספר מתורגם - וששני ספרים מצויינים מקבילים שאני מכיר באותו הנושא: אחד הוא אוסף מאמרים שערך פרופ. אסא כשר, בספר : "משמעות החיים", שאותו לא בחרתי למרות יופיו, היות שהוא פחות שיטתי (עד כמה שאוסף יכול...). השני הוא ספר יפהפה אך כשמו כן הוא: ספר קטן על משמעות החיים (למרות שקטנותו לא מורידה מגודל משמעותו !), אך שלעומתו הספר שלפנינו הוא ספר מקיף. - אך אם נתקדם לסיבה פחות אינסטרומנטלית ויותר מהותית, אז נדמה לי שהשאלה על משמעות החיים משותפת היא לכל מי שחי, ששום דבר לא בטוח אצלו, זולת העובדה שהוא עתיד בעוד מאכסימום מאה ועשרים שנה למות... מה שמעורר את השאלה הבנאלית: אם גורלו למות, מדוע הוא בכלל חי ? בבואת חיינו ********* החד-פעמיות של החיים משקפת את היותם - כבבואה המשקפת את הדמות. כמו שהשתקפות דמותנו במראה - בהופיענו מולה, והעלמות דמותנו מהמראה - בהסתלקותנו ממנה, אומרת לנו שאכן זאת היא בבואת דמותנו. כך הופעתם של חיינו והסתלקותם מהעולם, אומרת לנו שאכן אלה הם בבואת חיינו. האומנם הופעתם של חיינו והסתלקותם מהעולם, אומרת לנו שאכן אלה הם בבואת חיינו ? ואם כן, אז מהי המשמעות שאנו יכולים לצקת לתוך הבבואה הזאת על מנת שתהפוך להיות דמות חיה, שתחייה את חייה באופן הכי ממצה, הכי משמעותי ? שיטת הלימוד כפי שאני רואה אותה תהיה: סיכום קצרצר ובעקבותיו דיון, כאשר כל מי שיש לו שאלות הקשורות לדפים שנקראו, יעלה את שאלותיו וינסה לענות על שאלות חבריו. לדוגמא: המבוא של הספר: (עמ´ 11) ***************** מדגיש את העובדה שהשאלה על משמעות החיים היא שאלה שונה מכל השאלות האחרות שיכולות להישאל בתוך מסגרת החיים: היא איננה שאלה של חיפוש מידע. והיא גם איננה שאלה מדעית המבקשת הסבר לתופעה כלשהי. היא גם אינה שאלה מוסרית ביחס למה שאסור או מותר לעשות. היא גם אינה שאלה על מה שכדאי או רצוי או מומלץ לעשות. והיא איננה שאלה הנוגעת למשמעות הפוליטית, הפסיכולוגית, החברתית, הכלכלית, הביולוגית, או הפיזית של מה שקורה בעולם...
לדיון
: 1. נדמה לי שהמלה או המושג "משמעות" כפי שאנחנו מבינים אותו היום, הוא מושג חדש באופן יחסי. מעניין אותי לדעת מתי הוא עלה ובאיזה הקשר. 2. נדמה לי שהתכיפות בשימוש שאנחנו עושים היום במושג הזה, היא רבה מאד יחסית לזמנים שעברו. כאשר אנחנו שואלים –ואולי אני מגזים כאן, לצורך העניין- אנחנו שואלים לגבי כל דבר ודבר: האם יש לו משמעות? ואולי עוד יותר: מהי המשמעות שלו בשבילי? האם זאת היא גם ההתרשמות שלכם ? אם כן, זה יהיה מאד מעניין לנסות לחפש לכך הסבר. עד כאן הדוגמא. אשמח לכל תגובה, על הרעיון, על הספר ועל שיטת הקריאה המוצעת. שלכם, פרי מגדים
ברכת דיון פורה
גילי פרי

