פרויקט משפחות אומנה-משפחות אירוח לילדים

נועית10

New member
../images/Emo41.gif25/4 פרוייקט משפחות אומנה יוצא לדרך...

בתאריך: 25/4/07 שעה 19:30 תתארח אצלנו בפורום עובדת סוציאלית ממכון סאמיט בירושלים העוסקת באומנה במשפחה. במהלך האירוע העובדת הסוציאלית תענה על שאלות שנוגעות למשפחות אומנה.
במהלך אותו יום נצא במבצע גיוס משפחות אומנה חדשות בירושלים והדרום.
אלפי ילדים בישראל סובלים מהתעללויות שונות ועדיין ממשיכים לשהות בביתיהם כי טרם נמצא להם מענה למשפחה שתוכל לאפשר לילד שהות זמנית במשפחה מתפקדת.
רקע על אמנה: מכון סאמיט בירושלים אחראי על משפחות אומנה באזור ירושלים והדרום ותפקידו בין היתר, לחפש משפחות אומנות חמות לילדים שהורחקו מבתיהם. משפחות אמנה הן האלטרנטיבה המומלצת ביותר עבור ילדים אלו. מטרת המשפחה האומנת היא לאפשר לילד שהות זמנית במשפחה מתפקדת. שהות זו מאפשרת את התפתחותו הנפשית, הגופנית החינוכית והחברתית. בנוסף לתפקיד משמעותי זה, יש גם חשיבות לשמירת קשר מתאים עם ההורים הביולוגים- קשר שיאפשר את התפתחות הזהות של הילד, ואת הכנתו לקראת חזרה אפשרית לביתו, במידה והוריו ישתקמו בעתיד. המקום הטוב ביותר עבור ילד הוא לגדול עם הוריו ומשפחתו, אולם לעיתים הדבר לא אפשרי ויש להוציא את הילד מביתו. הסיבות להוצאת ילדים מהבית הם רבות ומגוונות. לכל הילדים משותפת העובדה שהן נחשפו לתנאי חיים ומשברים שלא מתאימים את גילם הצעיר. אם המדובר בהתעללות, בהזנחה או מצבי סיכון אחרים. ההורים עצמם סובלים מקשיי תפקוד, מחלות או התמכרויות. כשמוציאים ילד מהבית זה נעשה אחרי שכל ניסיונות השיקום של המשפחה נכשלו. רוב הילדים מוצאים בהסכמת הוריהם, אך לעיתים כשמצבו של הילד קשה מאוד והוריו מסרבים להוצאתו מהבית יש צורך לפנות לבית משפט שיורה על הוצאתו של הילד. אומנה איננה אימוץ. אחד התפקידים של המשפחה האומנת הוא לשמר את הקשר עם ההורים הביולוגים ולעודדו. הילד הנמצא באמנה נמצא בקשר עם הוריו הביולוגיים. תדירות הקשר ואפיו ( תחת פיקוח או חפשי למשל) נקבעים לפי גיל הילד, צרכיו ומצב ההורים. אנו זוכרים כי גם הורים שפגעו בילד מכל מיני סיבות הם עדיין הורים והם משמעותיים מאוד עבור הילד. בואו לפתוח את הדלת לביתכם ולליבכם למען אותם ילדים שזקוקים למשפחה חמה ואוהבת

נועית10

New member
../images/Emo41.gif../images/Emo41.gifפרויקט משפחות אומנה-משפחות אירוח לילדים

פורום למען הקהילה יוצא בפרויקט מיוחד שבמהלך החודשים הקרובים נצא בגיוס משפחות אומנה לילדים באזור ירושלים והדרום. הילדים שזקוקים למשפחות אומנה אלו ילדים שסובלים מהתעללויות שונות ועדיין ממשיכים לשהות בביתיהם כי טרם נמצא להם מענה למשפחה שתוכל לאפשר לילד שהות זמנית עד שתמצא לו מסגרת תואמת באופן קבוע. את הפרויקט תלווה אותנו כרמית עובדת סוצאלית העוסקת בגיוס משפחות אומנה מטעם מכון עמותת "סאמיט" בירושלים. בואו לפתוח את הדלת לביתכם ולליבכם למען אותם ילדים שזקוקים למשפחה חמה ואוהבת. מכון סאמיט 02-5631350

נועית10

New member
../images/Emo26.gifהיום ב-19:30 יחל האירוח-שרשרו שאלות

היום בשעה 19:30 תתארח אצלנו בפורום עובדת סוציאלית העוסקת בגיוס משפחות אומנה, אתם מוזמנים לשרשר שאלות בנושא אומנה וכל מה שקשור לתחום האומנה. במהלך האירוח כולנו תיקווה לגייס משפחות חדשות לאזור ירושלים והדרום. נשמח לראותכם.

