בכירי ההייטק יכשירו 10,000 חרדים, ערבים ואתיופים לעבודה בתחום בתוך שנתיים (בשיתוף עם גוגל,מאנדיי, סיסקו,ועוד)

d70

Well-known member

בכירי ההייטק יכשירו 10,000 חרדים, ערבים ואתיופים לעבודה בתחום בתוך שנתיים (בשיתוף עם גוגל,מאנדיי, סיסקו,ועוד)​

כתבה בכלכליסט

גלובס

אתר

אתה יכול לתמוך בקבוצות מוחלשות על חשבון איכות קוד בתנאי שיש לך מספיק כסף.
הכתבה מאי שם בספטמבר. לפני גלי הפיטורים והידוקי החגורה.
נראה מה ייצא מזה.

נראה מה ייצא מזה.
הרבה עובדים זולים שנוטים להיות נאמנים לחברה שהכשירה אותם?

בד"כ ה"נאמנות" מעוגנת בחוזה שקושר אותם לאותה חברה שהכשירה אותם ונהנית מהשכר המופחת..
פעם יצא לי לשוחח עם בוגר אחת ההסבות האלו לחילונים שיש בהם ״בוטקאמפ״ של חצי שנה, ואז אלו שמסיימים את ההכשרה עובדים שנתיים כעובדי קבלן אצל החברה המכשירה. הבחור כבר היה תקופה די משמעותית עובד קבלן כזה, והוא היה פשוט אסיר תודה באופן מטורף לחברה שהואילה בטובה להכשיר אותו לעבוד בהייטק. הוא גם היה בטוח שהחברה נותנת הכשרה שהיא הרבה יותר טובה מתואר במדעי המחשב, ושהחברה שואפת להכשיר אנשים שיחשבו בטופ של המתכנתים כדי להכניס אותם לכמה שיותר חברות כי זה האינטרס של החברה שכמה שיותר עובדים שלה יגיעו לכמה שיותר חברות.

כך שזה לא רק חוזה. זו כנראה שטיפת מוח שעושים להם בקורס על כמה ההכשרה שלהם יותר טובה מכל דבר אחר.

ai27

Well-known member
נראה מה ייצא מזה.
אין סיבה שאיכות הקוד תיפגע.
מקודד - יכול להיות כח אדם איכותי,
במקרה המאוד-קיצוני - מישהו מיומן אך חסר-השכלה-פורמלית,
שכח אדם איכותי יפקח עליו, יאפיין לו, ויוודא שהוא כתב משהו סביר.

אבל כמעט בכל המקרים - כח האדם הזול עושה משהו אחר,
בעיקר QA+IT.
אח שלי עושה עכשיו הסבה לכתיבת-אתרים.
מניח שאם זה ילך לו - אין סיבה שלאתיופים ערבים וחרדים לא יצליח.
יש מחסור גדול בכותבי אתרים - וכיום הפיתרון הוא - לגייס במזרח אירופה.

Harrington

Well-known member
מנהל
בכירי ההייטק יכשירו 10,000 חרדים, ערבים ואתיופים לעבודה בתחום בתוך שנתיים (בשיתוף עם גוגל,מאנדיי, סיסקו,ועוד)
על הפנים. זה אומר שיש לנו רק 3 שנים להמציא השמצה חדשה למגזר החרדי. אם לא נוכל עוד לטעון שהוא לא עובד, מה יישאר לנו בסוף מה??

AnarchistPhilosopher

Well-known member
הודים שלא נמצאים בהודו - הם באמת מעולים.
אבל הם לא יגיעו לישראל,
כי הם לא יהודים.

הודים-שכן-גרים בהודו, הם כח אדם גרוע מאוד.
כולם?

אפשר לחשוב שבארץ כל מי שמסיים תואר ראשון במדמ"ח הוא מעולה. (או היא).

ai27

Well-known member
כל אלו שעובדים באופן סביר - מתארגנים מהר מאוד על רילוקיישן.
אז את מי שנשאר בהודו, לא תרצה להעסיק.

יש שם בעיות ייחודיות,
כמו קארמה
חוסר יכולת ניהול
חוסר יכולת לעמוד בזמנים.
תשתיות של עולם שלישי

תאר לך שלא עומדים בזמנים,
ועקב נזיפה מהמנהל,
חצי מהעובדים מחליטים שיש למקום קארמה גרועה,
ופשוטים לא מגיעים למחרת.
לא טורחים בכלל להודיע על התפטרות (או שפשוט משקרים ואומרים שהם חולים, אבל הם כבר לא יחזרו).

