חוק המפלה לטובה חיילים משוחררים

BrightEye

New member
חוק המפלה לטובה חיילים משוחררים

מליאת הכנסת אישרה היום (רביעי), בקריאה טרומית, את חוק זכויות התורמים, המפלה לטובה חיילים ובוגרי שירות לאומי. ראש הממשלה בנימין נתניהו היה בין התומכים בחוק. זה הנוסח המרוכך של "חוק זכויות התורמים למדינה", שיזם יו"ר הקואליציה ח"כ יריב לוין. החוק, שספג ביקורת גם במתכונתו הנוכחית, מפלה לטובה משרתים בצה"ל או בשירות לאומי.

לפי החוק החדש, עסקים פרטיים יוכלו להעדיף בוגרי צה"ל או שירות אזרחי בקבלה לעבודה, בלי שהדבר ייחשב אפליה אסורה, ומוסדות בידור וגופים הנותנים שירות ציבורי יוכלו לקצר תור לחיילים במדים; סעיף אחר קובע כי מוסדות להשכלה גבוהה יוכלו להעדיף "תורמים למדינה" במתן זכות לשכירת דירה במעונות הסטודנטים.

כמו כן, גופים ציבוריים שיוציאו מכרזי מקרקעין למגורים יוכלו להעדיף הצעות חיילים משוחררים, או בוגרי שירות אזרחי, ב-30% מהמקרקעין המוקצים בפרויקט. זאת, בתנאי שההעדפה לא תהיה גדולה מ-%15 מסך ההצעה שהגישו.
יו"ר מרצ, זהבה גלאון, תקפה את ההחלטה לקדם את החוק. לדבריה, ”ממשלת נתניהו הנוכחית מקדמת חוקים גזעניים המדירים מיעוטים ואוכלוסיות מוחלשות". ג'אבר עסאקלה ורון גרליץ, מנהלי עמותת סיכוי, אמרו כי "זהו ניסיון נוסף וחמור של הימין הקיצוני לפגוע בזכויות האזרחים הערבים ובמיוחד בזכותם הבסיסית לשוויון בשוק התעסוקה".

מה דעתכם?
האם זה באמת יפלה רק ערבים, או אולי גם חרדים וכל מיני משתמטים?

רזאי

New member
אז עכשיו נפצח בויכוח פוליטי סוער?

אני באופן אישי בעד שירות למען המדינה. באופן כולל אזרחים אמורים לשרת שירות צבאי במדינת ישראל. מתן פטור משירות לקבוצות מיוחדות מהווה אפליה לא הוגנת לטובתם. לדעתי, כמובן. מכיוון שהחוק קובע חובת שירות, אוכלוסיות אחרות יכולות לתרום בשירות אזרחי. זה לא נראה לי נגד האזרחים הערבים או החרדים, אלא לטובת המדינה. הם יכולים להתנדב בתוך הקהילה שלהם. אני בטוחה שיש מספיק מקומות שישמחו לקבל עזרה.

katam

New member
מנקודת מבט של אמא לחייל וחיילת משוחררת

אני מאד בעד.

מה שקורה עם חיילי הסדיר זאת שערוריה, שכר, נושאים רפואים ועוד אז היגיע זמן לאפליה מתקנת

"הלבנת" נורמה קיימת (בחלקה)

בואו נקרא לדברים בשמם-
לא מדובר בחוק לטובת החיילים המשוחררים (או בן זוג של מי שהיה חייל, או בן זוג של מי שתרם שנת שירות קהילתי)
אלא בחוק שמטרתו למסד פורמאלית את הדרת האוכלוסיה הערבית.
עכשיו מה מקומם של הערבים במדינה?
האם יש להם מקום חוקי שווה זכויות (אבל לא שווה חובות?)
האם יש מקום בתוך מדינה לאוכלוסיה מאורגנת (נטורי קרתא, תומכי פלשתין) שמראש מצהירה על אי נאמנות או מחויבות למדינה שלדעתה צריכה לחדול ? (בספק אם זה מוסרי שלא לדבר על חוקי ובאיזו מדינה בעולם זה אפשרי?).

