שיפוטיות - בעד ונגד שרשור חדש

Dr T noki

New member
זה עוד יכול להשתפר
(השרשור וגם הטעם)

אני כמובן לא התכוונתי לגרום לרגשות אשם אצל מי שחושבות שנגררו לציניות או התנגחויות אישיות, התכוונתי לומר ש*אני* אישית מתכוונת להחזיק את עצמי חזק.
הנה זר של מתיקות לשיפור הטעם לכולן

(ומי שלא מקיאה אח"כ מרוב סוכר - מושעית מהפורום לאלתר!
)

מאי261

New member
אין עליך ד"ר T

(ותרגישו חופשי לשפוט אותי על הטפלוניות של התגובה
)

טלטל52

New member
חלילה. אם כבר "הצלחתי להוציא ארסיות"

אני עוצרת.

אפשר היה לנהל את הדיון הזה כמו כל דיון אחר.

איך אנחנו אומרות ומה אנחנו אומרות זה חשוב ואפשר גם על זה לדבר בצורה תרבותית.

אבל אהבתי את הפתיל הזה וגם אני מאמצת -"אני מצטערת שנגררתי. ולא אמשיך להתווכח".

אמיתמי

New member
רק רציתי להגיד

שלא "את" הוצאת ארסיות. ארסיות קיימת או לא קיימת בכל אחד מאיתנו, תלוי בכמה אגרסיה מסתובבת אצלנו בגוף עוד לפני שהתחיל השיח הזה.
זה נכון, ששיח שיפוטי, מצליח לגרד שכבות של נימוס ותרבות שיחה, ויכול להוציא גוונים פחות נעימים. לא כי האגרסיות נוצרו הרגע, אלא כי סוג כזה של שיחה, מוציא דברים לא נעימים מאנשים.
ההחלטה שכאן, שהשיח יהיה מקבל יותר, פחות שיפוטי, היא החלטה של קבוצה שרוצה לנהל דיונים ולהתקיים הרבה זמן. לא כי אין בנו את האפשרות להיות שיפוטיות, אלא כי אנחנו לא רוצות שזה יצא כאן. אנחנו מאוד מאוד רוצות לשמר את המקום הזה כמקום נייטרלי. לא מקום שרבים בו, לא מקום שצועקים בו, ולא כי אנחנו לא יודעות לעשות את זה. השרשור הזה בדיוק מוכיח שכשמשנים את השיח, אנשים נפגעים.

את יודעת

יוצא לי לגלוש לפעמים בפורומים אחרים בנושאים ספציפיים שרלוונטיים לי, ואני כל פעם מחדש מתפלאת לגלות כמה האוירה הכללית ברוב הפורומים היא לא נעימה. כמה כמעט כל גולש חדש ששואל שאלה זוכה לבוז, ביקורת או סתם זלזול, גם אם הוא שואל שאלה לגיטימית. וכל פעם מחדש אני שמחה שבפורום "שלנו" זה לא ככה. ובעיני, זאת הסיבה שזה הפורום "שלנו", ולא הפורום "שלהן". אני לא מתנגדת לויכוחים ואני לא חושבת שצריך להפוך את הפורום לפרווה, אבל זה שבבסיס שלו הפורום הזה הוא באמת פורום תמיכה, הופך אותו בעיני למקום שנעים לחזור אליו.

אמיתמי

New member
זה לא פורום פרווה בכלל

דווקא מהמקום הזה, הדיונים כל כך פורים בדרך כלל. קיים פה משהו, שאי אפשר שלא לתת עליו את הקרדיט למנהלות ולמקימות הפורום, שיצר פה תרבות של ממש.

מאי261

New member

אני יכולה להיות מאד ארסית, ומסכימה עם מי שאמרה כאן (פלגיה?) שהיתרון של המדיה זה שאפשר לקחת אויר ולא להגיב מייד, או להגיב ולא לשלוח, וכו'. מהבחינה זו יש כאן הזדמנות לעבודה עצמית שבחיים אין כל כך.

את ממש לא!

