חברת Comblack תובעת עובד בגלל שהתחרט אחרי שחתם על חוזה

לא אומר שלא, כן אומר שזאת אחריות של חברת ההשמה לוודא שהמועמד שלהם מתאים לתפקיד. מישהו שנואש לכל עבודה לא שונה מהותית ממישהו שרק צריך למלא את הזמן עד שהוא מוצא מימון למיזם הבא שלו - הוא יעזוב בהזדמנות הראשונה. לא שמים מישהו ״נואש״ בתפקיד קריטי/ייחודי/שהכשלון בו יכול להבריח לקוח משמעותי. אני מבין את מה שאת מנסה להסביר, אבל מה שאני אומר הוא שזה לא רלוונטי מבחינת התביעה המשפטית. זה שהמועמד מצא הזדמנות יותר טובה או מתאימה עבורו זה לא עבירה על שום חוק, וכל מה שהם יכולים לתבוע ממנו זה נזקים. לדעתי הם יתקשו להראות שהנזקים הם באשמת המועמד דווקא.
אני מסכימה איתך, ממש כמו שהחברה מציבה עובד בתפקידים שמתאימים לה שהוא ימלא אותם, ולא בהכרח בתפקידים שהוא רוצה כי הם יכולים לקדם אותו מקצועית או טכנית - וגם זה לא יהיה ראוי לתביעה.

מצד שנ, כמי שחיפשה עבודה גם כמובטלת לכמה חודשים, לא פעם הייתי מראה התלהבות מתפקידים גם כשהיה מדובר על תפקידים שלא ממש רציתי, כי זה חלק מההצגה שנדרשת ממועמדים כדי להתקדם בתהליך הראיונות. אני מסכימה איתך שהלוואי והיתה תקשורת טובה יותר משני הצדדים לגבי הדרישות והמגבלות של כל אחד, אבל כיום התהליך הפך להיות מאוד שטחי.

BravoMan

Active member
עורך דין טוב (או אפילו בינוני) יפרק טיעונים כאלה לחתיכות קטנות ויוריד אותם בשירותים בלשכה של השופט עוד לפני שהמשפט יתחיל, בחייך. זה לא רציני. אם החברה מאבדת לקוח כי הם מצאו מועמד שלא מסוגל להחזיק יום בעבודה - אז אולי הם לא צריכים להיות בתחום הזה.

בסופו של דבר כולנו יודעים שלכל אחד יש תחליף. לכל אחד. לא יכול להיות שבנק מגדיר משרה כל כך מיוחדת וכל כך ייחודית שרק בן אדם אחד בכל הארץ יתאים לה - ואם כן אז חברת ההשמה צריכה לבדוק בציציות של המועמד שלה ולראיין את האמ-אמא שלו ולהתקשר לכל הממליצים. וגם תחשבי על זה כך: אם מדובר במשרה כל כך ייחודית שרק הוא מתאים לה - הרי גם מדובר בבן אדם מאוד ייחודי שכנראה יהיה מאוד מבוקש. הבן אדם הוא עם היסטוריה של עבודה בסטארטאפים, פתאום מחפש עבודה בתור עובד קבלן של חברת השמה - לא הדליק להם שום נורה אדומה? איזו מין חברת השמה זאת? לזהות חולשות של מועמדים זה הbread and butter שלהם, מזה הם מרוויחים. למה לא בדקו וחקרו וביררו למה פתאום שינוי כיוון כזה?

אני לא חושב שיש להם סיכוי לנצח בתביעה הזאת, זה סתם נסיון התעמרות.
רגע, לא כ"כ הבנתי:
ציפית שהם יעשו לו פוליגרף?
ישכרו חוקר פרטי לבדיקת רקע?
יחפרו במסמכים הפיננסיים שלו?

הם לא הביעו מועמד שלא מסוגל להחזיק יום בתפקיד.
הם הביעו מועמד שמתאים בול, אבל רימה אותם לאורך כל הדרך, גם אחרי שחתם על חוזה, ובפועל מעולם לא התכוון להתחיל לעבוד, למרות שדאג שישריינו לו חנייה - נושא כואב ביותר להרבה ישראלים (אני מניח שבארה"ב אתם מסתדרים יותר טוב).

