תלונה לרשות השידור על הפרסומות של אלוט

תלונה לרשות השידור על הפרסומות של אלוט

לכבוד
מר דדי מרקוביץ',
הממונה על קבילות הציבור,
רשות השידור

הנדון: בקשה להפסקת שידור פרסומות מבצע ההתרמה של אלו"ט

מר מרקוביץ' שלום,
כאב לשלושה ילדים אוטיסטים, עם אוטיזם ממש לא קל, נדהמתי ונחרדתי למשמע הפרסומות של מבצע ההתרמה של אלו"ט ברדיו. כמי שמכיר את הנושא מקרוב מאוד, עלי להביא לידיעתך מספר עובדות.

ראשית, אלו"ט אינו מייצג אותנטי של הקהילה, שבשמה הוא מדבר. בניגוד למשל, לארגון נכי צה"ל, שכמעט כל נכה צה"ל חבר בו ושנערכות בחירות מסודרות לראשותו, באלו"ט, חברה קבוצת קטנה יחסית של הורים לאוטיסטים.

שנית, הפרסומת מטעות את הציבור באופן גס. אמנם נתון אחד שמופיע בפרסומות, הוא כנראה כן נכון. כנראה שבאמת אחד מכול מאה תינוקות שנולד כיום הוא אוטיסט. אולם, הפרסומת מסבירה גם מה הוא, כביכול, אורח החיים של הורה לילד אוטיסט. הסבר הזה ניתן מפי אם לאוטיסט, שמידת חומרתו של האוטיזם שלו קשה ביותר ונדירה ביותר. מדובר באוטיסט שההתמודדות אתו קשה בהרבה, מן ההתמודדות עם שלושת ילדי האוטיסטים גם יחד. לתת לציבור להבין, שכאילו אחוז שלם מן המשפחות בישראל חוות מה שמתואר בפרסומת, זו הגזמה פרועה ביותר וסחיטה רגשית בלתי הוגנת לחלוטין.

שלישית, הפרסומת גורמת לנזק חינוכי חמור לילדים אוטיסטים. אחד העקרונות החשובים ביותר בחינוך בכלל ובחינוך מיוחד בפרט הוא אמונה ביכולתו של התלמיד ושידור אמונה זו לתלמיד עצמו (עיין בנושא זה, למשל, בכתביו של חתן פרס ישראל לחינוך, פרופסור ראובן פוירשטיין). כיצד מאפשרים לילד עם אוטיזם, שלומד בחינוך המיוחד או שמשולב בחינוך הרגיל, לשמוע ברדיו, כמה פעמים ביום, שהוא מקרה אבוד, שאין לו עתיד, שהוא לעולם לא יהיה עצמאי, שהחיים במחיצתו הם פחד מתמיד וכיוצא בזה? אני פשוט לא תופש כיצד פרסומת כזו אושרה לשידור.

אני מבקש ממך בכול לשון של בקשה לפעול מען הסרת פרסומות אלו מכול מדיה של רשות השידור.

בתודה, עדו בן צבי.
אב לשלושה אוטיסטים.

dina199

New member

shavririt

New member
מדוע התלונה לא מופנית לאלו"ט?

רשות השידור מפרסמת מה שהיא מקבלת מארגון מוכר ורשמי, ושאין בו פגיעה ישירה באיש (למיטב הבנתי).
הוויכוח לדעתי אמור להיות מול אלו"ט ולא מול רשות השידור.
ברור שאלו"ט מעוניינת להציג את המצבים הקשים במיוחד. האחרים אינם אטרקטיביים למטרה שאותה הם מנסים להשיג.
יתכן שצריך לדרוש מאלו"ט להעביר גם מסרים של אוטיסטים "גבוהים" יותר, על צרכיהם הייחודיים.
אגב, דברים אלו פורסמו גם בפייסבוק עם תמונה של האמא והבן עצמם, ובגלוי, תוך פרסום שמם המלא.

schlomitsmile

Member
מנהל
היה בעבר פניה לאלו"ט התגובה מתוארת בטקסט שצירפתי למטה:
"פניתי אל עמותת אלו"ט בכתב כדי להביע את מחאתי וכדי לבקש שלא לשדר תשדיר זה בעתיד. נעניתי בתגובה אמפטית אך חסרת התיחסות אמיתית לחריגה האתית שבבסיס העניין.
כפי שאני מבין מהתיחסות אלו"ט, המניע לפרסום היה הגברת המודעות והנעה לתרומה. עפ"י התיחסות זו, נעשה לשם כך שימוש במשרד פרסום שהוכוון להפקת תשדיר קצר שלדברי אלו"ט לא היה יכול "למצות את היקף הבעיה" ולכן הוא לווה ביחסי ציבור נוספים.
ואני עדיין מתקשה להבין זאת. האם זה לגיטימי בחברה דמוקרטית ונאורה (ואפילו באחת שאיננה כזו) להטיל אימה או לפגוע בכבודו של אדם כדי לגייס כספים?"

