סמינר סובלנות מחוז צפון - איך היה?

מבחינתי אתה יכול לחנך לימניות ולא להסית

לרגע לא טענתי שאתה מסית!!!!!1 אבל אני פשוט לא מבין מה ימצא איש כמוך בתנועת נוער סוציאליסטית (שמאלנית) אני לא מאמין שאני ומישהו שתומך במתנחלי חברון יכולים ללבוש את אותה חולצה כחולה ולהגיד שאנחנו מחנכים לאותם ערכים. יכול להיות שאני צריך להוריד אותה אני לא יודי לאו דווקא אמרתי שאתה, אבל הרבה יותר נוח לי עם מה שגדלתי עליו על ברכי חינוך סוציאליסטי שמאלני. וכן, להיות סוציאליסט משמעו להיות שמאלני.

לא דיברתי אליך, לקחתי את תגובתך כדוגמא...

ולדעתי בקשה לתגובתך אתה טועה כי יש הרבה דברים שדומים מבחינת ערכים, פשוט התפיסה שלו מבחינה בטחונית\מדינית שונה משלך ב180 מעלות ולכן אתה חושב שזה בלתי אפשרי.

shkedem

New member
אתה מספיק גדול כדי לדעת שהעולם לא מושלם

ואפילו התנועה לא מושלמת, גם בה יש אנשים שאני לא מסכים איתם על דברים. כל אדם שאין לו מספיק ידע על הצד השני (וזה לא משנה ממש אם הוא שמאלני או ימני) יצור דיון טיפשי כיוון שלא יהיה לו מושג על מה הוא מדבר, והבנת המציאות שלו תהיה חד-צדדית אני קצת מנותק עכשיו מאקטואליה ככה שקשה לי להגיב באופן מדוייק על הבית בחברון. אבל אני חושב ששנינו נסכים שאנחנו שמים את הגבול במעבר על חוקי המדינה ובפגיעה בחיילים ששומרים. לפני שנתיים אני הייתי שם, עוד שנה אולי זה יהיה אתה ולאף אחד שמתגייס לצה"ל לא מגיע שאזרחים ישראלים שמחליטים לגור במקום שנוי במחלוקת ולכן נדרשים לשמור שם חיילים, לאף חייל לא מגיע לקבל מהם יחס מזלזל או להיפגע. ובבית ההוא בהחלט חצו את הקו האדום הזה. זה הגבול שעד אליו אני מוכן להיות סבלני. על ההתישבות בחברון ומעבר לקו הירוק אני מוכן כן לדבר. בקשר ללגיטימציה לשמאלניות - לא יודע אם שמת לב, אנחנו חיים בעולם חומרני שאחד מגיבורי התרבות שלו הוא יוסי בובליל. זה עולם שמתנהל בצורה דיי ימנית. אז ההסתה השמאלנית כנראה לא כל כך יעילה.. או שאולי אתה צריך להפסיק לפחד ממנה... והחלק שבו לנהל איתך דיון זה דבר מעייף ולא כייף זה בגלל שאתה כל הזמן מנסה להוכיח שכולם טועים ויוצא מנקודת הנחה שכל השאר טיפשים ולא מבינים: "ואולי תגיע להבנה מסוימת לגבי מה שהלך בדיון" אתה מסוגל לנסח את עצמך יותר נורמאלי... שי

אתה טועה, כי אני דיברתי על שמאלניות מבחינת ..

בטחון ואתה מדבר על כלכלה, אם תסתכל על מצעים חברתים של מפלגות ימניות כמו מפדל\מולדת\התקווה וכל הדומות להן תוכל לראות הרבה מאוד צדדים שמאלנים מבחינת חינוך כלכלה וכו', יש בעיית זהות קשה במפלגות ואתה חייב להסכים איתי מפני שכאשר יושב אדם במפלגה הסוציאליסטית הותיקה ביותר והוא עומד בראשה והוא גר במקום הכי יוקרתי במדינת ישראל כנראה יש בעיית זהות כלשהי, ולכן ההסתה שדיברתי עליה מתמקדת יותר בתחום הבטחון\מדיני.

shkedem

New member
הסתה שמאלנית בטחונית???

משום מה נראה לי שהקול היותר חזק בדרך כלל הוא "תכנסו בהם" ולא "תדברו איתם" אבל אין לי פה שום מדידה אמיתית שאני יכול לתת לך ככה זה נראה מאיפה שאני נמצא ואני לא יכול להוכיח שזה נכון...