ותלמדי בבקשה להגיד תודה על מחמאה או להחריש ולא ישר לנכס לעצמך דברים שאין לך.

מה לעשות,לטוב ולרע את יצור ייחודי.
רגישה ובכל זאת שורדנית להפליא
מבינה ענין ובכל זאת תמימה עד פליאה
מודעת וחכמה ובכל זאת לא דורשת זאת מסביבתך

יש לזה מחיר
אני לא מרשה לך להעמיס על שכמך את מה שלא שלך

Dr T noki

New member

טוב, אני יודעת שאני מסוגלת להיות צינית לחלוטין.
את מותק כרגיל, והמחיר ידוע, כרגיל

קראתי את התגובה

התלבטתי אם להגיב אליה, עניינית.
אבל אז הגעתי לשורה התחתונה ("לא מתכוונת להיגרר... לתגובות אישיות"). אחר כך ראיתי את שלל הממתקים.

ואז הבנתי -- שחבל"ז.

Dr T noki

New member
מודה שלא ממש הבנתי את כוונתך

אני עניתי ענינית ולא אישית. אם תרצי להסביר אשמח לקרוא, אם לא, גם טוב. איני רואה צורך להסביר את עצמי מכיוון שנראה לי שהבהרתי את עצמי חזור והבהר, לאור הדרדרות חלק מהשרשור לפסים אישיים ולציניות החלטתי שאני לא מעוניינת לשחק את המשחק הזה. אז הנה - לא משחקת. רק הולכת לישון, מותשת. לא קשור לשרשור הזה.

ובכן

אני אנסה להסביר פעם אחרונה למרות שנדמה לי שמרוב "חוסר שיפוטיות" כבר שפטו אותי פה למוות:

המטרה שלי בדיון הזה הייתה בדיוק להבין מהי אותה "שיפוטיות", שכל כל כך הרבה פעמים מטרידה פה אנשים.
זו שבגללה יש כל כך הרבה תגובות בפורום הזה מתחילות במלים " לא שאני שופטת אבל".

כדי שנדע על מה אנחנו מדברים, שתהיה איזו קרקע משותפת, התחלתי מהגדרה מילונית.

ככה לימדו אותי בהכשרתי המחקרית.
קודם כל להגדיר את המושג, אחר כך לדון עליו.

בתת-השרשור הראשון, עם כרמיון, נראה לרגע שזה מועיל. שם, אחרי הצגת ההגדרה, הסתבר שהיא לא מתנגדת ל"שיפוטיות" ככלל, אלא רק לסוגים מסוימים שלה (שיפוט מצד מי שאינו מבין בתחום, וכו').

אבל נראה שכאן, בשרשור הראשי, זה לא עזר.

אני, כמו שאת יודעת, עוסקת בתחום הבריאות אבל לא בטיפול.
כך שאני לא רואה לעצמי חובה לשמור על "חוסר שיפוטיות" כמו של רופא. בטח לא כשאני גולשת בפורום חברתי תחת שם בדוי.

בהקשרים מקצועיים, תתפלאו אולי לשמוע, יש אנשים שמשלמים לי כדי לשמוע את השיפוט שלי. ובכללם -- אללי -- אפילו רופאים.

מה שמעניין בעיניי הוא, שכל אותן נשים שמתנגדות כל כך ל"שיפוטיות", ירדו בשרשור הזה לרמות של "שיפוט לגופו של אדם" --שלא היו מביישות אפילו טרול.

עם ממתקים אני לא יכולה להתווכח.
ממתקים, (כמו ילדים ובעלי חיים), גונבים את ההצגה.
אבל למרבה הצער, הם בדרך כלל לא בריאים.

לילה טוב.