ושוב - אני חושב שמה שהוסיף פה חטא על פשע, ומה שהוביל לתביעה, שהיא ללא ספק "למען יראו ויראו", אך כלל לא "ניסיון התעמרות", זה הצורה שבה הוא החליט לחשוף את הרמאות שלו.

לא הייתי מהמר על פירוק הטיעונים שלהם כ"כ מהר...

vinney

Well-known member
למה לא בעצם?ֿ

אם העובד הזה כל כך קריטי להם שהעזיבה הפתאומית שלו גורמת להם עשרות אלפי שקלים של נזק - כן, שיעשו בדיקות. לי עשו בדיקות רקע כשהתקבלתי לעבודות, ובאחד המקומות אפילו עשו בדיקת פוליגרף (אם כי עכשיו אני חושב שיש חוק נגד זה). ואני לא כזה בכיר בתפקיד מפתח ומשרה ייחודית בבנק גדול. אז למה לא?

עם כעס לא הולכים לבית משפט. בישראל אין פיצוים ״עונשיים״ שנקבעים על ידי חבר מושבעים אמוציונלי כמו שאתה רואה בחדשות מאמריקה. בארץ בית המשפט מתעסק בעובדות, ולפחות מהנאמר בכתבה ומההבנה שלי של התחום, אני לא רואה איך התביעה הזאת יכולה להצליח.

BravoMan

Active member
למה לא בעצם?ֿ

אם העובד הזה כל כך קריטי להם שהעזיבה הפתאומית שלו גורמת להם עשרות אלפי שקלים של נזק - כן, שיעשו בדיקות. לי עשו בדיקות רקע כשהתקבלתי לעבודות, ובאחד המקומות אפילו עשו בדיקת פוליגרף (אם כי עכשיו אני חושב שיש חוק נגד זה). ואני לא כזה בכיר בתפקיד מפתח ומשרה ייחודית בבנק גדול. אז למה לא?

עם כעס לא הולכים לבית משפט. בישראל אין פיצוים ״עונשיים״ שנקבעים על ידי חבר מושבעים אמוציונלי כמו שאתה רואה בחדשות מאמריקה. בארץ בית המשפט מתעסק בעובדות, ולפחות מהנאמר בכתבה ומההבנה שלי של התחום, אני לא רואה איך התביעה הזאת יכולה להצליח.
אה, ולשופטים אין פה אמוציות?
נו, בחייך.

למעט חברות העוסקות בתחומים בטחוניים, אני בניגוד אליך לא רואה שום סיבה שמעסיק יעביר מועמדים פוליגרף או יחטט בחייהם האישיים.
וממש לא הייתי רוצה לעבוד בחברה שנוהגת כך.

לדעתי, זה אכן אמור להיות לא חוקי, גם אם זה לא כרגע (ואני לא בטוח מה הסטטוס של הדברים האלה בארץ), אבל מנגד, כדי לא להגיע למצב כזה, גם מועמדים חייבים להיות בני אדם.

אני עדיין חושב שאתה מסתכל על המקרה הספציפי מזווית לא נכונה:
זה לא שהוא עזב בפתאומיות, זה שהוא בכלל לא התייצב, וגם לא הודיע שלא מתייצב.

אני מוכן להתערב איתך, שאם באותו יום שיש הוא היה מתקשר לחברת הקבלן במקום לבנק, ומסביר את המצב, הדבר לא היה מתגלגל לכדי תביעה.
אני בטוח שעדיין לא היו מרוצים ממנו, אולי היו נפרדים בצורה לא יפה, אבל לתביעה זה לא היה מגיע, וגם לא היינו שומעים על המקרה.

vinney

Well-known member
אה, ולשופטים אין פה אמוציות?
נו, בחייך.
לשופטים יש אמוציות, אבל שופטים גם כותבים פסקי דין ולא רק מצביעים פעם אחת בחדר סגור. כשבאים להצדיק החלטה בפסק דין של שופט - צריך לנמק אותה משפטית. להגיד ״הבן אדם זבל והתנהג כמו נבלה״ זה לא מספיק להצדקת פסק דין, אבל כן מספיק לפיצויים עונשיים של 12 אנשים כועסים (או 9, במקרה של טראמפ שצריך לשלם 3 מליון פיצויים כאלה לבחורה שהוא פתח את הג׳ורה עליה).

