דוח ההוצאות של הלמ"ס - ניתוח כלכלי

n i e m a n d

New member
אוי נו באמת..

1. נכון, טעיתי, סורי - אבל להבא תנסה להפריד את ההודעות שלך בפסקאות, כי עד כמה שהדיון הזה חשוב, מפני שקטע קריאה ארוך דורש תשומת לב רבה לפרטים הקטנים, וקשה לשמור על כזה כשקוראים רצף מילים ארוך למדי. לארץ עליתי בגיל 3, כך שזה לא רלוונטי. למה איש לא משקיע בבאר שבע? אני באמת אמור לתת לך את הפתרונים לשאלה הזו, או שמא אמורות להגיב לדברים נכונים אלה ממשלות ישראל לדורותיהן? עומר היא לא שכונת יוקרה. בית פשוט בעומר, שווה לפחות או יותר דירה בת 4 חדרים בדרום ת"א. העובדה כי לא כולם מסוגלים לרכוש לעצמם כזאת, לא הופכת את עומר לנחלתם של העשירים בלבד. 2.לא מכיר סרטים של אילנה דיין, אני יודע שיש מפעלים שמתגמלים מאוד את העובדים שלהם על עבודה פיזית קשה, בחלקה, לרבות עבודה על מלגזות. לא מזמן גם שמעתי את סבר פלוצקר בראיון מעיד על כך שפועל ממוצע מקבל משכורת בסביבות הסכום הזה. העובדה שיש פועלים שמקבלים מתחת לשכר המינימום מעידה על כך שהאכיפה בארץ קלוקלת - הגם שאני לא ממש מבין מה אתה טוען למעשה? שפועלים מרוויחים מתחת למינימום וחיים על פרוסת לחם דקה? מה הם, רופאים? 3. חייתי בארה"ב כמה שנים, ואמנם לא חוויתי את המנטליות, אבל יש לי הגיון בסיסי שאומר שבעיר עם מעל ל-10 מליון תושבים וודאי שסטטיסטית תראה מצבורי הומלסים גדולים. זה כמו לומר "לך לתחנה המרכזית בערב ותגלה תמונה שונה לחלוטין באשר לכלכלה הישראלית" - דמגוגיה נשארת דמגוגיה. אני לא מצדיק את השיטה האמריקאית, אבל אני בהחלט מתקומם כשאני שומע דברי רעות רוח מן הסוג הזה שגובלים כבר בדמגוגיה צרופה. 4. אדם שמרוויח 4000-5000 ש"ח הוא לא עני, הוא יכול להסתדר טוב מאוד. אולי אתה מצפה שלכל אדם בארץ תינתן האפשרות לקנות למבורגיני, וזאת בהתחשב לרף המשכורת שהצבת לאדם עני, אבל זו כבר בעיה שלך עם עולם ההגדרות הכלכלי הצר מאוד שלך. לא לכולם יש הזכות להרויח מעל למשכורות הללו, אתה יודע.. לא לכולם יש תואר אקדמי, ולא התוצרים של כולם זוכים לביקוש רב בשוק. 5.נכון, אני חושב שאדם שלומד בחו"ל כדי להגיע לעבוד בארץ כדי להתחמק משיפור בגרויות ופסיכומטרי, הוא עצלן. אנחנו צריכים לשאוף למצוינות, ואדם שהצטיין בלימודיו בתיכון, וסיים את הפסיכו' בציונים גבוהים - יוכל לעבוד במקצוע שדורש חשיבה אנליטית שבסופה ניצלים חיי אדם. אדם שלמד במכללה סוג ז' ברומניה, לא ראוי להיות רופא בארץ, ועובדה שרבים מהם נאלצים להשקיע שנים רבות רק על מנת לעבור את בחינות הרשיון כאן. ועל כך נאמר מ.ש.ל. 6. משבר כלכלי חריף שפרץ בארה"ב או בריטניה לאחר מלחמת העולם השניה?
אתה צוחק? קח את רונלד רייגן למשל, והמצב הכלכלי בארה"ב טרם עלייתו לשלטון ובשנים הראשונות לשלטונו. חפש בגוגל על האינפלאציה שגאתה באותן השנים, ועל מדיניות "צד ההיצע" של ממשלתו. אני לא אביא לך קישורים - אני לא גוגל. חפש בעצמך, כבר יש לך מבנה מושגי ראשוני. 7. יש לי חברים שלומדים שם. יש לי חברים עתודאים שלומדים בת"א, בטכניון, ובירושלים. אני בעצמי, למדתי בתיכון של אוני' ת"א שלצערי עובר בשנה הקרובה להרצליה. אז תאמין לי שאני מבין בזה טוב מאוד
8. ומה עם אוני' בגולן? ומה עם מיגון לתושבי שדרות? ומה עם כסף לאפודים של חיילי צה"ל? ומה עם כסף למשרד הבריאות? ומה עם ומה עם ומה עם? ואח"כ עוד אנשים מתפלאים על אטימות בחברה הישראלית? מאיפה הכסף יבוא? 9. מה הקשר לליכוד של אז שהיה ''חברתי'' יותר ממפלגת העבודה של היום? אל תשכח שארידור היה דמגוג לא יותר קטן מפרץ, רק שהבעיה איתו הייתה שהוא ביצע את שהבטיח.. 10.הוא לא "לקח" מהחלשים, הוא הקפיא את הקצבאות, ותודה לאל גם קיצץ בקצבאות הילדים ופירק מונופולים של בעלי הון. בתור אקדמאי כביכול, אתה אמור לדעת מה החשיבות של זה. לא סתרת דברי במאומה. המצאת דחלילים יש מאין, ולאחר מכן הפרחת אמרות חסרות הקשר לוגי מאפיינת דמגוגים רבים. בייחוד מן הסוג שטוען שיש בבעלותו תעודה אקדמאית, אך מעדיף לכתוב הודעותיו ברמה של ילד אימפולסיבי בכיתה ו' שלא קיבל ריטלין בבוקר.

איזה הגיון בסיסי אומר שבעיר מעל 10 מיליון...

תושבים, תראה מצבור גדול של הומלסים? ההייגיון הניאו-ליברלי הקפיטליסטי העקום שלך אומר את זה? באראיזה ספר חוקים כתוב שבאיזושהי עיר על הגלובוס צריכים להיות בכלל הומלסים? אם כבר נהפוכו, דווקא ההיגיון הבריא של אדם בריא בנפשו וצלול דעת, אומר שבשום עיר בשום מקום בעולם, לא צריך להיות אפילו הומלס אחד.

n i e m a n d

New member
מה אחוזי העוני בארה"ב? נגיד 4%?

