רשות העתיקות מול קמ"ט ארכאולוגיה.

סאקרה

New member
../images/Emo59.gif רשות העתיקות מול קמ"ט ארכאולוגיה.

שמישהו יסביר לי למה יש שתי רשויות? מי מחלק את שטחי החפירה? מה ההבדל בינהן? ובעיקר- למה לא מאפשרים ביקור באתרים שחפר (והכשיר לקהל) קמ"ט ארכאולוגיה?

masorti

New member
תקן אותי אם אני טועה...

אבל קמ"ט ארכיאולוגיה הוא האחראי לחפירות בשטחים. ההפרדה בינו לבין רשות העתיקות היא מן הסתם משום שרשות העתיקות פועלת מכוח החוק הישראלי שאינו חל בשטחים. קמ"ט ארכיאולוגיה הוא נציגו של אלוף הפיקוד (או צה"ל בכלל) ובכך מייצג את הריבון בשטח. אני מניח שניתן היה להעביר חוק צבאי שיכיל את סמכותה של רשות העתיקות על השטחים (בעצם יהפוך אותה לנציג צה"ל לענייני ארכיאולוגיה). אין לי מושג מדוע דבר כזה לא נעשה.

סאקרה

New member
בדיוק כמו שרט"ג מפעילה אתרים ב"שטחים".

בינהם אתרים ארכאולוגיים כמו קומראן. השורה התחתונה- אתר שמצוי באחריות קמ"ט ארכאולוגיה-מופקע מעשית מידי הציבור. אי אפשר לבקר בו!
(חאן אל אחמר,מרטיריוס,השומרוני הטוב,הר גריזים ועוד)

Lakedaimon

New member
אני לא בטוח שזה לגמרי נכון...

לא כל אתר שבאחריות קמ"ט ארכיאולוגיה מופקע מרשות הציבור. בחלק מהם אפשר לבקר. העניין הוא אחר, לדעתי, לא בכולם ניתן לבקר ביטחונית... אני מניח שניתן לבדוק את הנושא מולו, לא?

מאבישי

New member
לא בעיות בטחון

מנזר מרטיריוס נמצא בלב העיר מעלה אדומים, הוכשר לביקור בשיתוף העיריה והרשות ונשאר סגור למבקרים ממש כמו מנזר אבתימיוס הנמצא בלב אזור התעשיה מישור אדומים. בשניהם אין בעיה בטחונית.

Lakedaimon

New member
אז אם תבוא ותנסה להיכנס?

מה יגידו לך? ואם תתקשר מחר בבוקר (עזוב, הם לא עובדים בשישי בטח...) או ביום ראשון, איזה תשובה תקבל?

סאקרה

New member
אין שום בעיה בטחונית . רק בירוקרטיה ומשחקי כח

לקמ"ט ארכאולוגיה אין זכות להיות "קולט קהל". (מבחינה משפטית,אסור להם למכור כרטיסים כי אין להם כיסוי ביטוחי). ברגע שהם מסיימים לחפור ולהכשיר אתר, הם חייבים להעביר את המפתחות לגוף שכן מוסמך לקלוט קהל. דהיינו- רשות הטבע והגנים. בפועל, כיון שהם לא מעוניינים להעביר את המפתחות,הם מפעילים נוהל העברת האחריות הביטוחית למטייל וזה מה שיענו לך אם תרצה לבקר במנזר אבתימיוס למשל, (כזכור, לב איזור התעשיה במישור אדומים) 1.שלח פקס עם תאריך הביקור ועם שמות כל המטיילים. 2.חכה לתשובה שלנו שתגיע אליך בפקס. 3.נשלח לך טופס עם שמות האנשים והפרטים ששלחת ואתה צריך ללכת לחברת ביטוח ולהחתים אותם על הטופס, בו תפורט הפוליסה בה מבוטחים המטיילים. 4. שלח אלינו בפקס את הטופס המוחתם 5. ואז..אם יהיה לנו כח אדם כדי לפתוח את האתר וזה לא בשבת או בחג.. תזכה להכנס. האם נראה לכם שכך צריך להתנהל ביקור באתרים ארכאולוגים?

לא רק

הר גריזים אמנם פחות בטוח בד"כ ממעלה אדומים, אבל בשנים האחרונות מדי שנה בחג הזבח השומרוני מגיעים לשם מאות מטיילים, ויש אבטחה צבאית משמעותית. לפני שנתיים וחצי התאפשר שיטוט חופשי בחפירות בפסגת ההר ביום הזבח. לעומת זאת, לפני חצי שנה, מאות מטיילים שהגיעו ורצו לבקר גם בחפירות נתקלו בשער נעול - לא מסיבות בטחוניות (השיטוט בשכונת השומרונים היה חופשי), אלא בגלל קמ"ט ארכיאולוגיה (למיטב ידיעתי).

Rebeccan

New member
השומרוני הטוב

הגעתי, נכנסתי בשער אמרו לי שהאחראי אינו במקום - יחזור בעוד כמה דקות ביקשתי, הסתובבתי (לא צילמתי, לצערי) - והמשכתי בדרכי אילו היה לי יותר זמן, הייתי מתעכבת יותר בכל מקרה - מה שנאמר לי - מכשירים את המקום לביקורים מסודרים עובדים על רצפות דמויות פסיפס בכניסה - יהיה אוסף רצפות פסיפס וכן מוזיאון פסיפס במקום כיסו בגג 2 רצפות גדולות - של הכנסיה ומבנה נוסף כמו כן, העתיקו רצפות פסיפס ממקום אחר (
ית - לא רשמתי, לא זוכרת)

למעלה