פיצול חיסונים

חיסונים של גיל שנה (או במילה אחת: אמאל'ה!)

שלום לפורום הדנדש ותתחדשו!
הבן המתוק שלי אוטוטו בן שנה. אני רוצה שיקבל את כל החיסונים, אבל שוקלת לחלק אותם לכמה (לפחות 2) פעמים. אני ממש חוששת מתופעות לוואי וסיכונים מחדש, מאידך טיפת חלב די מבטלים את החששות, ואני צריכה להיות החלטית כשאני באה לשם.
אשמח לשמוע עצות ודעות לכאן או לכאן..

אמא של עוגיה מתוקה

ארה"ב: רופאים ממליצים על פיצול חיסון MMRV

מחקר: רופאים בארה"ב לא ידעו שמספר תופעות הלוואי (פרכוסים) של חיסון ה MMRV (חזרת-חצבת-אדמת-אבעבועות רוח) הניתן בישראל גבוה יותר ממתן שני חיסונים נפרדים: MMR לחוד ו אבעבועות רוח לחוד. לאחר שהרופאים דווחו על הבדל זה - רק 20% מרופאי הילדים ו 7% מרופאי המשפחה אמרו שימליצו על חיסון ה MMRV לתינוק בריא בגיל 12-15 חודשים.

בתחילת המחקר התברר ש 29% מרופאי הילדים ו 74% מרופאי המשפחה כלל לא ידעו על הסיכון המוגבר לפרכוסים של חיסון ה MMRV בהשוואה לשני חיסונים נפרדים (הניתנים באותו הביקור): MMR + V.

הגורם המשמעותי בהחלטת הרופאים על איזה חיסון להמליץ בין שתי החלופות הנ"ל היה המלצות אגודת רופאי הילדים ואגודת רופאי המשפחה.

מסקנות החוקרים מהמחקר: "לאחר קבלת מידע על הסיכון לפרכוסים לאחר חיסון ה MMRV, רופאים מעטים דווחו שימליצו על מתן חיסון MMRV לתינוק בריא בגיל 12-15 חודשים".

החלטה על חיסונים

שלום לעוגיה, תודה על המילים החמות!

לפני שירעיפו עלייך כאן עצות לכאן ולכאן, היית מציע לך להשקיע קצת בלימוד הנושא בעצמך. יש לא מעט חומר שיסייע בידך לגבש החלטה.
אני יכול להבין מדוע בטיפת חלב מעודדים לחסן, אבל קשה להבין מדוע הם מבטלים את החששות מתופעות הלוואי המתועדות היטב לרבות בתדריך החיסונים של משרד הבריאות שהן אמורות להכיר.

אחת הדילמות נוגעת לפיצול חיסונים. בפיצול חיסונים, הכוונה להפרדת חיסונים בהם משולבות מספר מחלות (כמו החיסון נגד דיפתריה-טטנוס-שעלת, או החיסון נגד חזרת-חצבת-אדמת-אבעבועות רוח) לחיסונים נפרדים לכל מחלה ומחלה.

קשה לקבוע מה טוב יותר. מצד אחד, פיצול החיסונים המשולבים לחיסונים נפרדים מאפשר גמישות במועדי מתן החיסונים הבודדים וכן וויתור על חלק מהם, כמו גם הימנעות ממצב בו גוף הילד נדרש להתמודד בו זמנית עם התקפה משולבת של כמה מחלות בו זמנית, אירוע שכנראה לא היה נדרש להתמודד איתו במהלך חייו אלמלא החיסון. מצד שני, בכל חיסון נפרד ישנם חומרי שימור ואדג'ובנטים משל עצמו, כך שהמינון הכולל של חומרים אלה בחיסונים מפוצלים יהיה גבוה יותר לעומת חיסון אחד בו משולבות כמה מחלות, וגם, פחות זריקות לתינוק מקלות את החוויה העגומה שהוא נאלץ לעבור.

בהצלחה ובריאות שלמה לבן המתוק שלך!

kagome10

New member
אפשר גם לפצל ולא לתת את כולם

נניח, להחליט שבנים בכלל לא צריכים חיסון לאדמת, וחיסון לאדמת צריכות רק נשין שרוצות להיכנס להריון. וחצבת ואבעבועות רוח אלו מחלות ילדות שיש הורים שמעדיפים שהילדים שלהם יעברו אותם, אז אפשר לדחות את החיסונים לכמה שנים ולחסן את הילד רק לחזרת. ואם הוא לא יחלה בזצבת ואבעבועות רוח עד גיל 12 נניח, לתת לו את החיסונים. וכך גם אם הו איקבל יותר חומרים משמרים ושאר גועל נפש, הוא יהיה גדול יותר ויוכל להתמודד טוב יותר, גם יכול להיות שימצאו חיסונים בטוחים יותר (אפשר לראות את ההתקדמות עם השנים), וגם יכול להיות שעד אז המחלות יעבור מוטציה כלשהי והחיסון החדש יגן גם מפניה.

