אביב הגיע ואיתו הכפייה הדתית

primus solus

New member
../images/Emo109.gif

1. זה נחמד שאת חושבת שהיתר מכירת חמץ בפסח היא כפייה, הבעיה היא שהמילה 'כפייה' לא ממש מסכימה. 2. אף אחד לא עושה דווקא, ואף אחד לא נופל בפח. יש המון התנשאות במה שאת כותבת, האם מישהו שמקיים אורח חיים על פי ההלכה של הרמב"ם הוא יותר יהודי? הוא אדם יותר טוב? הוא יותר חכם? אם מישהו בוחר לשמור לא על כשרות הוא עושה זאת מתוך מכלול של רחב שיקולים. אם מישהו לא מאמין בכלל באלוהים של התורה למה שהוא ישמור על כשרות? אם מישהו מבין שהראציונל היחידי מאחורי הכשרות הוא נסיון של אנשים שחיו לפני 2500 שנה להתבדל מהסביבה הפגאנית וליצור לעצמם דרך חיים אלטרנטיבית דיני הכשרות משתייכות למצוות שמעיות, מצוות שיש לקיימן רק כיוון שאלוהים ציווה, היו נסיונות עקרים לייחס סגולות רפואיות או לגייס את המדע, אבל היום כבר ידוע שזה קשקוש. 3. סדר הפסח הוא פולחן מאוד יפה, טקסט ההגדה הוא טקסט מאוד יפה. אין שום כשר בין עריכת הסדר כהלכתו לבין רמת השמירה על הכשרות. רוב האנשים שעורכים את הסדר לא יודעים בכלל מה קוראים, יש גם לא מעט דתיים. אין קשר בין אורח חיים לידע ביהדות. 4. מה הקשר לשנאת יהדות או דתיים? חשיבה תבניתית ומקובעת. קודם כל החרדים הם זרם רפורמיסטי, כוחני שסטה מהיהדות והוא על סף עבודת אלילים. דתיות זה אורח חיים מסוים, ומי שבוחר לקיים אותו הוא לא יותר טוב מאף אחד אחר. היהדות לא שייכת לאף אחד, היא שייכת לכולם. הגיע הזמן שתפסיקי עם המשוואה שך דתי = יותר יהודי ואוהב יותר את היהודיות. 5. ט' באב הוא יום זכרון, גם אותי מטריד שאנשים פותחים עסקים בט' באב, בניגוד לחוק כי מחר יפתחו עסקים גם ביום הזכרון לשואה אולי כדאי שהדתיים, שומרי הברית, יתחילו להתעסק בדברים חשובים, אם צביונה היהודי של מדינת ישראל יפול אם ימכרו חמץ בפסח, אז כנראה שלעם היהודי אין הרבה להציע, מזל גדול שלא כך הדבר ולעם היהודי יש המון עומק, והמון תרבות, והמון ספרות, והמון מורשת, והמון מסורת ובעיקר המון מתינות וסובלנות.

EmGee

New member
תאמת יש לא מעט ביסוס מדעי בעניין הכשרות

לדוגמא מגפת הדבר באירופה שהכחידה כשליש מהאוכלוסיה ולא נגעה ליהודים, זה קרה בגלל שהיהודים אכלו בשר מנוקה מדם. אבל אני מסכים איתך שזכותו של אדם להחליט אם הוא רוצה לאכול כשר.

yonatan87

New member
לפי מה ששמעתי זה בכלל מיתוס,

ושהדבר הרג ביהודים כמו בכל עמי אירופה.

Dexter5

New member
זה דווקא נבע מההגיינה הגבוהה של

היהודים, כמו שטיפת ידיים ושטיפה במקווה. שליש מהאוכלוסייה בין איסלנד להודו נספתה מהמחלה, באירופה "רק" רבע מהאוכלוסיה נספתה.

כחלחל

New member
ממש לא

תשאל מגדלי בקר וצאן, כמה פעמים הוטרינר פסל לאחר שהשחיטה עברה אפילו "מהדרין" הדבר היחיד שאולי אולי, זה שכאשר מוכרים בשר גנוב / פסול / חולה / פג תוקף צריך לזייף גם כשרות בנוסף לשאר המסמכים,,, אבל זה לא מונע כמו שראינו כבר

נ.ב. לכחלחל

שלום לך, יפה שאתה רוצה לפרסם את הקומונה שלך - רק שלא הבנתי האם המטרה שלך היא מלחמה בכפיה דתית או שיחות על "מאכלים אסורים" ? ברוך הבא לפורום

כחלחל

New member
דובדבנית יקרה

א. אם תציצי בקומונה האמורה ותראי כמה שהיא רדומה בדרך כלל תביני שקידומה ופירסומה אינם בראש מעיני בכלל. ב. המונח מאכלים אסורים אינו ברור לי - אין דבר כזה ג. בכל זאת לשאלתך, כמו שיש דתיים לאומיים, וחילוניים לאומיים, וחרדים כאלו ואחרים כך גם יכול להיות חילוני אוהב מאכלים טעימים וגם חילוני העומד על זכויותיו כאזרח ואדם ואין כאן מצב של זה "או". זה. ואנצל את התגובה להעיר שאחת הבעיות בנושאי כשרות וחמץ נובעת מרוח הדברים המשתקפת בתגובתה הראשונה של כחול לבן, ראיתי את תשובתך לכותבת ואני מברך עלייה. לא ארחיב מפאת כבודך וכבוד הפורום. בכל מקרה - חג שמח וכשר איש איש על פי דרכו.

כחלחל יקר

א. חבל, אני מאד בעד שגולשים יקדמו תכנים שלהם - אם יש אצלך פוסטים מעניינים אתה מוזמן לתת לנו קישורים. ב. לכן שמתי אותם במרכאות. ( שמת לב שיש שם מרכאות , נכון ?) ג. סבבה חג חירות שמח גם לך

כחלחל יקר ../images/Emo13.gif

אין זה אומר שאתה לא צריך לכתוב כאן למרות איך שהגבתי, להיפך
. בוא תגיד מה אתה חושב, בכיף! אבל תזכור שזכותנו להתנגד לך, ולהעלות דעות שכנגד, כיאה לחופש הביטוי (כמובן שלא צריך לקחת את זה באופן אישי או ללב...)
. פשוט זרקת פה פצצה, וטבעי שיתנגדו.... ברוך הבא לפורום
.

StrengthHonor

New member
רק בגלל החושך שמושך הזה

אני מסכים גם לתמוך בחרדים הכי פחות מתחשבים

StrengthHonor

New member
וגם עוזרת העובדה

שאת רוב הדברים הלא כשרים שמוכרים בארץ מייצגרים הפלסטינאים וקיבוצים.

יהוי

New member
אתה מוזמן לעבור לצפון או לדרום

פה האיסור על מכירת חמץ הוא המלצה בלבד ואפשר להשיג כמה לחם ופיתות שרוצים אצל הדרוזים.

למעלה