אז התלבשו על "חיילים משוחררים"
אין העדפה מתקנת חוקית-
אלא אפשרות לבעל עסק להעדיף
לבעל מתחם דיור להקצות דירות
וכן הלאה
הזכות להפליה על בסיס איזשהו שירות צבאי/לאומי בעבר ( צריך יהיה כמובן לראות את כל פריטי וסעיפי ההגדרות החוקיות)
כלומר אם אתה רוצה להפלות על שייכות לאומית, מותר לך עד גבול שנקבע בחוק.

מהו חוק שבאמת מתגמל חיילים משוחררים?

כל מי ששירת שלוש שנים בשירות צבאי תקין יוכל ללמוד שנה א באוניברסיטה על חשבון המדינה
כל מי ששירת שלש שנים בשירות צבאי קרבי יוכל ללמוד שנה א +ב באוניברסיטה על חשבון המדינה...
וכן הלאה.
כל השאר חארטה פוליטית שמתכסה מאחורי "חיילים" אבל מתכוונת בעצם ל"ערבים"

וכן- לצערי, הגיע הזמן להחליט לגבי ערבים (חרדים גם) לגבי ההשתייכות למדינה על חובותיה וזכויותיה.

Simply Be

New member
את מדהימה אותי כל פעם מחדש

לא יכולת לנסח את זה יותר טוב ,
כל מה שרציתי להגיד ולא ידעתי איך.

דודד3

New member
אם באמת היו רוצים לדאוג לחיילים-היו נותנים

להם שכר מינימום של 4500 שקל בחודש ולא 350 שקל בחודש. אבל מה?זה עולה כסף, אז מצאו דרך "לעזור" להם על חשבון הגב של אוכלוסייה חלשה אחרת.

Simply Be

New member
מסכימה איתך מאוד לגבי שכר החיילים

אני חושבת שמי שלא משרת בצבא גם צריך לתרום לקהילה ולתרום בשירות לאומי .

ben 911

New member
זה אומר שגם אזרחינו הערבים יהיו חייבים לשרת?

או שירות לאומי?
עכשיו אני אענה במקומך.

את מבינה?
בקשר לזכויות, הם לא מוותרים על אף אחת
אבל כשזה נוגע לחובות הם הרי "העם הפלסטיני".

Simply Be

New member
שירות לאומי

ברור לך שלרבים מהם יש משפחות מעבר לקו הירוק אתה לא באמת מצפה מהם שילחמו בבני משפחתם ?

עדיף לא להכנס לפוליטיקה-טוב מזה לפורום לא יצא

שירות לאומי כמובן אינו מלחמה
כשמו כן הוא-
עזרה בבתי חולים, בבתי ספר, אצל נכים , קשישים, ובכל מקום אחר בו ניתן לתרום לקהילה,- לקהילה של האדם המסויים
אין לזה כל שייכות למגורים מעבר לקו ירוק סגול או בצבא אחר.

וכן- אני מצפה שגם ערבים- גם דתיים- וגם משתמטים, שהם סתם זמרים/רקדנים/ או סלב מתאם עצמם, במידה ואינם משרתים בצבא- ילכו לשירות לאומי-
שאורכו שווה לאורך השירות הצבאי

Simply Be

New member
מסכימה עם מה שכתבת.

אבל אז המדינה "תאלץ" לשלם לכולם,
הכל בסוף זה חישוב כלכלי

שאלה מאד קשה- שאנחנו (כנראה) לא רוצים לענות

עליה.
כל היחס שלנו אל "ערביי ישראל"
על מכלול הזכויות והחובות.

אנחנו (כמדינה) לא יודעים איך לאכול בלי להקיא
ולכן יוצרים כל מיני יצורי כלאיים
(דרוזי מחויב גיוס, ערבי יכול להתנדב ) ובעיקר להשתדל לא להתמודד עם תפוח האדמה הלוהט הזה.

