מילים מילים מילים....

טומי*

New member
מילים מילים מילים....../images/Emo9.gif

כוונתי למילים שדומות בין הונגרית לעברית היתכן? כן טוב ישנם מילים במיוחד מידיש אך גם שמיש בעברית שבשפה ההונגרית משתמשים בה. דוגמאות.... בעברית צרות בידיש צורס אז גם בהונגיה משתמשים במילה בעברית מזל בהונגרית מאזלי-MAZLI לחלות של שבת משתמשים גם בהונגרית בשם בארכס-BARCHESZ ועוד... ועכשיו בעברית חבר בהונגרית HAVER אותה מילה אותו פירוש ממש.בעברית יד בהונגרית יאט...יענו LE JATTOLT בשנים האחרונות שמעתי גם בסלנג של הצעירים בעברית הולכים יד ביד ובהונגרית הולכים יאט ביאט מעניין אהההההה יש לכן/ם עוד דוגמאות?

ארפי

New member
טומי לא מבין מה אתה מתכוון,

למשל פינה זה בהונגרית ויש פינה עם תרגום אחר בעברית נכון?

טומי*

New member
אני מתכון שהמילה חבר-CHAVER ../images/Emo9.gif

אותה מילה ואותו משמעות או לא? מה בהונגרית לא משתמשים במילה MAZLI ?

lazros

New member
מעניין שאתה מזכיר את זה, אבי ז"ל ..

עסק בנושא זה הרבה מאוד ואף היה בקשר עם אחת האוניבסיטאות בהונגריה, ובאמת יש הרבה מילים בהונגרית ובעברית שיש להן אותה משמעות, בנוסף למה שכתבתה אני זוכר את המילה גנב וGANEV (מקווה שכתבתי נכון) אנסה לחפש את הרשימה אם זה מעניין מישהו. נושא נוסף שהוא חקר זה הישוב מעיליה הנמצאת בגליל המערבי (כמה ק"מ מזרחית לנהריה מתברר מהמחקר שלו שהתושבים הגיעו בשלב כלשהו מהונגריה או מהשבטים המדריים ויש הוכחות לכך כולל השם בלטון

טומי*

New member
באופן אישי אותי זה מאוד מענין...

בכל ביקורי בהונגריה ניסיתי לדלות עוד ועוד מילים שבגדול נראה לי שרובם באים דוקא מידיש ולא מעברית.מענין שהדור הצעיר יותר בהונגריה משתמש עם מילים שמקורן או בידיש או בעברית והם אפילו לא מודעים לכך.הרי אני חושב שהכי בולט זה המילה חבר שגם בהונגרית אותו הפרוש רק המבטא כמובן שונה

ישRאל

New member
כן טומי המילה JWEBB בהונגרית,,

זה כיס,,,ואותו דבר גם בערבית,,

B T1

New member
ישראל--אתה כבר יודע לכתובבהונגרית

אבל בשגיאות קלות. יפה מאוד! הרי מעולם לא למדת ואתה כותב רק לפי שמיעה.

קרן משם

New member
וגם עשיתי לא?

אגב: גם אתה יכול/תוכל! עוד שעה בערך אצא עם הודעה ראשית ובה אכתוב אך גם אתם תוכלו לכתוב עם ניקוד הונגרי, ממש לא עניין! ועוד בהודעה שתהיה אכתוב אך מֻנָקֻדִים בֻעִיבֻרִית... יש למה לחכות
(נשמעת כמו עירוץ קניות מסחרי)

B T1

New member
תאמינו לי שאין שום קשר בין.....

בלטון (BALATON) ל--בעל אתון. (יש עוד הרבה מישחקי מילים)

ILM

New member
אבל ?

בהונגרית alom ( אצלי המחשב כותב באנגלית או עברית) זה גם ישות: תקנו אותי אם אני טועה

טומי*

New member
מעניין מאיפו זה בא ???../images/Emo6.gif

שהמילים דומות ו/או הפוכות כאלה דוגמית... בעברית מי זה? בהונגרית קי אז? בעברית מה זה? בהונגרית מי אז? מעניין אהההה למעשה הונגרית לא דומה לאף שפה אומרים שקצת לפינית, אני לא יודע אם זה נכון אבל הנה כמה דברים משותפים לעברית והונגרית

קרן משם

New member
טומי הכי הורס אותי פה זה ה...

תה שלנו=tea בעוד שחלב=tej אם משהו יכול לשגע אותי זה זה!

B T1

New member
המילים שבהונגרית ובערבית זהות...

מקורן ב-טורקית בערך מתקופת שלטונו של הכובש סולימן סולטן.

למעלה