אין דבר כזה

אתה לא יכול להיות "שמאלן" מבחינה חברתית כלכלית ו"ימני" מבחינה ביטחונית, זאת אומרת שאתה כן אבל אז אתה יוצא דביל כמו המפלגות שיש לנו בארץ שהרגילו אותנו לחשוב שאתה שמאלני אם אתה אוהב ערבים וימני אם לא. הסיפור קצת יותר מורכב, גם מפלגת העבודה היא ימנית בתפיסותיה מכיוון שהיא בעד הפרטה ושוק קפיטליסטי. אברהם "בייגה" שוחט שהיה שר אוצר בממשלת עבודה הוא אחד מאנשי העסקים הגדולים במשקץ אם אתה שמאלן אז אתה שמאלן ואם אצה ימני אז תהיה ימניף אבל מספיק אם השעטנזים הטיפשיים!!!! מה? תירה בערבים כי הם ערבים אבל תדאג שהם יקבלו חינוך הוגן בשביל "הזדמנות שווה לתחרות"? מה? תעמיד אותם מאחורי מחסומים ימים שלמים, תציב להם עמדות על הגגות כי הפשע שלהם היה שהם בנו בית בנקודה ממנה יש תצפית טובה, אבל תדאג להם לתשתיות כמו שצריך? זה פשוט לא הולך ביחד.

sigaliG

New member
אני לא יודעת מי היה...

המדריך המדובר שכביכול השתיק את הדיבור על המתנחלים אבל קודם כל הוא לא היה צריך לעשות את זה, אני מאוד מקווה שמדובר באדם ולא בגישה של התנועה. דבר שני המתנחלים בבית המריבה הם לא חלק מדיון הימין/שמאל בארץ אלא חלק מהדיון על שלטון החוק והדמוקרטיה, זה קו אדום מבחינת כל תנועת נוער מחנכת, ערך הדמוקרטיה הוא לא ערך שפתוח לשינוי. אני כן חושבת שהיה צריך לדון בנושא אבל בסופו של דבר זה לא דיון שיכול היה להסתיים במסקנה הם צודקים בואו נשים זין על הצבא והמשטרה, יאללה אנרכיה. התנועה היא בסופו של דבר תנועת חולצה כחולה, כלומר תנועת פועלים, כלומר נוטה שמאלה. מה שכן התנועה לא נוקטת גישה פוליטית ברורה והיא לא תומכת בגלוי במפלגה מסוימת בזאת היא מאפשרת פלורליזם של דעות פוליטיות, בעייני זו אחת הנקודות היפות ביותר בתנועה וככה צריך להמשך, גם בדיונים כאלה, חבל שהגישה כל כך תוקפת ובטוחה במאה אחוז בצדקתה (משני הצדדים).

בעבר התנועה הייתה בעלת נטיה כזו...

אני יכול להצביע לך על גרעינרים בעלי עמדות ימניות, מד"בים ואני מאמין שאם אני יחפש אני ימצא גם רכזי נוער כאלה, ולדעתי ככה זה צריך להיות, שהתנועה לא תיהיה תנועת הסטה כמו חברת הקיבוצים שבמשך שנים הסיטה את חברי הקיבוץ שיבחרו במפלגה מסוימת בשביל אינטרסים אישיים ולא יותר מזה. אני חושב שהתנועה צריכה להיות בעלת דעות מגוונת, אומנם נכון צריך שיהיו גבולות כמו שאנחנו מאפשרים לחניכים לדבר בצורה כזאת או אחרת עד גבול מסוים, אבל שתיהיה במה גם לימנים. שבת שלום

sigaliG

New member
מסכימה לגמרי

למרות שמבחינה פוליטית תתקשה למצוא מישהי שתסכים איתך פחות ממני, וזו כמו שאמרתי אחת הנקודות היפות בתנועה. וכשהטון לא מתקיף אלא מקשיב גם אפשר להנות מזה. סופש נפלא

אז מה שאתם אומרים בעצם

אז מה שאתם אומרים בעצם היא שתנועת בני המושבים היא תנועה חברתית ולא פוליטית?

sigaliG

New member
כן, ככה זה צריך להיות בעייני

התנועה צריכה לחנך למעורבות ועצמאות ולא לתמיכה במפלגה מסויימת.

אז את בעצם אומרת

אז אתבעצם אומרת שלא אכפת לך אם יחנכו בתנועה לשוויון וסובלנות , לחוסר שוויון וגזענות, לשיתוף ואהבה או וואט אבר, התנועה היא בית לכל הדעות האפשריות כל עוד בוגריה עובדים על מנת להגשים דיעות אלה? קשה לי להסכים עם זה ועוד יותר קשה לי להבין איך אתם שמים על עצמכם חולצה כחולה ומתכחשים ל8 המטרות שהיא מייצגת. בגרעין הנח"ל שלי כשהחלטנו כגרעין שעם רוב מטרות התנועה אנו לא מזדהים יותר נפרדנו מהתנועה כידידים. אולי גם אתם צריכים לשקול לעשות זאת. מדוע חזרתי לתנועה? כי הבנתי שכיחיד ואחרי הרבה זמן חזרתי להזדהות עם חלק ניכר ממטרות התנועה

למעלה