נשליך את הנתון הזה, שבינתיים מדובר בנתון בעלמא, שכן נתוני אבטלה כללים לא מעידים על נתוני האבטלה במדינת ניו יורק - על העיר. כמה זה 4% מתוך 10 מליון? אפילו לא הומלס אחד?
כמה תמים אתה וכמה נלעג אתה כאחד.

4? ../images/Emo6.gif

תגיד לי מאיזה כוכב הגעת? ממאדים? 4% עאלק...
תנסה יותר 12.7% וזה האחוז שנרשם רק בשנת 2004, לפני 3 שנים, מאז נוספו עוד הרבה עניים חדשים ב"ארץ ההזדמנויות הבלתי נגמרות"... וגם אם לא, אתה יודע בכלל מה זה 37 מיליון עניים? זה כמו מדינה אחת שלמה ענקית נוספת שאפשר להוסיף לארה"ב, שתהיה מורכבת רק ממספר ההעניים שלה ב2004...

n i e m a n d

New member
איתי פורמן כבר דיבר מספיק בנושא הזה בשרשור

ישן, וכמו כל איש מקצוע מכובד, גם הוא סתם את פיך. ומצטער ממתיק, עדיין לא סתרת ולו מילה אחת ממה שאמרתי. אולי שינויי נושא תכופים, ושימוש בשפת ביבים אשר לה מצורפת גם דמגוגיה נלוזה, נהוגה במקום ממנו הגחת אלינו - אבל אין בה לשכנע ואין בה להניא אותי מלהחזיר אותך לשאלת הדיון האמיתית. כמה זה 12.7%, בהשתמש ב"נתונים" שהצגת לנו, מתוך 300 מליון? אין ב-37 מליון עניים [ושוב, אני משתמש בנתונים שאתה מציג], לעשות רושם מיוחד בהתחשב בכך שמדברים על מקום בו דרים 300 מליון בני אדם.

רואים שאפילו לא טרחת להיכנס לקישור שהבאתי

אני באמת לא מבין למה אני טורח להביא לליקוקניקים כמוך קישורים. אך בשביל לסתום לילד מגודל עצלן כמוך פעם אחת ולתמיד את הפה, תקרא את הקטע הבא מתוך הקישור שבעצלנותך אפילו לא טרחת להיכנס לתוכו: "מספר האמריקנים העניים גדל ב-2004, זו השנה הרביעית ברציפות, למרות הצמיחה הכלכלית ויצירה של 2.2 מיליון משרות חדשות. אשתקד התדרדרו 1.1 מיליון אמריקנים אל מתחת לקו העוני, ומספר העניים בארה"ב הסתכם ב-37 מיליון איש. מנתוני מרשם האוכלוסין עולה, כי הכנסות משקי הבית נותרו אשתקד באותה רמה, וכי מספר האנשים ללא ביטוח רפואי גדל בכ-800 אלף ל-45.8 מיליון איש. בסך הכל צמח העוני בארה"ב לשיעור של 12.7% מהאוכלוסייה. כשליש מ-37 מיליון העניים היו ילדים. הירידה האחרונה בשיעור העוני היתה בשנת 2000, בתקופת ממשל קלינטון, אז חיו 31.1 מיליון אמריקנים מתחת לקו העוני. "

n i e m a n d

New member
נושא השרשור היה שבעיר גדולה בת 10 מליון

סטטיסטית, מספר העניים יהיה מצומצם. בעוד שכמותית, הוא יהיה גדול - זה ברור לפי כל מידת הגיון שלא בורכת בה. ואילו אתה בחרת להביא לי קישורים לכתבה בYNET שעוסקת במספר העניים בארה"ב. זאת כשכתבתי באשר ל-4%, "נניח", והצהרתי שזה מספר לא מתחייב. בסופו של דבר, הבכת את עצמך. למה אני ממשיך להגיב לך בכלל, ילד עצלן ומפונק שכמותך?

ריאליסט

New member
תגובה:

