עצות לקראת הריון

shiranab7

New member
עצות לקראת הריון

שלום לכולם, אני וזוגתי מתכננות להתחיל בהליך,
יש לנו כמה חברות שעשו את אותו תהליך אבל גילינו שיש המון אופציות, אשמח לשמוע הכל מכולם כי הידע במקרה הזה הוא קריטי,
זרע מהארץ או מחול? הבנו שלפי ההלכה מעדיפים שהילד יהיה מזרע של תורם לא יהודי ואז פשוט עושים ברית והאמהות יהודיות. כדי שלא יהיה גילוי עריות או משהו כזה, דעתכם....
מחיר? הבנתי שיש כמה דרכים לקנות בארץ -ציבור או פרטי ומחו"ל,
מה העלויות בערך, הכוונה היא לקנות לשתינו מראש מנות, 12 יחד. האם זוהי כמות שבדרך כלל מזמינים?
מה כולל ההליך? עשינו כבר בדיקות גנטיות.
אב ידוע או לא ידוע? איך לדעתכם זה ישפיע על הילד. אנחנו פחות רוצות גורם שלישי מעורב. האם זה יפגע בילד פסיכולוגית?

האם יש עוד מידע שעלינו לדעת.
תודה רבה לכל המשיבים :)
שירן

with my love

New member
כמה תשובות

זרע מהארץ או מחו"ל? אנחנו קנינו בארץ מכמה סיבות.
ראשית, המחיר הרבה (הרבה) יותר זול. שנית, אני לא ממש יודעת מהן ההעדפות עפ"י ההלכה ,
אבל אותנו זה לא ממש מעניין. בכל מקרה, הילד שלנו עבר ברית ונחשב כמובן יהודי (בגלל שאני יהודיה).
התורם,אגב, יהודי אף הוא.
לגבי מחיר - בציבורי המחיר נע סביב 450 ש"ח למנה בפרטי סביב 700.
הסיבה היא שפרטי מספקים יודע מידע על התורם (מידע שולי ביותר אם את שואלת אותי, בעיקר על מראה)
וגם כיוון שהם טוענים כי התורמים שלהם הם בלעדיים להם (ומי בדיוק בודק שהם לא תורמים במקומות אחרים?).
ברוב הבנקים אין אפשרות לקנות מנות מראש אלא בשני מקרים - אחרי כניסה להריון
או, אם האם הביולוגית נושאת מחלה גנטית. במקרה הזה, בודקים את התורם שבחרתן לאותה מוטציה
ואם הוא לא נשא - תוכלו לקנות כמה מנות שתרצו.
אני אישית נשאית של מוטציה במחלה מסויימת ולכן ניתנה לי האפשרות לקנות מראש 12 מנות (אחרי שהתורם נבדק ונמצא שאינו נשא)
לגבי תורם ידוע או לא - הבחירה היא לגמרי שלכן. תורם ידוע הוא אפשרות רק בתרומת חו"ל, בארץ על כל התרומות להיות אנונימיות.
במקרה של תורם ידוע - תקבלו המון מידע כולל תמונות שלו לאורך כל חייו, הקלטה של הקול שלו ומידע על המשפחה שלו עד 3 דורות אחורה.
בנוסף, התיק הפתוח משמעו שהתורם מוכן שהילד יצור עימו קשר לכשיגיע לגיל 18.

אישית, האפשרות הזו נראתה לנו הזויה ומטופשת. לא רוצות לדעת מי התורם, בטח ובטח שלא נוכל ליצור איתו קשר בהמשך.
בעינינו הזרע הוא פונקציה ביולוגית בלבד ואין לו שום קשר (טוב, אולי רק קצת) לילד שנוצר.
אנחנו מגדלות אותו, אנחנו האמהות שלו, אנחנו מחנכות ואוהבות אותו.
איך זה ישפיע על הילד? ימים יגידו (הוא רק בן שנתיים) אבל מאמינה שהכל יהיה בסדר.
זה מה שהוא מכיר, לתוך זה הוא גדול - לתוך מהשפחה עם שתי אמהות. אין אבא.
נראה לי שלבוא אליו בגיל 7-8 או חמור מכך- בגיל מבוגר יותר ולהראות לו תמונה של "אבא" שלו
או לומר שהוא יכול פתאום ליצור איתו קשר- רק יבלבל אותו יותר.