על משמעות החיים../images/Emo121.gif../images/Emo63.gif../images/Emo23.gif

וכך כתבתי בתשובה
פרי מגדים יקר, ברוך אתה ותהיה על היותך מלא כרימון מכל טוב, החל באהבה המשך בנתינה, דיונים, ידע, שפע וכלה באהבה
גדולה עוד יותר.
רוצה להתייחס לדיון המוצע בנושא משמעות ומשמעות החיים.
אני אשתף על פי נסיוני האישי ואשתדל לענות מתוך החוויות שלי. משמעות... נדמה שהתחלתי לחפש אותה, את המשמעות לחיים, כאשר גיליתי שלא הכל באותו צבע, יש וורוד, יש אפור, יש שחור ולבן ומה שבינהם. עניין אותי להבין מדוע לנו כל הגוונים הללו של החיים, באם כולנו במילא ניפרד יום אחד מן העולם, ואפילו כמעט באותה דרך. העובדה שלא כולנו נפרדים באותה דרך, רק הגבירה את סקרנותי.
גיליתי את נושא גלוגלי הנשמות, ואני חושבת כיום שאין תשובה שעשויה להניח את דעתי יותר מכך. אני חושבת שמשמעות החיים, לפחות עבורי, היא להיעשות אדם טוב יותר, במובן של חיים מתוך שמחה, כאשר לשמחה פנים רבות. הגדולה ביותר היא שמחת הנתינה מבחינתי, אלא שהדרך עד לשמחת הנתינה הטהורה, רצופה בורות ועליות ומורדות וקשיים ומה לא.
אתה אומר, לכל דבר יש משמעות ומהי המשמעות עבורי, אתה מציג כשאלה, ואני חושבת שלו הייתי צריכה לתרגם את זה הייתי שואלת במקום מה המשמעות "איך אני רותמת את ההתנסות הזו למען נתינה שלמה יותר, למען חמלה. משום שההבנה שלי מספרת לי ששמחת הנתינה היא העושר והאושר שכולנו מבקשים בעצם ויותר מכך, לשם כך אנו מתגלגלים פה.
אני מודעת לעובדה ששאלה זו הוצגה לפני ולפנים, ועדיין אין ואולי לא תהיה, תשובה חד משמעית. משמעות היא האמת שלנו, והאמת שלנו היא מה שאנו מאמינים בו.
מקווה שתרמתי את חלקי גילי
באהבה גדולה

שרונהה

New member
המושג "משמעות" עלה לראשונה

בכתבי אפלטון. הוא ניהל שיחות ודיאלוגים שונים בנסיון להבין משמעותם של מושגים כמו "צדק", "אהבה", "אמת" ועוד.... בסופן של שיחות אלה הגיעו ל"עולם האידיאות", העולם בו "משמעות המושגים שוכנים". מי שמגיע לעולם הזה ותופס את משמעותו של מושג כל שהוא, תופס אותו ברמת הנשמה שלו, רמת הנשמה היא רמה של אמת אבסולוטית. לכל מושג יש מהות והיא אובייקטיבית. מסכימה שהיום יותר ויותר, אנשים מחפשים משמעות, אבל הדרך להגיע אל המשמעות האמיתית, האובייקטיבית, עדיין ארוכה... ואולי לא?? כיום, בדיונים שונים למציאת משמעות של מושג כזה או אחר, אנשים מבטאים את המשמעות כפי שהיא נתפסת בעיניהם, זוהי משמעות סובייקטיבית, כמו "טעם וריח" שאין עליו להתווכח... ובכל זאת, רובנו מתחילים לראות את המהות הזו, רובנו מתחילים להסכים להסבר אחד של המשמעות... כלומר, אנחנו קרובים לגילוי המהות בעולם האידיאות... צריך לצעוד רק עוד צעד אחד קדימה, זה הזמן! כי הכל אחד, מהות אחת, בתוך תוכנו אנחנו יודעים זאת. בתוך תוכנו, ברמה זו או אחרת, אנחנו יודעים את האמת, אנחנו יודעים מהי אהבה, אנחנו יודעים מה מטרת בואנו לכאן ואנחנו יודעים גם את המשמעות...... השאלה היא מי מאתנו יוכל להסביר את המשמעות הזו במילים? מי "יוריד" אלינו את המשמעות מעולם הרוח אל החומר? מי "יכלא" את המשמעות בתוך מילים?