1)אני אומר לך למה אף אחד לא משקיע בפיתוח באר-שבע-כי לכל הפוליטיקאים נוח מאד שיהיו בארץ שכבות חלשות. בעיקר הדבר מעודד את הימין-כי תמיד קבוצות חלשות נוטות להיות לאומניות יותר וזה קיים בכל העולם. זו הטרגדיה. לגבי עומר-דיברתי על עומר כדוגמא יחסית לב"ש. בת"א גם חצי חדר עולה הרבה מכיוון שת"א היא לב המדינה ואנשים רוצים לחיות בה הן מסיבות של יכולת לבלות ובעיקר מכיוון שכל מקומות העבודה הגדולים נמצאים במרכז. האבטלה בת"א ובמרכז היא הקטנה ביותר בארץ. 2)פועל הוא לא רופא, אבל הוא זכאי לחיות בתנאים בסיסיים נורמליים-במדינה שמגדירה את עצמה מדינה מפותחת. לכן לא ייתכן שפועל ירוויח שכר מינימום (אלא אם המעביד הוא אדם טוב שיקדם את הפועל בשכר לאחר שהוא עובד אצלו שנים). לא ייתכן שפועל יעבוד דרך חברות קבלניות שבהן אין לו זכויות פנסיוניות ושמפטרים אותו רגע לפני שהעסקתו הופכת להיות קבועה. כל אדם בישרטל זכאי (ע"פ חוק) לכך שילדיו יזכו בחינוך חינם ושרמת מערכת הבריאות הציבורית תהיה סבירה. מי שצעיר לא מרגיש את הבעיות במערכת. לי יש אבא חולה (והוא שייך למעמד הביניים). הוא צריך לשלם אלפי שקלים בחודש עבור תרופות שלא כולן בסל ועבור עזרה בשל מגבלותו. אדם שצריך להכנס לבית אבות חייב למסור את דירתו ולשלם כל חודש שכירות. ואני מדבר על בית אבות פשוט ולא על בית "גיל הזהב" או על "אחוזת ראשונים". 3)תסביר לי איך אדם שמרויח 4000-5000 שקל בחודש ועובד 10 שעות ביום יכול להסתדר טוב? הרי הוא צריך לממן את ילדיו-לא? נניח שיש לו 3 ילדים ולא 10. תחשב ותראה שכל הסכום הזה "הולך" על מזון, ביגוד, מיסים, משכנתא,נסיעות ועוד. הוא יימצא באוברדרפט תמידי ובטח לא יוכל לחסוך למען עתידם. אח"כ שואלים למה הם לא מגיעים כמעט למוסדות להשכלה גבוהה-שיוציאו אותם ממעגל העוני... 4)תבדוק ותראה כמה רופאים הם מנהלי מחלקות בארץ ולמדו ברומניה, באיטליה או בהונגריה. 5)שוב אני שואל-איזה משבר כלכלי היה בארה"ב בימי קרטר? אתה יודע למה רייגן עלה לשלטון במקום קרטר? בגלל הכשלון הצבאי בימי שלטונו של קרטר לשחרר את בני הערובה האמריקאיים בשגרירות באיראן לאחר המהפכה. זה הוריד לשפל את תדמיתו של קרטר-והכריזמה של רייגן סייעה לנצחונו. עובדה שבארה"ב השלטון בין הדמוקרטים לרפובליקנים מתחלף כל הזמן. אוי ואבוי אם למעצמה הגדולה בעולם היה משבר כלכלי קולוסאלי-במקרה כזה גם אנחנו היינו נופלים. 6)מה זה "יש לי חברים". לי אין חברים שלמדו בכל המוסדות האילו? אתה מסיק על רמת מחקר ולימודים מחברים שלך? זו דרך ההיסק שלך? מה הקשר בין אוניברסיטת ת"א לבין התיכון שלה? אני מכיר אנשים שהיו מאד מרוצים מאוניברסיטת ת"א, ואחרים שלא-האם זה קנה המידה לשפוט את הרמה שלה? 7)מי שקיצץ בתקציב צה"ל-זה ביבי. בגללו אין אפודים היום לצבא ויש פחות כסף למיגון שדרות. גם הממשלה הנוכחית ממשיכה במדיניות הזאת ובאמת אין מה לצפות מממשלות שלא מסיעות לאזרחים. 8)רצוי לא להקים מוסדות בשטחים שאולי תחזיר בעוד 20 שנה. ראינו שהליכוד החזיר את סיני ועזה. כדאי להזהר. 9)הליכוד של בגין הוציא כסף מהקופה - כשהיא היתה חצי ריקה. לכן הוא הביא את האסון הגדול. למרות זאת רוב הליכודניקים מתגעגעים לבגין ולשמיר משום מה. כאשר קופת המדינה מלאה-זה הזמן להיטיב עם מי שאין לו. 10)הקפאת קצבאות זו אמירה כללית-מי שלא זכאי לקצבאות שלא יקבל. אבל למה להקפיא את קצבאות הנכים? אתה יודע מה זה להיות נכה עם קצבה חודשית של 2000-3000 שקל? זו התנהגות בהמית. למה להקפיא קצבאת לקשישים שחיים רק מהם, כי אין להם פנסיה? זו נבזות. בגלל זה בדיוקזכה ביבי ל-12 מנדטים בבחירות האחרונות. המזל הגדול שלו היה שאולמרט הוא ראש-ממשלה מחורבן כזה, שאנשים רוצים היום את מה שהם לא רצו לפני שנה ומשהו. 11)ביבי "פרק מונופולים של בעלי הון?". בדיוק הפוך-הוא מכר לבעלי ההון במחיר הפסד גמור, מוסדות ששייכים למדינת ישראל: לגברת הריסון הוא מכר במחיר הפסד את בנק הפועלים. כיום בגלל שהוא בידיים פרטיות, היא עושה בו מה שהיא רוצה: למה העמלות בבנקים עלו כל כך בשנים האחרונות? כי הן בידיים פרטיות של בעלי הון, ומה שבעלי ההון רוצים זה רק לעשות עוד ועוד כסף ע"ח האזרחים. כשהבנקים היו בידי המדינה לא היו עמלות כאלו והמדינה היא שנהנתה מרווחיהם. למה צריך למכור את המדינה לעשרים מולטי-מליארדרים? כדי שהם ינהלו אותה? זה מה שאתה רוצה? זו המדינ שלך, שטחי הים הם שלך ולא של איזה מליארדר שקונה אותם ובונה בניני פאר לאלפיון העליון. למה שתצטרך לשלם בשביל להכנס לחוף רחצה בכינרת? כי איזה מליארדר קנה אותו? הרי המדינה כבר לא בידיים של אזרחיה. יש המון מקומות ציבוריים-שבלי לשלם כסף ,לא תוכל להכנס אליהם. מה פתאום? מי נתן להם את הזכות לקנות את המדינה ששייכת לכל אזרחיה?? 12)אני לא אקדמאי "כביכול". אתה מוזמן לראות את כל התעודות שלי. אני לא מרמה ומשקר. יש אקדמאים רבים שמתנגדים לתפיסה ההיפר-קפיטליסטית של ביבי ושל חבריו. אז רצוי שלמען כבודך תוותר על מילים כמו "ריטלין" או "ילד אימפולסיבי". אני בן 40 ועברתי בחיים כמה דברים. אתה רק בן 18-ומנקודת מבטך לא ראית הרבה. אתה תראה שכשתהיה לך משפחה וילדים-אולי תשנה את דעתך.

n i e m a n d

New member
נו באמת...

