שלום לחברי הפורום משמוליק סגל

תשובה לגבי הבדל בין התגובות

השאלה מאוד מורכבת. באופן עקרוני, הסימפטומים מבחינה פנומנולוגית כלומר מה שניתן לתאר כמו דיכאון, חרדה, רגשות אשם די דומים. אולם לעיתים יש הבדלים חברתיים שעשויים להגביר או להנמיך את עוצמת התסמינים. לדוגמא, פגיעה מינית בתוך המשפחה, נחשבת לשבירת טאבו חברתי אוניברסאלי כמעט, לעומת תאונת דרכים, ואז יש לגיטימציה חברתית רבה יותר לשכול שנובע מתאונת דרכים לעומת פגיעה מינית בתוך המשפחה. לעיתים הורים עשוים להרגיש אשמים מאוד כתוצאה מאי יכולתם לשמור על הילד אפילו בתוך המשפחה, לעומת ת"ד שאולי ניתן להסביר בכך שאינה בשליטתם. ככלל, מידת האקטיביות של האדם בתוך הסיטואציה, באופן סובייקטיבי, תחושת השליטה שלו, עשויה פעמים רבות לקבוע את ההבדל בתגובה ובפיתוח סימפטומים פוסט טראומטיים. לדוגמא אדם שנקלע לפיגוע, אך מתעשת ומושיט עזרה לנפגעים, סיכוייו לפתח פוסט טראומה נמוכים מאשר אדם שנקלע לפיגוע ונכנס להלם ללא יכולת תנועה. יש גורמים מגינים מפני טראומה, ביניהם השכלה, תכונות אישיות שונות, רשת חברתית וכו'. אני חושב שחשוב סמוך ככל האפשר למועד הטראומה, לנסות ולהחזיר את האדם לתפקוד, לקשר בין הסיפור של האירוע שחווה לתחושות שעלו במהלכו ולשים לב אם עולים רגשות אשם מוגזמים לגבי חלקו באירוע, או שנשאר בחיים לעומת אחרים שנפגעו.

yakir797

New member
חרדת נטישה

ילד בן 7.5 פוחד להפרד ולא רוצה ללכת לא לבית ספר לא חברים רק צמוד אלי היועצת של בית הספר אומרת שזה חרדת נטישה קיצונית איך מתמודדים? אירית

תשובה לחרדת נטישה

שלום לך, ישנם כאמור הסברים מגוונים באשר לסיבתיות של היווצרות פחדים כאלה. אוכל לומר רק בקצרה, שיש לנסות ולבדוק גם אצל ההורים, האם הם מוכנים "לשחרר" את הילד למשימותיו ההתפתחותיות, משום שבדרך כלל מנסיוני מדובר ב"שניים לטנגו". אני רוצה להתמקד במה לעשות: ראשית לברר כאמור האם אני שלם כהורה עם הצורך של הילד ללכת לבית הספר שנית, לבנות תוכנית התנהגותית בשיתוף הילד, כך שבאופן הדרגתי יילך לבית הספר בהתחלה במינון גבוה של ליווי שלך או של דמות אחרת בבית הספר כמו היועצת או מורה שיש לו קשר טוב אתה, ולאט לאט הפחתה של המינון תוך שבועות מספר. לדוגמא קביעה שאת מלווה אותו עד נקודה מסוימת ומשם ממשיך לבד, או שאת נמצאת בחצי השעה הראשונה בבית הספר ואז עוזבת, בכל מקרה יש להדגיש את ההבנה לפחד שלו, שגם אנחנו בהחלט פוחדים לפעמים, אבל אנחנו מנסים להתגבר, ולהיות נחושים בזה שעלינו כהורים לעזוב לעיסוקינו, למרות החשש של הילד. שמוליק

לב אם

New member
השלמה לגבי המומחה

שלום לכל השואלים והקוראים. קיבלתי תיקון לגבי הכשרתו המקצועית של שמוליק סגל: שמוליק הינו עובד סוציאלי קליני בהכשרתו ולומד לקראת דוקטורט באוניברסיטת בר אילן. במסגרת האירוח אבקש ממנו לספר לנו קצת יותר על ניסונו המקצועי העשיר ועל המפגש שלו עם נפגעי טראומה.