ל- שרונהה

תודה על דבריך המעניינים אודות ההיסטוריה של המושג משמעות. את אומרת שהמושג משמעות עלה לראשונה בכתבי אפלטון כאשר הוא חקר את משמעותם של המושגים החשובים לחיים. מאד מעניין ! לא פחות מעניינת היא דעתך שהמשמעות נמצאת בעולם האידיאות ושאנחנו בני אדם, כל אחד מאיתנו נושא בתוכו את המשמעות הפרטית של אידיאת-המשמעות הכללית. (בדיוק כמו שלפי אפלטון כל משולש פרטי, למשל, נגזר מהאידיאה הכללית של המשולש שנמצא בעולם האידיאות). לכן,בתוך תוכנו אנחנו יודעים שקיימת משמעות לחיים, ובתוך תוכנו, ברמה זו או אחרת, אנחנו יודעים גם מהי המשמעות. והשאלה היא איך אנחנו מעלים את המשמעות שאנחנו חשים אותה בתוך תוכנו (בתת-הכרתנו) למודעות פעילה בחיי היומיום ? האם הבנתי נכון ? בברכת טוב, פרי מגדים

שרונהה

New member
פרי מגדים שלום

אפלטון היה תלמידו של סוקרטס ואומרים שהוא העלה על הכתב את הדיאלוגים שסוקרטס נהג לנהל עם תלמידיו... אלו הם כתבי אפלטון. יש מאמר שלם של סוקרטס בנושא "חומר וצורה", סוקרטס עשה הבחנה בין עולם החומר, העולם הגשמי, לבין הצורה - שהוא עולם האידיאות. כדי להסביר זאת, הדוגמא של המשולש נהדרת. בוא ניקח את המושג משולש. כשהוא נמצא אצלנו בתוך המחשבה, הוא נמצא בתור צורה... צורה אינסופית... משולש אינסופי... אפילו המחשבה לא יכולה לתפוש משהו אינסופי... ברגע שתפסת - תחמת... שמת גבולות... ברגע שאתה מצייר משולש, תחמת אותו, "הורדת" אותו אל עולם החומר, המשולש שציירת אינו המשולש האמיתי, אתה יכול לצייר הרבה משולשים אבל לעולם לא תוכל להצביע על אחד מהם ולהגיד "זה המשולש האמיתי". לעולם המשולש שציירת לא יהיה "המשולש האמיתי", ברמת האידיאה... ברמה האינסופית... מה שאנחנו תופסים, זה את "המהות" של המושג משולש!!! ולא את המושג עצמו.... נשמתנו מכירה את המושג "משולש", מחשבתנו מצליחה לתפוס רק את מהותו... נשמתנו מבקשת ממחשבתנו להתאמץ עוד, כדי להגיע אל הכרתו... כך בדיוק, בתוך תוכנו, במחשבתנו, אנחנו תופסים את "המהות" של משמעות החיים, המהות הזו בנויה בתוכנו, נטועה בגנים שלנו, נטועה בנשמתנו.... עובדה שאנחנו רוצים לחיות!!! מצד אחד אנחנו מוצאים שאנו רוצים מאוד לחיות, ומצד שני שואלים את עצמנו "למה"??? אנחנו שואלים את עצמנו למה??? מה המשמעות של החיים? למה אנחנו כל כך רוצים לחיות? מה זה נותן לנו? כלומר, מה שברור לנו הוא שאנחנו רוצים לחיות!!! זה נמצא ברמת הנשמה שלנו, אנחנו תופסים את המהות של הרצון הזה לחיות... בדיוק כפי שציירנו את המשולש, ו"הורדנו" אותו אל עולם החומר, כך אנחנו "מורידים" את המושג "משמעות החיים" אל עולם החומר ו"מציירים" אותו על ידי זה שאנחנו דואגים לשלומנו, לבריאותנו, לתזונה שלנו, לנשמתנו... מה שאנחנו עושים, זה רק "דוגמא" של משמעות החיים, סיפוק ומימוש עצמנו וצרכינו אינו המשמעות האמיתית, אנחנו רוצים "עוד".... נשמתנו מכירה את המושג "משמעות החיים" - מחשבתנו תופסת את מהותו... נשמתנו מבקשת ממחשבתנו להתאמץ עוד, כדי להגיע אל הכרתו... כדי להעלות משמעות זו שאנו חשים בתוך תוכנו למודעות פעילה בחיי היומיום, עלינו לחשוב ש"מגיע לנו ה-כ-ל"....... מגיע לנו כל מה שליבנו חפץ.... מגיע לנו שפע..... מגיעה לנו אהבה.... מגיע לנו להיות מאושרים..... באנו לכאן כדי להנות משפע הבריאה - "מגיע לנו" להנות ממנה... זו זכותנו!!! עצם "התלבשותנו בגוף", עצם זה ש"הורדנו" את עצמנו אל עולם החומר - כל השפע ("החומר") הנמצא עלי אדמות מגיע לנו!!! הוא שלנו!!! ועלינו לפעול כדי להשיג את כל מאוויינו ורצונותינו!!! ואם נתקדם עם זה שלב נוסף - נבין שמגיע גם לזולתנו כל מה שמגיע לנו!!! כלומר, זכותנו לתת!!! משמעות החיים ביומיום היא לחוות נתינה וקבלה בשפע, ללא תנאי!!! מקווה שהובנתי.