וכמובן - כדאי לדחות. ככל שהילד קטן יותר יש יותר סיכויים לתופעות לוואי שליליות.

פולספגן

New member
ההצעות שלך לא רלוונטיות, כי לצערינו אין

אפשרות לתת חיסון רק לאדמת או רק לחצבת, אלא חייבים לקבל את כל מכלול ה-MMR ומינואר גם את אבעבועות רוח לא יהיה ניתן לתת בנפרד ותצרכי לקבל את כל ה-MMRV גם אם חלית באחת המחלות

kagome10

New member
את בטוחה?

בדפי החיסונים ב"באופן טבעי" מעידים הורים על כך שהם הצליחו להשיג בנפרד את החצבת.
למשל, כתב רוני כהן:"אפשר לתת חיסונים בנפרד. בטיפת חלב מאד לא אוהבים את זה (כי זה גורם להם יותר עבודה) וינסו בכל דרך לשכנע אותך שאת עושה טעות, אבל אם תתעקשי יתנו לך בסוף. יבקשו ממך למלא טופס שאת לוקחת אחריות על הילד שלך (!!) וחוץ מזריקת טטנוס תקבלי מה ואיך שתרצי. זריקת טטנוס היא היחידה שהם לא מוכנים או לא יכולים לתת בנפרד"

וגם הורים אחרים העידו שאומנם זה עלה להם במאבקים, אבל אפשר.

פשוט צריך לריב הרבה זמן עם הרבה אנשים, להזמין במיוחד, וכל מיני כאלה.

פולספגן

New member
לצערי כן

אפשר להפריד את המחומשת לזריקות בודדות, כולל טטנוס לבד, אך לא דרך טיפת חלב, אלא למשל דרך בית מרקחת ברעננה.
דרך טיפת חלב, אפשר לקבל DT, HiB ופוליו בנפרד ונראה לי שאין חיסון לשעלת בנפרד אלא רק במשולש ביחד עם ה-DT או כחלק מהמחומשת.

אני לא מכירה אפשרות לתת בארץ חצבת בנפרד ובינינו הייתי מפחדת לתת בנפרד חיסון שלא עבר פיקוח של משרד הבריאות.
לפי דעתי עדיף לא להשתמש בחיסון לא מסחרי.
גם כך הבדיקות של המסחריים הם בקנטים, אז בלא מסחרית הרשלנות הרבה יותר גדולה, כי כבר אין בכלל פיקוח.

בנוסף, קחי בחשבון שחיסון שלא "רץ", לא עובר שינויים מדעיים ולכן סבירות גדולה שיהיה בו כספית ועוד חומרים משמרים וגם תוקף הייצור שלו יהיה פחות טוב, כי לכי תדעי כמה זמן זה ללא שימוש ...

השגת חיסונים נפרדים

קיבלנו דיווחים בודדים מהורים שפנו ללשכת הבריאות של משרד הבריאות באזור מגוריהם והתעקשו לקבל חיסון נפרד, והצליחו.
נשמח לקרוא כאן דיווחים שכאלו :)

kagome10

New member
אני יכולה להביא קישור

במדור בלי_חיסונים באתר באופן_טבעי יש ריכוז גדול מאוד של הורים שמחסנים חלקית, על פי ההיגיון שלהם. יש שם הרבה סיפורים כאלו, אבל נראה לי לא מנומס פשוט להעתיק אותם לכאן, והסיכוי למשוך את ההורים הללו לכאן הוא קלוש.

להביא קישור?

פולספגן

New member
ריפרפתי במהירות על 2 הקישורים האחרונים שלך

בנוסף, גם עשיתי חיפוש עת MMR בהם והתגובה היחידה שמצאתי בנושא היא של פלוני_אלמונית‏ (14.10.2011 20:21) ושם נכתב "MMR לא ניתן להפריד"

את בטוחה שקראת על הפרדה של MMR ולא על המחומשת?

לפי הידע שלי, ניתן להשיג את החיסון הבודד רק בחו"ל, אך מור סגמון כתב שהיו לו דיווחים גם בארץ, אז לא אתווכח עם עובדות
במידה וגם שם לא התבלבלו.

kagome10

New member
מה עם דפי החיסונים?

אני ריפרפתי על הדפים של חיסון_חצבת או חיסון_אדמת או איזה דף אחר על חיסון, והיה שם הורה שהצליח להשיג את החיסון בנפרד.

מצד שני, אולי אז היה ועכשיו אין.

אבל המסקנה הכללית מהדברים שקראתי היה שיש ושאפשר להשיג. לפעמים צריך לקנות בפרטי, לפעמים צריך להטריד אנשים, אבל בסוף אפשר.