1. תיאוריות קונספירציה מטופשת, מפיו של אדם יומרני שטוען שהוא אפילו למד לתואר. עם סטודנטים כאלה, לא פלא שרמת ההשכלה הגבוהה בארץ הינה ירודה. אני מניח שכל ממשלה יכולה לקחת את מטה הקסמים שלה, או לקחת כמה עצי דקל ולהנדס אותם כך שהם יצמיחו כסף, אבל ממשלות הימין הארורות הללו שמתעסקות יותר בביטחון, ובהצלת הכלכלה המקרטעת שהינה תוצר של עשרות שנים של מדיניות סוציאליזם חיוור של מפא"י, פשוט לא רוצות לעשות את זה ומשאירות את תושבי באר שבע עניים כדי שהם יצביעו למפלגות הימין [נראה שמשכילים לא נמצאים בימין כלל וכלל]! כמה שהלך הרוח הזה נלעג בעיני.. 2. נכון, תרופות מצילות חיים עולות המון כסף, וזה ברי שלא כולן יכללו בסל מפני התציב העצום שיש לשלם בעדן. המחקר עולה כסף, וכך גם הייצור - למעשה, העלות של המחקר והפיתוח של תרופה אחת שיכולה להקל ולו במעט על חולי סרטן מסתכם בעשרות מיליארדי דולרים. בתור אדם שלמד ביוטכנולוגי בתיכון וברמות אקדמיות, אני יכול להבטיח לך שאין פלא. אלא אם כן תלמד את החוקרים הבורים כיצד ניתן לבודד אנזימים ולייצרם תעשייתית, במחיר נמוך ומצחיק - אתה מוזמן. עד אז, זה המצב ולא ניתן לשנות זאת. 3. למה הוא צריך לממן את ילדיו?! ממתי ילדים הם הכרח?! ילדים הם מותרות בעבור כל אדם. ילדים הם עסק כלכלי לא פחות מכלב, חתול או שאר חיות המחמד בבית. לצד שאר התחושות החמימות של טיפופי רגליים קטנות בבית - יש להשקיע בילדים ממון רב, שלא כולם מסוגלים להרשות לעצמם. על אדם בעל משכורת מינימום, יש להטיל אפילו איסור להוליד ילדים אם ידו אינה משגת להקנות להם חיים טובים. למה זה כל כך ברור בעבורך שבעבור אנשים מן הסוג הזה, יתלוו לעולם ילדים? ועוד פירגנת לו בעזרת 3 ילדים, ולא 10. כמה נבחרות כדורגל אתה מעוניין להקים בארץ? בכל מקרה, בסכומים הללו הוא יכול לכלכל את עצמו טוב מאוד. כשיקבל קידום בעבודה קשה ומאומצת - הוא יוכל לחשוב על חיי משפחה. 4.כמעט ולא קיימים כאלה. בבתי חולים בארץ אני הסתובבתי הרבה יותר ממך, ואני יכול להעיד על כך ממקור ראשון - כמעט ולא קיימים כאלה. תבדוק את שמות מנהלי המחלקות באיכילוב, בוולפסון, באסף הרופא וכו' ותיווכח בעצמך. בודדים, אם בכלל, למדו רפואה במזרח אירופה. זו עובדה מוכחת שמשום מה אתה מתעקש לנסות ולהפריך אותה. 5. מי התכוון בכלל למשבר קולוסאלי? משבר חריף ועמוק הוא לא בהכרח קולוסאלי. כרגיל בעבור אדם שהפסיד בוויכוח, אתה מנסה להתעקש עכשיו על סמנטיקה ומנסה לגרור אותי לוויכוח המיותר הזה. 6. אני למדתי באוני' ת"א - במסגרת תיכון הנדסאים, ואפילו לקחתי כמה קורסים שבית הספר שלנו איפשר לנו לקחת - אחרי הכל, היינו שייכים לאוני'. יש לי חברים, ולעומת, ולעומת החברים שלך, אנחנו גם מדברים על נושאים ותחומי לימוד ומעשירים את הידע של כל אחד מאיתנו - למשל אני יכול להצביע לך על ההבדלים בין נושאי הלימוד והעומק המוקדש לכל דבר בפקולטה לרפואה של אוני' ת"א, לזו של הטכניון וכו'. זה פרמטר אמפירי שמבוסס על ניתוח של החומרים הנלמדים. אני נהנה לשמוע למשל הסברים מקורסים שחברים עושים בקורסי גנטיקה, ולפעמים אנחנו אפילו יושבים ומשווים בין חומר שנלמד באוני' X עם מרצה Y, לבין החומר שנלמד במסגרת אותו הקורס עם מרצה Z באוני' M. 7. עוד משפט דמגוגי מתלהם שמתאים לאנשים נמוכי מצח - יש לקצץ בתקציב הביטחון, ולסכור פיהם של אנשים כמותך שרוצים להאביס את המערכת ולתרום לבירוקרטיה הצה"לית. אם אתה טוען שאין מקומות בצבא שניתן לקצץ מהם ממון רב -ככל הנראה מעולם לא שירת בצה"ל. ביבי לא אחראי על תעבורת הכסף, אלא אלה יחידות פנים צה"ליות שאת מערכת השיקולים שלהן אתה לא מכיר. בצה"ל היו אפודים, הבעיה הייתה לוגיסטית - הם פשוט לא הועברו. גם בעיית הציוד הייתה מינורית בהשוואה לבעייה הכללית - אך בעבור השמאלן הנבער התורן, בעיות קריטיות כמו חסך במדיניות, חוסר הגדרות צבאיות, וטרטור של אוגדות שלמות בשל מדינאים הססניים תחת אש - כולן מתגמדות לעומת כמה מימיות שלא הועברו לנקודה X בזמן. תן לי לנחש, אתה תמכת בפרץ ובאולמרט שטענו בבחירות שיש לקצץ בביטחון למען החברה? משום מה, אחרי המלחמה, זה רעיון שגוי? 9. זה היה הרעיון של ביבי. תגיד תודה לאחיך לדרך, אולמרט, ששרף הכל במלחמה ממושכת בת 33 ימים. ממשלותיהם של בגין ושמיר היו הממשלות היציבות והטובות ביותר בשלושים השנים האחרונות. בגין היה נבחר פעם נוספת, באם היה רוצה להמשיך. ואילו שמיר, אלמלא התקשורת וסכסוכים פנימיים, היה מסוגל גם הוא להיבחר לקדנציה נוספת. העובדה כי בגין היה ראש ממשלה טוב, אינה מוכחשת אף ע"י אנשי השמאל הגדולים ביותר. אני שמח שאתה נהנה לסטות שוב מדרך ההגיון. 10. אז איך מצילים את הכלכלה אם לא ע"י הקפאה? אז מה אתה רוצה, תוספות של מיאליארדי שקלים במצב בו דירוג האשראי שלך יורד ואתה מתקשה לאסוף כסף בחו"ל? עם כל הכבוד - זו לא הדרך. קודם באה ההקפאה, לאחר מכן ההתייצבות, ובסופו של דבר מחזירים לציבור את ההשקעה. 11. ביבי "מכר" לשרי אריסון את בנק הפועלים???
בתור אקדמאי, או שאתה שקרן או שאתה ממש מבולבל. בנק הפועלים נמכר הרבה זמן לפני שנת 2003.... בימי נתניהו הסתיימה מכירתו של בנק לאומי, שלכל הדיעות נמכר במחיר סביר ועצם מכירתו יצרה תחרות בשוק הבנקים - אמנם הוא לא הופרט סופית, וזה עדיין בתהליכים, אבל כיום אתה יכול להשיג דברים רבים במחירי ריבית נמוכים יותר, אם אתה חכם מספיק על מנת להתמקח. הבנקים לא מרוויחים את מירב כספם מהעמלות, וזה משפט נבער למדי לומר. חלק מהעמלות מוצדקות, אחרות לא, אבל כעקרון אי הצדקתן של כמה מהעמלות מקורה בכלל בתרבות פיקוח נחשלת של המפקח על הבנקים - לא משרד האוצר. שטחי הים שעליהם נבנים מגדלי פאר, נמכרים בידי המדינה וזכותה לעשות כן. ועל איזה מיליארדרים שמשתלטים על חופי הכינרת אתה מדבר?? לרוב מדובר על משפחות פשע שמשתלטות על המקום ושולחות לשם את הבריונים שלהן. בתור אקדמאי, אתה לא מגלה בקיאות רבה בחומר. 12. תעודות במה? כיום כל אדם שמסיים ללמוד בכל מכללה סוג ז' בהתכתבות יכול לכנות את עצמו "אקדמאי", בדיון הזה לא גילית אינטלקט נרחב, או בקיאות בחומר עליו מבוסס הדיון - זה הופך את הדיון למיותר לחלוטין. קודם, תעשה שיעורי בית ואח"כ נדבר. אני מצטער על הדברים החריפים שלי, אבל אתה פשוט כותב לפעמים שטויות, מדבר אליי בגסות ומפקפק בי, ולאחר מכן גם מעלה את הפרש הגילאים בינינו כדבר משמעותי - אבל זה פשוט לא. יש נתונים, יש עובדות ויש בדיות. לרוב, מתווכחים על העובדות, ולא עוסקים במשחקים בסיפורי בדים ושמועות.