ענתנוי

New member
בהודו זה לגיטימי

יש אנשים שקונים ילדים, מטילים בהם מום ומשתמשים בהם לגיוס כספים....

ענתנוי

New member
אסור להפריד

במיוחד לאור העובדה שאין יותר הפרדה באבחונים.

כל האוטיסטים, גם אלו שמוגדרים כתפקוד נמוך ובינוני, הם בני אדם שיכולים לתרום לחברה ולא ילדים קטנים שמהווים נטל על ההורים.
המטרה של אלו"ט היא לשמר את הדיעה הקיימת כיום ש"אין ברירה", ואת זה חייבים לשנות כי אם מכירים את הנושא מספיק טוב, כמו הארגון הזה, קל מאד לדעת על איזה נקודות ללחוץ ואיך להפוך את האוטיסט הגבוה ביותר לנמוך....

ואני לא חושבת שצריך להפנות את הטענה לאלו"ט. בשביל מה? למה את מצפה מהם? להתכחש לדרך שלהם?

הם בחרו בדרך של הרחקה והפרדה ויש הרבה הורים שמסכימים עם הדרך הזאת, וזו זכותם.
המטרה היא להציג אלטרנטיבה ולסחוף את כל ההורים שלא רוצים שהילדים שלהם יהפכו לנטל על החברה ויחיו בבידוד כל החיים....

schlomitsmile

Member
מנהל
נכון,יש נטיה בציבור להתעלם מהיופי והיכולות של אוטיסטים בתפקוד נמוך,
ומהקשיים של אוטיסטים בתפקוד גבוה.

התפקוד מעוור את עיני רוב האנשים.
מסתכלים בקנקן ולא במה שיש בו.

schlomitsmile

Member
מנהל
וזה מזכיר לי את הטקסט המצורף, שנכתב ע"י אב לאוטיסט,
בבלוג שלצערי הורד כבר מהרשת- בעיני המתבונן,
הניק שלו היה SRNGLN אאל"ט

arana1

New member
הבן אדם מבטא או וביטא קול חלוצי ורגיש ואמיתי

מקווה שהוא לא נעלם
הוא גם לא התעצל ושלח מכתבים להרבה מהנוגעים בדבר
שכמובן מרחו אותו בלי חשבון

זווית הראייה בכתיבתו מעל את ההיבט האתי
מעט מאוד אנשים
אם בכלל
מבינים את משקלו של במאבק המוסרי והאתי שמתגלם בסוג הקיום האוטיסטי
ולכן זה כל כך מחפיר ונורא שבדיוק עליהם מפעילים תובנות ושיטות שמתעלמות מההיבט הזה לחלוטין
רק בגלל שהם שונים

מה שעוד יותר נורא בקטע הזה שהתייחסות נאותה להיבט הזה תהיה גם הרבה יותר יעילה

מומחים,
ביחוד פסיכיאטרים ופסיכולוגים,
מאוד מתקשים לעשות את הקשר בין מוסר וצרכים קיומיים,
להפך,
הם מתגאים בהציגם את עצמם כעל מוסריים,
בגלל שלדעתם המפגרת עד אימה זה המשמעות של מבט אובייקטיבי לכאורה
וגישה מדעית אסור לה שתהיה רגשית(כמה מטומטם אדם צריך להיות בשביל להתיימר לייצג גישה נטולת רגשות ? כנראה שההתשובה מטומטם כמו פסיכולוג)

imashelo

New member
שבח והלל לכותב

מסמך רהוט ולא מתלהם שטורח גם לנמק ולבסס את דבריו. כדאי לשים לב שלמרות הביקורת הוא אינו שוכח גם לפרגן לאלו"ט על הישגיה (שמהם נהנים ילדי ההורים כאן).
גם דברי חכמים וגם בנחת נשמעים, אמירה שלא ניתן ליחס לחלק מהכותבים בפורום (תהא דעתם אשר תהא).

schlomitsmile

Member
מנהל
אכן שבח והלל לכותב
ניסיתי בזמנו לשכנעו לא למחוק את הבלוג החשוב שלו,
לדאבוני לשווא.
אבל הוא הרשה לי להעתיק כמה דברים מתוכו, ולהעלותם כשיתאים

אבל זה בדיוק מה שכלכך מתסכל באלו"ט ודומיהם

שמצד אחד הם נחמדים וחביבים כביכול, ומשיגים כל מיני דברים שאין לי אלא להיות אסירת תודה להם,

ומצד שני, בו-זמנית ובלי שום סתירה כביכול, הם עושים כאלה דברים איומים ומזיקים כמו הקמפיין הזה, ששום תירוץ יפה או דיבור על "מורכבות" לא יוכל להצדיק מבחינתי, וכל ניסיון להגיד להם משהו בקשר לזה מחליק מהם כמו חמאה ממחבת טפלון.