פולספגן

New member
בדף של האדמת אין כלום ובדף על החצבת מצאתי

תגובה אחת של גילי_צומברג_ביתן‏ (20.12.2008 21:59), שהיא כותבת "אין חיסון נפרד לחצבת (קונבנציונלי). יש חיסונים הומאופתיים לחצבת בנפרד או לחצבת, חזרת ואדמת יחדיו" כך שזה לא שווה כלום

תגובה שניה של אשיר) (12.11.2007 10:39), כדלקמן:-
{
אז טרחתי וחיפשתי כל הבוקר חיסון נגד חצבת ומעדכנת לטובת אלו שיחפשו אחרי:
א. התשובה הממשלתית מוסדית - אין אפשרות לחסן נגד חצבת, כולל טלפון לאגף המתאים (רוקחות).
ב. בית מרקת אחוזה בחיפה - אין להם. (היה בעבר).
}

כמובן, שבדקתי ברפרוף, אז ייתכן שפספסתי

kagome10

New member
הנה על חצבת

גילה (31.12.2001 08:33):
מצאתי חיסון נגד חצבת (לא MMR). בית מרקחת "אחוזה" בחיפה יזמין לי, ואני מקווה לזכור לשאול מי היבואן.

גילה (04.01.2002 09:58):
היבואן - פרומדיקו, כל בית מרקחת יכול להזמין, עלה לי (אתמול) 26 שקלים.
פרט טכני - צריך לשמור בקירור (אני קיבלתי קרחום בבית המרקחת, אבל הכי טוב, בד"כ, לקנות מיד לפני שמחסנים).
כדי לקנות לא הייתי צריכה להציג מרשם רופא, אני עוד לא יודעת אם האחות תבקש פתק לפני שהיא מחסנת.
אני לא יודעת מה הנהלים לגבי אחיות טיפת חלב של משרד הבריאות (אצלינו זו מרפאה קהילתית של קופ"כ כללית).

צורה (09.04.2008 22:04):
בבית מרקחת בר אילן ברעננה אפשר להשיג חיסון נפרד לטטנוס. אולי גם לחצבת (זה המקום היחיד)

אגב, למה בכלל לחסן לחצבת?

אני הייתי מחסנת לחזרת (בנים) ולאדמת (נשים חמי שנה לפני הריון)
וזהו.

פולספגן

New member
במידה והילד לא חלה, אז את לא מעוניינת שיחלה

כשיהיה בוגר יותר, כי אז המחלה באמת מסוכנת.
מה לעשות, שבגלל החיסונים, האפשרויות להידבק הן מועטות ולכן בעל כורחך, את נאלצת לחסן גם.

אגב, תגובתי הקודמת גם היתה על אותו בית מרקחת "אחוזה" בחיפה ושלי זה משנת 2007, אז באמת כדאי לברר מה מצבם כיום.
תגובתה של צורה לא רלוונטית כי היא מדברת על טטנוס בבית מרקחת מרעננה שהזכרתי אותו בתגובתי השניה אלייך (29/09/12 22:00).

kagome10

New member
מבחינתי זה לא העניין

את יכולה לכתוב שם ולשאול.

לפי מה שאני ראיתי, אנשים שנלחמו מספיק הדיגו את מה שהם רצו.

פשוט אין לי כוח לחפש הוכחה שיש חיסון X במקום Y.

אני לא מתכוונת לחסן אף אחד בזמן הקרוב, ולכן לא מתכוונת לנסות להשיג את החיסון.

למה שלא תשאלי את האנשים בדף, את טיפת חלב הקרובה לביתך, את בתי המרקחת, את בתי החולים, ואת כל מי שאפשר? אני לא אעשה את זה במקומך.

ואם תקראי באתר שקישרתי, ההורים שם מדביקים בכוונת תחילה את הילדים במחלות. היה על זה בתקשורת לפני כמה זמן, כל ילדים בהרדוף שחלו בחצבת. זה היה ממש מצחיק לראות את התגובות. אנשים רגילים שאומרים איזה נורא המחלה התפרצה, והורים ששואלים איפה ומתי אפשר לבוא להדביק את הילדים שלהם.

חצבת

אני בהלם ממה שסיפרת עכשיו...
האם הייתי מדביקה את הילד שלך במחלה ששעור התמותה שלה 1:500 ושיעור הנזקים המוחיים הוא כ-1:1,000? זו ממש רשלנות פושעת.

kagome10

New member
כן, הייתי עושה את זה

למרות שהמספרים שהבאת לא נכונים.

כי הסיכונים מהחיסונים גדולים יותר. והנזק מחיסון הוא וודאי.

לדעתי לפגוע בילד בוודאות זה חוסר אחראיות הורית, שלא לומר, הזנחה פושעת.

למעלה