ריאליסט

New member
טוב...

1)תפסיק לחזור על הדמגוגיה של "אדם שלמד לתואר". יש רבים שחושבים כמוני. על איזו קונספירציה אתה מדבר? פתח ספר סוציולוגיה ותראה שבד"כ השכבות החלשות בכל מדינה נוטות להיות לאומניות יותר. יודע מה? תבדוק את ההצבעה בערי הפיתוח בהשוואה לת"א. בת"א בבחירות האחרונות זכו העבודה, מר"ץ וקדימה לרוב מוחלט ובעיירות הפיתוח-ליברמן. אני מציע לך לא להכנס לויכוח אישי-אני עובד במקום מכובד כבר הרבה שנים ואישית מצבי הכלכלי מצויין. אני מאחל לך שתגיע למצב הכלכלי שלי. בכלל-רד מנושאים אישיים. זה לא מחזק את טיעוניך ולא מוסיף לך כבוד. 2)נכון-מפא"י תמיד אשמה. רק שכחת שמפא"י כבר לא בשלטון 30 שנה.היא היתה בשלטון 29 שנה, והיא הקימה את המדינה-עם כל הטוב והרע שבה. בלי בן-גוריון ואנשיו-מדינת ישראל לא היתה קיימת היום. מפלגת העבודה של ימינו אינה דומה למפא"י בשום נושא, כמו שהליכוד של ימינו אינו דומה כלל ל"חירות" של קום המדינה. 3)מאחר שלמדתי גם כימיה ברמה אקדמית (עם כי עיקר עיסוקי הוא מתמטיקה), אני יכול להבטיח לך שתמיד עלות פיתוח תרופות חדשות היתה גבוהה. נראה לך שאת התרופות של שנות ה-50 פיתחו ביום או בשבוע? כיום חברות התרופות הענקיות מנצלות את האזרחים בכל העולם: הן מפתחות תרופות מצילות חיים ומי שזוכה שחייו ינצלו הם רק העשירים. אתה מוכן שמישהו ממשפחתך ימות חלילה רק בגלל שלא היה לו כסף לרכוש תרופה נגד סרטן שתציל את חייו? מה אתה מדבר בכלל? הרי גם עלות הצבא עולה כל הזמן. אולי נחליט שיש כאלו שלא צריך להגן עליהם וכאילו שכן? איזה ערך יש לך לגבי חיי אדם בכלל?? 4)איסור להולדת ילדים זוהי דיקטטורה קומוניסטית-רק בסין זה היה-אבל אם אתה בעד זה, אז מה אתה עושה כאן בכלל? 3 ילדים זה הרבה? איפה אתה חי? הרי לפי ההגיון שלך הערבים יהיו פה רוב תוך 10 שנים. הדרך אינה בריונות ודיקטטורה-אלא חינוך להקטנת הילודה. אבל משפחה בת 3 ילדים אינה מרובת ילדים. 5)יש לנו ויכוח לגבי בתי החולים. אני נאלצתי להכיר כמה בתי חולים בגלל אבי, ורבים מהרופאים (חלקם טובים מאד), לא למדו בארץ. אני לא אתן לך שמות כי זה לא אתי. אבל לו היינו צריכים להסתמך על סגל שלמד בארץ-המחסור ברופאים היה גדול עוד יותר.גם ככה זוהי בעיה שניתן לפתור רק ע"י הקמת בתי ספר לרפואה נוספים בארץ. המועצה להשכלה גבוהה יחד עם הסתדרות הרופאים קבעה כי יש להקים בדחיפות עוד בי"ס לרפואה בארץ. חוץ מזה-למה אתה מעדיף שישראלים יזרקו את כספם כדי לממן את בתי הספר לרפואה באיטליה? אתה פטריוט איטלקי או הונגרי או רומני??? 6)אני לא אתייחס כבר לנושאים שבהם אתה מדבר על "אני למדתי" וכד.. אתה לא יכול לייצג אוכלוסיה של עשרות אלפי סטודנטים-הבנת? 7)אני לא אתייחס להערות גזעניות שלך על "אנשים נמוכי מצח". זה מזכיר לי מישהו בגרמניה לפני 63 שנה. 8)אני לא אתייחס לקביעות שלך לגבי שירותי בצבא-אתה לא יודע על זה כלום. 9)אני לא אתיחס למילים גזעניות שלך כמו "שמאלן נבער". השנאה שלך מעבירה אותך על דעתך. 10)לעניין ביבי-הוא הרי התגאה בכך שקיצץ בכספי הצבא. פתאום כשזה לא מתאים אז האשמים הם "אוגדות בצבא?". אולי תאשים את החיילים שנהרגו? 11)רואים כמה אינך מבין. אני אמרתי מזמן שאני נגד מפלגת העבודה, נגד "קדימה" ונגד הליכוד. בבחירות האחרונות שמתי פתק לבן-כי כולם שקרנים ואולי על תמים כמוך הם יכולים לעבוד. מבחינה כלכלית אולמרט ממשיך את דרכו של ביבי בדיוק באותו אופן. הרי אולמרט,ביבי ואחרים הם מאותה אסכולה כלכלית-הם היו באותה מפלגה ונפרדו על רקע רצונו של שרון להתנתק ממרכז הליכוד. שכחת כבר? גם ברק לא שונה מביבי מבחינה כלכלית ומדינית. עמיר פרץ חברתי? הוא הלך למשרד הבטחון-זה אדם חברתי?. 12)אתה מתבלבל-ביבי מכר את בנק הפועלים לשרי האריסון. אבל הוא הפריט יותר מכל שר אוצר אחר. אתה חי היום במדינה ששייכת לכ-מאה מולטי-מליארדרים. אם זה מתאים לך-אין בעיה. אני חושב שהמדינה שייכת לכל אזרחיה ולא רק לאלפיון העליון. אגב-רווחי הבנקים , כפי שאולי ידוע לך-הם עצומים. אז במקום לבטל את העמלות-הם גובים יותר ויותר, כי רק הכסף שהם יכולים להשיג מהאזרח הקטן-חשוב להם. איך אתה יכול לתמוך בהם?? הרי הם דופקים גם אותך. 13)אני לא אתייחס לגזענות שלך בקשר לאנשים הלומדים במכללות. 14)אם ביבי יעלה לשלטון, הוא יקים קואליציה עם החרדים ויחזיר להם את הקצבאות. את זה הוא עשה כשהיה ראש-ממשלה ב-1996 (ואתה היית בן 7-ממש זוכר. נכון?). מי שזרק את החרדים היה אריאל שרון, שהעדיף קואליציה עם שינוי. אל תשכח את זה. 15)"ממשלותיהן של בגין ושמיר היו היציבות ביותר?" הרי בימי בגין הוא הביא את אסון מלחמת לבנון הראשונה ואת אסון האינפלציה.זוכר??? בגין עצמו היה אדם חולה ולא תפקד .זוכר???. בבחירות ב-1981 פרס הפסיד לבגין בקושי ב-10000 קולות.לא כמו היום. שמיר המשיך להרוס את הכלכלה ונסחט כל בוקר וערב ע"י החרדים. בבחירות 1985 היה תיקו מוחלט-ועוד מספר קולות הפרידו בין תיקו לנצחון של פרס. מאיפה אתה לוקח את הנתונים שלך? ב-1992 הציבור זרק את שמיר והעלה את רבין. זוכר??? אז תצמד לעובדות. לסיום-ממה שאתה כותב מתברר שאתה בכלל שונא את רוב העם: שמאלנים, לומדי מכללות,אנשים "נמוכי מצח". אתה מכיר יותר טוב ממני מי החברים שלי ועל מה אנחנו מדברים. תגיד-למה באת לארץ בכלל עם השנאה שלך??? אני לא מצפה לתגובה כי מתחת לכבודי לענות עוד לאדם שחצי מתגובותיו הן מילים גסות, גזעניות ובעלות מסר של שנאה. תהיה בריא!

