עברית קשה שפה

עברית קשה שפה

אני מצרפת לינק להודעה שלי בפורום הורים למתבגרים על כתבה בנושא הקנית הקריאה

noa_f

New member
לגבי השיטה הפונטית

לכולנו (כהורים) ברור שזו השיטה הטובה ביותר, כי אנחנו למדנו עפ"יה, ואכן, כולנו כותבים וקוראים (לפחות בפורום...). עם זאת, דיברתי עם מורה אחת שאמרה לי שעברו מהשיטה הזו , לא כי היא לא טובה, אלא כי היא מ ש ע מ מ ת...אין אוצר מילים גדול מספיק בהתחלה כדי ליצור עניין. (דנה קמה דנה נמה...) אצלנו בכיתה לומדים בשיטת "ליטף" שמשלבת: בהתחלה מילים עם חלוקה להברות, ואח"כ עוברים לפונטי- והמילים מאוד מגוונות גם מבחינת התנועות, וגם מלוות את חומר הלימוד - מילים שמתאימות לחגים, למשל. נראה לי בסדר, אם כי הילד שלי כבר קרא בגן... בנוסף, המורה המשקיענית שלנו, מלמדת קבוצת ילדים ש"ליטף" לגמרי לא מתאימה להם, בשיטה הפונטית הרגילה. צריך לזכור, שבכל שיטה יהיו ילדים שלא יתאימו לה, ללא שום קשר לאינטיליגנציה! ביה"ס אמור לדאוג להכשרת המורים בכמה שיטות, ולאפשר לימוד קבוצתי לפי התאמה לילד.

noa_f

New member
ל-droli הצעה לסקר:

איך מלמדים לקרוא בבית הספר שלכם?

droli

New member
מתנצלת מראש על חוסר הידיעה בנושא

אבל אם את יודעת שיטות אשמח אם תכתבי, ואהפוך אותן לסקר.

m_katzmann

New member
ראיה של שחור - לבן

לנועה שלום, את בהחלט צודקת, בכל שיטה יהיו ילדים שלא יתאימו לה ולכן חשוב לא להנעל על שיטה אחת אלא לשלב את השיטות ללמד בו זמנית את הפונטי ואת קליטת המילה כיחידה אחת, תוך שילוב כל החושים האפשריים והחשוב מכל יצירת אווירה נעימה ושילוב המשחק בהליך הלמידה, כדי שזו תהיה למידה חווייתית וחיובית. מאיה

אתיר

New member
השפה כמכלול

גם אצלנו שתי בנותי למדו ע"פ שיטה זו. לצערי אין לי ולא דבר אחד טוב להגיד על שיטה זו. למזלי בנותי קוראות בסדר, אבל אצל הקטנה - כיתה ד´ - יש המון אבל המון שגיאות כתיב. ע"פ רמת הכתיבה בכיתה - לדעתי בלבד - ע"פ עבודות שראיתי - יש ילדים בכיתה ו´ שעדיין קשה להם לכתוב ולקרא. אני למדתי בשיטה הישנה מאד - דנה נמה דנה קמה - ולמיטב זכרוני רב הכיתה ידעה לקרא במהירות . אבל אדבר על עצמי, לי היה מאד קל ונוח עם השיטה ולא היו לי בעיות קריאה כתיבה , כפי שאני רואה כיום. חבל רק שבעקרון בטלו את השיטה "שפה כמכלול" אך יש בתי ספר שעדיין כן עדיין מלמדים כך, וחבל שיש בתי ספר שגם אנגלית מלמדים כך. אנגלית למשל אני מתגברת את בנותי בשיעורים פרטיים.

