חשבתי לעצמי

rachel26

New member
מאט מאמץ יביאו לסיפוק

החיים שלך הוא ספר, אם היה לך מספק זמן הייתה כותב איך זה לחיות , ולמה חשוב לחיות עם חוקים ומסגרות, לצערי אין לך לא מסגרת ולא חוקים, הצעקה שלך צועקת לסדר אישי מקווה שתמצא את המנוחה והשקט שאילו אתה מיכל להגיע. להשמיץ דבר שאין לנו ידע מאוד קל , אבל לעצור לחשוב זה לוקח זמן , קח זמן חבר ולמד , למה התנך נכתב?, למי? ומדוע? אני מאמינה שאם תרצה את התשובה תמצא בתוך תוך עמקי נשמתך.

לימי5

New member
מדבריך ניתן לראות כמה אתה ריק!!!

אחרת לא היית כותב את מה שכתבת. לידיעתך התנ"ך הוא הספר הנקרא ביותר בעולם. יש בו עומק פילוספי וחכמת חיים יש לך הרבה מה ללמוד ולא יזיק לך לקרוא בו ולנסת להביןלעומק כמה ספרים שם. ואם קשה לך קח ספר פרשנות.

Prince of Wales

New member
מאיפה הבאת את השטויות האלו מה ?

Big fucking deal, אז הוא לא קרא את התנ"ך, זה עושה אותו אדם ריק ? אולי הוא קרא את קאנט (את בכלל יודעת מי זה) ? לא צריך ללמוד תנ"ך כמו שלא צריך ללמוד אסטרולוגיה כדי לדעת שזה שטויות.

ramil

New member
אתה טוען מתוך בורות, וחבל

קודם כל, מבחינת רטוריקה - שאלה של טעם, אבל אני לא מכיר הרבה יצירות מהזאנר הזה (מיתולוגיה, שירה דתית, נבואה וכו´) שמתחרות בתנ"ך מבחינת הרטוריקה, המצלול, העוצמה של המלים - אבל באמת, לך תלמד תנ"ך (לא מסמינר "ערכים"! הם סתם ארגון של החזרה בתשובה) ואז נדבר. שנית - התנ"ך הוא אחד הספרים הבסיסיים בתרבות המערבית כפי שאנחנו מכירים אותה היום. אי אפשר להבין את הנצרות, את אמנות הרנסאנס, חלק גדול מאוצרות הרוח של התרבות המערבית, בלי להכיר את ספר הספרים, איתו היא מנהלת דיאלוג מתמשך. אגב, לכל אלה שתהו בשרשור הזה למה הם צריכים ללמוד את התנ"ך - צאו שניה מהראש המקובע של "אני לא מאמין באלוהים, אז למה אני צריך את זה". גם בארה"ב לומדים את התנ"ך (נוצרים!). זה פשוט נכס חשוב לכל אדם משכיל, בהנחה שאתם רואים את עצמכם כאלה. שלישית - כל מה שאמרתי לגבי התרבות המערבית, נכון שבעתיים לגבי התרבות הישראלית/עברית/יהודית. אני מניח שבין חברי הפורום יש מגוון של השקפות עולם לגבי הגדרת הזהות, אבל אני משוכנע שגם מי שלא רואה עצמו יהודי בהכרה, חש זיקה לשפה העברית שהיא שפת האם שלו, ולתרבות שנכתבה בשפה זו. ובכן, השפה העברית עוצבה קודם כל בתנ"ך, והוא מהווה מקור לעושר תרבותי, לארמזים, למטבעות לשון, לסמלים - אי אפשר להבין את התרבות העברית בלי להכיר את התנ"ך. אי אפשר להבין את מאיר שלו, ביאליק, אלתרמן, עמוס עוז, רחל, שלום עליכם, ש"י עגנון, נתן זך, מאיר אריאל, יהודה עמיחי, נתן יונתן, א.ב. יהושע, אמיר גלבוע, זלדה, שלום חנוך, נעמי שמר, ועוד רבים וטובים - בלי להכיר את הטקסט החשוב ביותר איתו הם מנהלים דיאלוג. רביעית - כל ניסיון לראות את התנ"ך במשקפיים צרות של "זה מה שאלוהים הצליח לכתוב?", "מתי לדעתך כתבו אותו", "מה קדם למה: התנ"ך למיתולוגיה היוונית/בבלית או להיפך" וכו´ פשוט לא מוסיף כבוד למי שטוען את הטיעונים האלה, כיון שהתנ"ך הוא אסופת ספרים מגוונים, שמבטא מגוון השקפות - מזמורי דת בתהלים, מיתולוגיה חינוכית בספר בראשית, סאגה משפחתית של אברהם, יצחק, יעקב ובניו, נבואות זעם מוסריות של נביאי ישראל, רשימות הסטוריות (כולל כמה גרסאות, שמבטאות גישות שונות של תורת גמול - מלכים ב´ מול דברי הימים!), פילוסופיה פאטאליסטית בקוהלת, משלים, שירה, ועוד ועוד. כל הטקסטים יחד מרכיבים ספר מדהים, מגוון, שכולל הרבה יותר מנקודת השקפה אחת על העולם, אלוהים והאדם, עמד במבחן הזמן ונשאר רלוונטי גם אלפי שנים אחרי כתיבתו. לא בכדי זהו רב המכר של כל הזמנים
אגב, אני חילוני גמור - ובכל זאת, אם הייתי צריך לבחור 3 ספרים לקחת ואתם לאי בודד - זה היה הראשון.

ppp111

New member
תשובה לאדם "חכם"

דבר ראשון התנ"ך שלנו לא אמור להיות מעניין, אלא בעל תוכן, שיעביר את מה שצריך להעביר. התנ"ך הוא ספר חוקים ולא ספר כשפותחים אותו כשבא לקרוא על סיפור מעניין. דבר שני למרות מה שנאמר בסעיף הראשון התנ"ך הוא הספר. לא סתם הוא הספר הנפוץ ביותר בעולם, ולא סתם כל מיני סוגים של אנשים לומדים ממנו וקוראים אותו. תאמין או לא גם המוסלמים וגם הנוצרים וכל הדתות והכתות למיניהן פותחים את התנ"ך ופשוט נהנים ממנו. דבר שלישי אם תנסה פעם לקרוא את התנ"ך עם פרשנים תגלה עולם אחר- עולם מקסים. הרי לא סתם התנ"ך הוא הספר הראשון מבחינה ספרותית (ועוד). דבר אחרון- תטפל בשגיאות כתיב שלך...

למעלה