n i e m a n d

New member
בורות עלובה, של אדם שכנראה לא סיים תיכון

1. הניתוח השטחי שלך מתאים אולי לעבודת שנה של כיתה ט' בבית הספר לרדיקליות שמאלנית ולחימה בציונות של שולמית אלוני, אך בהחלט לא לפורום שמתיימר להיות רציני. אתה לא רק שלא מציג נתונים ועובדות, אלא גם מתעקש לסלף את ההיסטוריה ולאנוס אותה לצרכיך כמו כל תועמלן סוג ז'. אני לא יודע כמה העיתון "פראבדה" משלם לשכיריו כיום, אבל זה נורא נחמד לראות שבמדינת ישראל כל נבער אינטרנטי "במצב כלכלי מצוין", וחושב שזה באמת משפיע על שיקול דעתם של האחרים להם הוא מגיב. באשר אליי - יש כאן לא מעט כותבים, בפורום הזה ובאחרים, שמכירים אותי במציאות ע"פ שם, כתובת ומספרי טלפון. אני יכול להוכיח את מה שאני טוען, ולתת בסיס לטענותיי. ואילו אתה מעלה כביכול עובדות באשר למצב חשבון הבנק שלך שלא קשורות כלל לנושא. מה זה אומר עליך? 2. בתור אקדמאי, אתה נחפז להסיק מסקנות - לבן גוריון יש חלק עצום בהקמת מדינת ישראל, ולא טענתי כנגדו. הוא אמנם אחראי לטוב רב, אך בה בעת גם אחראי לכשלונות רבים. עם זאת, קשה להאשימו בהתחשב במצב של מדינת ישראל, בתקופות שלטונו. הליכוד אמנם מרבה להיבחר כממשל הבכיר במדינת ישראל, וזו עדות נוספת לצדקת המצע הימני בארץ. הבעיה היא ששאר המוסדות המדיניים עדיין נותרו בשליטת השמאל - ע"ע בתי המשפט, ושאר מערכות ציבוריות בארץ. העובדה כי מערכות רבות פועלות באופן מכוון למען הפלת ממשלות ימין, והצרת צעדיהם של מנהיגי ימין למען מניעת מימוש המצע שעל בסיסו הם נבחרו לכנסת - רק מעידה עד כמה המדינה לא מנוהלת בידי ה"ליכוד" במשך 30 השנים האחרונות. פלורליזם? לא כאן. לסוציאליזם החולה והחיוור שהונהג כאן, ועל בסיסו הוקמו חברות "לחברי משפחה ומרכז בלבד", סטייל חברת החשמל, עדיין לא נותקה סופית. למזלנו, בזכות אישים כמו נתניהו, אנחנו לא רחוקים מסיום נקיון הבית. 3. ואני למדתי ביוטכנולוגיה ברמה סמי-אקדמית בתיכון, והגשתי לא מעט עבודות בנושא לאוני' ת"א. במסגרת לימודי, למדתי שלל נוסחאות ובעיות שעלולות להתבצע במסגרת מחקר לפיתוח תרופה חדשה נגד סרטן למשל - אתה יודע כמה מיליארדים זה עולה? עלות הפיתוח, שעות המעבדה, כוח האדם? זה עניין של עשור! בשנות החמישים המציאו, לכל היותר אנטיביוטיקות - קשה להשוות זאת לתרופות כנגד סרטנים שכיחים וכאלה שאינם, או כנגד שאר מחלות הרסניות. חברות התרופות מרוויחיות כסף רב, אך עיקר הכסף מיועד למחקרים אשר רבים מהם בסופו של דבר, נשללים. אתה אפילו לא רוצה לדעת מה הסטטיסטיקה וכמה מחקרים נזרקים לפח, לאחר שנות עבודה רבות. אתה פשוט מפשט הכל, ובאופן אישי זה בכלל לא מתאים לאדם שטוען שלמד מת' ברמה אקדמית, שאמור להבין בנושאים הללו. 4. זו לא דיקטטורה, זה הכרח להגביל את הילודה. הסינגפורים עושים זאת ע"י השלכת מירב ההוצאות הכספיות החל מהילד השלישי ומעלה על ההורים. ואילו אתה? חושב שזה הכרח בעבור ההורים להוליד מינימום 3 ילדים. זו בורות כלכלית, ערכית ומוסרית. איש אינו מחייב זוג שרק עתה נישא להוליד ילדים אם אין הוא מסוגל לממן את חינוכם. לדעתי, זה פשע כנגד המדינה, והאנושות, ועל זוג מהסוג הזה להיענש בחומרה. 