אירית+

New member
לצערי רוב ההורים מתגברים

את ילדיהם בשיעורים פרטיים באנגלית! זה לפחות מה שאני שומעת מסביב...

noa_f

New member
שיעורים פרטיים - לא תמיד יש צורך

אני יודעת משיחות עם מורים, שהמון הורים שולחים את ילדיהם לשיעורים פרטיים, לפעמים אפילו כאשר אין בעיה לימודית, אלא כי : כולם עושים את זה. אני זוכרת שבזמנו פתחו בראשל"צ ממש בי"ס של שיעורים פרטיים (עד היום עסק מאוד מצליח), לימדו שם מתימטיקה ואנגלית בעיקר ע"י המורים הרגילים של התיכונים והחטיבות והקטע אז היה: "לכל כיתה בבי"ס יש לנו כתה אצלנו" - כלומר: הילדים למדו עם כל חבריהם אחרי הצהריים, לפעמים עם מורה מבית הספר שלהם... לדעתי, הם "הצליחו יותר" כי את שיעורי הבית שהם קיבלו בשיעורים הפרטיים, ההורים התעקשו שהם יעשו כמו שצריך (זה עולה כסף!) ואילו בלימודים בבית הספר הם זלזלו ("לא צריך, נלמד את זה ב___"). לפעמים הורים שולחים לשיעורים פרטיים במקום לחוגים שיכולים להעשיר את הילד יותר ולפתח כישורים שלא נלמדים בבית הספר (ריקוד למשל).

זוזי

New member
שיעורים פרטיים

אני מתנגדת לשיעורים פרטיים. אם קיימת בעיה במקצוע מסוים וההורים אינם מסוגלים לעזור, ניחא. אבל אם הסיבה היא שההורה ירגיש שהוא משקיע בילד עדיף שינצל את הזמן להיות עם הילד. מלבד שני הבנים שלי ביסודי יש לי תאומות בתיכון. בלי שיעורים פרטיים יש להן ציונים מעולים. מגיל צעיר סרבתי לעקוב אחרי הלימודים שלהן וחינכתי אותן לקחת אחריות על השיעורים. אם הן נתקעות בשיעור מסוים אני עוזרת כמיטב יכולתי או שולחת אותן להתיעץ עם החברות. את הזמן הפנוי שיש לי איתן אני מעדיפה להעביר בשיחות ומשחקים.

noa_f

New member
צודקת! מה גם שבבית ספר יסודי

אין שיעורי בית שאנחנו לא מסוגלים לענות עליהם או לעזור להבין.

אתיר

New member
כמה הערות

לגבי שעורים פרטיים, אנגלית אני מעדיפה לתגבר מכיוון שאני אמנם יודעת אנגלית אך לא ברמה של ללמד ילד. ואולי יש לי טעויות ( בטוח) זה לא שפת אם שלי. הענין הוא שאם יש לילדה שעורים והיא בכלל לא יודעת איך לקרא את המשפטים, ולא מבינה כשאני מקריאה לה אז מה החוכמה להקריא לה את הכל ולפרש לה, אם כך אני יכולה לעשות את השעורים וזהו. היום היא ברמה טובה מאוד עקב התגבור ואין לי בעיה אם זה. לגבי חשבון זה ענין אחר, בנושא שיעורים אלו יש תגבור של בעלי. אני לא בעד שעורים פרטיים, ואין לי כסף מיותר,ואני לא באה ממקום שהנושא הוא "IN" אך אם הלימודים היו על רמה לא היו לי בעיות. תגידו לי האם אתם מרוצים מהרמה של המורים בבית הספר של ילדכם??????

אתיר

New member
כמה הערות

לגבי שעורים פרטיים, אנגלית אני מעדיפה לתגבר מכיוון שאני אמנם יודעת אנגלית אך לא ברמה של ללמד ילד. ואולי יש לי טעויות ( בטוח) זה לא שפת אם שלי. הענין הוא שאם יש לילדה שעורים והיא בכלל לא יודעת איך לקרא את המשפטים, ולא מבינה כשאני מקריאה לה אז מה החוכמה להקריא לה את הכל ולפרש לה, אם כך אני יכולה לעשות את השעורים וזהו. היום היא ברמה טובה מאוד עקב התגבור ואין לי בעיה אם זה. לגבי חשבון זה ענין אחר, בנושא שיעורים אלו יש תגבור של בעלי. אני לא בעד שעורים פרטיים, ואין לי כסף מיותר,ואני לא באה ממקום שהנושא הוא "IN" אך אם הלימודים היו על רמה לא היו לי בעיות. תגידו לי האם אתם מרוצים מהרמה של המורים בבית הספר של ילדכם??????

למעלה