Dr T noki

New member
אני אגיב פעם אחרונה לפני שפורשת לישון

כשכתבתי שלא הבנתי התכוונתי לענין הממתקים, ושוב, לא הבנתי, אם את אומרת את זה בציניות, לשלילה או בצחוק, כנ״ל גם לגבי הרופאים, האם זו עקיצה קטנה על חשבוני או סתם הומור שלא הבנתי, אני רוצה להאמין שזה נאמר בטוב ולא ברע. אז עזבי, אני עוזבת מבחינתי כי אני מרגישה שזה עושה לי לא טוב ולוקח אותי למקומות לא טובים. היו לי מספיק דברים לא טובים השבוע, אז אני בוחרת שלא להכנס לענין הזה אם כי אישית אני חייבת להודות שמרגישה קצת כמו סוג של אגרוף בבטן
וזה הדבר הכי אישי שאני בוחרת לומר כאן והוא חריג מבחינתי ולמרות זאת בחרתי לומר אותו, אז אפשר לבד להסיק את המסקנות.
שיהיה ברור מראש שבמהלך כל השרשור לא העברתי ביקורת אישית עלייך או על אחרות ובוודאי שלא ניסיתי לזלזל במקצועך או להתנשא, ולכן חבל לי שזה מתפרש כך. אני בכוונה כותבת את זה כאן ולא במסר .
אני מרגישה שאנחנו לא מדברות באותה השפה, וחבל.

אני שוב חוזרת למה שכתבתי בהתחלה שאני לא רואה שום דבר טוב שיכול לצאת משרשור כזה.

ליל מנוחה.

Dr T noki

New member
אני אגיב פעם אחרונה לפני שפורשת לישון

כשכתבתי שלא הבנתי התכוונתי לענין הממתקים, ושוב, לא הבנתי, אם את אומרת את זה בציניות, לשלילה או בצחוק, כנ״ל גם לגבי הרופאים, האם זו עקיצה קטנה על חשבוני או סתם הומור שלא הבנתי, אני רוצה להאמין שזה נאמר בטוב ולא ברע. אז עזבי, אני עוזבת מבחינתי כי אני מרגישה שזה עושה לי לא טוב ולוקח אותי למקומות לא טובים. היו לי מספיק דברים לא טובים השבוע, אז אני בוחרת שלא להכנס לענין הזה אם כי אישית אני חייבת להודות שמרגישה קצת כמו סוג של אגרוף בבטן
וזה הדבר הכי אישי שאני בוחרת לומר כאן והוא חריג מבחינתי ולמרות זאת בחרתי לומר אותו, אז אפשר לבד להסיק את המסקנות.
שיהיה ברור מראש שבמהלך כל השרשור לא העברתי ביקורת אישית עלייך או על אחרות ובוודאי שלא ניסיתי לזלזל במקצועך או להתנשא, ולכן חבל לי שזה מתפרש כך. אני בכוונה כותבת את זה כאן ולא במסר .
אני מרגישה שאנחנו לא מדברות באותה השפה, וחבל.

אני שוב חוזרת למה שכתבתי בהתחלה שאני לא רואה שום דבר טוב שיכול לצאת משרשור כזה.

ליל מנוחה.

טוב.ניסיתי.

אם גם הניסיון הזה לא הצליח, אז כל שנותר לי הוא... להיכנס לרשימת הדברים הלא טובים שקרו לך השבוע.

כמובן שלא התכוונתי לתת לך בוקס בבטן.
מצד שני, גם אני לא אוהבת לשמש כשק חבטות.

לילה טוב.

ולגבי הממתקים

זו הייתה מטפורה:
מה שמתוק ונעים הוא מאוד מושך לרגע, אבל הוא לא בהכרח בריא לטווח הרחוק.

Dr T noki

New member
נו, באמת הבנתי שזו מטפורה

יש גבול ל
יות שלי...
מה שלא הבנתי מי הנמשל ומה המשל.
אבל לא חשוב.

ואני מצטרפת לאמיתמי - הנסיון להיות לא שיפוטית אינו רק במסגרת המקצוע שלי כרופאה, אלא גם במסגרת התנהלותי כאדם, כחברה, כשותפה לחיים ולדרך, כידידה וכו'. כלומר, מבחינת חוסר השיפוטיות אך במקביל כן הבעת דיעה ואפילו נחרצת, הם חלק ממה שאני שואפת ליישם בהתנהלות שלי. לא תמיד מצליחה, אבל מתכוונת.

למעלה