לפסיכולוג ולמומחה שמוליק סגל שלום

אני בחורה בת 23 הכרתי בחור בין גילי בתיכון {היונו בני 17} הרגשתי אליו משהו {גם הוא כלפי אני יודעת זאת} כי הוא חיזר אחריי ואני לאומת זאת הייתי קשה להשגה היו כמה פעמים שהעידו על כך שהוא סובל "מחרדת נטישה" שמתי לב היה כזה קטע שהוא היה עם חברים שלו והם אמרו לי כל הזמן שהוא אוהב אותי משום מה זה לא ניראה כך כי הבחור רק שולח את חבריו וניראה כאילו שאני מתקרבת אליו הוא מתרחק ממני שנה שעברה במיקרה התקשרתי אליו כי ראיתי תמונה שלו באתר והתחלנו לדבר, תוך כדי שיחה שמתי לב שהוא מתחמק לשאלה ששאלתי האם הוא רוצה לצאת איתי. הבחור ניבהל אמר שיש לו חברה כבר כמה זמן ושהוא דלוק על משהי אחרת {הוא עשה את הכל כדי להתרחק ממני} עכשיו שאממרתי לו שהבחורה שהוא אוהב מתחתנת הוא אמר שגם הוא דיברתי איתו בעבר ונודע לי שההורים שלו גרושים וביגלל זה {ככה כתובב בספר} שהוא נוקם ועוזב ומשחק ביגלל פרידת אימו מאביו אפשר לדעת אם יש איזה קשר בין הבחור שעכשיו 23 בין החרדת נטישה ביגלל שההורים שלו ניפרדו? ומדוע הוא מתנהג מוזר לידי וליד בנות אחרות? תודה רבה מעריכה אני

לב אם

New member
שלום רב לשמוליק סגל

ראשית, אני רוצה להודות לך על הסכמתך להתארח כאן בפורום ולענות לשאלות הגולשים. אשמח אם תספר לגולשים מעט על נסיונך בת.ל.ם ובמסגרות אחרות, בפרט, איך נפגשת עם הנושא של טראומה וסימני טראומה, וכמובן , מהם הטיפים החשובים ביותר שלמדת מנסיונך זה וברשותך , אוסיף שאלות נפרדות בנושאים שעלו לא פעם בפורום, ונשמח להעמיק את הידע שלנו מנסיונך

תשובה לגבי ניסיון בטראומה

שלום לחברי הפורום, אני עובד סוציאלי קליני במקצועי, דוקטורנט באוניברסיטת בר אילן (לפרטים נוספים אודותי, מצ"ב קישור לאתר פסיכולוגיה עברית: http://www.hebpsy.net/showProfile.asp?id=2102), עוסק בשנים האחרונות בפסיכותרפיה של ילדים ומבוגרים בתלם רמת אביב ובקליניקה פרטית. צברתי מספר שנות ניסיון במסגרות ציבוריות של בריאות הנפש, הן במחלקה אשפוזית והן במרפאות. בשנים האחרונות אני עובד בתלם ובקליניקה פרטית. לנושא הטראומה הגעתי דרך עבודה של מספר שנים במרכז הקליני של אל"י, שם נחשפתי לעבודה טיפולית עם ילדים ומבוגרים שנפגעו מינית בעברם. אשמח לענות לשאלות חברי הפורום כמיטב יכולתי, שמוליק

שלום לחברי הפורום משמוליק סגל

שלום לכולם, שמח להתארח הערב בפורום ולענות לשאלות. בהכשרתי המקצועית אני עובד סוציאלי קליני, דוקטורנט באוניברסיטת בר אילן, עוסק בטיפול בילדים ובמבוגרים בתלמ רמת אביב ובקליניקה פרטית בתל אביב. תחומי המומחיות שלי הם טיפול בילדים ומבוגרים שנפגעו מינית (עבדתי מספר שנים במרכז הקליני של אל"י בתל אביב) וכן טיפול בילדים ומבוגרים שסובלים מהפרעות קשב וריכוז ולפעמים שילובים של השניים. אנסה לענות לשאלותיכם כמיטב יכולתי, שמוליק

לב אם

New member
תודה לשמוליק על האירוח

תודה לך על התשובות המקיפות, ועל הרצון לסייע להורים כאן בפורום. מזמינה אותך לשוב ולבקר בפורום ולהמשיך לתרום לנו מנסיונך ומהידע שלך,

תודה לחברי הפורום

תודה לחברי הפורום על האירוח, היה מעניין ומלמד גם עבורי. ישר כח בהתמודדויות שלכם, ערב טוב, שמוליק סגל קינר

למעלה