לקראת שבת

ben 911

New member
אני ואישתי אוכלים בד"כ תאילנדי חריף

אבל תמיד מכינים גם מנה (קונבנציונלית) קטנה למיכאל (2.8)

הבן החייל מנישואיי הקודמים שמגיע בסופ"ש הוא קצת בבעיה כי אנחנו לא מספיק כשר לטעמו.
אז אישתי או אני מכינים לו אוכל בסיר נפרד ומחומרים שנקנו בשוק.
לפעמים פה ושם הוא "חוטא" באיזה "פד תאי"...
אבל בתנאי שעשוי עם חזה עוף ולא בשרימפס.

אצלנו מתחשבים בשתי סיבות

אחת כמה אנשים יהיו בבית בסופ"ש.
וכמה מהם טבעוניים/צמחונים.

ולפיכך השבת הזו מורכבת ממאכלי ירקות בלבד והקרניבור היחיד בשטח יאלץ להתפשר.

יואלהב

New member
אני משתדלת להכין לפחות משהו אחד לכל אחד

אצלנו כולם אוכלים סלטים בלי פינוק, אז מכינים 2-3 סלטים. אם משהו אלרגי אז ברור שאכין לו תחליף, אני עצמי לא אוהבת מרקים, אבל מכינה למי שאוהב, מי שלא רוצה לא אוכל.אף אחד לא נעלב, לא מתרגז, פשוט מחכה. תמיד יש מספיק פרטי אוכל על השולחן כך שאף אחד לא נשאר רעב.

פלגיה

New member
אני מתחשבת מאוד

בעיקר באיש שלי. הוא צמחוני, ואנחנו שומרי כשרות, ולכן אין בשר בבית בסופי שבוע. המשפחה המורחבת כועסת עלי מאוד, אבל אני אומרת שהוא מודר מכל כך הרבה מקומות, ובכל מקום שאנחנו הולכים אין לו מה לאכול (בפרט כשאחותי מחליטה לחגוג בר מצווה במסעדה ששמה "אנטריקוט"....) - שלפחות בבית אני רוצה שיהיה לו מה לאכול, בלי לדאוג שמא יש איזו צלחת עם מאכל שלא מתאים לו.
ברור לי שאם מי מבני הזוג של הילדים יזדקק לתזונה נטולת גלוטן או נטולת חלב או טבעונית או מה שלא יהיה - גם בו תהיה התחשבות מלאה. לא "שיקח כריך" אלא שיהיה לו מה לאכול, ולא ירגיש קיפוח.

יעלעל

New member
בטח שלא

בטח שמי שזקוק לתזונה נטולת גלוטן לא יכול "לקחת כריך"
אלא אם כן, את מכינה לו מראש לחם נטול גלוטן בפריזר.....

למה המשפחה המורחבת כועסת שאין בשר בסופ"ש? במהלך השבוע אוכלים בשר אני מניחה, אז למה לכעוס? אני מניחה שיש אוכל מזין ומשביע, לא מבינה את הכעס. מה זה אומר משפחה מורחבת?
נראה לי מאוד נכון מה שכתבת, שאת מתחשבת בו כי בהרבה מקומות הוא צריך לברר ולשאול על כל מאכל וככה בבית, בסופ"ש הוא יודע שהוא יכול לגעת בהכל ואין לו מגבלות. אהבתי.

פלגיה

New member
המשפחה המורחבת= האחים וההורים שלי

שכשהם מתארחים אצלנו בארוחות שבת (ובאמת הם כמעט ולא עושים זאת) אין בשר. אמא שלי פשוט מביאה איתה, ואז בגלל סיפור הכשרות כל צורת הסעודה מתבלגנת, כלים חד פעמיים, הפרדה בין מנות וכו'. האחים שלי פשוט לא רוצים לבוא, וטוענים שאני "נכנעת" לגחמות. אגב, גם אחרי עשרים ומשהו שנים תמיד באירועים ומפגשים משפחתיים יהיה מי שיציע לאיש שלי שניצל או המבורגר. זה לא היה מצחיק כבר בהתחלה. עכשיו זה כבר מעיק.

BrightEye

New member
נשמע ממש מעצבן

מה הבעיה לוותר על בשר פעם ב..., ולמה האחים לא רוצים לבוא כי אין בשר?

אבל מצד שני, אם זה פעם ב..., אז יודעים שיש ארוחה אחת עם כלים חד פעמיים, אמא מביאה את הבשר, שמים אותו בצד השולחן ומי שרוצה לוקח משם.

Simply Be

New member
כשרות נראת לי יותר מורכבת מצמחונות

מה הבעיה להכין אקסטרה תוספות מזינות ,
חציל קלוי בטחינה למשל , כל מיני סוגי קטניות,
סלט ירקות עם קשיו או אגוזים , לא חסר פתרונות,
אבל למי שאין מטבח כשר והוא לא רוצה להתחיל להפריד במטבח מכל מיני סיבות,
זה נראה לי הרבה יותר מורכב.

פלגיה

New member
המטבח שלי כשר

כך שאם אני מגישה (או מגישים בשבילי) בשר, אני לא יכולה להכין חלבי, להגיש בכלים הרגילים שלי וכו'. זה מאוד מהותי מבחינתי שלא יהיה בשר וחלב יחד על השולחן.

