מה חושבים חורזים

אבי בן 1231

Well-known member
האם "חג" שמחת תורה בשנים הבאות צריך להיות יום חג שבו רוקדים בחוצות הערים ובבתי הכנסת עם התורה או
חייב להיות יום אבל לאומי???!!!

Harrington

Well-known member
מנהל
האם "חג" שמחת תורה בשנים הבאות צריך להיות יום חג שבו רוקדים בחוצות הערים ובבתי הכנסת עם התורה או
שאלה קשה שעוד קצת מוקדם לדון בה. אני בספק אם העולם שחוגג בדרך כלל בשמחת תורה, ישנה את כל מהות החג כדי להתאבל. מצד שני יום אבל כמובן וכנראה צריך להיות. מן הסתם ההצעה שתעלה או אחת מהן תהיה לקיים יום אבל יום למחרת האירוע, אולי ביום השלושים שיש לו חשיבות מיוחדת בדיני אבלות ביהדות. עם זאת הריקודים בשנה הבאה מן הסתם לא יהיה קלים גם לחוגגים וכך יהיה למצער בשנים הראשונות.

חורזת באהבה

Well-known member
מנהל
יש לי שכנים דתיים. ברור ששמעו את האזעקות בשבת בשעה 06:30.
אכלנו ארוחת בוקר במרפסת, ואני שומעת אותם שרים הללויה, ואחרי זה "ושמחת בחגיך".
ממש צרם לי את האוזן.
ואז הרינגטון מתלבט אם לחגוג את שמחת תורה או לא, או לדחות יום אבל ליום ה-30.​
ב6.30 עדיין לא היה ברור מה קרה, אנחנו חשבנו שיראל תקפה, והם מחזירים לנו.
חייב להיות יום אבל לאומי???!!!​
לפי הידוע לי אזכרה שנופל בשבת מקדמים או דוחים ביום.
אין סיבה למנוע שמחה בערב שמחת תורה.

מ ש ה 53

Well-known member
מנהל
כשנדע להיכן נעלם מפתח הימ"ח וכשנבין שאיש לא הצליח למצוא דיסק שיחתוך את המנעול, נמשיך ונדון גם בשאלתך זו.

raya

Well-known member
ממש צרם לי את האוזן.
ואז הרינגטון מתלבט אם לחגוג את שמחת תורה או לא, או לדחות יום אבל ליום ה-30.

חורזת באהבה

Well-known member
מנהל
ממש צרם לי את האוזן.
ואז הרינגטון מתלבט אם לחגוג את שמחת תורה או לא, או לדחות יום אבל ליום ה-30.​

Harrington

Well-known member
מנהל
ממש צרם לי את האוזן.
ואז הרינגטון מתלבט אם לחגוג את שמחת תורה או לא, או לדחות יום אבל ליום ה-30.
מן הסתם באותו יום לא כולם ובוודאי לא משפחות שומרות שבת וחג, ידעו מה קורה. בכל קהילות ישראל ברגע שנודע הדבר, הופסקו החגיגות (משלל סיבות) וריקודי החג. לגבי שנה הבאה, אכן התלבטות. אני מניח שהרבנות הראשית תקבע את עמדתה בהמשך השנה וכך ינהג רוב הציבור.

raya

Well-known member
אני מדברת על שעה בין 10 ל-11, לא זוכרת בדיוק.
זה הזמן שאנחנו אוכלים ארוחת בוקר, ועם מזג האויר נעים - אוכלים במרפסת בחוץ.
מן הסתם באותו יום לא כולם ובוודאי לא משפחות שומרות שבת וחג, ידעו מה קורה. בכל קהילות ישראל ברגע שנודע הדבר, הופסקו החגיגות (משלל סיבות) וריקודי החג. לגבי שנה הבאה, אכן התלבטות. אני מניח שהרבנות הראשית תקבע את עמדתה בהמשך השנה וכך ינהג רוב הציבור.
אבל אזעקות רצופות מהשעה 06:30 אמרורות להדליק אור אדום, גם אם לא יודעים בדיוק מה קרה.
(שזה לגמרי הזוי לדעתי, כי ברור שקורה משהו, אז להתעלם בגלל חג/שבת?)

Harrington

Well-known member
מנהל
אבל אזעקות רצופות מהשעה 06:30 אמרורות להדליק אור אדום, גם אם לא יודעים בדיוק מה קרה.
(שזה לגמרי הזוי לדעתי, כי ברור שקורה משהו, אז להתעלם בגלל חג/שבת?)
לא הבנתי למה את מצפה בדיוק. ראשית לא בכל הארץ נשמעו אזעקות. שנית גם אם נשמעו, אז? זה מלמד על מה שקורה? הרי רוב האזעקות מסתיימות בלא כלום. אז להפסיק את מסורת החג רק בגלל אזעקות שמלמדות בדיוק על אפס ושום דבר? היכן ההגיון בזה?

