חוק המפלה לטובה חיילים משוחררים

לאונידס

Active member

"שירות לאומי" הוא ניסיון להלבנת השתמטות שלצערי לעיתים מצליח.
אז הגננת החרדית תעסיק אצלה בגן (או היא והגננת יתחלפו בינהן) את הילדות ואולי הילדים שלה ב"שירות לאומי" והכל נהיה בסדר?

אם רק חלק מהאזרחים יכולים להחליט אם מתאים להם לשרת בצבא וחלק אחר לא יכול להחליט אין שוויון זכויות במדינה הזו.
ההתלבשות של מפלגות על חוסר השוויון הזה, חלקן אשמות ישירות בו באמצעות הצבעה בכנסת כדי לפגוע בערבים פשוט מביש.

wxyz2006

New member
במקום "חוקים מיטבים" צריך לשלם משכורת נורמלית

לחיילים בסדיר (ראה גם שירשור בנושא שכר חיילים).
לו חייל קרבי היה מקבל משכורת מינימום, תומך לחימה 2/3, וכל השאר חצי (או כל נוסחא אחרת באותו כוון), לא היה צורך בכל החוקים הספק מפלים שאמורים להטיב עם החיילים המשוחררים.
מי שמשרת (גם שירות לאומי) - מקבל שכר, מי שלא - לא.
אין שום אפליה.

לחוק "המטיב" יש עלות תקציבית. צריך לקחת את העלות הזו ולגלם אותה בתור העלאה של המשכורת הצבאית.

Jen74

New member
אז שימצאו דרך לתת לחרדים וערבים לתרום למדינה

למה שתהיה קבוצת אוכלוסיה שעל פי חוק מחוייבת להתגייס לשירות צבאי או קבוצת אוכלוסיה שרואה לנכון לתת שירות לאומי למדינה ושהם יקבלו אצבע משולמת בהמשך, לאחר השחרור?

מגיע להם באבי-אביהם מגיע לחיילים המשוחררים ולבני ובנות השירות הלאומי לקבל עדיפות בעבודה, בפנאי, בדיור!!!

אני לגמרי בעד ויחד עם זאת, כבר מזמן אמרתי, שאם יש מישהו שמעוניין לתרום מזמנו למדינה בדרך כלשהי, תפאדל!
צריך להקים גוף ציבורי-ממשלתי שיהיה אחראי על רישום מתנדבים/ות שאינם יכולים לשרת בצה"ל מסיבות בריאות/מצפון/בטחון מדינה וכדומה.

יש כבר עכשיו לא מעט ערבים מוסלמים ונוצרים שמתנדבים במסגרות שונות אזרחיות וזה נרשם להם כשירות לאומי.
לא ברור לי למה שאנשים שלא תורמים למדינה יוכלו לקבל הטבות כלשהן?

לאונידס

Active member
ילדים בני 16 מתנדבים לכל מיני פעילויות

נוער בן 18 מתנדב לשנת שירות
מבוגרים מתנדבים לכל מיני פעילויות.
אז מה?

מה הקשר בין התנדבות שלי בסיירת הורים במד"א או בכל מיני ארגונים אחרים לבין חובת התרומה הבטחונית?
אני יכול מחר להחליט שלא בא לי ללכת למילואים וובמקום אהיה קצת יותר במד"א? אולי תרומת דם תחשב כמפתח לימי מילואים?
תשלום עבור ערכת בדיקה להתאמת רמות למח עצם תיחשב לי ליום מילואים? ואם אני אשלם עבור 21 ערכות בשנה אני אפרד מקצינת הקישור?
כשאני חושב על זה הרבה יותר זול לי לתרום למדינה כמה אלפי שקלים לשנה, ואפילו עשרות אלפים (הנה עשינו שירות לאומי) ושישחררו את הילד שלי לעיסוקיו.

אולי הילדה שלי תתנדב (תמורת תשלום כמובן) לעשות "שירות לאומי" אצל בת הדודה הגננת (במגזר שלנו) ובתמורה לא תתגייס?
ממילא בת הדודה צריכה מטפלות.

בקיצור מה הקשר בין התנדבות או תרומה לבין שירות בטחוני?