האידיאה של המשמעות

שרונה יקרה, קראתי את מלותיך הנהדרות ונהניתי מאד. רוצה כאן פשוט לחזור על הרעיון שלך שהתלהבתי ממנו. המשמעות האידיאלית נמצאת בעולם האידיאות. לכן אנחנו בני אדם, כל אחד מאיתנו יכול לתפוס בתוך תוכו את "המהות" של משמעות החיים. וכפי שאת מציינת זה גם יכול להסביר את העובדה שאנחנו רוצים לחיות - גם אם המהות של משמעות החיים מסתתרת בתוכנו ולא עלתה לתודעתנו. את ממשיכה: "בדיוק כפי שציירנו את המשולש, ו"הורדנו" אותו אל עולם החומר, כך אנחנו "מורידים" את המושג "משמעות החיים" אל עולם החומר ו"מציירים" אותו על ידי זה שאנחנו דואגים לשלומנו, לבריאותנו, לתזונה שלנו, לנשמתנו..." שרונה, הבנתי גם את ההמשך המשמעותי של דבריך. תודה, פרי מגדים

בזבזבז

New member
משמעות החיים זה להגיע לאמת

ואיך נגיע לאמת, על ידי לימודים והתפתחות מחשבתית.כי עכשיו אנחנו בעידן הדלי ובאמת צריך עוד צעד אחד קטן קדימה כדי להגיע לאמת הגדולה הזות. גם אני מאמין בגלגולי נשמות והנשמה שלנו באה לעולם הזה בשביל ללמוד ולהתפתח ולתקן את המעשים שלה מהגלגולים הקודמים בשביל שהיא תוכל לחזור לבורא העולם נקייה כמו שהיא היתה בהתחלה. תודה מבז:)

lmatan1

New member
שלום הגעתי לצרף עוד חיים../images/Emo103.gif

היום יותר מתמיד כאשר יש המון גרויים שמביאים לנו סיפוקים כוזבים אנחנו זקוקים למשמעות על מנת לשרוד את השינויים הענין של הרוחניות הוא ענין של שפיות. כל אחד נולדלתכלית מסוימת. ניתן להפיק משמעות וסיפוק אדירים מגילויה של תכלית זו והשלמתה. אם יש תקוה לילדינו יש תקוה לכל ואם אין תקוה לילדנו אין שום תקוה בכלל. שיהיה שבוע טוב לכולנו.