AnGeL 175

New member
כמה שאלות

אמא שלי היא חד הורית , שאלנו כמה פעמים ולא מאשרים לאמץ ילד.. למה ? אנחנו משפחה שנותנת חום ואהבה,ותמיד מקשיבים,ובטוחה שכל ילד שיהיה פה (עם אמא שלי במיוחד) יזכה. זה לא בסדר ששומעים חד הורית אז שוללים .. כי לפעמיים משפחות פשוטות נותנות לילד יותר ממה שמשפחות (מבוססות) אחרות יתנו. ועוד שאלה.. אם מאמצים ילד לתקופה זמנית,אפשרי לאמץ אותו לתמיד ? ואיזה גילאים הילדים? תודה אשמח לתשובות

תשובה ל אנג'ל 175

תודה על שאלותייך. ראשית, אין מניעה מחד הוריות להיות משפחה אומנת לילדים. לגבי נושא האימוץ- אני פחות מכירה את התחום. יחד עם זאת ישנם מס' דברים שכן משמעותיים- הראשון הרצון ליצור לילד חוויה מתקנת בה יוכל לחוות משפחה נורמטיבית ולהיות מסוגל להכיר גם אבות מתפקדים, זוגיות מתפקדת וכד'. משפחה אומנת חד הורית לעיתים מתקשה לספק זאת. יחד עם זאת לעיתים משיקולים שונים כן ניתן לשים ילד במשפחה חד הורית בהתאם לשיקול המקצועי של העובדת הסוציאלית. אנו כן מצפים שהמשפחה תהייה מבוססת במובן של יציבות רגשית וכלכלית של ההורים שכן הילד מגיע גם כך למוד קשיים והוא זקוק ליציבות זו. האומנה היא תמיד מוגדרת כזמנית- עד שההורים הביולוגיים ישתקמו והמשפחה תוכל להתאחד. לצערנו לא תמיד זה קורה ויש ילדים שנשארים באומנה עד גיל 18. גילאי הילדים נעים מגיל אפס עד שמונה עשרה, כשרוב ההפניות הן בגילאי 5-12.

AnGeL 175

New member
אפשר להגיב?

תיראי זה נכון שצריך יציבות כלכלית ... אבל לא רואה בזה רע אם יש משפחה ממוצעת שנותנת הרבה הרבה חום ואהבה! ולא תמיד דמות של אבא חשובה(לא שאני מזלזלת בגברים חס וחלילה) אבל אם הילד מקבל המון אהבה מהאמא וממי שנמצא בבית , ניראה לי שלא צריך להיות בעיה... בכל מקרה ניסינו הרבה ... והכוונות שלנו מאוד טובות..אבל כולם דוחים וזה מייאש מאוד! שרוצים לעזור שכואב לנו שיש ילדים ככה בלי הורים ובלי אהבה ... ! ערב מקסים ותודה על התגובה

יציבות כלכלית הכוונה היא למשפחה ממוצעת

אין לי מושג מדוע דחו אותכם, אך יש דרכים לתרום גם לא כמשפחה אומנת. למשל לארח ילדים מפנימיות בחופשים. אני מאוד מעריכה את הכוונות הטובות שלכן ואת הרצון לתרום.

תשובה לדרולי האנרגטית

להצטרפות למאגר המשפחות יש צורך ליצור קשר עם העמותה באזור מגורייך. אם את מאזור ירושלים והדרום- 02-5631350 למכון סאמיט. אם את מאזור המרכז- "אור שלום- 03-6186050 ואם את מהצפון- מט"ב- 04-6591852. אני אתאר את התהליך שהמשפחה עוברת בעמותה שלי- "מכון סאמיט", התהליך מעט שונה בעמותות אחרות אבל הרעיון הכללי זהה. לאחר שיחה ראשונית עם עובדת סוציאלית מהעמותה תתבקשי להביא רישום רפואי מרופא המשפחה ורישום פלילי מהמשטרה ואז לעבור כמשפחה מס' ראינות וקורס מרוכז לצורך הכשרה כמשפחה אומנת. מהמשפחה נדרש להיות בין הגילאים 25-55, בני הזוג בעלי עבר פלילי נקי מצב בריאותי תקין ומצב כלכלי יציב. וכמובן רצון לתת ולתרום ועוד...

