היום, אחרי שהחבר'ה גדולים

BrightEye

New member
היום, אחרי שהחבר'ה גדולים

האם יוצא לכם לשמוע על מקרים קשים להם שקרו בתקופת גיל ההתבגרות? האם הם מספרים היום אחרי שזה כבר משהו שקרה מזמן?
האם נראה לכם שאם היו מספרים, זה היה נראה אחרת?

השאלה שלי מגיעה כי קראתי בעיתון סופ"ש היום, את הסיפור על הנער דודאל מזרחי שם קץ לחייו לפני שנתיים וחצי לאחר מסכת השפלות שעבר על ידי תלמידי כיתתו - בבית הספר ובאינטרנט. בקיץ עלתה הצגה המבוססת על סיפורו.
האם סיפרה שהוא לא דיבר (למרות שבכתבה על החקירה לפני שנתיים וחצי היא אמרה שידעה שמציקים לו וגם ניסתה לעודד אותו) והיא לא חשבה שזו בעיה כזו.
זה הזכיר לי שיחה עם הבת על משהו שקרה בבית הספר והיא לא סיפרה והיה לי קצת קשה לשמוע שלא שיתפה (לא משהו נורא מדי, אבל לדעתי היה מקום לערב אותי).
וגם זה הזכיר לי שלבן היתה תקופה לא פשוטה של התמודדות בבית הספר עם כל מיני ביריונים.

איך זה אצלכם?

עד עכשיו לא יצא לי לשמוע.בגיל ההתבגרות

לא התלוננו על דברים קשים.אני עברתי מקרה קשה שחברות של הגדולה, כשהייתה בחטיבה עבדו עלי שלא הגיעה לבית ספר.התקופה הייתה אינטיפדת 2000. המקרה טופל, אבל לי נשאר טעם רע במשך הרבה זמן.

לא יודעת אם קשים

אבל יש פרטים של ארועים שהם לא רצו לספר לי בזמן אמת, ועכשיו אין להם בעיה.

בהחלט כן

וגם ברור לי שלו היו מדברים בזמנו

(אולי) הדברים היו מתגלגלים אחרת.

אבל זה חלב שנשפך, נכון?

ולמזלנו, לא דברים בקנה מידה נוראי כזה.

BrightEye

New member
ועם כל הקבלה והפתיחות שהיא נר לרגלייך

חוסר שיפוטיות כדי לתת להם לדבר, זה לא נראה לך מוזר שבכל זאת לא דיברו?

דוגמית-

לפני כחודש
בשיחה עם אחד הצאצאים
הסתבר כי במהלך שנות החטיבה
הייתה מורה (מחנכת) שלא סבלה אותו
ואיך שהייתה נכנסת לכיתה - מייד הייתה אומרת "XXX החוצה"

ביני ובינך ילד זה הוא סמל החנונים,רק ללא משקפים.
הוא מאד נהנה מהעובדה שלא נכנס לשיעורי היסטוריה משעממים
הצליח בבחינות
המחנכת לא אמרה לי מילה מעולם
והוא לא אמר וזכה בשעות חופש.

לו הייתי יודעת, סביר להניח שלא הייתי עוברת על זה לסדר היום.

דוגמית 2
ילד אחר
היה לו חבר "קרציה" שהוא לא רצה להיות איתו בקשר
אבל האימא של אותו חבר פנתה אליו וביקשה שישמור איתו קשר, שיזמין אותו וכו
אני לא ידעתי על השיחות האלו (לפחות פעמיים או שלש שהאימא ניהלה את התקשורת )
בדיעבד- לו הייתי יודעת
כנראה שהייתי מדברת איתו על דרכי התמודדות אפשריות.

ולשאלתך
גם כל הקבלה והפתיחות- אני מניחה שלא הכול הם סיפרו או מספרים (למרות שהם דברנים גדולים,רובם)
מכל מיני סיבות שלהם של אותה עת (ואני מניחה שגם כיום).
אני לא חושבת שהם צריכים לספר לנו הכול
אני כן חושבת שהם צריכים להרגיש שגם אם הנורא מכל קורה- הם לא ישפטו, ויקבלו סיוע.