אבי בן 1231

Well-known member
ללא ספק שאני אנהג לפי ההנחיות של הרבנות הראשית.
אני כמעט בטוח שאותה רבנות תחליט לחגוג את החג השמח!
בסך הכל רוב אלה שנטבחו ממילא היא רק חילוניים.

Harrington

Well-known member
מנהל
ללא ספק שאני אנהג לפי ההנחיות של הרבנות הראשית.
אני כמעט בטוח שאותה רבנות תחליט לחגוג את החג השמח!
בסך הכל רוב אלה שנטבחו ממילא היא רק חילוניים.
אין לי מושג אם הרוב היו חילונים. אבל את מי זה מעניין בכלל? למה שזה יהווה שיקול בדרך כלשהי? כאילו, אם לא רוצים סתם להפיץ שנאה ופילוג אני מתכוון.

משתפרת1

Well-known member
התחלנו בפילוג? חילונים דתיים, מדוע לא יהודים?​
כבר בימים הראשונים קראנו אפילו פה בפורום שאלה שנרצחו במסיבה הם בסך הכל צעירים מסוממים. במקום אחר קראתי על הנרצחים בקיבוצים- השמאלנים. זה קרה כשהדם היה טרי ורותוח, אפילו אז היו קיצונים שהפיצו ארס.
אז אני איתך. מרבית הנרצחים הם ישראלים בני עמי, והדם של האזרחים הזרים שנרצחו, נפצעו או נשבו אדום באותה מידה. לגבי שמחת תורה- אישית עבורי זה יהיה יום נוראי תמיד, אך בשום אופן לא אגיד לאיש כיצד לציין אותו. ומי שימצא לנכון לשמוח בשמחת תורה ולהתאבל יום לפני או יום אחרי או שבוע אחרי- זו דרכו.

Harrington

Well-known member
מנהל
לגבי שמחת תורה- אישית עבורי זה יהיה יום נוראי תמיד
עבור כל ישראלי ויהודי הוא יהיה כזה. אבל זה לא אומר שלא יחגגו בו במקביל את מה שיש ונכון לחגוג בו.

סתם אנקדוטה אגבית, אבי ז"ל נפטר ביום ההולדת של אחותי שתח'. אז זה מורכב עבורה, יום של שמחה מהולה בעצב, אבל שנגיד שמהיום והלאה אין לה יותר ימי הולדת בחיים? שלא יחגגו לה יותר בתאריך הנכון? לא סביר. מה שקורה הוא מעין שילוב, תמיד תוך ציון המורכבות והתחושה המוזרה/קשה.

אבי בן 1231

Well-known member
התחלנווווווווווווווווווווו ......................... מתי לא היה פילוג, או מתי היתה אחדות|תוהה|
או ............. אולי את צודקת, 34 מפלגות במדינה "ענקית" כמו ישראל
עם כמעט 10.000.000 תושבים זה סימן מובהק לאחדות!!!
יהודים זה משהו שאינו אחיד, עוד לא קלטת זאת?!
הבאתי לך דוגמה קודם, 34 מפלגות במדינה שלנו מראה על סופר פילוג,
אין עוד מדינה בעולם עם כ"כ הרבה מפלגות.

נערך לאחרונה ב:

SupermanZW

Well-known member
התחלנווווווווווווווווווווו ......................... מתי לא היה פילוג, או מתי היתה אחדות|תוהה|
או ............. אולי את צודקת, 34 מפלגות במדינה "ענקית" כמו ישראל
עם כמעט 10.000.000 תושבים זה סימן מובהק לאחדות!!!

יהודים זה משהו שאינו אחיד, עוד לא קלטת זאת?!
הבאתי לך דוגמה קודם, 34 מפלגות במדינה שלנו מראה על סופר פילוג,
אין עוד מדינה בעולם עם כ"כ הרבה מפלגות.
בהודו יש 1866 מפלגות, אני חושב שזה "קצת" יותר מבישראל.

raya

Well-known member
לא הבנתי למה את מצפה בדיוק. ראשית לא בכל הארץ נשמעו אזעקות. שנית גם אם נשמעו, אז? זה מלמד על מה שקורה? הרי רוב האזעקות מסתיימות בלא כלום. אז להפסיק את מסורת החג רק בגלל אזעקות שמלמדות בדיוק על אפס ושום דבר? היכן ההגי
אני מדברת על אזעקות ברציפות מתמשכת, אצלנו בשכונה. כלומר - אותם שכנים דתיים שמעו אותן בדיוק כמונו.
על מה אתה מדבר? איפה אזעקות מסתיימות בלא כלום? שומעים את הבומים, ולפחות בהתחלה - לא שמענו את היירוט של כיפת ברזל.
אז לטמון את הראש בחול, להתעלם ממה שקורה, ולהמשיך לחגוג עם שירת הללויה ושמחת בחגיך?
תשובתך נקראת בעיני כלא רצינית ו"מתחמקת" מהמציאות.

למעלה