אז אלה המצבים שאנשים מתקשים לדבר בנחת. לא יודעת אם זה חכם, לרוב יותר יעיל לדבר בנחת. את כל השיחות שניהלתי לאחרונה עם אנשים סביב הנושא הזה ניהלתי בנחת שלא האמנתי שיש לי ואני לא מבינה מאיפה מצאתי אותה, ואני מודה שהתוצאות שלהן היו יותר טובות ממה שאני רגילה בשיחות זועמות יותר. אבל בחלקן כמעט התחלתי לבכות מתסכול

arana1

New member
רוצה לנסות ולדייק עוד יותר

היה כאן מי שהגיב שאלו"ט לפחות משיגים תקציבים ולדעתי זה קשור גם לסוג הדיון שאני מנסה לקיים כאן לפעמים על הנורמטיביות
זה שמעלה את הסעיף לכולם
אפילו לשלומית

אלו"ט משיגים תקציבים בדיוק מאותה סיבה שהם מחוייבים לבזבז אותם על הפתרונות הלא נכונים והכי מזיקים
בגלל שהמימסד,שכמובן בנוי לייצג ולתפוש רק את הנורמטיבי,לא יכול לתפוש ולהענות לגישה שרואה באוטיסטים אנשים שאינם לקויים
ואם אינם לקויים אז מדוע הם צריכים עזרה ?
בשביל להבין שיש כאן עניין עם אנשים עם תפישת מציאות שונה צריך איזה שהוא סוג של נכונות לשאול ולתהות לפשר המציאות ותפישת הזהות
כיוון שאפילו המימסד שמתיימר להיות מדעי לא מוכן לגעת בתפוח אדמה הלוהט הזה
אז בוודאי שאין מה לצפות מאנשי כלכלה ומנהל שיטריחו את עצמם במה שגם בפורום הזה נחשב לפלספנות חסרת מובן ותועלת

schlomitsmile

Member
מנהל
לגבי המימסד אני מסכימה איתך לגבי בני-אדם נ"טים, לא .
בכל מקרה, חוסר הסכמה לא מעלה לי את הסעיף

arana1

New member
נכון

יש נ"ט שקולטים,וכמו שכתבה כאן מישהי זה לא פעם דווקא אנשים מאוד פשוטים ולא משכילים,שפשוט מרגישים שיש כאן משהו נחמד ומקסים ולא כל כך מתרגשים מזה שהוא לא מתאים בדיוק לאיזה סולמות נוקשים

arana1

New member
אני גאה להיות חסר נחת,וטיפש

מעדיף את זה על מה שנחשב לחוכמה במחוזותינו

באמת שהגיע הזמן לעשות משהו נגד אלוט האלה

וכל מה שהם מייצגים. מגייסים עוד ועוד כספים למימון קמפיינים שפוגעים ישירות באינטרסים של הבת שלי. נמאס לגמרי.

אם רק היה לי קצת יותר כוחות נפש כרגע, הייתי עושה יותר. גם המעט שאני עושה כרגע די מוציא לי את המיץ.

(מקבץ מהשבועיים האחרונים: שיחות ארוכות ומתישות שהוקדשו כמעט אך ורק להסברה מצדי עם 2 עובדות סוציאליות שאמורות לסייע ליפחוצונת, 1 מדריכה קלינית שלי בעבודה, 1 פסיכותרפיסטית שלי, 1 מרצה שלי שמומחה לאוטיזם, כמה קולגות מהלימודים והכיתה בכלל, ועוד כמה. כמה מהשיחות האלה היו יותר נעימות (המדריכה שלי למשל), אבל ברובן הייתי צריכה לגייס את כל כוחות הנפש והביטחון העצמי שאין לי רק כדי לומר דברים שמבחינתי מובנים מאליהם, ולהידהם כל פעם מחדש שהצד השני פשוט לא שמע עליהם מימיו, ואם שמע אז לא חשב. כולם היו חביבים ואמפתיים ואמרו שזווית הראיה שלי חשובה ומעניינת וכו'. אבל די!!! אין לי כוח יותר. אני באמת עד כדי כך חריגה? ואני באמת מסוגלת להיות עד כדי כך בטוחה בעצמי מול כזו מאסה של אנשים שלא רואים את מה שאני רואה? אני מודה שקשה לי מאוד
)

למעלה