גם, לך תודה../images/Emo73.gif

רק שלי אין ילדים אין עבודה ואין פרנסה אין בן זוג ואני חיה עם אמא שלי תודה

אהלנים מתן, ברוך הבא ה../images/Emo82.gifה../images/Emo13.gif

כתבת כל אחד נולד לתכלית מסוימת... אשמח באם תוכל לפרט על כך.. הגם שאני מאד מסכימה עם זה, אלא שכמו שציינה שרונהה מי באמת מסוגל "להוריד" למילים את מה שמתרוצץ לנו בראש?

lmatan1

New member
אהבתי להוריד מילים לתוך הראש

יש סוברים שאותיות הם שיצרו את העולם. והצרוף של האותיות למילים הם שעושות את כל ההבדל. השאלה הראשונה צריכה להיות . האם המילים כותבות אותנו או שאנחנו כותבים את המילים. לעניות דעתי אין מילים להגדיר את מה שמתרוצץ לנו בראש אנחנו משתמשים במילים בשביל להכניס משמעות לעצמנו בראש. אפשר לומר שמילים מסדרות לנו את הראש יש בלשנים של מילים שיודעים לפי מה שאנחנו כותבים מה שהולך לנו בראש . בקשר לתכלית כל אחד נולד בדיוק במקום שהנשמה שלו בחרה בשבילו להיות ומשם יש לו את היכולת למצוא בעצמו את הכלים להביא את עמצמו למיצוי התכלית שלשמה הוא נולד ואת זה כל אחד צריך לחפש בתוך עצמו אדם שמגיע להכרה אם עצמו שהוא אוהב את עצמו רק הוא יכול גם להעניק אהבה אמיתית לחברו ואת זה כל אחד לומד על בשרו. כאילו תחשבי אם אני לא נותן את המיטב שלי לעולם הזה אז לאיזה עולם אני שומר זאת.

../images/Emo41.gifתכלית הקיום, מקפיצה דיון../images/Emo41.gif

נאמרו פה דברים מדהימים על משמעות החיים, ורבים מאיתנו אמרו שהם מאמינים בגלגולי נשמות, בתשובה לשאלה שהציג בז. אני מפנה עוד שאלת עומק.. מהי תכלית הקיום שלנו, לשם מה אנו חיים? השאלה הזו מופנית לכולם, גם לאלה שלא מאמינים בגלגולי נשמות
, ואולי דווקא להם, אבל לא רק
בברכת דיון פורה לכולנו

האם השאלה היא "מה משמעות החיים"

או "מה משמעות הקיום", כי אלה שאלות שונות. החיים הם החיים שלנו כאן על כדור הארץ והקיום הוא הקיום הכללי שלנו, בזמן הגלגולים, בין הגלגולים ובמשורי קיום אחרים.

אהלנים אש מדהים../images/Emo45.gif../images/Emo24.gif

אני חושבת שמשמעות הקיום לפחות לגבינו, ותכלית הקיום, זה בעצם אותו דבר, ואם לא הסברתי את עצמי אז כן, אני מתכוונת לשאלת השאלות:
למה לנו להתגלגל כל כך הרבה, בהנחה שאנו מתגלגלים,
ואם איננו מתגלגלים, אז למה לנו להיוולד ולמות?
מדהים - כי אני אוהבת את העומק של תשובותיך, אהבתי את דבריך ב"נשים וגברים" ואת "מין וכסף"... וברור לי שאוהב גם הלאה, גם אם לא פעם אולי לא אסכים. בקיצר, נחמד איתך פה

../images/Emo24.gif

דרך אגב, היו לי בשרשור "נשים וגברים" כמה תגובות. אני רואה שהתייחסת רק לזה עם הפלנטות.

../images/Emo12.gifדווקא לא...

את התקשור של שחר בן פורת.. העברתי לטאג ליין
מתוקה או מדהימה

התשובה היא פשוט אהבה

אהבה היא הכוח שמניעה את הכול הכול מתחיל וניגמר שם,אהבה זה הכוח ששואף תמיד לאחד הכול.התשובה היא אהבה

למעלה