או שיש גשם (בכל זאת הודו) - אז יש הצפה וכל האלקטרוניקה נהרסת.
ומסתבר שאף אחד לא חשב שכדאי להעלות את כל הציוד לקומות גבוהות ולהשאיר בקומת-הקרקע רק חדרי-ישיבות וחדר-אוכל.
ואם המנהל יתעצבן מזה,
לא יגיעו למחרת עובדים.
אפשר לחשוב שבארץ כל מי שמסיים תואר ראשון במדמ"ח הוא מעולה. (או היא).
זה בערך המצב.
לא שכל בוגר/ת יתאימו לתפקידי פיתוח הכי קשוחים,
אבל יתאימו למשהו.

AnarchistPhilosopher

Well-known member

יש שם בעיות ייחודיות,
כמו קארמה
חוסר יכולת ניהול
חוסר יכולת לעמוד בזמנים.
תשתיות של עולם שלישי

תאר לך שלא עומדים בזמנים,
ועקב נזיפה מהמנהל,
חצי מהעובדים מחליטים שיש למקום קארמה גרועה,
ופשוטים לא מגיעים למחרת.
לא טורחים בכלל להודיע על התפטרות (או שפשוט משקרים ואומרים שהם חולים, אבל הם כבר לא יחזרו).

או שיש גשם (בכל זאת הודו) - אז יש הצפה וכל האלקטרוניקה נהרסת.
ומסתבר שאף אחד לא חשב שכדאי להעלות את כל הציוד לקומות גבוהות ולהשאיר בקומת-הקרקע רק חדרי-ישיבות וחדר-אוכל.
ואם המנהל יתעצבן מזה,
לא יגיעו למחרת עובדים.

זה בערך המצב.
לא שכל בוגר/ת יתאימו לתפקידי פיתוח הכי קשוחים,
אבל יתאימו למשהו.
ואתה מדבר מניסיון?
או מחרטט כהרגלך?
או מחרטט מניסיון?

ai27

Well-known member
ואתה מדבר מניסיון?
כן.
כשהייתי באינטל היה לנו נסיון לפתוח שם סניף (כישלון מזעזע)
כשהייתי בחברת תקשורת, היה נסיון למכור מרכזיה שפיתחנו בהודו, עם סניף מקומי (שאפילו לא נפתח, נתקענו במו"מ שנגרר שנים עד שבעלי המניות ביצעו השתלטות)
חמי - היה בקבוצת-חברות שניסתה למכור להם תותחים עם רכיב שלהם. ההודים משכו אותם עם עוד ועוד דרישות וניסויים במשך עשור, עד שהם נותרו מתחרה-יחיד במכרז וההודים ביטלו אותו.
ואז עבר חברה היה חלק מצוות שניסה להקים סניף בהודו (משם הגיע גם עניין ההצפה, וגם ההתפטרות ההמונית)
ובת-דודה של אמא שלי ניסה לפתח שם מיזם חקלאי - שנכשל כשכח האדם שלה נעלם באופן דומה.

מצד שני - יצא לי לעבוד עם הודים-שהיגרו.
גם לארה"ב וגם לברלין.
לא נתנו להם להגר מתוך רחמנות כמו הערבים - הם כח אדם טוב מאוד.

Nuke1985

Active member
עבדת פעם עם הודים?

כן , היה לי ניסיון סביר איתם ואני לא היחיד שדיווח על זה כשעבדתי במקום הספציפי הזה (היו כאלה שאפילו הוגדרו כמצטיינים ביחס לעולם , אבל אולי זה היה ניסיון להפחיד).

ממה שאני רואה בחיפוש בגוגל יש חברות מצליחות שמחזיקות מפתחים בהודו (גוגל, מיקרוסופט, מטה , וגם אינטל) סביר להניח שלא כולם טיפשים ויש להם סיבה להחזיק אותם, לא טוען שהם כמו ישראל (תודה לאל) אבל כנראה שמוצאים מהם תפוקה שמשתלמת, ממה שאני רואה השכר שלהם הוא בערך באזור ה5326 שקל בחודש אז יכול להיות שיהיו כמה שיעבדו פה ישראלים בשכר משודרג יותר .

user32

Well-known member
מנהל
נחמד אבל לא תולה בזה הרבה תקוות. היו הרבה מחקרים שהראו שאין יותר מה לסחוט מהלימון הזה. שילוב חרדים? לא צריך קודם למשל ללמוד מתמטיקה ולדעת את הABC אולי? בסוף מי שמסוגל ומתאים כבר משתלב כי המשכורות בהייטק זה מספיק כדי לתמרץ כמעט כל אחד. הרבה פעמים המיזמים האלה מסתיימים בהכשרה של בודקי QA ידני, customer success ותפקידים כאלה שדורשים בעיקר מוטיבציה ומעט כישרון טבעי.
הכי הצחיק אותי המשפט: "רעיון הוא לפתח שיטה לזיהוי טאלנט בדיוק כפי שמגייסים ליחידות הצבאיות". זהו שליחידות הצבאיות יש את הפריבילגיה לגייס בחור בן 18 מרמת השרון שסיים בהצטיינות 5 יח' מתמטיקה, מחשבים ופיזיקה, מתכנת בזמנו החופשי ומדבר אנגלית כמו אמריקאי, ולקבל אותו ל3-4 שנים בחינם רגע לפני שהוא נרשם לטכניון וממשיך משם הלאה. לא חושב שזה המצב במיזם הזה. אבל שילוב וגיוון אוכלוסיות זה תמיד דבר טוב אז נאחל להם בהצלחה, הצלחתם הצלחתנו.

