מה חושבים חורזים וכותבים, על הייעוץ של פרופ"

חורזת באהבה

Well-known member
מנהל
:unsure:

פרופ' דן אריאלי, שמייעץ לממשלה איך להתמודד עם המגפה, מגלה ל"7 ימים" את הרעיון המקורי שהציע לצה"ל:
"ביקשתי מראש אכ"א שייתן לי להדביק מחנה צבאי בקורונה, כי אנחנו לא מבינים את המחלה ומשלמים מחירים מטורפים על חוסר הידע שלנו. בתור חייל הייתי משתתף בניסוי כזה. כל מי שהולך לצבא לוקח סיכונים בשביל האזרחים. אם הייתי אומר שעכשיו תעשו משימה מטורפת אבל אולי תמנעו מלחמת עולם שלישית - הייתם עושים הרבה דברים". מה דעתכם?

הייתם מסכים שילדכם ישתתף בניסוי?

Zadig

Well-known member

פרופ' דן אריאלי, שמייעץ לממשלה איך להתמודד עם המגפה, מגלה ל"7 ימים" את הרעיון המקורי שהציע לצה"ל:
"ביקשתי מראש אכ"א שייתן לי להדביק מחנה צבאי בקורונה, כי אנחנו לא מבינים את המחלה ומשלמים מחירים מטורפים על חוסר הידע שלנו. בתור חייל הייתי משתתף בניסוי כזה. כל מי שהולך לצבא לוקח סיכונים בשביל האזרחים. אם הייתי אומר שעכשיו תעשו משימה מטורפת אבל אולי תמנעו מלחמת עולם שלישית - הייתם עושים הרבה דברים". מה דעתכם?

אין צורך בזה כי
יש כבר אוכלוסיה מודבקת ומדביקה בתדירות
ולא עושים איתה כלום משיקולים פוליטיים.
שמם מתחיל באות ח'.

דיברגנט חדש

Well-known member

הייתי מציע לו להוות דוגמה אישית

SupermanZW

Well-known member

לא, יותר מזה, הייתי אומר לו בפנים "לך תזדיין". אין לו זכות להטיף לאחרים לסכן את עצמם!

משתפרת1

Well-known member

כמה קל להיות גיבור על חשבון ילדיהם של אחרים!
אחרי שהפרופסור המכובד יכנס את כל משפחתו המורחבת, ידביק אותם בקורונה, יראה כיצד זה מתנהג- אסכים להקשיב לעצתו, ולדחות אותה גם אז.

SupermanZW

Well-known member
אין צורך בזה כי
יש כבר אוכלוסיה מודבקת ומדביקה בתדירות
ולא עושים איתה כלום משיקולים פוליטיים.
שמם מתחיל באות ח'.
ובסופו של דבר מתברר שהם מקפידים על ההנחיות לא פחות ואולי אף יותר מהחילונים ולמרות זאת הם נדבקים יותר בקורונה. ההבדל היחיד שניתן לשים לב אליו ולייחס לו את הסיבה לכך הוא הרגלם של החרדים להצטופף, כולל מגורים בצפיפות. מי שמאשים חרדים באי שמירה על ההנחיות מונע כנראה משנאת חרדים. המציאות היא שההנחיות לא עוזרות בכלל ובגלל שהחרדים חיים בצפיפות יש להם קושי אובייקטיבי לשמור מרחק.
אני יכול גם לקחת דוגמה אחרת שממחישה את אותו הדבר בדיוק מקנדה. הפרובינציה שסבלה הכי פחות מקורונה (ל100000 נפש) היא גם הפרובינציה השניה בדלילות אוכלוסייתה (שאין בה אף עיר גדולה, אך בפרובינציה הכי דלילת אוכלוסיה ביחס לשטחה יש), לעומת זאת, הפרובינציה שסבלה הכי הרבה היא זו שכמחצית מאוכלוסייתה מרוכזת בעיר גדולה אחת, ויש רק אחת כזו. צפיפות אם כן היא הפקטור החשוב ביותר להתפשטות הקורונה.

SupermanZW

Well-known member

מרגיז שזה בYnet+ והתוכן ניתן לקריאה ע"י מנויים בתשלום בלבד.

Harrington

Well-known member
מנהל
OK אני אגיד את השם המפורש: חרדים.
יווווו, איך לא הבנתי את זה :).

כנראה בגלל ש...:
- מאוד לא נכון שרוב האוכלוסיה שם נדבקה.
- כנ"ל לגבי מדביקה כמובן.
- ממילא אין משהו מיוחד לעשות עם אוכלוסיה זו ואין לזה שום קשר לשיקולים פוליטיים (אם תבדוק במקום להשמיץ על אוטומט, אתה צפוי לגלות כי אתה מדבר על האוכלוסיה התורמת ביותר לעניין תרומת נוגדנים וולונטרית של כאלו שחלו והבריאו).

