בהצלחה

הומה

New member
בהצלחה

יש לי שאלה על מה תדבר בפורום ואתה דתי? (אין לי בעיה גם אם לא וגם אם כן )

gdisrael

New member
אני gdisrael - חוזר בתשובה, מתחזק

ואילו SupermanZW - הינו דאיסט. אם זה יהיה נצרך - נוסיף לסגל גם מנהל פורום אתאיסטי. אך אני בין כה וכה ל - SupermanZW אין העדפה כלשהי לתאיזם, נהפוך הוא, ולכן - כמדומני כהנותו תספק.

gdisrael

New member
מאמין בה' , בתור כוח עליון, ראשוני

אשר היווה את תחילת היקום, ואחר כך כיוון ביצירת החיים (מכיוון שאין תהליך טבעי המסביר יצירת חי מדומם, לפחות לא בתורת האביוגנזה). אך הוא אינו מתערב בבריאה, אלא צופה בה כבטלווזיה. יתכן ואיני מדוייק, שאל את סופרמן ליתר-דיוק.

SupermanZW

Well-known member
gdisrael הסביר על רגל אחת, אם אתה

רוצה הסבר מפורט יותר כנס לאתר http://www.deism.com ואחרי זה אם יהיו לך שאלות שאל אותי.

Henif

New member
יש לי בעייה עם התאוריה

כידוע בתורת ההגיון, תורה שלא ניתן לסתור אותה, אין לה תוקף הגיוני. האם ניתן לסתור, תאורטית, את הדאיזם?

SupermanZW

Well-known member
ניתן

אם ניתן תיאורטית לסתור את קיומו של אלוהים אז ניתן לסתור תיאורטית את הדאיזם.

gdisrael

New member
שוב אירוניה ! את קיומו של ה' אי אפש

אפשר להפריך, רק להוכיח ! מדוע ? הדרך היחידה להפריך את ה', היא מבחינה רעיונית (לוגית), מכיוון שהוא אינו מוחשי, אלא מופשט. מכיוון שה' מוגדר כ"בלתי-מוגבל" אפשר להפריך אותו לוגית (האם ה' יכול לברוא אבן שאינו יכול להרים ?) ועדיין הוא לא יהיה מופרך, מפאת הנחת-הבסיס, ה' אינו מוגבל, ובכך - אינו מוגבל ללוגיקה אנושית. אך להוכיח את ה' ? להוכיח את ה' ניתן. בשביל להוכיח את ה', אתה צריך להוכיח שיש השפעה של כוח-עליון (דהיינו, ניסים, התערבות או כדומה, על כך מבוססת האמונה היהודית - או כאמור, 10 מכות מצריים). או - להוכיח שהיקום במצב הנתון (X) אינו יכול היה להווצר בצורה אקראיות, אלא בתכנון-תבוני, וזו ההוכחה הן התאיסטית והן הדאיסית - מכיוון שתורת האבולציה והאביוגנזה לא מסבירות, -לפי שעה-, את יצירת החיים באקראיות.

SupermanZW

Well-known member
אני חושב שהוא התכוון למשהו אחר

לא ידועה לנו דרך להוכיח או להפריך את קיומו של אלוהים אבל תיאורטית יכול להיות שתמצא.

ailag

New member
הבעיה בהפרכה

את קיומו ניתן להוכיח ע"י שהוא יבוא ויגיד "מה נשמע?" (או משהו בסגנון). אבל אי אפשר להפריך כי תמיד, על כל דבר, נוכל לענות "הוא התכוון שזה יקרה כך" ולהסביר כל דבר ב"בטח יש סיבה שאנחנו לא יכולים לתפוס" - ואלו טיעונים לגיטימיים, גם אם ניסחתי אותה בשפת יום-יום שכזו. (הכוונה לא היתה לזלזל אלא להפוך את ההסבר ל"נגיש" יותר)

SupermanZW

Well-known member
אפשר תיאורטית להפריך

אם יוכח שהיקום הוא מחזורי נצחי ושלא יתכן קיום ישות רוחנית ללא גוף או לחילופין שהכל חומר ואין רוח אז יופרך קיום אלוהים.

