שאלה על אלעל

ארזS

New member
בעניין החומר למחשבה

אנא קרא את תגובתי לעיל עם הכותרת "נהפוך הוא..." האם בעלי העסקים בחו''ל יכולים להרשות לעצמם להשבית את עסקיהם ביום השבתון השבועי בחו''ל ? עובדה שיכולים !

ארזS

New member
והבהרה חשובה:

אין בכל תגובותי הנ''ל בכדי להביע דיעה אישית בעד או נגד ההשבתה בשבתות וחגים יהודיים, אלא הבאת עובדות בלבד !

79 Ori

New member
ארז, זה לא אותו הדבר.

זה הרי ידוע שמטוס, בכדי להיות רווחי, צריך להיות באוויר כמה שרק ניתן.

ארזS

New member
למה לא ?

גם חנות, בכדי להביא רווחים צריכה להיות פתוחה. הרי שכר הדירה משולם עבורה גם אם היא סגורה.

79 Ori

New member
צודק חלקית.

תלוי היכן נמצאת החנות ומה היא מוכרת. כך גם לגבי חברת תעופה - לא בטוח שצריכה להפעיל את כל צי המטוסים שלה 7 ימים בשבוע ע"מ להיות רווחית (ייתכן וחברות אחרות צריכות להפעיל את כל צי המטוסים שלה ואולי אפילו יותר...). אני מאמין ש(פחות או יותר) זה הסיפור של אל-על. אם לא היתה מפעילה חלק ממטוסיה בשבתות וחגי ישראל ע"י סנדור - כנראה לא הייתה רווחית אך עדיין לא צריכה להפעיל את כל המטוסים.

ארזS

New member
קח חומר למחשבה :

חלק נכבד מנוסעי אל על [במיוחד בקווים לניו יורק וללונדון, אך גם בקווים נוספים] הם אנשים כאלה :
. אל על כחברה פרטית היתה יכולה להגיד להם "לכו לכל הרוחות, אנחנו לא זקוקים לכם, אנחנו זקוקים לכסף". מסכים איתי ? אבל אל על כחברה שדואגת לרווחיה ויודעת שהציבור הנ''ל מביא לה כסף טוב, גם יודעת שחלק ממנו נשמע לרבנים ולפוליטיקאים, ואלה עשויים [או עלולים, תלוי איך מסתכלים על העניין] להורות לנאמניהם לטוס עם חברות של גויים שלהם מותר לחלל שבת. תהיה בטוח שלופטהנזה וסוויס [רק לדוגמא] מאוד ישמחו לקבל את ה$$$ המתפנים... מבין את זה ? הכל עניין כלכלי. ודווקא בכלל שזה כלכלי כדאי לאל על להשאיר את המטוסים במנוחת השבת.

79 Ori

New member
התיאוריה הזו טובה ויפה

אבל עובדה היא שחלק נכבד מצי המטוסים של אל-על טס בשבתות.

ofleisher

New member
אפשר להתערב רגע ../images/Emo35.gif

אותו בעל חנות שסגר את בית העסק שלו ביום ראשון עשה זאת מרצון והבנה, להבדיל אל על שעושה זאת בכפייה ואיומים
ארז, אם נסכים לרגע ש"רוב" הנוסעים לניו יורק או לונדון הם
(גם על זה אני מוכן להתווכח) ונאמר שאל על תתחיל מחר לטוס בשבתות, מה יקרה
הם ילכו ברגל
ישוטו
הרי בחברות זרות המטוסים טסים בשבתות, מגישים
מראים סירטי
ועוד על מסכים ראשיים.....אני ממש לא נגד כיבוד הדת אלא הרבה יותר נגד הכפייה.

כפיה ואיומים?

כשישראייר בחרו לא לטוס בשבת לניו יורק ולשים ספר תורה על ה A330 הם עשו את זה גם בכפיה ואיומים? אל על היא חברה פרטית בימינו והם בוחרים לא לטס בשבת. אף אחד לא מכריח אותם.

ארזS

New member
התערבותך מבורכת בכל רגע ורגע !

