חיים כמו עכברי מעבדה

חיים כמו עכברי מעבדה

בשבועות האחרונים מתפרסמת סדרת כתבות בYNET
שנקראת דור הX
דור שלומד לתארים מתקדמים אפילו
אלו שנולדו בשנות ה-80.
הקשיים שלהם
הפינוק שלהם (לעיתים)
אני מאד מוטרדת- מהכתבות, מהמציאות ,מהקושי למצוא עבודה ומהשכר העלוב בצידה.

גילוי נאות
לפנימספר שנים,בן אחי (כיום בן 34) סיים לימודים לתואר שני בהנדסת מכונות. לא מצא עבודה וחזר עם אשתו (וצאצא שנולד בנתיים) להתגורר אצל אחי בבית.
אני די עיקמתי פרצוף -בתחושה שאולי הוא לא עושה מספיק, ואיך הוא לא מוצא עבודה , במקצוע שלו, ובטח הוא מפונק מאד. היום מצא עבודה זמנית (מחליף מישהי) בתחום התוכנה (לא התחום המקצועי שלו ולא מחייב את הידע שרכש)
לפני כמה שנים הבכור שלי סיים תואר ראשון כפול (פסיכולוגיה והיסטוריה) המשיך לתעודת הוראה (חשב שתהיה תעסוקה) לא מצא עבודה בתחום בשום מקום בארץ למשרה מלאה (היו מוכנים לתת לו פה ושם שעות בודדות) והחליט להמשיך לתואר שני.
מסיים את התזה בימים אלו. לא עובד בתחום הידע שלו-אלא בתחום הייעוץ האקדמי ,
השני- כבר היה מהסוג הפרקטי יותר, למד בטכניון ,מדעי, גם זוגתו בוגרת ביוכימיה. הוא לא מצא עבודה עד כה (שנה מסיום הלימודים) עושה פה ושם פרויקטים זמניים בזכות קשרים אישיים. והיא עובדת מעלות החמה ועד קצה הנשמה בשכר של 25 ש"ח לשעה בתחום המקצועי שלה-היא מוכנה כדי להתקדם בעתיד לקרוע את עצמה כעת (כולל משמרות,שבתות וכו).

בכל מקום דורשים ניסיון קודם
אבל איך ירכשו ניסיון קודם
אם לא נותנים להם את הצ'אנס לניסיון ראשוני?

BrightEye

New member
אם אני משווה לאיך שאנחנו התחלנו

אנחנו התחלנו עם משכורות ממש נמוכות והתקדמנו לאט. בטח לא היו מותרות של בילויים ונופשים וחופשים.
ההבדל היה שיכולנו לרכוש דירה כי המחירים היו סבירים יחסית, ובכל זאת המשכנתא הקשתה מאוד.
אז התחלה עם משכורת לא גבוהה לא מפתיעה אותי, אבל אני לא רואה איך זוגות צעירים היום מצליחים לעשות את זה עם מחירים כל כך גבוהים= משכנתא כל כך גבוהה.

BrightEye

New member
אצלנו זה לא ככה

הבת סיימה תואר ראשון, שלחה קורות חיים וקיבלה לא מעט הצעות רלוונטיות.
משכורת לא מאוד גבוהה, אבל זו התחלה כמו שכתבת.

אני לא מתייחסת למשפחתי שלי

ראי את סדרת הכתבות

אני מניחה שגם אם הן לא כולן צודקות או נכונות
(וחלק גם מקוממות מבחינת תפיסת העולם של הכותב)

יש בזה לא מעט בהיבט הקושי הכלכלי -היכולת למצוא עבודה במקצוע בכלל
בלי קשרים רק על סמך כישורים.

כל החיים אנחנו אומרים-תלמד- תשקיע- תצליח
המשוואה הזו מתפרקת מול העיניים
וקשה (לי) להתמודד איתה.

BrightEye

New member
אני לא מכחישה את מה שכתוב שם

אני רק אומרת שאצלנו זה אחרת, וקשה לי לחבר בין מה שאני מכירה ומה שאני קוראת.

אכן המשוואה מתמוטטת. אנחנו מפמפמים לילדינו

להשקיע ולשמר קשרים עם חברים וקולגות. מנסים לעודד אותם שלא יחטפו יאוש ודיכאון.