לגבי התהליך עצמו - ניגשים לרופא פוריות דרך הקופה ומספרים על הרצון להכנס להריון בתרומה.
הרופא יפנה אותך למעקב זקיקים. זוהי בדיקה שעושים לאחר כמה ימים מתחילת המחזור החודשי ומטרתה לבדוק מה מצב הזקיקים ומתי את עומדת לבייץ.
חוזרים על הבדיקה כל יום-יומיים עד שאת מתקרבת לביוץ. הרופא המטפל כבר יאמר לכן מתי לגשת להזרעה.
זה בהנחה והטיפול הוא על בסיס טבעי. יש גם טיפולים טבעיים בהן ההתערבות היחידה היא הזרקה של מתזמן ביוץ
כדי לקבוע ביתר דיוק את המועד הכי נכון להזרעה.

בהצלחה!!!

shiranab7

New member
תודה רבה :)

מידע מועיל מאוד!!
מה לגביי כך שתרומה מהארץ שהיא מזרע יהודי הופכת את הילד למסורב חיתון על פי ההלכה? כלומר אני לא יודעת אם אני רוצה להחליט עבור הילד או הילדה שלי כיצד להתחתן.
האם זה נחרץ? מעוגן בחוק שילד מתרומת זרע הוא מסורב חיתון?

תודה

with my love

New member
אני די בטוחה

שהילד יהיה מסורב חיתון בכל מקרה
כי נחשב ממזר
(נולד מחוץ לנישואין)

חייבת לתקן -

ממזר הוא ילד שנולד לאם נשואה מגבר שאינו בעלה.
מכיוון שאנחנו לא נשואות לשום גבר - הילדים שלנו ממש לא ממזרים.
ילד יהודי הוא ילד שנולד לאמא יהודיה.
ילדים מתרומת זרע נקראים "שתוקי" - כי האב אינו ידוע.
אני לא חושבת שהם פסולי חיתון (לא שזה נמצא בראש מעייני).
הנה משהו שמצאתי באינטרנט בעניין -
http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3444572,00.html

כמו שאת רואה, גם בקרב הרבנים הדעות חלוקות.
אם זה משהו שחשוב לך - תרומת זרע מחו"ל פותרת את הבעיה.

שבליבי

New member
אני הבנתי שיש חשש ממזרות בגלל שזו תכונה נורשת

אולי אני טועה
אבל נדמה לי שממזרות עוברת בירושה משהו כמו 7 דורות וכיוון שלא יודעים מי היה התורם יש חשש שהוא היה ממזר בעצמו והוריש זאת לצאצאיו. אבל יתכן שאני טועה

לילדי בנק הזרע היה עניין נוסף שזה הגדרת "שתוקי"
מה שפתר בזמנו את העניין היה הפריה מזרע גוי
נדמה לי שהיום רוב הרבנים מחליקים את העניין
אבל כנראה שלא כולם.

ילדים מתרומת זרע *יהודי* נחשבים ספק ממזרים

והם פסולי חיתון. אין את הבעיה הזו בזרע של גוי, שאגב אפשר להשיג גם בבנקים ציבוריים בישראל.

ממזר הוא ילד שנולד לאישה מגבר שאינו בעלה

זו ההגדרה היחידה לממזרות. ילד שנולד לאישה רווקה אינו ממזר, כי היא לא נשואה בכל מקרה
באותו האופן, ילד שנולד לזוג סטרייטים שאינו נשוי גם הוא אינו ממזר ואינו שתוקי, כי שני הוריו ידועים.

במקרה של תרומת זרע הילד הוא שתוקי, אבל גם לזה נמצאו פתרונות הילכתיים.

שבליבי

New member
ממזר זו גם תכונה נורשת 10 דורות

כך שממזר יכול להיות גם ילד שנולד לאמא או אבא ממזרים

שבליבי

New member
מיהו ומהו ממזר

ממזרות לפי ויקפדיה

מיהו ומהו שתוקי

הדיעות במיגזר הדתי/חרדי חלוקות לגבי מעמדם של ילדי בנק הזרע, אני מעריכה שבסופו של דבר לא תהיה בעיה להינשא נישואין אורתודוכסיים.
יחד עם זה, אם כלכלית הדבר אפשרי, מהסיבה הזו ועוד יותר מסיבות אחרות, אני חושבת שעדיף לא להשתמש בבנקי הזרע הציבוריים בישראל.