SupermanZW

Well-known member
אבל משום שאלוהים מוגדר כישות רוחנית

נצחית, אם תוכח נכונות המטריאליזם (כלומר אי קיום רוחניות) יופרך קיום אלוהים.

gdisrael

New member
ידידי, אני לא חושב שזו הפרכה

לא משנה לאין הפיזיקה תגיע, תמיד היא תהיה בגבולות ה"פיזי", ומפאת זאת - מעולם לא תוכל לגעת במה שהוא בל-פיזי (נשמות, ה', וכדו'). תמיד אתה יכול לטעון, שה' בתור בל-פיזי, הוא מחוצה למעגל המחוזרי הנצחי, ואת האמת - זוהי גם תהיה האמת. מעולם לא יהיו לך כלים אמפיירים למדוד את ה' יתברך !

SupermanZW

Well-known member
אך יתכן שיתפתח מדע החוקר גורמים לא

פיסיים אשר יצליח להוכיח או להפריך קיום של דברים לא פיסיים, מדע זה לא יחשב חלק מהפיסיקה אלא יהיה מדע בפני עצמו.

gdisrael

New member
יתכן,

אך בשביל להפריך את קיומו של האל, אתה צריך לדעת מהו, גם בהגדרת ה*לא-פיזי* אך כאן נוצרת הסתירה. לה' אין הגדרה -> אינך יכול לדעת מהו -> אינך יכול להפריך את קיומו. בשביל להפריך את קיומו של האל, אתה צריך למדוד אותו, או את קיומו, או את קיומו ה*לא-פיזי*, אך מפאת שה' אינו נמדד - לא תוכל להפריכו. ובכלל, הגדרת האל היא *בלתי-מוגדר* ולכן מעולם לא תוכל לבחון את המציאות שלו, מפאת שהיא לא פיזית, אלא *לא-פיזית*, אך אינך יודע מהי, אתה יכול להגדירה רק על דרך השלילה. לדוגמא, אני *ירוק*, זה אומר לך משהו על צבעי, מלבד שצבעי אינו ירוק ? אני יכול להיות אדום, צהוב, כחול, סגול, כתוב - אם תדע מהו הצבע שלי, תוכל להתייחס אליי. אך אם אגיד לך שמעולם לא תוכל לגלות הצבע שלי, ולכן - מעולם לא תוכל להתייחס אלי (הגדרת-האל). או קל וחומר, אם אגיד לך שבכלל אין לי צבע שתוכל לתפוס, או כל שכן - אין לי בכלל צבע - איך עכשיו תוכל להתייחס אלי (הגדרת-האל). ואם אין לך התייחסות ל*לא-פיזי* של ה' - שיכול להיות כל דבר אחר (כל צבע), ואף יכול לא להיות בכלל (חסר-צבע), מעולם לא תוכל להפריכו, או להתייחס אליו - בכלל.

SupermanZW

Well-known member
אבל ה' אינו בלתי מוגדר

הוא מוגדר כישות רוחנית המהווה גורם ראשוני להיווצרות היקום.

gdisrael

New member
לא, לא, לא, לא !

חס ושלום ! ה' אינו ישות-רוחנית ! ואם ה' הוא הגורם הראשוני להיווצרות היקום, בתור בורא הכל, הוא גם בורא ה"רוחניות", ולכן לא יכול להיות מוגבל אליה. אין לנו שום תפיסה במהות ומציאות האל - כי הרי הוא הגביל אותנו לאינטילגנציה שלנו, בכך, מעולם לא נוכל להתחרות ולהבינו. "רוחניות", זו בריאה בעצמה - ועל כן, ה' לא יכול להיות מוגבל אליה. רוחניות, זה "העולם הבא" או ה"נשמה", כפי שאמור בדתנו. אם אינך מאמין לכך - למעשה, בשבילך, מלבד "פיזי" ו"ה'" אין מאומה. אך גם "רוחני", אינך יכול למדוד בעולם באף כלי, מכיוון שכלייך הם פיזיים.

למעלה