למעט חברות העוסקות בתחומים בטחוניים, אני בניגוד אליך לא רואה שום סיבה שמעסיק יעביר מועמדים פוליגרף או יחטט בחייהם האישיים.
וממש לא הייתי רוצה לעבוד בחברה שנוהגת כך.
אתה מדבר על סודיות ואמינות שחשובה לך, אבל אני מדבר על סודיות ואמניות שחשובה למעסיק. לי לא איכפת אם עובד בנק כזה או אחר יעלים להם מליונים, לי אין מליונים בבנק הזה (או כל בנק), ומה שיש לי בבנקים מבוטח. אבל לבנק? לבנק מאוד איכפת. אז כן, כשמישהו מתמיין ל״משרה ייחודית״ והוא ״היחיד שמתאים״ לעבוד ״בבנק גדול״, ועוד איך הייתי מצפה שיחטטו למועמד בחיים. אם היו מחטטים בחייה של אתי אלון ומגלים שלאחיה יש התמכרות להימורים ומלא חובות, אולי משלמי המסים לא היו צריכים לכסות חובות של מליונים שהיא יצרה.

לדעתי, זה אכן אמור להיות לא חוקי, גם אם זה לא כרגע (ואני לא בטוח מה הסטטוס של הדברים האלה בארץ), אבל מנגד, כדי לא להגיע למצב כזה, גם מועמדים חייבים להיות בני אדם.
אני חושב שאסור עכשיו להתנות תעסוקה בפוליגרף, החברה דאז נהגה לעשות את זה לכל המועמדים וכמה שידוע לי הפסיקו בעקבות התיקון בחוק.

אבל פוליגרף ספציפית זאת דוגמא אולי פחות טובה כי מדובר בכלי לא אמין בעליל. אבל בדיקות רקע ובדיקת נאותות פיננסית ברמה כזאת או אחרת למשרה בכירה בתחום טכננולוגי בבנק - נראה לי א״ב...

אני עדיין חושב שאתה מסתכל על המקרה הספציפי מזווית לא נכונה:
זה לא שהוא עזב בפתאומיות, זה שהוא בכלל לא התייצב, וגם לא הודיע שלא מתייצב.
נו ו? השאלה המשפטית היא ״מה הנזק״ ו״מה גרם לנזק״.

אני מוכן להתערב איתך, שאם באותו יום שיש הוא היה מתקשר לחברת הקבלן במקום לבנק, ומסביר את המצב, הדבר לא היה מתגלגל לכדי תביעה.
אני בטוח שעדיין לא היו מרוצים ממנו, אולי היו נפרדים בצורה לא יפה, אבל לתביעה זה לא היה מגיע, וגם לא היינו שומעים על המקרה.
אז זה רק מוכיח שלתביעה אין שום מקום. אם כל ההבדל בין עשרות אלפי שקלים של נזק ואפס נזק זה למי הוא הודיע, אז לכל הפחות יש פה אשם תורם מאוד משמעותי לנזק מצד המעסיק.

BravoMan

Active member
אז זה רק מוכיח שלתביעה אין שום מקום. אם כל ההבדל בין עשרות אלפי שקלים של נזק ואפס נזק זה למי הוא הודיע, אז לכל הפחות יש פה אשם תורם מאוד משמעותי לנזק מצד המעסיק.
דווקא הייתי מצפה שזה יהיה לב ליבה של התביעה, היות ואתה מתעקש על דקויות משפטיות - החוק מחייב הודעה בכתב.
גם אם בהינתן 0 ימי עבודה ההודעה יכולה להיות מיידית, אם לא שלח כזו, עבר על החוק, ומפה כבר אין בעיה לפסול פיצויים למעסיק.