רוצים לשחרר מחובת הנטל הבטחוני? תשחררו.
אבל אל תנסו לרמות אותי עם סיפורי "שירות לאומי", מכבסת המילים הזו לא עובדת עלי.

דרך אגב ערבים יכולים לשמש מדריכים לערבית ואסלאם במודיעין שמשון ודובדבן, בהמון תפקידים בחיל תחזוקה והטובים בהם יכולים לשרת ביחידות קרביות כמו מח"ט גולני רסאן עליאן.

Jen74

New member
אתה יודע מה? אני מסכימה איתך!

אם שירות בטחון הוא חשוב בכל מקרה, אז שכל מי שכשיר לשירות שיתגייס וכמו שציינת: ערבים יכולים לשמש מדריכים לערבית ואסלאם במודיעין שמשון ודובדבן...

אני חושבת שבמצב הקיים אלו שמשרתים בגיוס חובה נדפקים בכלל כל המשתמטים למיניהם ובגלל כל ההקלות שהמדינה נותנת לחרדים ובגלל בכיבול חשש לפגיעה בבטחון המדינה מגיוס ערבים ישראלים.

אפשר למצוא פתרונות להכל מבלי לפגוע בבטחון המדינה ומבלי לגרום לקבוצה מסויימת באוכלוסיה לצאת הפראיירית של המדינה.

לאונידס

Active member
אני לא חושב שנדפקים בגלל המשתמטים

נדפקים בגלל אלו שנותנים להם את האופציה להשתמט.
חברי כנסת חרדים ודתיים שדוחפים חוקי השתמטות וחברי כנסת שאינם חרדים או דתיים שקונים כיסא תמורת הדם של הילדים שלנו.

המשתמטים רק מנצלים מצב חוקי שמתיר להם להחליט להתגייס אם בא להם ומה לעשות שלא לכולם תמיד מתחשק לשרת.

shavririt

New member
סליחה ליאונידס, אבל היום..

רוב (יחסי למספרם) המשרתים והנפגעים בצבא הם צעירים דתיים לאומיים.
אז בבקשה תוציא אותם מן המשוואה.
נציגיהם אינם מנסים להשתמט מגיוס אלא להיפך, בניגוד לחרדים.

shavririt

New member
ואני מסכימה איתך לגבי השירות הלאומי

אלא אם מדובר במי שלא יכול לשרת מטעמי בריאות, דת- בנות, וכדו'.

ויחד עם זאת ועם כל הכבוד (ויש)

לציונות הדתית ותרומתה במספרי הנפגעים בצבא (ואני לא צינית )

חלק גדול מהם לומדים בישיבות הסדר
ומשרתים שירות צבאי מקוצר (16 חודשים)
אנחנו -כלומר אני את ומדינת ישראל משלמים עבור שירות של חמש שנים (כן!) אבל בפועל הם משרתים שליש מהזמן הזה.

"ה 16 חודשי שירות בפועל, אבל במשך חמש שנים שלמות הם עולים הרבה מאוד כסף לצבא. זה כולל נסיעות ממומנות לישיבה, ומי שנשוי מקבל גם תשלומי משפחה (אלפי שקלים בחודש; י”א). הצבא לא רוצה בזה. הישיבות יגידו שזה מוצדק כי החיילים נמצאים בכוננות גם בזמן שהם בישיבה, אבל לא קוראים להם ולא כלום. כל חודש שבו אתה מחזיק 800 תלמידים כאלה בישיבה, עולה כמו החזקה של שני גדודי מילואים בתעסוקה מבצעית. בנוסף, בשנת הלימודים האחרונה חצי מהתלמידים בכלל לא לומדים. לצערנו, יש זליגה מהחרדים לציונות הדתית של הרגלי ניצול המדינה.פעם היה צריך לעשות בחינות, היום כל אחד מתקבל להסדר”.
(יאיר שטרן,היה ראש אכ"א,איש הציונות הדתית)

לאונידס

Active member
אחוז הגיוס של הדתיים לאומיים הוא פחות מ 50%

אלא אם את לא מחשיבה במספרים את היצורים האלה שתפקידן לשרת את הגבר במטבח ובחדר המיטות.
פחות מ 50% (הרבה פחות, אין גיוס 100% לבנים - אפילו לא לשליש שירות) לא בדיוק מספרים שמפילים אותי לרצפה.