אגב נושא נפרד פתיחות אצל מבוגרים צעירים
כמה באמת אני רוצה או צריכה לדעת ומתי.
אבל באמת בנפרד.

BrightEye

New member
תעשי מזה נושא המשך

לגבי מה שכתבת, לדעתי גם הבת לא סיפרה משיקוליה שלה.
אולי דווקא חששה מהתערבות שלי?...העדיפה שהסיפור יעבור וזהו

katam

New member
אחרי השרות היא התחילה לספר על הקושי הפיסי

של התפקיד , היתה במערך הטכני של חיל האויר, סיפרה שלא רצתה להדאיג אותי

החייל בדיוק השבת סיפר על קשיים שהיו עם המורה לאזרחות.

אני יודעת שבדברים ממש גדולים הם משתפים אותי

שרהלה107

New member
מנסיון של הרבה שנים בתחום

אני יכולה להעיד שברוב המקרים את "הסודות הגדולים" הם לא מספרים

יעלעל

New member
לדעתי

חלק מהדברים שלא מספרים זה באמת כדי לא להדאיג ולפעמים כדי שלא נתערב בדברים שהם חושבים שהם יכולים לבד ו/או מעדיפים שלא נתערב. או שלא נעשה פדיחות....
אני משתדלת לפני שאני מתערבת לברר איתם אם רוצים שאתערב או לא ויחד עם זאת, לפעמים לוחצת במקום שלדעתי דורש התערבות.
בשנה שעברה למשל, היה משהו עם הבת ושיעורי התעמלות, שהיא ביקשה לסדר לבד. אמרתי לה שאם היא תצטרך את התערבותי, שלא תהסס. אחרי שיחה עם המחנך בנושא, היא הזכירה שאמא עומדת מאחוריה והמחנך אמר שיש מקום להתערבות. היא התקשרה ואמרה לי משהו כמו "את זוכרת שאמרת שתתערבי אם צריך? אז צריך". התערבתי. אבל באמת אחרי אישורה.
היו מצבים בהם ביקשו שלא אתערב ולא התערבתי והיו שעשיתי זאת למרות רצונם.
אבל היו גם דברים שידעתי עליהם בדיעבד, קצת הפריע לי אבל כמו שכתבו כאן, זה היה חלב שכבר נשפך. כשהבכור שלי סיים חוג כדורסל בכתה א', שאלתי אותו אם הוא רוצה להמשיך. הוא אמר שלא, שהמאמן הציק לו כל השנה והוא לא נהנה מהחוג עצמו, גם אם נהנה מהמשחק (לא ממש הבנתי אבל קיבלתי את הדיסוננס הזה....). שאלתי, בכאב, מדוע לא שיתף ומדוע לא הפסיק את החוג. הוא אמר שהוא לא רצה לתת למאמן "לנצח" ומאחר ונהנה מהמשחק, הוא רצה להמשיך. זה לימד אותי על החוזק שלו ואני חושבת שזה גם תרם לו בסופו של דבר. יתכן אם היה מספר לי הייתי עושה משהו והתוצאה הייתה שונה אם כי לא בטוח תוצאה טובה יותר... מה שכמובן גורם לי לחשוב על ההתערבות שלנו לפעמים בדחף רגעי בלי לחשוב על הדברים עד הסוף.

חני ב

New member
הבת הכל הכל מספרת

והבן די בונקר אבל אני באמת בטוחה שאם היה משהו *חמור* היה מספר לנו.

פלגיה

New member
אני הייתי ילדת חסמב"ה

השתדלתי להסתיר מההורים שלי כמה שיותר דברים, לכמה שיותר זמן. אפילו דברים נייטרליים למדי ולא מפחידים. פעם סיפרתי לילדים שלי משהו שקרה כשהייתי בת 9. אמא שלי היתה שם במקרה ושמעה, ואמרה שאני משקרת, כי זה לא היה ולא נברא.