תראי המשוואה

לא מתפרקת מול העיניים

היא לבשה פרופורציה חדשה
פעם בזמני ויסלח לי בן מי שסיים 8 שנות לימוד זה היה הרף המינימלי להתקבל למשטרה

לגמור תיכון רק לגמור זה היה אישו רציני ולהוציא בגרות זה היה גאווה של המון ענשים
תואר באוניברסיטה היה מנת חלקם של של בודדים ועשירים

היום שכל ההמכללות צצות חדשות לבקרים כולם הפכו להיות עם תואר ראשון ולכן מעסיקים מתפנקים
כל אחד יכול בכסף לקנות מקום במכללה ולסיים תואר
בעוד פעם היה נניח 5 -6 אוניברסיטאות ללמוד משפטים ומקום ל 50 בכל שנה נכנסו למעגל העבודה 300
עו"ד היום בעידן המכללות כל שנה נוספים כמה אלפים בהתאם להצע וביקוש יש הצע מוגבל והביקוש ענק לכן מה שהיה חלומה של כל אימא לפני עשור
הום הוא הסיוט של כל עו"ד
בת אחותי הטלבטה מה ללמוד עש שהחליטה על תואר לניהוטל משאבי אנוש אני טענתי שהשוק כבר ברוויה ועד שתסיים השור יהיה גמור
והמשכורות ירדו לזנות אחותי תמכה העיקר שהילדה תלמד ושיהיה צורך גם זה נלקח בחשבון שתהיה כלה אקדמאית ושווה בשוק הפו"פ
כמובן שסיימה ללמוד אפילו בהצטיינות ועבודה אין עבדה מוכרת בגדים בקניון
חסכה קצת כסך ובמקום לחשוב על הסבת מקצוע הלכה לתואר שני ומה אז נהיתה עבור כולם אובר קווליפייד
היום אחרי שנות לימודים רבות פתחה חנות בקניון לבגדים ואביזרי עופנה

אוסיף ואצין שרבים לומדים לתואר ראשון מבלי לחשוב על העתיד על המקצוע ואיך יתפרנסו ממנו הם לא מבינים שמה שהם אוהבים היום הוא הצרה שלהם בעוד 4 שנים
מי שלומד היום למשל להיות עו"ד סם את כספו לטעמי על קרן הצבי זה מקצוע גמור כנ"ל רו"ח מוכנים לעבוד ב 30 שח רק כי יש עודף מטורף גם בתחום זה
ומעביד לא ישלם 50 שקל שבתור עומדים בוגרים שגמרו בהצטיינות ועושים את אותה אבודה ב חצי מחיר

ההחלטה ללמוד חייבת להיות קרה ומחושבת כמו אדם האוחז סכין העומד לנעוץ אותה בדיוק רב בנקודה דימיונית בקוטר של 10 אגורות
אני שדי קראתי את השוק דירבנתי את שני בני ללכת ללמוד הנדסת תוכנה זה ענף מתפתח אנף שחסר בו המון כח אדם
אנשים כל הזמן הכל היום מבוסס מחשב רכבים עם מחשב טלפוניה אין תחום שלא מבוסס מחשב והמשכורות בהתאם והאנשים מתפנקים ובצדק
בהייטק בתחום המחשוב עובד לא נאמן למקום עבודה ויעזוב מקום בשביל תוספת של 3000 שח אגב זה עובדה סטטיסטית
עובד אייטק תואר ראשון במדעי המחשב מחזיק בממוצע עד גיל 35 שנה רק 3-4 שנים במקום אבודה ונודד ומתקדם

וכן המשוואה לא מתפרקת היא משנה צורה ואופי בהתאם לצורכי השוק מי שיצליח מי שיודע לנבא ולקרוא את המשוואה מראש

ben 911

New member
בוודאי שאני סולח.

כי אתה צודק.
עד לא מזמן עבדו איתנו אנשים שבקושי ידעו קרוא וכתוב.
אבל היה להם תואר כדי לשדרג את השכר.

אוניברסיטת לטביה או בינת ג'בל, אנא עארף.

הכביכול תואר הביא להם עוד 1500 ₪ בשכר גם בפנסיה.
אני בשביל עוד 1500 ש' חייב לצאת לעבודה בשכר בשעות החופשה שלי
לפחות 4 פעמים בחודש.
זה אומר לא לראות את האישה ו/או הילד כל החודש.

י

BrightEye

New member
ראית את הכתבה הזו?

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4435587,00.html

אז הוא (הכותב בן 28, בוגר תואר בכלכלה, חוקר במכון לרפורמות מבניות וגר בתל-אביב ) כותב ש

"תואר, ובטח תואר ראשון, הוא כבר לא מדד כמעט לכלום בשוק העבודה, אלא כרטיס כניסה בלבד - וגם זה לא תמיד, למשל במקצועות התקשורת והמחשבים. ברגע שלכולם יש תואר ראשון, הוא כבר לא מהווה ערך מוסף. עובדה זו מקבלת חיזוק במדינה כמו ישראל שבה השירות הצבאי הוא לעיתים חלון לרכישת ניסיון מקצועי בתחומים ספציפיים.
אז יש תחומים בישראל שבהם קשה יותר למצוא עבודה. מנגד, יש תחומים שבהם קל יותר. המצב של צעירים דומה במקומות רבים בעולם. יותר ממחצית מבוגרי התואר הראשון בארה"ב לא ימצאו עבודה ובאירופה המצב זהה, חוץ מגרמניה. דווקא ביחס לגוש האירו מצבה של ישראל טוב בכל הנוגע לשיעור התעסוקה של הצעירים."