5. אני רוצה רופאים טובים, ובאופן אישי, אנשים שלא חותרים למצוינות החל מגיל צעיר כמו בבית הספר, ובקורס לפסיכומטרי על מנת להתקבל וללמוד בארץ - לא עושים עליי רושם חיובי של אנשים שיכולים להיות רופאים טובים. אתה יכול גם לראות מבחינת פרסומים מדעיים - אני עוקב בדריכות אחרי המגזינים, ונוהג לבדוק את העבר של פרופ' רבים. נחש מה? היחידים שלמדו בחו"ל למדו בבתי ספר יוקרתיים לרפואה בארה"ב ובאירופה. הם לא נסעו להונגריה או לרומניה על מנת להתחמק מדרישות הקבלה הגבוהות בארץ. נכון. צריך להקים עוד בית ספר ללימודי רפואה בגליל. אולי נוסיף לו עוד פקולטה למשפטים, בנוסף ל-1000000 הקיימות בארץ? למה לבנות חדש, כשאפשר להרחיב את הישן? 6. מי מנסה לייצג אוכ' שלמה של עשרות אלפי סטודנטים? אתה מנסה להציג אוכ' של עשרות אלפי שמאלנים, וייתכן שמשם אתה משליך עליי, אבל אני מבסס דבר שנבחן בנסיון אמפירי - תתכחש לו, תתכחש למציאות. זבש"ך. 7. כי הגרמנים כינו יהודים נמוכי מצח?
זה ביטוי לאנשים סתומים ואטומים. מילון אבן שושן עומד לרשותך בכל עת, אתה יודע.. 8. אני יודע הרבה יותר ממך, כבודו תת האלוף, וסביר להניח שמרבים יותר בפורום הזה. אני מכיר את המערכת הכלכלית של צה"ל, והמחשבה שהאוצר הוא שקובע מה התקציב לרכישת מימיות לשנת 2007, היא פשוט מגוחכת כמו דיעות רבות שהפצת בשרשור הזה. לומר "אני טועה", זו לא בושה, אתה יודע.. 9. נכון, האשמה בבורות הינה גזענית. כמה שמאלני-אינטלקטואלי מצידך? 10. יש לקצץ מהצבא - הבעיה בצבא הינה ארגונית, ובזאת אף יודה כל אדם ששירת בצבא. ייתכן ולא שירת, כך שאינך יודע. אמירה עלובה ומתחכמת כמו "בגלל ביבי לא היו להם אפודים", לא שווה אף להתייחסות בידי אדם רציונלי.. 11. טוב. אם תרצה להתלונן על החבר'ה האלה, שלח ללשכה שלהם מכתבי תוכחה. אני לא צריך לשמוע את זה. 12. ביבי לא מכר שום בנק לשרי אריסון. שוב אתה מוככר פה שקרים ועוד מצביע עליי וטוען שאני טועה.... אין לך אפילו תימוכין לטענה המגוכחת הזו, ולכל משפטי הבלע שטרחת לכתוב לנו אחריה. עמלות הן דבר נהוג אפילו בסקנדינביה - יש עמלות ראויות, ויש עמלות לא ראויות. כשמספרן של העמלות הלא ראויות [כמו 23 ש"ח על הוצאת חשבונית מהכספומט] עולה ומפקח על הבנקים נאלם דום, אז אפשר לראות בבירור שמדובר ברשלנות של הגוף שאמור לפקח על העניין. לא האוצר. ותקרא להבא טוב את מה שאני כותב, אתה נוטה לבנות דחלילים, להצמיד עליהם דיעות שאתה מניח שבהן אני אוחז, ואז לתקוף אותי. 13. תלמידי המכללות הם גזע?
מה לעשות? ברוב המכללות לומדים ברמה נורא נמוכה. להוציא המרכז הבינתחומי הרצליה, ומכללת שערי משפט ועוד כמה פה ושם. 14. זו סברת כרס. כשנתניהו יעלה לשלטון, נראה מה יקרה. אני מניח שהוא יכול היה לעשות זאת כבר כשהוא היה שר אוצר, כמו שקדימה והעבודה רצו לעשות, לא? ושרון, העדיף את שינוי על פני ש"ס בעיקר מפני שמס' המנדטים שלה היה גבוה יותר, וקל היה להתנהל מול אופרטיוניסטים פוליטיים שממש אוהבים את הכיסא עליו הם יושבים, מאשר אופרטיוניסטים פוליטים גזענים ודתיים, שעד כמה שהם אוהבים את כסאם, יאלצו לסור ממנו באם ינבח הרב שלהם. 15. בגין היה חולה ולא תפקד? וואו, כמה שקרים בהודעה אחת. אני רואה ששולמית אלוני עושה עבודה יפה, מתי תלמד להשתמש בנשק? בגין חלה לאחר פרישתו; מלחמת לבנון הראשונה הייתה מהמוצדקות שבמלחמות ישראל - תשאל את תושבי הגליל לפני המלחמה. שאר הדברים שלך הינם ערבוב של שמועות זדוניות ושאר שטויות שהזו אנשים סרי טעם בעבר והם אינם שווים התייחסות מיוחדת. כמובן שכל ניתוח של ממשלה נערך בדיעבד - בדיוק כמו שברור כיום לציבור שממשלת נתניהו הייתה ממשלה שהביאה בטחון ויציבות כלכלית למדינה, ועל כן הוא זוכה לעדנה בסקרים מזה שנה שלמה, כך גם ברור כיום למרבית האנשים שממשלות הימין דווקא, היו המוצלחות יותר. וודאי, לאחר שכתבת שקרים רבים כל כך, תזכיר שוב את נושא ה"גזענות" כלפי תלמידי המכללות ותסלף שוב את הביטוי "נמוכי המצח", והרי שהנה לך דרך יציאה יפה מהדיון. אל תגיב לי, בסופו של דבר הקוראים ישפטו. תהיה בריא גם אתה