לשופטים יש אמוציות, אבל שופטים גם כותבים פסקי דין ולא רק מצביעים פעם אחת בחדר סגור. כשבאים להצדיק החלטה בפסק דין של שופט - צריך לנמק אותה משפטית.
הבנתי שאתה לא אוהב את שיטת המושבעים של ארה"ב, אבל לנמק משהו משפטית זו לא בעיה גדולה כמו שאתה חושב.

קראת על הבחור שצילם בירושלים טיקטוקים בזמן מטח טילים מעזה?
שופטת שלום אמרה "זכותו, גם אם לא יפה" ושחררה אותו, המשטרה עתרה למחוזי והם הפכו את ההחלטה בטענה שזה סיועה לטרור.

בכנות, אני לא בטוח אפה אני עומד לגבי מקרה זה, אבל הנה, שני שופטים מצאו נימוקים משפטיים לדעות הפוכות לגמרי.

בעצם, למה אני צריך בכלל דוגמאות מהארץ?
אצלכם שם ב-Land of the free and the home of the brave יש בית משפט עליון, שלפני כמה עשרות שנים, בלי שום חבר מושבעים, פירש את החוקה ככה שלא ניתן לאסור על הפלות, ועכשיו באו שופטים עם רקע אחר, פרשום מחדש, ואמרו אין בעיה לאסור.

אתה מדבר על סודיות ואמינות שחשובה לך, אבל אני מדבר על סודיות ואמניות שחשובה למעסיק.
אני מדבר על כוח של עובד מול כוח של חברה.
חשבתי שאתה פה בעד העובד, בגלל זה לא רוצה שיתבעו אותו...
אתה כל הזמן מדבר על חופש העיסוק, ולא להכריח אנשים לעבוד, אבל לא אכפת לך בעצם אם יתנו עבודה בחקירה פולשנית של האדם?

לא שאכפת לי, זכותך לדעתך, וזה בכלל לא נושא השרשור, אבל קצת מפתיע אותי. נראה לי חוסר עקביות מצידך.
בעצם, אני צריך הייתי להתרגל לזה כבר.

אבל פוליגרף ספציפית זאת דוגמא אולי פחות טובה כי מדובר בכלי לא אמין בעליל. אבל בדיקות רקע ובדיקת נאותות פיננסית ברמה כזאת או אחרת למשרה בכירה בתחום טכננולוגי בבנק - נראה לי א״ב...
טוב, אז אני הייתי מעדיף שבנק ינסה להתגונן בפני גנבה ע"י עובדים שלו ע"י מערכות בקרה בזמן אמת, מאשר ע"י בדיקות רקע לעובדים.
אחרי הכל, רק בגלל שמישהו יוצא נקי בזמן העסקתו, לא אומר בהכרח שלא יקרה לו משהו בדרך שיוביל אותו לגנבה.

הזכרת כאן את אתי אלון ואחיה:
אתה בעצם מעודד חברות לא להעסיק אנשים בגלל קרובי משפחה בעייתיים?

vinney

Well-known member
דווקא הייתי מצפה שזה יהיה לב ליבה של התביעה, היות ואתה מתעקש על דקויות משפטיות - החוק מחייב הודעה בכתב.
גם אם בהינתן 0 ימי עבודה ההודעה יכולה להיות מיידית, אם לא שלח כזו, עבר על החוק, ומפה כבר אין בעיה לפסול פיצויים למעסיק.
מה החוק מחייב לא רלוונטי. לא תובעים אותו בתביעה פלילית, מדובר בתביעה אזרחית לפי דיני נזיקין. כשתובעים על הפרת חוזה, אלא אם החוזה ספציפית מפרט סנקציתו במקרה של הפרה, תובעים על הנזק שנגרם בעקבות ההפרה. זה לא ״הפרת חוזה - קבל קנס״. זה ״הפרת חוזה, וכתוצאה ישירה של ההפרה נגרם לי נזק״. מה שאני אומר הוא שהחלק של ״כתוצאה הישירה״, וגם החלק של ״נגרם לי נזק״ הם ממש לא ברורים מאליו.

