אסכולת הרופאים ואסכולת הדודות

אסכולת הרופאים ואסכולת הדודות

שאלה מנקרת: לאורך השנים אני נתקל בקיומן של שתי אסכולות, אסכולת הרופאים שטוענת למשל שהצטננות נובעת מוירוסים, ומולה אסכולת הדודות שמוצאת את הגורם להצטננות בשילוב של היעדר סוודר עם חוסר במרק עוף [אין לראות במילה "דודות" משום אפליה על רקע מגדרי או הטרדה מינית חו"ח] יש נסיון להתמודד עם הפער הזה בכלים מסודרים? יש הסבר לאחיזה החזקה של גישת המרק עוף בציבור? אולי הגישה הזאת לא כל כך מופרכת?

צימעס

New member
אני גורסת

שוירוסים יש בכל פינה, והשאלה היא רק מי יחלה ומתי. (על כן אני לא חרדה ממפגשים עם חולים, ולפעמים שוכחת שאחרים נרתעים ממפגשים אתנו כשאנחנו חולים). מכיר את אלה שחולים רק בסופ"ש, אחרי שבועות של עומץ פיזי-נפשי רב? מכיר את המחלות שעוברות אמא-אבא-אמא-אבא, כשהבריא מטפל בכל המשפחה והבית, ואז קורס, בתורו? וכו' מחלה עקב היעדר סוודר יכולה להוסבר בגוף שעסוק בלדאוג לחימומו, ומתרשל בהגנה עצמית. אני מתקשה להאמין שאדם צעיר ובריא יחלה *רק* בגלל סיבוב בחוץ עם שער רטוב מהמקלחת, יחף, ובלי סוודר. ללגבי המרקעוף - אוכל קל לעיכול, מלא ויטמינים ומינרלים, ועם המון נוזלים. מה עוד צריך ברגעי משבר פיזיים? אלה היו 60 שניות על וירוסים, אנשים בריאים, ומרק עוף משובח, עם הרבה שורשים ופפטרוזיליה.

אלי ו.

New member
אז שניהם צודקים?

הרופאים צודקים באומרם שוירוסים/חיידקים גורמים למחלות מצד אחד, ומצד שני ה"דודות" (ראו כסת"ח פוליטיקלי קורקט אצל טל) צודקות בכך שכשל לעשות כדבריהן יפגע במערכת ההגנה של הגוף וכך הוא נפגע מוירוסים וחיידקים. רוצה עכשיו לתווך בין שרון לאבו עלא? וכמעט שכחתי, עפרה, ברכות על הפורום. את מוזמנת לפרסם אותו בפורום תזונה, לרזות בראש אחר, וחדרי כושר. (רק כתבי שאני הזמנתי אותך, שלא יתנו לך על הראש)

צימעס

New member
לא בדיוק

"שפעת" לסוגיה - מצב בו חיידק/וירוס משגשג לו בגוף. כך טוענים הרופאים, ואני מקבלת. איני מקבלת את המסקנה - שאםם (שני ם בכוונה) נזהר ונמנע מלהפגש עם חולים, לא נחלה.

לא בדיוק אבל בערך

שפעת היא מצב בו וירוסים משגשים בגוף - זה נכון. מה שהרופאים כנראה שכחו מאז בית ספר לרפואה, זה שהווירוסים נמצאים בגוף עוד כמה ימים לפני שפורצת המחלה, והם "דוגרים" שם. בשלב הזה האדם עוד לא יודע שהוא חולה, אבל הוא כבר מדביק אנשים אחרים. כך שאת לא פוגשת אדם חולה, אבל בכל זאת נדבקת.

כן, שניהם צודקים

כרגיל, האמת נמצא באמצע. תביא את שרון ואבו עלא לכאן, אני מבטיחה שאנסה לתווך ביניהם
תודות על הברכות. לפרסם בפורום תזונה ראש אחר וחדרי כושר? גדול! תודה על ההזמנה!

את צודקת, צימעס

פעם חשבו האפידמיולוגים (שאני נמנית איתם) שמחלה זיהומית נגרמת כך: מחולל
מחלה (מחולל = חיידק, וירוס וכו'). מאז, המודל התפתח, והיום הוא נראה כך: מחולל + אדם פגיע + סביבה
מחלה כלומר, רק אם האדם הוא פגיע, הוא יידבק במחלה שנמצאת אצל חברו. הפגיעוּת הזאת יכולה לנבוע ממגוון גורמים. אחד מהם הוא באמת stress כמו שתיארת, שמחליש את מערכת החיסון.

פטרוזיליה. כל יידישע מאמע תאשר

הפפטרוזיליה זה מה שעושה את הטעם למרק. היא רק לא יודעת שזה מה שהופך את התכשיט שלה לכזה פישער.