BravoMan

Active member
אבל שילוב וגיוון אוכלוסיות זה תמיד דבר טוב אז נאחל להם בהצלחה, הצלחתם הצלחתנו.
מסכים עם הכל חוץ מהמשפט הזה, או לפחות החלק הראשון שלו.
ככל שידוע לי, מעולם לא הוכח במקרה הטוב, ונדמה לי שגם יש מחקרים שמראים להפך, שגיוון למען גיוון בלבד תורם משהו.
ספציפית, גיוון לפי מאפיינים שאינם קשורים לתפקיד או היכולת לבצע אותו, אינו תורם דבר, ויכול רק לגרום לתפיסה שלילית של עובדים שהרוויחו את המשרה ביושר, בגלל שהם משתייכים לאוכלוסייה "מעודפת".

אני מניח שהרוב מכירים פה את המונח האנגלי "diversity hire".

user32

Well-known member
מנהל
"תמיד דבר טוב" התכוונתי לחברה האזרחית במדינה. לי כאזרח זה טוב שאוכלוסיות מגוונות ישתלבו בתעשיה, ירוויחו משכורות טובות ויצמצמו פערים.

Nuke1985

Active member
נחמד אבל לא תולה בזה הרבה תקוות. היו הרבה מחקרים שהראו שאין יותר מה לסחוט מהלימון הזה. שילוב חרדים? לא צריך קודם למשל ללמוד מתמטיקה ולדעת את הABC אולי? בסוף מי שמסוגל ומתאים כבר משתלב כי המשכורות בהייטק זה מספיק כדי לתמרץ כמעט כל אחד. הרבה פעמים המיזמים האלה מסתיימים בהכשרה של בודקי QA ידני, customer success ותפקידים כאלה שדורשים בעיקר מוטיבציה ומעט כישרון טבעי.

אנגלית זה אכן בעיה, בקשר למתמטיקה אני חושב שיש תפקידים שבהם זה לא ממש רלוונטי (front end backend וכו , לפחות בחלק מהמקרים), אני גם לא ממש מכיר מחקרים שטוענים שאי אפשר להביא יותר אנשים, אולי יש התייחסות לאיכות תעודת הבגרות אבל זה משהו שאפשר להתגבר עליו, אני מניח שחלקנו שמענו על אנשים שהיו על הפנים בתיכון, עשו מכינה והשתפרו דרסטית (ואולי אפילו הצטיינו), מאפיינים כמו איכות תעודת הבגרות מושפעים מדברים כמו איכות בתי הספר או "הורות טובה" , וזה דברים שאפשר להתגבר עליהם עם הוראה מאוד איכותית (כמו נערי רפול שהרבה מהם הצליחו אחרי זה הגיוס), אני מניח שאף אחד לא ייפול מהכיסא אם השוק הפרטי יצליח להספק השכלה טובה יותר מהממשלה .

הכי הצחיק אותי המשפט: "רעיון הוא לפתח שיטה לזיהוי טאלנט בדיוק כפי שמגייסים ליחידות הצבאיות". זהו שליחידות הצבאיות יש את הפריבילגיה לגייס בחור בן 18 מרמת השרון שסיים בהצטיינות 5 יח' מתמטיקה, מחשבים ופיזיקה, מתכנת בזמנו החופשי ומדבר אנגלית כמו אמריקאי, ולקבל אותו ל3-4 שנים בחינם רגע לפני שהוא נרשם לטכניון וממשיך משם הלאה. לא חושב שזה המצב במיזם הזה. אבל שילוב וגיוון אוכלוסיות זה תמיד דבר טוב אז נאחל להם בהצלחה, הצלחתם הצלחתנו.

יכול להיות שכמו שהצבא טוב במיוחד בתכנות הוא גם טוב במיוחד באיתור אנשים ופיתוח שלהם (דניאל כהנמן , זה שזכה בפרס נובל לכלכלה עבד בצבא על לשפר את תהליך המיון אם אני זוכר נכון). יכול להיות שיש אנשים שהכישורים הנרכשים שלהם לא טובים בגלל מצב סוציו-אקונומי , אבל מבחנים קוגניטיביים יראו שדווקא יש להם פוטנציאל גבוהה.

למעלה