אני מסכים. איתך שההתנהגות של הבחור היא כנראה לא מופתית במיוחד, אבל זה לכשעצמו לא אומר שההתנהגות הזאת גרמה במישרין לנזקים שלא היו נגרמים בלעדיה. אם אתה אומר שהבחור היה יכול להמנע מתביעה אם היה מרים טלפון ביום שישי לחברת השמה ולא לבנק (שזאת טעות לא לחלוטין לא מתקבלת על הדעת, במיוחד עבור מי שאף פעם לא עבד במשרת קבלן לפני) אז זה אומר שלתביעה אין מקום. הקשר בין הבנק לחברת ההשמה, וההסבר הברור למי להודיע, מה ומתי - הם באחריות חברת ההשמה, לא העובד.

הבנתי שאתה לא אוהב את שיטת המושבעים של ארה"ב, אבל לנמק משהו משפטית זו לא בעיה גדולה כמו שאתה חושב.
אני ממש לא אוהב את השיטה המשפטית בארה״ב, ולא רק את החלק שהמושבעים משחקים בה, אבל זה נושא לדיון אחר. אני כן חושב שלנמק נזק משפטית זאת בעיה לא קטנה, ואני חושב זאת מנסיון. אני תבעתי כמה פעמים, במקרה שלי בישראל אלה היו תביעות קטנות, אבל גם בלי עורך דין ישנו נטל הוכחה. מתוך ה3 תביעות שהגשתי, הצלחתי להוכיח נזק באחת (שהסתיימה בפשרה, אז יכול להיות שהשופט לא היה מקבל את הטיעונים שלי), הצלחתי להוכיח שלצד השני לא נגרם נזק, בפני שופט. זאת דווקא הייתה התביעה הקלה ביותר, ואגב בנקרה הזה - אני הפרתי חוזה והצלחתי להפריך את הטענה שהפרת החוזה שלי ֿ גרמה נזק ישיר לצד השני. בתביעה השלישית לא הצלחתי להוכיח נזק, למרות שבעיניי עובדתית הדבר כלל לא היה מוטל בספק. בארה״ב גם הייתי מעורב בכמה תביעות משפטיות, בכולן הצלחתי להוכיח שאין לי שום צד בנזק (תביעות נדל״ן, כולן הסתיימו עם התובעים מסירים את התביעה, דהיינו נצחון מוחלט שלי, לא פשרה).

לתבוע זה קל. לנצח בתביעה הרבה יותר קשה.

קראת על הבחור שצילם בירושלים טיקטוקים בזמן מטח טילים מעזה?
שופטת שלום אמרה "זכותו, גם אם לא יפה" ושחררה אותו, המשטרה עתרה למחוזי והם הפכו את ההחלטה בטענה שזה סיועה לטרור.
זאת לא תביעה אזרחית, אלא תביעה פלילית. ההחלטה הייתה בדבר הארכת מעצר, לא החלטה לגבי העניין עצמו (שאני לא יודע אם בכלל יגיע לדיון, ואם יגיע מה תהיה ההחלטה - די בטוח שאם יורשע זה יסתיים בעליון). דיוני הארכת מעצר הם לרוב הרבה פחות פורמליים ורף ההוכחות שם הוא לא גבוה.
בעצם, למה אני צריך בכלל דוגמאות מהארץ?
אצלכם שם ב-Land of the free and the home of the brave יש בית משפט עליון, שלפני כמה עשרות שנים, בלי שום חבר מושבעים, פירש את החוקה ככה שלא ניתן לאסור על הפלות, ועכשיו באו שופטים עם רקע אחר, פרשום מחדש, ואמרו אין בעיה לאסור.
עוד דוגמא למה אני לא חובב גדול של המערכת המשפטית האמריקאית. ההחלטה הספציפית הזאת הייתה פוליטית לחלוטין לא מבוססת על שום הסבר משפטי, ובעיניי המניפולציה הפוליטית שרפובליקנים עושים בבתי המשפט זה נושא פסול לחלוטין. אבל המערכת המשפטית והפוליטית האמריקאיות בנויות בצורה כזאת שלשמרנים (לא משנה איזו מפלגה, פעם אלה היו דמוקרטים, עכשיו רפובליקנים) יש יתרון מובנה במערכת.
אני מדבר על כוח של עובד מול כוח של חברה.
חשבתי שאתה פה בעד העובד, בגלל זה לא רוצה שיתבעו אותו...
אתה כל הזמן מדבר על חופש העיסוק, ולא להכריח אנשים לעבוד, אבל לא אכפת לך בעצם אם יתנו עבודה בחקירה פולשנית של האדם?
בדיון הספציפי הזה אני מדבר על החלק המשפטי. זה שהעובד התנהג בצורה מגעילה - זה ברור. אבל האם זה אומר שיש עילה לתביעה? ממש לא. לגבי בדיקות פולשניות - תלוי במשרה, אני לא רואה שום פסול שמשרה במערכת פיננסית שדורשת רמת אמינות גבוהה תותנה בבדיקות נאותות יותר מקיפות. במשרות הקשורות למערכת הבטחון עושים תחקיר בטחוני, זה גם פולשני למדי. מה ההבדל?