עם הילדים הפרטיים שלי - אני לפעמים בהלם מכמה שהם כן משתפים אותי. זה לא שהכל גלוי, וכבר גילינו דברים בדיעבד שלא ידענו. ואולי טוב שלא ידענו בזמן אמת. אני נוסעת לפעמים עם הגדולה בכל מיני חורים נידחים והיא יכולה לומר "אה, כן עמדתי לטרמפים ב-12 בלילה"

BrightEye

New member
בדומה לענין הטרמפים...

כמו סיפור שהבת סיפרה לי איך בפעם שהשתכרה והלכה הביתה ברגל (לבד) ב2-3 לפנות בוקר הרגישה ממש מטושטשת ולא יציבה....

iris mom of two

New member
לצערי

הבת התקשרה אלי למחרת שעשתה את זה.

היא משתפת הרבה יותר מדי! אולי בגלל שהיא יודעת שאני לא יכולה לעשות כלום, סכ"ה היא בצד השני של האוקינוס ממני.

mykal

New member
רק לומר, שלפעמים

סוד אחד הוא בעייתי,
אצלינו דברו ודווחו, ולעיתים בדרך 'עקיפה'
שוחחו ביניהם ואנחנו ברקע הקשבנו.
מעולם לא התערבנו בענינים שלא רצו שנתערב.

'הסוד' הגדול של אחת מבנותי היה מכוון, כי ידעה שאם נדע לא נאפשר
לה להתחתן איתו, והלואי היתה משתפת ולא מתחתנת, כי ממילא היום היא גרושה ממנו,
כן, מהורים אין טעם לשמור סוד--כי את התוצאה ממילא ההורים 'אוכלים'.
אבל זה שלי אז אני בשבילם.

iris mom of two

New member
איזה גבוב שטויות

יש דברים שעד יום מותו אבא שלי לא ידע עלי. אמא שלי עד היום לא יודעת, ולא תדע, אין טעם לספר יותר. מה זה ישנה?

כן יש המון דברים שהילדים יכולים לשמור לחיים. לא יודעת על סודות של הילדים שלי, מצד שני הבת משתפת אותי בדי הרבה, אז אני חושבת שאני יודעת את רוב מה שחשוב. הבן הוא טיפוס סגור, אז אני מאמינה שיש הרבה דברים שאני מפספסת.

mykal

New member
איזה גיבוב שטויות?

ואולי מה שאת מפספסת--זה ההפסד שלו, והמחיר שהוא ואת תשלמו יחד?
מה בדיוק היה גיבוב השטויות?
מה שלא נראה לך זה מיד 'גיבוב שטויות'?

או אולי כשתשלמי את המחיר--זה כבר יהיה גיבוב השטויות שלך?

iris mom of two

New member
ההורים לא משלמים שום מחיר לפעמים

ההורים לא יודעים.

זה הילדים שמשלמים את המחיר, תמיד! ההורים? בד"כ הם צופים מהצד, מקסימום תומכים קצת. אבל החיים בשלב הזה הם של הילדים.

אני לא אשלם את המחיר על מה שהוא מסתיר - הוא ישלם אותו. אני עושה הכל להגן עליו, אבל אני לא יכולה להגן עליו מעצמו.

iris mom of two

New member
ועוד משהו

בהודעה שלך נשמע כאילו את אומרת שאת שילמת מחיר יותר גבוה על הגרושים של הבת ממה שהיא שלמה.

לי זה נשמע לא נעים. סכ"ה במקום לתמוך בבת את אומרת לה: תראי מה עשית לי... לא במיוחד מעודד שתוף. אני לא אומרת שזה מה שאת אומרת לה, אבל אם את ככה מרגישה, את בטח משדרת את זה.

למעלה