אתר יהדות הונגריה

ok45

New member
אתר יהדות הונגריה

במסגרת חיפוש שורשים הגעתי גם לאתר יהדות הונגריה. מלבד מידע רלוונטי לקהילה יש גם מתכונים ובדיחות בהונגרית (איך אפשר בלי ההומור ההונגרי המפורסם)הכתובת היא www.zsido.hu להנאתכם!

גלי®

New member
הידעתם ? בחיפה יש מוזיאון לתרבות

יהדות הונגריה ... לפחות לפי מה שכתוב כאן ...

lazros

New member
תיקון קטן המוזיאון נמצא בצפת ....

המידע הוא במספר שפות

דדיחתם

New member
הייתי שם

מי שזה לא סיפור בשבילו - מומלץ לבקר יש עוד מקומות המוקדשים ליהדות הונגריה אך הם בצביון דתי מאוד - ואין זה אומר שאינם מקבלים חילונים. הייתי באחד ומאוד נהניתי. אם תהיה התעניינות, אתן פרטים. אגב, יחסית אני שומע די הרבה הונגרית ברחוב/אוטובוס - כלומר לא הרבה, אבל יותר מיידיש, וזה גם משהו. כמה פעמים זרקתי כמה מילים לקשישים שהתפלאו שאני, שלא נראה הונגרי בכלל, יודע את המילים (אחד היה בטוח שאני מטרנסילבניה כי שם הם קצת יוצר כהים בחלקם). עניין נוסף : איפה בארץ יש ריכוזים של הונגרים ? לדעתי : 1. בני ברק - המון המון. 2. לפי מה ששמעתי, בנהריה יש די הרבה. 3. מיכל אמדורסקי אמרה שבנווה שרת יש הרבה. 4. בנתניה יש די הרבה יחסית. 5. קיבוצים ומושבים שונים. ידוע לכם על עוד מקומות?

דדיחתם

New member
לגבי נהריה - רק שמעתי

משום מה מכל משפחתי המורחבת הדי גדולה אין איש משם, כנראה משום שרובם דתיים וכנראה בנהריה יש הונגרים לא דתיים...

lazros

New member
הנקודה היא שיש בהרבה ישובים אבל...

הותיקים כבר הזדקנו ולא הרבה צעירים עלו מהונגריה, כך שיש למעשה שתי קבוצות הרבה ותיקים ומעט צעירים

גם בקיבוץ העוגן ליד נתניה

יש הרבה מאוד דוברי הונגרית עד כדי כך שיש שקוראים לקיבוץ בצחוק: קיבוץ האיגן!

B T1

New member
גם בקיבוץ געתון-בגליל המערבי...

המיסדים הם ממוצא הונגרי. כמו כן בקיבוץ יחיעם המרוחק כ-4ק"מ מגעתון הוותיקים הונים. בקיבוץ עברון הסמוך לנהריה לפי השמוע עדיין מרכחים את הבשר תחת אוכף.

ok45

New member
נשר

בנשר הייתה קהילה גדולה של יוצאי הונגריה/דוברי הונגרית, הותיקים היו ממיסדי בית החרושת למלט "נשר" ואליהם הצטרפו "העולים החדשים" בסוף שנות ה-40. הרבה קיבוצים נוסדו על ידי יוצאי הונגריה ובנותיה, כפר מסריק, מענית, גן שמואל, נדמה לי שבעיקר קיבוצי השומר הצעיר.

orlu

New member
נחמד גם אני המלצתי על המוזיאון

בצפת. מה דעתך פגישת פורום אוכל שם?

קרן משם

New member
תודה../images/Emo20.gif חטפתי את זה....

לקטגוריית קישורי הפורום:)) שישמר במערכת.... ובכלל אולי נפתח שרשור בדיחות?

טומי*

New member
קיבוץ פרוד בגליל....../images/Emo9.gif

מייסדיו הם יוצאי הונגריה לאחר השואה כיום ישנם מכל עדות ישראל קיבוץ גלויות אך הדור הותיק דובר הונגרית עד היום

טומי יש לי שאלה אליך...

נכנסתי לאתר שלך ויש שם תמונות יפיפיות שמאוד מצאו חן בעיני רציתי לבקש את רשותך אם אפשר להוריד כמה תמונות... אפשר? אתה מרשה?

ישRאל

New member
אולי מישהו מכיר מקום שאפשר ,,,

להתאכסן בבודפשט,,אני נוסע כלומר טס ב-24 עד ה-2/11 ,,איזה חדר בדירה,, לא יקר ,,,אשמח לקבל תגובות,,

טומי*

New member
לענת הגדולה...../images/Emo9.gif

בטח שאני מרשה,הרי זה נועד לזה שאנשים יורידו אז תהני לך מהתמונות ותודה לך נב:נדמה לי שזו התמונה הטובה ביותר שצילמתי אי פעם

למעלה