ואני מרשה לעצמי להוסיף על תגובתו של בובי מכיוון שלעניות דעתי אתה לא בקיא כל כך בחומר. אכן אותו בעל חנות שסוגר את בית העסק שלו ביום ראשון עושה זאת מרצון והבנה, אך גם אל על שהיא להזכירך חברה פרטית עושה זאת מרצון ומהבנה [בעיקר מרצון לזכות בנתח השמן של ה
ים !]
. לא כתבתי שרוב הנוסעים לניו יורק וללונדון הם חרדים, אלא שחלק גדול מהנוסעים בקווים האלה הם כאלה. לידיעתך : גם בבני ברק נוסעים בשבתות ובמועדי ישראל הקדושים ! לא מאמין לי ? אתה מוזמן לבקר בשבת ו/או חג בעיר הזאת ולחזות בכך במו עיניך. רק מה ? אנא החנה את רכבך באזור לא דתי וצעד רגלית לתוך האזורים המאוכלסים בצפיפות ע''י החרדים. ושם תחזה בפלא שכנראה לא שמעת עליו : גוי של שבת. כן, ממש כך, וממש לפי ההלכה. תוכל לראות מונית ו/או רכב אחר שיש עליהם שלטים בסגנון של "הסעת חולים/יולדות וכו' ע''י גוי של שבת". ואם תבקר בבית מלון בשבת ו/או חג תוכל לראות חרדים שעולים ויורדים במעלית שמופעלת ע''י גוי של שבת. ואף אחד מהחרדים לא זורק עליהם אבנים ולא צועק להם "שאבעס !" ... צא ולמד ממנהגי ומהלכות הדת היהודית ותיווכח עד כמה לכל מנעול יש גם מפתח מתאים... ודרך אגב, כפי שכבר סיפרתי בעבר, בטיסת לופטהנזה שחזרתי איתה לארץ לפני כשנה מפרנקפורט קיבלתי "חמגשית" עם אוכל כשר למהדרין וטעים לעילא ולעילא ! אמנם לא הזמנתי "למהדרין" כי בעוונותי אני מסתפק ב"כשר" רגיל, אבל ה
שהגישה לי את האוכל הסבירה ברוב אדיבותה הייקית שהם מעדיפים להחמיר ולהגיש אוכל שיתאים לכל יהודי שומר כשרות. ולמה אני מספר זאת שוב ? כי רבים מהטסים במטוסים צוחקים מהאוכל הכשר שמוגש לדתיים [שמעתי גם ביטויים כמו "כשר אבל מסריח"...] ומעדיפים את האוכל "הרגיל", אבל לפחות במקרה המדובר גם שכני במושב הסמוך שקיבל אוכל "רגיל" [כמועדף עליו] חשב שהאוכל שקבלתי [שנראה טרי ומעורר תיאבון] היה עדיף בסופו של דבר על האוכל "הרגיל" של לופטהנזה... ודרך אגב פעם נוספת, החברה הנ''ל מצהירה בטיסותית למזרח התיכון שבמטוסיה דווקא לא מוגש כלל וכלל "הבקר הנמוך". והם ממש לא עושים זאת מתוך כפיה. הרי לא תגיד על הייקים שמישהו כופה עליהם... הם פשוט חושבים על הדולארים ועל היורו שהיהודים וגם בעלי ה
מכניסים להם. הכל כלכלה חביבי. אז נכון שהעופות והפרות שהוגשו בטיסה לא עברו שחיטה יהודית כשרה, אבל אני מכיר יהודים רבים שאינם שומרי כשרות כהלכתה שיעדיפו להמנע מה"בקר הנמוך" שהזכרת. לפני סיכום: אף אחד לא כופה על אל על שלא לטוס בשבתות ובמועדי ישראל, ואם אל על תתחיל לטוס "רשמית" בשבתות ובחגים הרי ברור שהנוסעים החרדים ישמעו להוראות של רבניהם ויעדיפו את החברות של הגויים שלהם מותר לחלל שבת, כי הגויים לא כפופים להלכה, ואילו לפי הרגשות של הרבה דתיים [ולא רק ה
ים] כאשר יהודי מחלל שבת זאת עבירה חמורה, ולא תוכל לשכנע אנשים דתיים שחילול שבת זה דבר מותר מכיוון שזה במפורש נגד אחת מעשרת הדיברות. ולסיכום: הכל כלכלה והתמודדות מול כוח קניה עצום [וכוח קניה זאת לא כפיה !].

79 Ori

New member
יש כאן נקודה מאוד חשובה.