צמחונות מאוד תלויה ברגישות האישית. יש כאלה שלא אכפת להם לאכול משהו שבושל עם בשר (כמו תפוחי אדמה שנאפו יחד עם העוף בתבנית אחת בתנור, או המרק של העוף בלי העוף עצמו), ויש כאלה שצריכים הפרדה מלאה, ואז זה מסבך.

יואלהב

New member
אבל צמחונות, לא בהכרח קשורה עם אכילת מוצרי

חלב. גם אורז עם שעועית היא מנה צמחונית מלאה. אני מכינה המון סלטים, וקטניות, שנשארים גם במשך השבוע, כך שמי שצמחוני אצלנו אין לו בעיה להסתדר וגם מי שאוכל בשר בארוחה אין לו בעיה להסתדר. ואולי שווה שיהיה עוד סט אוכל שיהיה מותאם לצמחונות עם בשר?

פלגיה

New member
בד"כ לא, אצלנו כן

ואני מודה שלא תמיד מתחשק לי להתאים את עצמי לגחמות של כל שוחרי הבשר באשר הם, כי זו ביקורת משתמעת על האוכל שלי. כן, אפשר לאכול טעים ולהנות גם בלי בשר. לא יזיק לאף אחד לנסות.

יעלעל

New member
לא כיף ולא מצחיק

באמת לא מבינה את הבדיחות הללו להציע לצמחוני שניצל. באמת לא מצחיק.
ולמה את נכנעת לגחמות אם את עושה מה שטוב לכם, להכנע לגחמות לדעתי זה לבשל לאחרים משהו שלא מתאים לכם כמשפחה.
אם זה לא מפריע לך, אז סבבה. אם מפריע לך, אולי כנסי מתישהו מפגש אחים, ספרי להם על ההרגשה שלך, על כך שלא נעים לך שלא מכבדים את הצורך שלך בשמירת כשרות וצמחונות. אולי אם זה יבוא עם הסבר הגיוני זה ישמע להם אחרת. כמובן שאת מכירה אותם טוב יותר. בכל מקרה, נשמע לי לא כיף. אגב, גם עם אמא שלך את יכולה לדבר ולומר לה שמפריע לך (בהנחה שמפריע) שהיא מביאה בשר והכלים מתבלגנים. להזמין לארוחה חלבית, לומר שיש אוכל חלבי ואת מבקשת לא להביא בשר וזהו. העיקר זה החברה ולא האוכל, ואם חשובה החברה, שיוותרו על הבשר כי זה חשוב למישהו.
בכל מקרה, מחבקת ומחזקת את ידייך.
יעל

iris mom of two

New member
ממש לא נעים

גם אני מגישה לצמחונים המבורגרים, אבל כמובן צמחוניים. בעצם לימדתי צמחונית אחת שבפטריית פורטבלה יש המון פרוטאין וזה תחליף מעולה להמבורגר.

מנסיון, ואני לא צמחונית, אפשר לעשות ארוחת שבת מדהימה וממלאת על טהרת הצמחונות. מצד שני, לבעלי יפריע שאין בשר.

adif11

New member
פלגיה , אני חושבת שהתחשבותך בבעלך

היא ממש במקום ואת אירוח המשפחה המורחבת אפשר למשל לפתור באירוח שלא בשעות הצהריים.
למשל בראנץ' בשבת בבוקר.
בשבת שעברה היתה אצלי כל המשפחה המורחבת לבראנץ' (בלי בעיית צמחונות, סתם בשביל הכף)
בעשר בבוקר אף אחד לא מצפה שתגישי סטייקים. חביתות ,בורקס, גבינות טובות ודגים מלוחים מתאימים לכלם
על הבוקר. על אותו משקל אפשר גם להזמין לארוחת ערב קלה במוצ"ש של פשטידות וסלטים.

shavririt

New member
גם אצלי כשר ויש בת עם צליאק..

אני רגילה לתמרן. מצד שני אני לא משתגעת כל שבוע בהכנות מטורפות.
הבית כשר לגמרי וגם קרובים שאינם שומרי כשרות יודעים להביא רק סלטים קרים אם בכלל.
הם גם יודעים שצריך לציין בפני אם יש משהו גלוטני באוכל כשהם מארחים אותנו.
כשרות והפרדת כלים עושים אצלנו גם במשפחה הקרובה/מורחבת (אחים/יות שלנו).
ישנם מרכיבים כמו אבקת מרק ותבלינים שכולם נטולי גלוטן אצלי, אז מתאים לכולם.
שניצלים למשל אני מפרידה בטיגון עם או בלי גלוטן ויש לי תמיד במקפיא. כמובן גם לחמים נ"ג.
גם בעוגות אני מגוונת ומכינה תמיד עם ובלי, ולמי שיש לו יומולדת למשל אני מכינה את זו שהוא אוהב.
מרקים אצלי זה "יהרג ובל יעבור"
, פשוט מזון חובה בכל ארוחה כולל בקיץ.
אבל, לא תמיד יש אורחים וגם אם הילדים שגרים מחוץ לבית מודיעים ברגע האחרון שבאים- הם אוכלים מה שהכנתי.
לא תמיד חייבת להיות ארוחה מושקעת וחגיגית, העיקר שיש מה לאכול וטעים.

למעלה