מתוך הזכרים כשכן מתגייסים רבים הם הסדרניקים שמשרתים 16 חודש ודאגו בהסכם הקואליציוני האחרון להכניס סעיף האוסר על הארכת שירותם אל מעל 18 חודשים.
אחותו של שייקספיר ציטטה את העובדות מפי ראש אכ"א, לא מרגיש צורך לחזור עליהן

לאלו שכן משרתים (ומשרתות, לא כל הדתיות משתמטות) יש לי הכרת תודה עמוקה כמו לכל צעיר אחר שמגן עלי בגופו ותורם לי מזמנו - ללא ציניות והוא לא צריך להיהרג בשביל התודה.

אמרתי שהתלונות שלי לא למשתמטים, החוק מאפשר להם להשתמט ומותר להם לנצל אותו.

אבל מי שדוחף את החוק המאפשר השתמטות הם נציגי הציבור החרדי וגם נציגי הציבור הדתי - ואפילו נציגי הציבור הערבי.
אליהם יש לי תלונות
וכמו שאמרתי יש לי תלונות גם לנציגי הציבור שאיננו דתי ואיננו ערבי שמצביעים בעד חוקי השתמטות כדי לקנות כיסא בכנסת או בממשלה.

shavririt

New member
אין לי תחשיב באחוזים ובסכומים, אבל...

קודם כל השורה שלך הזאת: "אלא אם את לא מחשיבה במספרים את היצורים האלה שתפקידן לשרת את הגבר במטבח ובחדר המיטות." אם הבנתי אותה נכון, היא מאד מעליבה ויוצרת סטיגמות, ומשתמטים לא ראיתי בסביבתי הקרובה והרחוקה יותר.
נכון, אין הרבה בנות קרביות בצה"ל בכלל, וכמו כן יש בנות דתיות לאומיות רבות שעושות שירות לאומי במקום גיוס לצה"ל. מסיבה דתית נטו.
כולן, כבודן במקומן מונח, ואני אישית שירתתי כפקידה פלוגתית בבסיס קרבי, והמשפט שאמר לי לקראת השחרור, מי ששירת איתי באותו מחנה, היה כך:
"הערכתי אותך במיוחד על כך שלעומת בנות רבות בבסיס, היו לך קשרים נפלאים עם כולנו אבל שום דבר (והכוונה מיני) עם אף אחד.

לאונידס

Active member
אני בהחלט חושב שההתעלמות מהנשים מעליבה

ולכן עשיתי כמיטב יכולתי להראות לך את האבסורד של ההתעלמות שלך מהבנות במגזר הדתי לאומי.
הן שם, הן לא משרתות באחוזים מאוד גבוהים ואני לא חושב שבסדר שאת מתעלמת מהן.

האחוזים והסכומים מפורסמים תדיר בתקשורת, עכשיו האלוף ברביבאי התייחסה אליהם חלקית.
אם מעניין אותך המידע נמצא וגלוי, זהו לא סוד מדינה.
אם את לא רוצה להביט בעובדות קצת קשה לנהל דיון פורה, על סמך מה נערוך אותו? על סמך משאלות הלב שלך?

shavririt

New member
להיפך..לא התעלמתי מהנשים כלל

התייחסתי דווקא לנשים מהמגזר הדתי לאומי, שאלו מהן שמצהירות עושות זאת "על אמת". מתוך שיקול דתי נטו,
אבל כולן כמעט באופן גורף- עושות שנתיים ש. לאומי. על נימוק דתי אי אפשר להתווכח למרות שיש היום טייסת קרב דתית!
לעומת נשים וגברים במגזר החילוני שמשתחררים בנימוקי שווא ואישורים רפואיים מזוייפים-
או נשים חילוניות שמצהירות על דתיותן השקרית ולא עושות גם שירות לאומי, דווקא במגזר הזה לא נוהגים כך.

לאונידס

Active member
הן על אמת לא מתגייסות

ואת על אמת התעלמת מהן כשדיברנו על הגיוס של המגזר הדתי.