כך שיכול להיות שיש בעיה שהיא כלל עולמית, זה לא רק בישראל, ומי שחושב שבמקום אחר יחייה יותר טוב ברוב המקרים מגיע למצב דומה.
ובכל מקרה, כשאני משווה לאיך שאני התחלתי, אז מצבי לא היה ממש יותר טוב, ולאט לאט התקדמנו.

אני מסכימה שהבעיה היא כלל עולמית

ולא ישראלית

אני חושבת שיש בעיה מהותית כשבוגרת תואר שני במדעי הלא חשוב מה --עובדת כזבנית בחנות נעליים ואו בגדים (כפי שצויין כאן)
ובוגר תואר שני בהנדסת מכונות עובד כמכין כריכים למכירה עצמאית.(מכירה אותו אישית)

ואז ....במקום להמשיך לחפש עבודה במקצוע, הם בוחרים (חלק)להמשיך לתואר שני ואז.. או שאתה "בעל כישורי יתר" או עדיין מחוסר עבודה, נראה קצת מעגל סגור.

BrightEye

New member
זה נובע מזה שכולם אקדמאים

רמת ההשכלה הכללית עלתה, ואז תואר ראשון הוא שווה ערך למה שהיתה פעם תעודת בגרות. (ואפשר לקוות שזה לא מה שיקרה עם תואר שני.) ואז הדרך ארוכה יותר למצב שבו מתחילים לתפקד במקצוע עם מינימום תואר שני.
ולכן מעסיקים כבר מציבים דרישות שהן לא רלוונטיות לתפקיד ואפילו פוגמות בו, כי בן אדם שהוא עם כישורי יתר לתפקיד, ישתעמם בו.

המכללות היום מייצרות

בוגרים אקדמאים בכמות העולה על האוניברסיטאות

ולמרות שיש אומרים בוגר אוניברסיטה עדיף
עני טוען שהם לא פחות טובים הריי הם נבחנים על אותו חומר ובאותה בחינה

BrightEye

New member
לאוניברסיטה יש מעמד מוכר בעולם

הם יודעים שהאוניברסיטה X ממוקמת במקום Y בעולם, וזו המשמעות של להיות בוגר אוניברסיטה טובה.
רזומה רזומה רזומה...

תשמעי

לי יש כלל אחר בחיים בנתיים לא נפלתי

בוגר אוניברסיטה שעבר בחינה ובוגר מכללה שעבר בחינה נבחנו באותה בחינה באותו יום
על אותו חומר

אז אם בוגר אוניברסיטה שתהיה המכוטבדת ביותר קיבל 80
ובוגר מכללה שקיבל 88 אני מעדיף אותו

מה עוד שיש עוד המון גורמים משפיעים התנהגות שפת גוף בראיון כישורים אחרים שנבדקים
מבחנים חיצוניים שאני שולח מועמדים
זה בדיוק כמו מורה גאון שלמד והוא עילוי אבל לא יודע ללמד
לעומת מורה קצת נחות ממנו אבל שהתלמידים אוהבים מבינים אותו הוא אותם והם לומדים ומראים הצלחה

לאיזה מורה תשלחי את הבן שלך אם היה לך בחירה

שעל הפרק הבחירה בין מועמד שלמד במכללה לבין מועמד שלמד באוניברסיטה ידועה בעולם
ושניהם בעלי אותם כישורים פחות או יותר ומוכנים לקבל את אותו שכר אוליי אני יכול להתפתות הדגש על אוליי

נומלה

New member
הם לא נבחנים על אותו חומר ולא באותה בחינה

העובדה שהשמות של הקורסים דומים ממש לא מצביעה על כך שרמת הלימודים דומה. היא בדרך כלל לא. השאלה מי עדיף תלויה במה העבודה שצריך לעשות. אבל בוגרי המכללות ובוגרי האוניברסיטאות (בממוצע כמובן) זה שני דברים שונים.

shavririt

New member
לפחות על לימודי עו"ד- זה ברור

כי כולם צריכים לעבור את בחינות לשכת עורכי הדין.
אז אם רמת הלימודים במכללה לא מספיק גבוהה, הם לא יעברו.
וגם שמעתי זאת מבן דודי, משפטן ד"ר, שמלמד במכללות,
ובוודאי יש מקצועות נוספים כאלה שיש בהם בחינות ארציות.

בחינות המועצה

של לישכת רו"ח אחידה בחינות של לישכת עו"ד אחידה

ומי שמקבל תואר במכללה עבר בחינה מאושרת וטובה אחרת לא היו מאשרים את התעודות

נומלה

New member
נכון אבל

במקצועות ההנדסה למשל אין בחינות מועצה. ואצל עורכי הדין למרות שיש בחינות, ההבדל ניכר בין בוגרי המכללות לבוגרי האוניברסיטאות.

למעלה