שתי חידות נחמדות

ChipsMan

New member
../images/Emo41.gif../images/Emo35.gifשתי חידות נחמדות ../images/Emo13.gif

1) נתון ישר ועליו שתי נקודות A,B. הנקודה C היא אמצע הקטע AB. הנקודה T לא נמצאת על הישר הנתון. צריך לבנות בעזרת סרגל בלבד ישר העובר דרך T ומקבלים ל-AB. 2) נתונים שני ישרים מקבילים. על אחד מהם מסומנות שתי נקודות A,B. צריך בעזרת סרגל בלבד למצוא נקודה C שתהיה אמצע הקטע AB.

ChipsMan

New member
הערה חשובה :)

עם הסרגל אתם לא מודדים מרחקים, אלא רק מעבירים קוים ישרים. שלא יהיו התחכמויות

Hawk 17

New member
הערה יותר חשובה

תנסו לבנות משולש או לא יודע מה זה משהו עם משולש אלכס, רמז!

טוב נו... יש לי פתרון ל1

שמים את הישר במרחב, ואז מחברים את הנק' T לנק' על הישר שנמצאת באינסוף
שיטה מתמטית עדיין לא מצאתי

MiLk§hAkE

New member
../images/Emo57.gif לא הבנתי מה החידה ב1

אם נקודה T לא נמצאת על AB אז אני לוקחת סרגל מקביל לישר AB בעובי שיגיע לנקודה T ומסמנת ישר שעובר דרך T הרי זה אמור להקביל ל-AB, אם הוא מקביל לישר כולו, הוא יקביל גם לקטע או שאני טיפש
(סביר להניח) A_________________B כאן מניחים סרגל _______ T_________

כמו שהיא אמרה, הסרגל מיועד לסמן

קווים ישרים, לא להשתמש בו בשביל מרחק. וניסיתי כבר את השיטה של הסרגל בצורת מלבן, אז היא חידדה את החידה, הסרגל מצד אחד ישר ומצד שני לא.

MiLk§hAkE

New member
../images/Emo57.gif לגבי 2

מעבירים מנקודה A ונקודה B שני ישרים נחתכים שווים זה לזה, כך שיווצר מש"ש... מנקודת החיוך מורידים גובה, שהוא גם תיכון לנקודה C חח ברור זו לא התשובה... אני אחשוב על משהו...

ChipsMan

New member
../images/Emo41.gifרמז (מאד עבה)

נתון הציור הבא
בציור נתון משולש PAB. על הצלעות PA ו-PB נמצאות הנקודות T ו-Q בהתאמה. O היא נקודת המפגש של AQ עם BT. הישר שעובר דרך PO חותך את הצלע AB בנקודה C. 1) הוכיחו שאם PC תיכון לצלע AB אז TQ מקביל ל-AB 2) הוכיחו שאם TQ מקביל ל-AB אז PC הוא תיכון לצלע AB. ברגע שהוכחתם את זה קיבלתם פיתרון לשתי החידות.

ChipsMan

New member
תניח ששתי הטענות שם נכונות...

ובא איזה קוסם והוכיח אותן. אתה יודע איך לבצע את הבניות?

לבצע את מה? בניות של מה?

והתכוונתי שאני לא רואה את עצמי פותרת את זה בלי הסרטוט (לא שהצלחתי להוכיח את מה שצריך אחרי הרמז
)

ailag

New member
-=-=-

1. אפשר להשתמש בסרגל כמחוגה אם מקבעים צד אחד שלו ועל נקודה קבועה מחזיקים עיפרון. יוצרים מעגלים סביב שתי נקודות מימין ומשמאל לT (נניח שהישר מקביל לציר X, בה"כ או על פי הגדרה שלי
) שהם קצת יותר גדולים מחצי המרחק בין הנקודות. מחברים את נקודות החיתוך בין המעגלים - קיבלנו ישר חדש, מאונך לקודם (וחוצה אותו). חוזרים על זה ע"מ לקבל אחד מקביל לקודם. כמה פעמים שצריך, עד שפוגעים בT. 2. כמו 1, רק פשוט יותר.

ChipsMan

New member
קודם תקבעי צד אחד שלו כדי שלא יזוז.

ואז תעשי את הבניה שלך. את לא תצליחי לקבע אותו בלי שהוא יזוז

למעלה