האמת היא שאחוזי הגיוס במגזר הדתי נמוכים, לא מרקיעי שחקים אצל הבנים (אפילו אם מחשיבים פחות מחצי שירות כשירות מלא) ומגרדים את הרצפה אצל הנשים.
עם נתונים כאלה אני לא רואה סיבה להלל אותם כמגזר, כמובן בניגוד ליחידים שכן תורמים ולהם יש לי הכרת תודה מלאה.

תירוצים על למה הפוליטיקאים הדתיים החרדים והערבים דוחפים בכל כוחם חוקי השתמטות ולמה בני ובנות המגזר הדתי מנצלים את הזכות החוקית שיש להם להשתמט בניגוד למגזר החילוני אפשר לערוך מכאן ועד שם אבל הם לא משנים את העובדה הפשוטה שהמגזר הזה תורם כמגזר הרבה פחות מהתשבחות העצמיות שהוא נותן לעצמו ובטח פחות מהמגזר החילוני.

בלי עובדות ומספרים -רק תחושות בטן ואמונה

הטענה
נשים מהמגזר הדתי לאומי -שמצהירות עושות זאת על אמת מתוך שיקול דתי נטו.

אבל כולן כמעט באופן גורף עושות שירות לאומי של שנתיים.

לעומת זאת
גברים ונשים במגזר החילוני משתחררים בנימוקי שווא ואישורים רפואיים מזויפים

או נשים חילוניות שמצהירות על דתיותן השקרית.... וכן הלאה

למרות שלדעתך האוכלוסיה בישראל נחלקת לצדיקים ורשעים גמורים
כאשר לצדיקים כיפה וחצאית והרשעים....
יש הרבה יותר גוונים גם באוכלוסייה הזו וגם האחרת.

אבל בואי נדבר במספרים
על המגזר הדתי-לאומי
לא על החרדים מכל הקשת החרדית (אגב, לדעתי די קשה כיום כבר לקבוע איפה עובר הגבול לאור התחרדות המגזר הדתי-לאומי בחלקו)
אבל נניח שנתייחס לחלוקה הקלאסית.

ראשית-רוב (75% ) מהבנות של המגזר מתנדבות לשנת שירות לאומי אחת ורק 20% לשנתיים (נכון לכ2012)-אבל לא ניתן לנתונים לבלבל אותך

מה שכן הצלחתי למצוא בשליפה מהירה-
כ25% הולך לטובת ישיבות ההסדר (כל יתר 75% הולך למכינות או שירות צבאי רגיל או...ישיבות גבוהות ו.....? אחוזים )
אגב את המסלול מתוך 1500 מסיימים 15% פחות (נשירה)
הם משרתים בצהל 48 חודש (בניגוד ל36 חודש שמשרת חייל רגיל/לא קצין או התנדבותי)
אבל מתוך 48 החודש האלו רק 16 חודש הם שירות בפועל כולל כמובן הכשרה וקורסים.
להגיד לך בעברית כמה זה 16 חודש?- שנה ו4 חודשים (בעוד חייל משרת שלש שנים מלאות)
כלומר אפילו לא מחצית שירותו הפעיל של חייל אחר.

עוד נתון שלא צריך להפריע לך באמונה "בקרב הבנים הקבוצה המרכזית שלא מתגייסת היא של חרדים במסלול "תורתו אומנותו" – 13 אחוז מהאוכלוסייה. זה הולך וגדל, אך יש גם מגמת האטה בקצב הגידול בכמה צעדים לעידוד הגיוס בקרב חרדים. הקבוצה השנייה היא הפטור הרפואי והנפשי, והיא מונה יחד שישה אחוזים. האחוזים הללו הם לא בהכרח השתמטות חילונית, אפשר למצוא בקבוצה זו גם חרדים ואוכלוסיות נוספות."
(2011- רח"ט כ"א אמיר .... )

אם תוכלי לבדוק
כמה אוכלוסיה נמצאת בשנתון גיוס- ששייכת למגזר הדתי לאומי
כמה מתגייסת לשירות מלא בצה"ל בנים/בנות?
כמה מתגייסת לשירות חלקי בצה"ל (בני"ש)
וכמה הולכות לשירות לאומי של שנתיים?

אז אפשר יהיה לדבר נתונים ולא תיאורטית.

למעלה