ומשהו נוסף, אתן לא מתחשבות באמונות וברצונות של הילד שלכן כבר בתכנון הבאתו לעולם, צריך לקחת בחשבון שמערך האמונות שלו לא בהכרח יהיה זהה לשלכן. אולי הילד שלכן ירצה חתונה אורתודוכסית יעניין ואולי זה יהיה חשוב לכלתו העתידית.
החתונה שלו לא תהיה לפי הכללים של מה נוח לכן אלא מה מתאים לו.
אם אפשר, רצוי לתת לו את החופש לבחור את הדרך שבה הוא מתחתן, לאו דווקא על סמך מה שמתאים לכן.

שבליבי

New member
אם תקראי את דוח מבקר המדינה משנת 2007

תראי שתרומות זרע שהתורם שלהם טרם נבדק לאיידס שוחררו לתרומה
כנ"ל בנושא הפטטיס. (במזל לא נפגעה אף אשה)

כך שמבחינה בריאותית אני לא כל כך סומכת על בנקי הזרע.
צריך לזכור שעל בנקי הזרע בארץ לא חלים חוקים ותקנים רפואיים ואין עליהם בקרה סומכים עליהם וגם אחרי פעם בעשרים שנים כשיש דוח מבקר, אין פיקוח ובקרה על יישום המסקנות ואין קנסות אם לא ייושמו.

בשבילי, כל מוסד שהוא זה שקובע לעצמו נהלים בריאותיים, והוא המבקר והמפקח היחיד על פעולתיו, חשוד אצלי בניגוד אינטרסים כלכליים ושיקולי אגו מול רפואיים לטובת הלקוח.

מבחינת מספר הילדים לתורם אין פיקוח ואפילו אין הנחיה ממשרד הבריאות לבנקי הזרע כמה ילדים בכמה משפחות PER תורם .
כל בנק מחליט לעצמו ואח"כ, אין מעקב כמה ילדים נולדו ואין שום ניסיון לבקרה.
או כמו שסופר פה שבגן אחד יש שלושה ילדים מאותו תורם.
עדיף בנק חו"ל כי די ברור שבמסלול הזה יש פחות ילדים PER תורם.
נכון שכתבתי קודם שאין מניעה שגבר ואשה אשר להם אותו תורם יתחתנו ויגדלו ילדים ומשפחה ביחד, טבכל זאת,
מבחינת נישואי קרבה גנטית - אם אפשר להימנע, עדיף
(זה לא אסון אם זה קורה, כי יש אופציות להקים משפחה שבה הילדים אינם תוצר גנטי של שני הוריהם.)

אני לא יודעת אם יש בבנקים הציבוריים תרומות גויים.
אם אין זה גם יכול להיות שיקול, אם יש, לא צריך להמשיך לקרוא את המשך הטיעון

בעניין תרומת זרע מתורם גוי -.
העניין של הרבנות פה יכול להיות מכשול לחלק מהילדים (לא בהכרח), ולכן ליתר ביטחון עדיף תרומת גוי -
(אגב גם מבחינה גנטית בריאותית, זה רעיון לא רע להתערבב עם קצת גנים לא יהודיים)

ולמרות כל מה שאמרתי, וגם כיון שאני יודעת עד כמה המסלול הזה יקר ועד כמה הוא בלתי אפשרי לרבות מאיתנו,
חשוב מאד לתת את הצד השני
והוא -
כל הילדים שאני מכירה (ואני מכירה המון כאלה) שנולדו בעזרת תרומת זרע מבנק זרע ציבורי בישראל, יצאו ילדים בריאים, מקסימים, חכמים, המסבים אושר רב לאימותיהם ואמותיהם בריאות ולא נפגעו מתרומה לא תקינה.

בבנקים ציבוריים יש תרומות של גויים

הן מעטות יחסית לשאר, אבל בהחלט קיימות ומצויינות בבירור.

שבליבי

New member
לא מכירה ולא יודעת מי מפקח עליהם

לא יודעת מי קובע את התקנים למספר ילדים לתורם בבנקים אלה
לא יודעת מי מפקח עליהם ובאיזו תדירות.
לא מכירה את הנושא
אבל זה יכול להיות רעיון מעניין לארח פה מישהו משם כדי שיתן את התשובות

שבליבי

New member
ואם תצליחי לארח פה מישהו ממנהלי בנקי הזרע

הציבוריים גם זה יכול להיות דיון מעניין.

with my love

New member
ואגב

גם בארץ את יכולה לבחור בתורם לא יהודי (ועדיין אנונימי)

שמנתולה

New member
יהודי הוא מי שנולד לאם יהודיה

למילה אין קשר לכך ועדיף לוותר עליה

למעלה