אגב- אני לא בטוחה שבשנת 2013 כול אזרחי ישראל צריכים לשרת בצה"ל ואם כן-בטל שנחוץ שירות דיפרינציאלי.
אבל--- אם זה החוק, והחובה האזרחית
אז כמו שכופים (נניח שיצליחו) על אוכלוסיה חרדית לשרת בצה"ל בניגוד לתפיסת עולמם ואמונתם לא לבטל זמן תורה
צריך לנהוג בהתאם מול אוכלוסיה ערבית
או שלא.

אבל צריך להתמודד עם זה
ולא להתחבא מאחורי חוקים מלבינים.

BrightEye

New member
מאחר ובזמן שבנינו משרתים 3 שנים ושמים את החיי

החיים ב"הולד". (ולא נכנס לסיטואציה של הסיכון האישי)
לא מרוויחים ולא לומדים (רובם), התושבים הערבים יכולים להתקדם בחייהם- לעבוד, ללמוד, להרוויח כסף.
(כנ"ל בחורי ה"תורתם אומנותם"- חוץ מזה שהם לא מרוויחים כי הם לא עובדים ורק נכנסים למסלול הטפילי שיאפיין את חייהם בהמשך.)
אז אין שום בעיה לתקן את כל זה באפליה נגדית.

BrightEye

New member
נכון, שכר לחיילים זו התמורה הכי מועילה

שיעשו תחשיב כמה שוות ההטבות שרוצים לתת ויחלקו את זה למשכורות.

נומלה

New member
למה ללכת סחור סחור?

למה לא בפשטות לתת לחיילים שכר נורמלי? למה לממן אוניברסיטה דווקא? שכל חייל יוכל לחסוך מספיק במשך שירותו כדי לממן סכום בגודל שכ"ל.

יעלעל

New member
שרות כל שהוא

אני חושבת שאפשר ורצוי להעדיף משרתים, בין אם בצבא ובין אם בשרות כלשהוא. יכול להיות שרות לאומי - כששרות לאומי יכול להיות במגזר בו האדם חי. חרדים יכולים לעשות שרות לאומי במגזר שלהם, בבית חולים חרדי, בבית אבות חרדי, בבתי ספר חרדיים. ערבים יכולים לעשות שרות לאומי - אין מניעה לכך.
אני בכלל חושבת שחרדים לא צריכים לשרת בצבא ולא כי הם לא רוצים אלא כי במובן מסויים אנחנו, החילונים לא רוצים. גיוס חרדים מחייב התארגנות מאוד לא פשוטה הן של הצבא כולו כארגון והן של החיילים המשרתים בו ובעיקר החיילות המשרתות בו ואני לא בטוחה שאנחנו רוצים לחזור לצבא בו יש הפרדה בין חיילים וחיילות. מבחינה ארגונית זה אומר הכשרת מטבחים ובסיסי בתקציבי ענק. לא בטוחה שזה מחוייב המציאות בשם השוויון. נכון שזה יוצר בעיות אחרות אבל זה גם פותר בעיות.
מבחינתי, מי שלא מתגייס יבחר מקום לעשות בו שרות לאומי, ישקיע שנתיים שלוש מזמנו בשרות למדינה ובא לציון גואל.

לא מסכימה איתך על "שירות כלשהו"

אי אפשר שבמדינה על פי חוק יהיו שני סוגי אזרחים.

סוג א- מהסוג שמותר לו לשרת שנתיים בהשקעה במגזר שלו (בית חולים חרדי,בית אבות ערבי)

סוג ב- מהסוג שצריך לשרת בצה"ל על פי חוק שלש שנים לטובת הציבור כולו ולא סקטוראילי.

לא רק זאת שסוג ב גם מגן על סוג א
וגם משרת במילואים לאורך שנים
וגם ...יכול למות במסגרת זו.

האם נכון שחרדים /ערבים ישרתו כחיילים מן המניין? אולי בדרך אחרת. אבל בוודאי שלא למטרת הסקטור שלהם וגם לא בשירות מקוצר.

האם זה ישים? לא.
אנחנו טוחנים מים (לצערי הרב)
אנחנו האזרחים סוג ב.
ומי שקובע כאן אלו הסכמים פוליטיים שבהם לאזרחים סוג א יש יותר משקל מאשר לי או לך.

למעלה