לא שאכפת לי, זכותך לדעתך, וזה בכלל לא נושא השרשור, אבל קצת מפתיע אותי. נראה לי חוסר עקביות מצידך.
בעצם, אני צריך הייתי להתרגל לזה כבר.
שוב, אתה מתבלבל בין טיעונים שלי ושלך. הטיעונים של די עקביים, גם בשרשור הזה וגם בשרשורים האחרים. הטיעונים שאתה מייחס לי מאוד מבולבלים ומאוד לא עקביים, זה נכון, אבל אלה טיעונים שאתה מביא. בשמי, אבל עדיין - זה בא ממך, לא בא ממני.
טוב, אז אני הייתי מעדיף שבנק ינסה להתגונן בפני גנבה ע"י עובדים שלו ע"י מערכות בקרה בזמן אמת, מאשר ע"י בדיקות רקע לעובדים.
אחרי הכל, רק בגלל שמישהו יוצא נקי בזמן העסקתו, לא אומר בהכרח שלא יקרה לו משהו בדרך שיוביל אותו לגנבה.
בדיקות רקע במערכת הפיננסית צריכות להיות תקופתיות, בדיוק כמו שתחיקים בטחוניים הם תקופתיים.
הזכרת כאן את אתי אלון ואחיה:
אתה בעצם מעודד חברות לא להעסיק אנשים בגלל קרובי משפחה בעייתיים?
לא, אני מעודד חברות להיות מעורות למערך השיקולים של העובד. אם לעובד יש משפחה בצרות פיננסיות והעובד נמצא בעמדה שבה הם יכולים לבצע גזל - על המעסיק לאמץ שיטות בדיקה ובקרה יתר נקודתיות. במקרה של אתי אלון היו הרבה דברים שהיו צריכים להדליק נורות אודומות גם בלי לדעת על אחיה, וזה לא נעשה. אבל אם היו עושים תחקיר מקיף והיו מגלים את החובות של אחיה בזמן, יכול להיות שגם הנורות האלה היו מקבלות פרשנות אחרת בזמן האמת ולא בדיעבד.

Nuke1985

Active member
לגבי גוסטינג... כמו שנאמר במקורות - ״אוי אוי אוי״, שיסתכלו במראה קודם.

אתה לא מבין! , זה נעשה לפני כניסת השבת! המתנה חיכתה לו על השולחן!

לא מפתיע שgaslighting נבחרה למילת השנה ...

דיברגנט חדש

Well-known member

חברת Comblack תובעת עובד בגלל שהתחרט אחרי שחתם על חוזה​

היא יכולה לתבוע כמה שהיא רוצה, מותר לעובד להתפטר ממקום עבודתו באיזה עיתוי שרוצה עם התראה מראש ובזמן כזה קצר, מספיק התראה מראש של יום אחד, לכן אין כל בעיה שהתחרט.
הם יכולים לעשות שמיניות באוויר, זה לא יעזור להם |נחמה|

d70

Well-known member

חברת Comblack תובעת עובד בגלל שהתחרט אחרי שחתם על חוזה​

לדעתי יש פתרון פשוט.
הוספת סעיף בחוזה של פיצוי מוסכם על נסיגה מהחוזה לאחר חתימה.
דברים כאלה כבר קיימים בחוזים בנדלן/מסחר/בתי מלון.

למעלה