SupermanZW

Well-known member

כנראה בגלל ש...:
- ממילא אין משהו מיוחד לעשות עם אוכלוסיה זו ואין לזה שום קשר לשיקולים פוליטיים (אם תבדוק במקום להשמיץ על אוטומט, אתה צפוי לגלות כי אתה מדבר על האוכלוסיה התורמת ביותר לעניין תרומת נוגדנים וולונטרית של כאלו שחלו והבריאו).
שיעור הנדבקים בישובים חרדיים גבוה משמעותית מבישובים חילוניים. עם זאת, זו לא אשמתם. זה נובע מצפיפות ותו לא, אך יש לזכור שאלו אורחות חייהם על פי בחירתם ולכן זה מה יש. דווקא ההידבקות היתרה של חרדים בגלך קושי אובייקטיבי בשמירת מרחק ולמרות הקפדה יתרה על מסכות לעומת חילונים מוכיחה - שמירת מרחק מועילה, מסכות לא מועילות.

Zadig

Well-known member

כנראה בגלל ש...:
לא סבירה ההערכה שלך לגבי כושר ההדבקה.
חרדים מטבעם מתנהלים בצפיפות: תפילות זה צפוף, מקווה זה צפוף, פטריאליות זה צפוף, וכן זקנים או לבוש עודף זה לא הגייני (צריך לומר את זה!).

Harrington

Well-known member
מנהל
שיעור הנדבקים בישובים חרדיים גבוה משמעותית מבישובים חילוניים. עם זאת, זו לא אשמתם. זה נובע מצפיפות ותו לא, אך יש לזכור שאלו אורחות חייהם על פי בחירתם ולכן זה מה יש. דווקא ההידבקות היתרה של חרדים בגלך קושי אובייקטיבי בשמירת מרחק ולמרות הקפדה יתרה על מסכות לעומת חילונים מוכיחה - שמירת מרחק מועילה, מסכות לא מועילות.
ברור לחלוטין ולא צריך להיות גאון הדור בשביל להבין את זה. ילד שנדבק ומגיע לביתו בתל אביב מדביק שני הורים, כלב, ועוד חצי ילד. ילד שנדבק ומגיע לביתו בקרית ספר מדביק זוג הורים ועוד כעשרה ילדים שימשיכו גם הם להדביק עד שיתגלו וכו'. ממש לא תורה מסיני העניין הזה :). אין לו שום קשר לטענה שדווקא החברה החרדית נדבקת או מדביקה (וככל שזה נכון, זה קורה דווקא בתוככי אותה חברה כמובן).

קשה לשיעור כלשהו שאפשר ללמוד מכאן על מסכות, דמיוני פר הגדרה. איש לא מסתובב בביתו עם מסכה. גם לא בקהילות חרדיות. מאחר וברור לכו"ע שזה מקור ההדבקה העיקרי במגזר, הרי שאין קשר כלשהו לשאלת המסכות.

Harrington

Well-known member
מנהל
חרדים מטבעם מתנהלים בצפיפות: תפילות זה צפוף, מקווה זה צפוף, פטריאליות זה צפוף, וכן זקנים או לבוש עודף זה לא הגייני (צריך לומר את זה!).
תפילות ומקוואות אינן קשורות לעניין (שכן הן מתנהלות באופן שלא מאפשר הדבקה). לבוש כמובן לא קשור לנושא כהוא זה, אם כי -מיותר כמעט לומר- עצם העלאת והכנסת הדבר לדיון מצביע על הלך רוחו של הכותב בנוגע לקהילה המדוברת.

SupermanZW

Well-known member
אבל הם מקפידים על הנהלים יותר מחילונים, מה שאומר ששמירת מרחק היא פקטור מכריע ומסכות אינן מועילות כלל.

SupermanZW

Well-known member
ברור לחלוטין ולא צריך להיות גאון הדור בשביל להבין את זה. ילד שנדבק ומגיע לביתו בתל אביב מדביק שני הורים, כלב, ועוד חצי ילד. ילד שנדבק ומגיע לביתו בקרית ספר מדביק זוג הורים ועוד כעשרה ילדים שימשיכו גם הם להדביק עד שיתגלו וכו'. ממש לא תורה מסיני העניין הזה :). אין לו שום קשר לטענה שדווקא החברה החרדית נדבקת או מדביקה (וככל שזה נכון, זה קורה דווקא בתוככי אותה חברה כמובן).

קשה לשיעור כלשהו שאפשר ללמוד מכאן על מסכות, דמיוני פר הגדרה. איש לא מסתובב בביתו עם מסכה. גם לא בקהילות חרדיות. מאחר וברור לכו"ע שזה מקור ההדבקה העיקרי במגזר, הרי שאין קשר כלשהו לשאלת המסכות.
אבל לפני שההדבקות הגיעה לאיזשהו בית היא אירעה ברחוב, בבית עסק או במוסד חינוכי. באלה מן הסתם מקפידים החרדים על מסכות יותר מהחילונים, אבל זה לא עוזר להם, פשוט כי הם נוהגים גם להצטופף. בבית כנסת, במקווה ובאירועים, קל וחומר. זו רק ההצטופפות שעושה את ההבדל, אחרת ההקפדה היתרה של חרדים על מסכות לעומת חילונים הייתה גורמת לכך שהחרדים היו נדבקים פחות.

למעלה