צוואה-מגיעים לגיל שאפשר להתחיל

katam

New member
לדעתי כדאי להשקיע את הכסף בעו"ד

אצלינו היה מקרה שונה כמו שכתבתי הנקודה המרכזית היתה גורל הילדים שהיו אז קטינים.

אבל אנחנו צוונו כל אחד את רכושו לילדים. אם אני אלך אני יודעת שהרכוש שלי יעבור לילדים. אם אחרי לכתי הוא ישנה את הצוואה שלו ולא יצווה לילדינו, קשה לי להאמין אבל .............

קליספרה

New member
זאת דילמה רצינית

מה יקרה אם זה שנשאר יצטרך לממש את הבית לטובת כיסוי של דיור מוגן או מחלקות סיעודיות?
מה עם הילדים יצטרכו כסף עד שיחליטו למכור את הדירה ולממש את הכסף או להשתלט על כספים לטובתם וישאירו את ההורה הנותר חסר כל?
מה חשוב יותר? רווחת זה נותר או זכויות הילדים.

וכן אני מכירה גם סיפורים הפוכים - על שההורה שנותר מתחיל פרק ב', מוכר את הבית וקונה בית חדש על שמה והילדים הביולוגים צריכים להגיע לבית משפט כדי לקבל את מה שמגיע להם.

תשובות

כל הענין בצוואה הדדית הוא שבעצם אי אפשר לקחת את הכסף ואז לשנות. זה נכון שתמיד אדם יכל להחליט לשנות את צוואתו,גם ההדדית, רק שכאן יש ייחוד להדדית- אדם שרוצה לשנות את צוואתו ההדדית אחרי שהצד השני של ההדדיות נפטר יכל לעשות זאת רק אם עדיין לא לקח את מה שהורש לו משם, או שמחזיר את מה שהורש לו משם.
ודבר שני חשוב- ממש לא צריך עו"ד כדי לערוך צוואה, וגם לא מחוייבים שני עדים. צוואה שנכתבת ע"י המצווה בכתב ידו, עם תאריך וחתימה, מספקת.

ועוד דבר ששכחתי

בהתיחס לכותרת השרשור- לצערנו זה ממש לא ענין של גיל, כולנו מכירים אסונות גם בגילאים צעירים, חשוב שתהיה צוואה מרגע שיש נכסים, אם רוצים משהו שונה ממה שהחוק קובע (חצי לבן הזוג וחצי לילדים).

ben 911

New member
תרשי לי לתקן אותך.

חצי לבן הזוג וחצי לבן הזוג והילדים.

אז אם נדייק

החצי של בן הזוג והילדים הוא חצי לבן הזוג וכל השאר לילדים .
אני מניחה שהתכוונת לחצי מהכל שהוא מראש של בן הזוג.

ben 911

New member
אני אנסה להסביר במספרים

כי כשמציבים מולנו מספרים אנחנו נעשים טיפה יותר מחודדים.

לבן זוג א' יש 50 אחוז מהדירה
לבן זוג ב' יש את השאר
ולהם יש גם 3 ילדים
נניח שלא עלינו הבן זוג ב' נדרס על ידי משאית כבדה כשחצה את הכביש ועכב כך החזיר את נשמתו לבורא.

אז הרכוש מתחלק כך
בן זוג א' 9/12 תשע יח' מתוך 12 למשל
וכל ילד מהשלושה מקבל 1/12
לסיכום:
חצי מהדירה במילא שייכת לבן זוג א' זה שלו ואף אחד לא יכול לגעת בזה.
החצי השני יורשים בן זוג א' והילדים.

הרבה יותר פשוט

אחרי המשאית נשאר חצי מהרכוש להוריש לבן הזוג ולילדים. כי חצי אחד הוא מראש של בן הזוג. עד כאן אנחנו מסכימים ?
עכשיו,
החצי המורש מתחלק ל- חצי לבן הזוג, והחצי השני בחלוקה שווה לכל ילד עפ"י מספר הילדים.

אם מתיחסים במבט על הרכוש כולו- לבן הזוג יש 3/4 (חצי שלו מראש,ואחרי המשאית חצי משל הנפטר שלו גם כן) , ואת ה- 1/4 הנותר מחלקים שווה בשווה בין הילדים.

katam

New member
גורל הילדים הקטינים חשוב מאד ונשכח לעיתים

למרות שהוא לפורום הזה כבר לא כל כך רלוונטי.

אבל ברגע ששני ההורים הולכים השופט הוא "האבא" של הקטינים והוא יכול להחליט מי יגדל את הקטינים, אסור לשכוח שבדרך כלל מי מגדל את הקטינים שולט בכספים שהם ירשו.

שיש צוואה השופט מתחשב בדעת ההורים, יש השפעה גם על הקרבה המשפחתית, שהילדים גדולים יש משקל לרצונות שלהם.

בארץ שלנו רווית תאונות הדרכים והפגועים אסור לשכוח את זה.