pf26

New member
כמה שאלות

1. אנחנו גרים באזור כפר-סבא - רעננה. לאן צריך לפנות אם מעוניינים להפוך למשפחה אומנת? 2. האם פרוש המושג "משפחה אומנת" אומר שהילד ישהה רק זמן קצר עם המשפחה ואח"כ יחזור למשפחתו או יעבור לאימוץ? 3. האם ישנה הדרכה גם לילדים שבמשפחה המתעניינת באומנה והאם גילם חשוב? 4. האם מחפשים גם משפחות לחיילים ובמה זה כרוך?

אזור כפר סבא- עמותת אור שלום- 03-6186050

משמעות המושג הוא אכן שהאומנה היא זמנית, אולם לעיתים הזמניות היא ארוכה מאוד. באומנה בנוסף לזמניות נעשה מאמץ לבנות ולשמר על הקשר של הילד עם הוריו הביולוגיים. לגבי שאלה 3- ישנה הדרכה לילדים הביולגיים של הורי האומנה, ישנו ליווי אחת לחודש של המשפחה על ידי עובדת סוציאלית, ובמידה ויש צורך הליווי הוא גם כלפי ילדי המשפחה- סביב נושאי האומנה. בתהליך הבדיקה של המשפחה דרושה הסכמתם לקבלת ילד לאומנה. משפחות לחיילים בודדים אינן משפחות אומנה. ניתן לפנות לאגודה למען החייל או לליבי, כדי לארח חיילים אלו.

POOH*

New member
אנחנו גם מתעניינים בנושא..

אבל מעוניינים לקבל רק תינוקות [כדי שיהיו יותר קטנים מהילדים שלנו]. אנחנו גרים באזור פרדס חנה. למי פונים כדי לקבל פרטים ולהתחיל את ההליך? POOH

תשובה לPOOH

כמעט ולא מופנים תינוקות לאומנה. שכן בגיל זה לרוב השירותים הסוציאלים מצליחים לתת מענה טיפולי למשפחות במצוקה- כמו מעון רב תכליתי וכד', תינוקות שמוצאים מהבית לעיתים מוצאים לתהליך של אימוץ, שהוא לצמיתות. ישנם תינוקות ספורים בכל שנה אשר מופנים לאומנה מידי שנה- לרוב אלו תינוקות שרשויות הרווחה לא מצליחים לתת מענה להוריהם מסיבות שונות, אך ההורים לא מוכנים לוותר על הילד . באזור שלכם עמותת מטב- 04-6591852. בני כמה הילדים שלכם?

POOH*

New member
תודה על התגובה המהירה...

הילדים שלי בני 3 וחצי ושנה וחצי. והבנתי שבאזורנו יש מצוקה של מענה חרום. וגם לזה אנחנו מוכנים לתת מענה. בכל מקרה תודה.. ואני בהחלט אנסה ליצור קשר עם העמותה... POOH

מענה חירום

פעמים רבות יש צורך במענה חירום מיידי. על כל פנים יש משפחות שלוקחות אחרי מחשבה ילדים בין הילדים שלהם מבחינת הגיל. במקרה שלכם זה באמת פחות מתאים. בכל מקרה כל הכבוד שאתם כבר מרגישים בשלים למשימה...