אמנם ספציפית לא קשורה לפורום אך מכיוון שכבר העלית אותה: "...לכל מנעול יש גם מפתח מתאים..." - בעברית קוראים לזה כסת"ח. אכן לכל מנעול יש מפתח שיפתח אותו וישנם מנעולים עם כמה מפתחות.... צריך להבין מהיכן הכל נובע. ברגע שיעדכנו את התורה בהתאם לשנות ה-2000 - תראה כמה מנעולים יוסרו לצמיתות (ולא רק "ייעקפו"). ולגבי מעלית בשבת - אני לא מכיר מעלית שמופעלת ע"י גוי בשבת אלא מעלית המופעלת ע"י מחשב (שהוא סוג של "גוי של שבת") - הלא היא מעלית שבת

RLFD

New member
וגם בזה כבר אסור להם להשתמש

אחד הרבנים אסר על זה..

79 Ori

New member
הכל תלוי את מי שואלים

ואיך שואלים. היתה תקופה שכל שבוע היתה כותרת בעיתון בסגנון "פסק הלכה חדש"! גם בדת היהודית - כל עניין לגופו. יש הבדל בין עיתונאי מגיע אל רב מסויים ושואל אותו שאלה בתנאים מסויימים בשביל הפרובוקציה לבין אדם שבא אל הרב לשאול שאלה לצרכיו האישיים ( לבין אדם אחר שיבוא לרב לשאול שאלה לצרכיו האישיים וכו'...) אבל כל זה במסגרת הבסיס שנתנה התורה (שלדעתי צריכה להתעדכן בהתאם לתקופה בה אנו חיים) אבל זה באמת לא קשור לנושא הפורום וכדאי שנעצור כאן.

ארזS

New member
אורי יקירי מתברר שאינך מכיר את כל המתרחש

במקומות שבהם חיים [ומתארחים] אנשים דתיים. בהרבה מלונות יש רק מעלית שבת אחת המופעלת ע''י שעון או מחשב [בדרך כלל ע''י שעון מיוחד]. וכאשר יש במקום ציבור דתי גדול הרי ברור שמעלית אחת לא מספיקה. ומכיוון שבכל המקומות האלה עובדים באופו קבוע גם כאלה שאינם יהודים, הרי שהם משמשים כ"גוי של שבת" לכל צורך שהוא. הכל על פי ההלכה. ועל פי ההלכה אסור לי כאדם דתי לומר לאותו גוי "תלחץ לי על הכפתור של קומה 19"... הוא צריך בעצמו [והוא יודע זאת טוב מאוד] שעליו פשוט ללחוץ על כל הכפתורים... ואת התורה אי אפשר לעדכן כרצונך לשנות האלפיים. זה לא ספר שאפשר להוציא לו מהדורה חדשה... ולא, אורי. ממש לא מדובר בכסת''ח. אבל אני לא יכול [לצערי הרב] לדרוש ממך ומכל מי שקיבל חינוך אחר [ובחלקו חינוך אנטי דתי במוצהר] להבין את רזי ההלכה. כפי שאתה מכיר אותי לא מהיום, אני דוגל ואדגול תמיד ב"אדם באמונתו יחיה", ואני מכבד כל אדם באשר הוא, ללא הבדל דת, גזע או מין. אבל כיהודי כואב לי שיש יהודים שלא מבינים את כל המורכבות של הנושא. בברכת המשך שבוע טוב ומועדים לשמחה.

79 Ori

New member
מכיר גם מכיר, הרבה יותר משאתה יכול לשער

ואתה אפילו יודע את זה בצורה חלקית. אך באמת שאין זה המקום לדון בזה. הפעם באמת לא אמשיך לדון בזה כאן. אם תרצה אדון איתך (או עם כל מי שיחפוץ) בנושא הזה במסרים או במיילים. מועדים לשמחה וסעו בזהירות

ארז חביבי

מה שאתה אומר פה זה פלפול/פויל'ה שטיק: ואת התורה אי אפשר לעדכן כרצונך לשנות האלפיים. זה לא ספר שאפשר להוציא לו מהדורה חדשה... את התורה אכן אי אפשר לעדכן, אבל הצורה שבה הצוויים מופעלים זו ההלכה ואותה בהחלט אפשר לשנות מראש ועד כף רגל, כל מה שצריך זה רבנים עם ביצי ברזל ולא ביצי יונה. כשהשבת תראה כמו שנראה יום א בשוויץ אולי גם נראה משפחות פוקדות את בתי הכנסת לפני הירידה לים בבוקרו של יום זה. רק שהרבנים מחכים לביאת המשיח לפני הגדלת ביציותיהן ואז ברור שכבר יהיה אפשר לותר על שרותיהם.

ארזS

New member
כמעט בכל מקום תמצא יהודים...

אבל בעיקרון אלה חברות "של הגויים"...

למעלה