זו לא "טעות בהבנה"

זה בגלל שהוא א פעם בחיים שלו לא התנסה במה שקרוי "עבודה שחורה", בעיני קפיטליסט שמנת הדבר היחיד שהוא מכיר כ"עבודה שחורה" זה לעבוד מהצד ולא לדווח על כך. את העבודה השחורה הקלאסית של לקום מוקדם בבוקר ולצאת לעבוד מצאת החמה ועד צאת הנשמה, בעבודה כפיים קשה ומפרכת, הם לא מכירים, הם מעולם לא התנסו בה, הם חושבים שרק אסירי עולם בכלא מבצעים עבודות פרך שחורות.

נהפוכו, אני דווקא סבור שאנשים עובדים הם עניים

אנשים שלא עובדים הם כבר מקרי סעד, אך אנשים שעובדים ומרוויחים כלום ושום דבר על עבודתם זו, בזמן שמעסיקם חי לו בוילה, נוסע במכונית יפנית ועושה רווחים מאים מאוד על גבם וחשבונם, הם העניים החדשים. אם כבר אתה זה שחי בבועה ולא אני, כי אתה זה שטוען מבינינו שאנשים שעובדים ומשתכרים מינימום יכולים להרשות לעצמם להוציא בחודש כאלה סכומי כסף כמו שהציג הלמ"ס.

EverMan

New member
מה הבעיה להגיע לזה אבל ?

זוג לצורך העניין, אחד מהם מרוויח שכר מינימום (3600), השני מרוויח או מינימום גם , או חצי משרה נגיד ... (זה כבר הגיע ל5200 שקל) ואם לא חצי משרה אז מקבל קצבת אבטלה שזה בערך אותו סכום כמו אבטלה...

א. כמה זוגות אתה כבר מכיר ששניהם עובדים?

ואני לא מתכוון לאלה שהמדינה "הדמוקרטית" שלנו מאלצת את שני בני הזוג להשתתף באסון ויסקונסין. ב. אפילו 5200 ש"ח לזוג לחודש, עדיין לא מאפשר להם לחיות בכבוד, מבלי להצטרך להיכנס למינוס ולשקוע בחובות אחרות. ואני כבר לא מדבר על זוג עם ילדים שמרוויח כזה סכום. אך מעניין שלאלה שמרוויחים יותר, העובדה הזאת לא ממש מזיזה, מה שחשוב זה שלהם טוב ושהם מסתדרים מצויין. אז למה באמת שיהיה איכפת להם מכל השאר...

EverMan

New member
כמה זוגות אני אישית מכיר

ששניהם עובדים ? רובם ! רוב האנשים עובדים לפרנסתם ולא מתעלקים על חשבון המדינה ! ב.5200 שקל היה בשביל להסביר א תהסטטיסטיקה, ההבדל בין 5200 ל6000 לא כזה גדול. וצריך רק שהחלק השני שלא עובד במשרה מלאה יעבור ב3/4 משרה. וגם זה בקושי. ותתפלא, עם 6000 שקל בחודש אפשר לחיות לא רע. לא מעולה - אבל לא רע.

עם 6000 שקל בחודש לאדם אחד אולי

אבל לא לזוג, ובטח שלא לזוג עם ילדים ששקוע בחובות עד מעל לראש שלו, וספק רב אם אי פעם יצליח לצאת מהם, עם כאלה סכומים עלובים. אם רוצים שאנשים ייצאו לעבוד, תריך לתת להם משכורת הוגנת, לאפשר להם תנאים סוציאליים הוגנים, ולדאוג להם לפנסיה נאותה. כי לדרוש מאנשים לעבוד בשביל גרושים ושאריות שזורקים להם המעסיקים המושחתים שלהם שחיים "לא רע בכלל" על גבם של עובדיהם שמייצרים עבורם את הכסף הגדול, זו פשוט צביעות.

EverMan

New member
תגיד, אתה בסדר ?

אין סיבה שזוג יהיה שקוע בחובות עד מעל ראשו. לא קונים דברים שאין כסף אליהם - ולא שוקעים בחובות עד מעל הראש. ולזוג - 6000 שקל זה מכובד. זה לא עשירים, אבל זה מכובד. נראה לי שאתה מאמין שפחות מ10,000 שקל לבן אדם לחודש, זה לא כסף. נכון, אדם צריך להרוויח משכורת הוגנת. אבל לא צריך להגזים.

איפה ראית שאני מאמין שפחות מ10,000 ש"ח

לחודש לבן אדם אחד זה לא כסף? עכשיו אתה גם מכניס לי מילים לפה? "אין סיבה שזוג יהיה שקוע בחובות עד מעל ראשו"? תתפלא, יש לא מעט זוגות כאלה בישראל. מספיק שזוג צעיר ייקח משכנתא על דירה שהוא רוצה לרכוש, וכל חייו הוא שקוע בחובות. עכשיו תאר לעצמך מצב "היפוטטתי" שבו הבעל מפוטר מעבודתו, בגלל תוכנית התייעלות או כל תירוץ קפיטליסטי טיפשי אחר. מה יעשה אותו זוג שרוב הסיכויים שייזרק מביתו וימצא את עצמו ביחד עם ילדיו הקטנים ברחוב... מה מוגזם בזה שאדם ירוויח 5000 ש"ח בחודש שכר מינימום? איך בדיוק זה יכול לפגוע במעסיקו המושחת שמשתכר על גבו ועל תפוקת עבודתם של עובדיו המנוצלים, מיליונים על גבי מיליונים...

למעלה