שאלה מצוינת

האמת היא, שהאסכולות האלו לא באמת סותרות אחת את השנייה. ההצטננות נובעת מווירוסים. אבל הווירוסים הללו מועברים באוויר על ידי כך שהם נצמדים לטיפות קנות של נוזל, וכך הם "מדבקים". הם נפלטים מגופו של האדם החולה כאשר הוא מתעטש ומשתעל, למרחק של כמטר וחצי. בחורף, מטבע הדברים, אנשים נוטים לשהות בחללים סגורים, וכך אנו יותר צפופים זה לזה. באופן זה החורף מקל את ההדבקה. מרק העוף, שנחשב פעם "תרופת סבתא" נחקר בשנים האחרונות על ידי "אסכולת הרופאים", ונמצא כי הוא מכיל חומרים אנטי-מיקרוביאליים! כלומר, נוגדי זיהומים. לכן הוא באמת עוזר להילחם בשפעת. כשאר חולים חשוב לשתות הרבה נוזלים, כי החום גורם להזעה. הפטרוזיליה במרק היא משַתנת, וכך היא עוזרת לגוף להוציא החוצה את הווירוסים. כלומר, שימוש במרק עוף נגד שפעת איננו מופרך כלל ועיקר. בשנים האחרונות, עם אופנת ה"חזרה לטבע", יש נסיון להתמודד עם הפער בין "רפואת הסבתות" (או "הדודות" כפי שאתה קורא לזה) לבין הרפואה המדעית, על ידי בדיקה של תרופות סבתא בכלים מדעיים. חלק מתרופות אלו נמצאות מופרכות, אבל חלקן עומדות במבחנים המדעיים הקשים ביותר! אני עצמי כבר כתבתי כמה מאמרים בכתבי עת רפואיים בנושא רפואה מסורתית. אולי בהזדמנות אביא מהם כמה דוגגמאות.

shahard

New member
לא הבנתי

אם ההצטננויות הן וויראליות, מה יעזרו החומרים האנטי בקטריאליים שבמרק עוף? אנטי בקטריאליים -> אנטי חידקים. יש הבדל מהותי בין מנגנונים אנטי בקטריאליים (אנטיביוטיקות למיניהן) לאנטי ויראליים (לנוח ולשמור על חום גבוה [לא מעל 40 מעלות...] בכדי לתת למערכת החיסונית לעבוד, או במקרה חמור: אינטרפרונים וקוקטלי אידס המבוססים על אנלוגים לחומצות גרעין). גם מה הקשר בין שתן להוצאת הוירוסים מהגוף? הוירוסים מתקיפים את תאי הגוף ואינם 'נישטפים' במים. הדבר היחיד שאני יכול לחשוב עליו הוא ששתיה רבה ושתן גבוה יכולים לדלל את רמות הוירוס בדם וכך להקל על המערכת החיסונית. זאת כמובן אם חלקיקי הווירוס עוברים את הסינון של הכליות...

היי שחר

אתה צודק שהצטננות היא ויראלית. כתבתי שבמרק עוף יש חומרים אנטי מיקרוביאליים, לא אנטי בקטריאליים. אילו חומרים? אני לא ממש יודעת. אני עוסקת ברפואה מונעת. אני מתמצאת בגורמי סיכון למחלות ובאיך נמנעים מהם. לצערי, אינני מתמצאת במנגנונים ובפיזיולוגיה. עקב כך אני רק יודעת שחשוב לשתות מים כשחולים במחלה ויראלית, אבל לא יכולה לתת לך תשובה מושכלת *למה*. ייתכן שהייתרון הוא בבאמת שזה מדלל את הדם. אם אתה מתמצא בתחומים אלו יותר, אשמח אם תישאר כאן בפורום כדי להאיר את עינינו מידי פעם.

לעניותי

אחת הבעיות המרכזיות בעת זיהום בגוף היא נוכחות הרעלנים שמפרישים הוירוסים או החידקים, שהם אלה שמחלישים את הגוף ובכך גם פוגעים ביכולת התנגודת שלו. שתיה והשתנה מגבירים את קצב סילוק הרעלנים על ידי הכליות, דילול הדם על ידי שתיה מרובה גם מגביר את יעילות ניקוי הדם על ידי הכבד.

שאלה מצוינת

האמת היא, שהאסכולות האלו לא באמת סותרות אחת את השנייה. ההצטננות נובעת מווירוסים. אבל הווירוסים הללו מועברים באוויר על ידי כך שהם נצמדים לטיפות קנות של נוזל, וכך הם "מדבקים". הם נפלטים מגופו של האדם החולה כאשר הוא מתעטש ומשתעל, למרחק של כמטר וחצי. בחורף, מטבע הדברים, אנשים נוטים לשהות בחללים סגורים, וכך אנו יותר צפופים זה לזה. באופן זה החורף מקל את ההדבקה. מרק העוף, שנחשב פעם "תרופת סבתא" נחקר בשנים האחרונות על ידי "אסכולת הרופאים", ונמצא כי הוא מכיל חומרים אנטי-מיקרוביאליים! כלומר, נוגדי זיהומים. לכן הוא באמת עוזר להילחם בשפעת. כשאר חולים חשוב לשתות הרבה נוזלים, כי החום גורם להזעה. הפטרוזיליה במרק היא משַתנת, וכך היא עוזרת לגוף להוציא החוצה את הווירוסים. כלומר, שימוש במרק עוף נגד שפעת איננו מופרך כלל ועיקר. בשנים האחרונות, עם אופנת ה"חזרה לטבע", יש נסיון להתמודד עם הפער בין "רפואת הסבתות" (או "הדודות" כפי שאתה קורא לזה) לבין הרפואה המדעית, על ידי בדיקה של תרופות סבתא בכלים מדעיים. חלק מתרופות אלו נמצאות מופרכות, אבל חלקן עומדות במבחנים המדעיים הקשים ביותר! אני עצמי כבר כתבתי כמה מאמרים בכתבי עת רפואיים בנושא רפואה מסורתית. אולי בהזדמנות אביא מהם כמה דוגגמאות.

למעלה