אריק שרון נפטר

אורישקי

New member
אריק שרון נפטר

עוד איש חזק מאד שהערצתי. בעיני אחד הדמויות המרתקות ביותר בתולדות המדינה ואחרי בן גוריון,שמיר ואשכול יש מצב שגם ראש הממשלה הטוב ביותר שהיה.

liri7

New member

איש חזק ללא ספק, תרם רבות לביטחון המדינה אולי יותר מכל אחד אחר אך גם הזיק לה.
שמיר ראש ממשלה טוב ???

liri7

New member
בזכות מה אתה מעריך אותו?

השלטון שלו התאפיין בסרבנות עיקשת לשנות, ליזום, לעשות משהו. זה יצא לטובה כשהבליג בתקופת מלחמת המפרץ הראשונה.

אורישקי

New member
בכמה נקודות

- ההבלגה המאד מושכלת במלחמת המפרץ
- תחת השרביט שלו עלו כל כך הרבה יהודים מברית המועצות ומאתיופיה לארץ.
- בתחילת הכהונה שלו כראש ממשלה (ובין היתר בזמן ממשלת האחדות המשותפת עם פרס) המדינה הייתה במצב של אינפלציה עצומה וסיבוך בלבנון והמממשלה הזאת בהחלט שיפרה את המצב.
- דווקא הקשיחות שלו מול הערבים והעובדה שהוא הראה להם את זה שהוא לא מוכן להתקפל בפניהם הביאה לתוצאות מוצלחות של פתיחת ועידת מדריד ללא שום תנאים מוקדמים, אני למען האמת מאמין שאם שמיר היה נשאר ראש ממשלה ורבין לא היה עולה ומתחיל בתהליך הסכמי אוסלו סביר להניח שהיינו מגיעים להסכם טוב יותר בשבילנו.

הטעות העיקרת שלו: השלילה המוקדמת מדי של הסכם לונדון שפרס הכין לו, לדעתי מכל ההסכמים שעלו למיניהם ההסכם הזה יכל להיות ההסכם הכי טוב שהיה יכול להיות למדינה בנושא הפלסטינים - אבל אני חושב ששמיר היה ראש ממשלה עם הרבה הישגים - ובלי קשר דמות עם סיפור חיים מאד מעניין ומחויבות אמיתית לארץ ישראל ולמדינה, האוטוביוגרפיה שלו הייתה מאד מעניינת ואפילו מרגשת.

אורישקי

New member
שאלה טובה

בעיקרון אם אני אוכל לדעת שההסכם טוב מדי והוא יביא לנו שלום משתלם וארוך תווך - בעיני צריך להתפשר ולוותר על חלק מהשטחים (שוב, לא על כולם, להשאיר גושי התנחלויות חשובים וגדולים וכמובן את ירושלים מאוחדת) בגלל שהתועלת שתבוא משלום כזה עדיפה על עוד כמה שטחים. נכון לעכשיו אני לא תומך בהחזרת שטחים כי אני לא חושב שזה יעזור לביטחון המדינה ולא רואה בפלסטינים נכון לעכשיו כפרטנרים אמיתיים לשלום - לכן עדיף כבר לשמור את השטחים בידינו.

כל-כך נדיר למצוא היום ימני רציונלי

ועוד בגילך. נערים אחרים הולכים בעיוורון אחרי איומים על זהות ישראל כעוצמה לישראל. לא שבל"ד ושאר קיצוני השמאל עדיפים, חלילה.

אורישקי

New member
ימניים רציונליים יש הרבה - בגילי לצערי כבר לא

הרבה - והבעיה היא לימוד לא נכון של היסטוריה ואזרחות בבית ספר.

MoRoSH11

New member
אני לא חושבת שאיזה הסכם אי פעם יחלק את

ירושלים, לא משנה מאיזה צד פוליטי יהיה זה שיחתום עליו.
לגבי ירושלים (כמו לגבי רמת הגולן) יש קונזנצוס (לפחות ככה בהרגשה שלי).

אורישקי

New member
גם לדעתי אין ספק

שרמת הגולן וירושלים יישארו בכל הסכם עתידי, אף ממשלה לא תוכל להעביר הצעה כזאת, אבל רק למען ההבהרה

השורד

New member
אני לא בטוח שאת צודקת

אני דווקא ימני ולא מבין את האובססיה בנושא ירושלים. אם מזרח העיר יהיה בשליטת הפלסטינים זה לא יזיז לי... זה פאקינג אדמה, אין שום דבר קדוש בפיסת אדמה. אם מי שגר שם זה פלסטינים, שיקחו את זה בכיף. עם כל הכבוד לדתיים שהם מיעוט.
הרבה יותר חשוב לי לדוגמא גוש אריאל (ואני לא גר שם).

Zohar 01

New member
ומה אתה חושב על פינוי של שאר ההתנחלויות?

מה חשבת על פינוי גוש קטיף?

אורישקי

New member
לגבי שרון

אני מאד מעריך אותו גם כי הדמות שלו בעיני משדרת קור רוח, אחריות, חוכמה ועמידה בלחצים.
ובלי קשר אני חושב שהאיש קיבל את המדינה במצב קטסטרופלי וכשעזב את ראשות הממשלה המדינה הייתה במצב הרבה יותר טוב ביטחונית,מדינית וכלכלית.
לגבי ההתנתקות - אני חושב שהתוכנית לא הייתה טעות מהיסוד - הבעיה בה הייתה שהיא בוצעה בפזיזות ובקור רוח כלפי האנשים שזה היה ביתם למשך כל חייהם - הם היו צריכים לקבל פיצויים גדולים יותר מהמדינה ובכלל כל המראות של הפינוי היו קשים לי מדי. בעיקרון היו חורים בתוכנית הזאת אבל אני חושב שהיינו סובלים עוד יותר אם היינו נשארים בעזה.

למעלה