לב אם

New member
סיפור אמיתי שלי

אקדים ואומר שלמרות הסוף של הסיפור, מן הסתם הייתי מאמצת שוב, לולא כמות שעות העבודה שלי ושל בן זוגי שמן הסתם תפסול אותנו כהורים לילד שדורש השקעה של זמן ואהבה. לפני שנים לא מעטות,כשהייתי אמא צעירה מאד לתינוק, קיבלתי לאימוץ במסגרת המפעל הלכשרת ילדי ישראל ילד בן 9, הילד הגיע במצב לא פשוט, אחרי המשברים המשפחתיים שליוו את שנות חייו הראשונות, בתחומים רבים הוא גדל עם בני הצעיר ולמד אתו את אותם דברים, למרות הפרש הגיל. מהרבה בחינות לא התאמנו להיות לו הורים, היינו שנינו מאד צעירים, והוא היה כל כך גדול שהתייחסנו אליו כאל גדול ודרשנו ממנו להיות עצמאי בכל מיני פעילויות, שכאשר ילדינו גדלו והגיעו לגיל הזה פתאום הבנו כמה ילד בן 9 או 12 הוא עדיין ילד קטן. אבל מבחינות אחרות, דאגנו לו, לימדנו אותו איך להסתדר בחברה, בבית הספר, להתאים בגדים, לשחק .. היינו הבית היחיד שלו עד סוף הצבא, ואז פתאום הוא נעלם לו בלי להשאיר סימן וזכר. בהתחלה ניסינו להתקשר, למסור מסרים דרך קרובי משפחה שלו, ובסוף התיאשנו לא מזמן שמעתי שהתחתן, ובאיזשהו מקום, זה שאפילו לא חשב להכיר לה את המשפחה שבה גדל כאב מאד. לא יכולה להבין איך ילד שגדל אצלך בבית כל כך הרבה שנים, יכול פתאום לנתק מגע בצורה כל כך חדה וזהו.

זה נשמע שאתם מאוד פגועים

מהניסיון שלנו קורה לעיתים שילדים שגדלו באומנה לא רוצים לשמור על קשר, לעיתים הם נזכרים במשפחה האומנת בתוך הקשר של תקופה מאוד קשה ועצובה עבורם ולכן לא רוצים לשמור על קשר. לעיתים הם רוצים להרגיש "נורמאלים" והחברים החדשים שלהם ואולי המשפחה החדשה שלהםלא תקבל את עברם המיוחד. לעיתים גם הם מקבלים, או קיבלו לאורך כל התקופה מסרים מהמשפחה הטבעית שלהם שהם בוגדים - ולכן חייבים לנתק את הקשר. יחד עם זאת פעמים רבות הילדים שבים ויצרים קשר (במידה ונותק, שכן לא כולם מנתקים), לפעמים גם אחרי שנים רבות. מה שיכול לעזור שהילד לא יינתק קשר (במידה ותרצו לשוב ולהיות אומנים), זה שהוא יחוש שמקבלים אותו ואת זהותו- כלומר גם את הוריו הביולוגיים- כך שהוא לא יצטרך לבחור בין האומנים לביולוגיים. וכיום אנחנו שמים דגש רב על שמירת קשרים טובים בין המשפחות. אבל ללא ספק החוויה שאת מעלה היא קשה מאוד, אולי זה מעט מנחם, שבין אם הוא בקשר ובין אם הוא ניתק, בין אם הוא מעריך ובין אם הוא כועס עליכם, מה שנתתם לו- בית חם ואוהב, חוויה מתקנת, חינוך ויציבות ילכו איתו לכל חייו.

מבינה את הכאב...

אבל מאוד חשוב להבין כאן כמה דברים. הוא גדל אצלכם זה נכון וכל הכבוד על היוזמה דאז. אבל יש כאן די הרבה היבטים: ראשית הוא הגיע אליכם ממציאות מאוד לא קלה והמציאות החווייתית שלו בביתכם דרך עיניו שלו שונה מהמציאות אותה ראיתם אתם או ילדיכם. ייתכן מאוד שהוא רצה לפתוח פרק חדש בחיים מבלי שאיש ידע על עברו. אי אפשר לדעת מה עבר לו בראש לילד בן 9 שעבר כל כך הרבה והפך לבוגר עם משקעים רבים. אם אתם אוהבים אותו, עם כל הצער והכאב שבניתוק - תניחו לו לחיות את חייו. אני אמא מאמצת (2 ילדים) ואני תמיד לוקחת בחשבון שייתכן ויום אחד ... (בתקווה שלא) אבל כשאוהבים יש לאהוב ללא תנאים ואת הכאב להמיר באהבה - טוב לו גם אם איננו שותפים לכך. יישר כוח

הייי רוצה לדעת.........

האם באמת קיים חוק שאסור לקחת יותר משלושה ילדים לאומנה? מה המניעים לכך? אני אם אומנת לשלושה ילדים, כבר גדולים, הייתי מאד רוצה לקחת ילד נוסף אולם העו"ס טוענת שלפי חוק לא ניתן. לי ידוע שמשפחות בעבר היו לוקחים כמה ילדים, אני עובדת, ובן זוגי עובד, הבית גדול, אז בעצם למה נמנע ממני לקחת ילד נוסף?

למעלה