טעיתי- הטעתי-בדקתי שוב- ולהלן תשובה:

להלן תשובה מוסמכת של עורכת הדין העוסקת בנושא צוואות:

"באם הצוואה של ההורים הינה "צוואה הדדית" לא ניתן לשנות את הצוואה לאחר מות אחד ההורים, אלא בתנאים מיוחדים או כאשר ישנם נכסים חדשים או כאלה שלא הוזכרו בצוואה ההדדית. אם לא מדובר בצוואה הדדית, כל מצווה (בעל הצוואה) יכול לשנות את הצוואה בכל רגע נתון כל עוד היא עומדת בקריטריונים של צוואה כשרה."

וכן,כמובן שעדיף אצל עורך דין כדי שיכסה את כל נקודות התורפה.

iris mom of two

New member
תשובה אחת

מה שאש"ש אמרה.

וכן, אמא שלי יכולה לשנות את הצוואה ולהוריש לי את הכל. אבל אני אכבד את רצונותיו של אבי, והיא יודעת את זה. כך שאני לא מאמינה שהיא תעשה זאת.

הבעיה היא, המצב של נישואים שניים כשיש ילדים מהנשואים השניים, אז זה כבר יותר מסובך. הכספים של סבא למשל הלכו לילדיו מהנשואים השניים.

אבל...

אם את מאמינה בבן הזוג, ויש קשרים ובים עם הילדים לא צריכה להיות בעיה.

katam

New member
פעם אמרה לי חברה טובה שאנחנו מכירים

את הילדים שלנו אבל לא את בני זוגם

האיש שלי הוא אב ובעל מסור אבל אני לא יודעת מה יהיה אחרי שאני אלך .
אם תבוא משהיא והוא יתחרפן ? אז השארתי את מה ששלי לילדים שלי ולפחות אני בטוחה שהחלק שלי הולך לילדים.

iris mom of two

New member
בעלי הוא הבן אדם שאני הכי סומכת עליו

אין סכוי שהוא לא ידאג לילדים. הוא אוהב אותם כאילו הם האויר בשבילו, אני לא רואה שום מצב שבו הוא לא ידאג להם.

מהנסיון המשפחתי, חוץ מסבא שלי, ששם יש נסיבות אחרות, לא היו מלחמות, לא היו סצינות, בן הזוג קיבל קודם, ולפעמים אפילו בחייו הרבה הועבר לילדים, במעבר לדירות קטנות יותר, או דיור מוגן.

ושוב, אם אני לא יכולה לסמוך על בעלי שידאג לילדים שלו על מי אני כן יכולה לסמוך?

יואלהב

New member
בצוואה הדדית, מכניסים סעיף שנקרא יורש תחת

יורש שמעגן את כל נושא הצוואה. אבל שווה לערוך את הצוואה אצל עורך דין כך שמכסים את כל ההבטים.

mykal

New member
חויה מהשנה האחרונה,

אבי נפטר לפני למעלה משנה.
הוא כתב צואה, אלא מה עו"ד שהיה חתום על הצואה נפטר טרם מות אבי.
ההוראה בצואה היתה שהוא העו"ד (המת) יממש אותה.
(גם קיבל כסף גם לא עשה כלום
)
לא נורא, אנחנו (בן ושתי בנות) מלאנו אחר הצואה כלשונה, וגם כשבאנו להוציא
צו ירושה--שאלו אותנו מי מארגן את הענין, ענינו אנחנו ברוח רצונו של אבינו.
הכל בסדר.
כשמסתדרים ואוהבים ורוצים למלא אחרי דברי מי שאיננו--זה אפשרי.
כשלא--גם צואה לא 'סותמת' את כל החורים--ומי שרוצה לריב--ימצא דרך.

יואלהב

New member
ולצערי אני מכירה חברה שפרנסה במשך שנים את

בעלה המובטל, עבדה קשה מאוד כאחות, משמרות לילה רבות עד שרכשה דירה. בעלה נפטר באופן פתאומי ולאחר זמן מה באו הילדים הנשואים שכנראה הושפעו מנשותיהם, ובקשו למכור את הבית על מנת לקבל את החלק ש,"מגיע להם". מיותר להסביר באיזה מצב נשארה האמא גם מההיבט הכלכלי ועוד יותר משברון הלב שהיא קבלה. אני בטוחה שילדי לא יעשו דבר כזה, אבל... כדי שלא נעמוד במצב דומה העדפנו להכין צוואה הדדית שבה קודם כל אנחנו דואגים אחד לשני והילדים יקבלו את הרכוש שלנו לאחר מות שנינו.

shavririt

New member
מלבד זאת שזה בלתי אנושי..

מצד הילדים המשותפים, לדרוש את "חלקם" בדירה המשותפת של ההורים בעוד אימם חיה,
נראה לי שזה גם לא חוקי ודורש בירור ובדיקת עו"ד.
גם אילו הבעל המנוח היה עובד והדירה היתה מכסף של שניהם זה לא סביר,
כמו גם לדרוש ממנה את תמורת חצי הדירה "שלהם"..
אחרי דבר כזה הייתי כותבת צוואה ומדירה את הילדים הללו מן הרכוש כולו.

למעלה