שיפוטיות - בעד ונגד שרשור חדש

אמיתמי

New member
אפילו את העובדה שהדוקטור כל כך אהובה

הצלחת להציג באופן שיפוטי. זה באמת לא בסדר להיות מישהי שאנשים מחבבים.

Dr T noki

New member
(מסנגרת) אני דווקא לא קלטתי שיפוטיות

לטוב או לרע, במשפט הזה. אני לא מבינה איך אפשר להיות רק רציונלי או רק רגשי, ברור שיש בכל אחד מאיתנו, אפילו בעפרונית
שילוב וערבוב, וגם הערבוב הזה משתנה תדיר בהתאם למצב רוחנו ועם מי אנחנו מתנהלים ומדברים וגם יום ביומו.

Dr T noki

New member
אני אתרגם כמו שהבנתי את פלגיה

כתבת "באמת ניסיתי" בתגובה למה שאני כתבתי.

באמת ניסית להבין את מה שכתבתי ולהתייחס ענינית?
באמת לא התכוונת לתת בוקס בבטן?

באמת?

כן.

ניסיתי.
< אחד היתרונות הבודדים שיש באינטראקציה עם אנשים ישירים היא, שכשהם אומרים לך "כן", הם מתכוונים לזה >

עד עכשיו לא הבנתי איך נתתי לךבוקס בבטן.
ואם היום את פחות עייפה, אני אשמח אם תסבירי לי.

* עכשיו שטרחתי לעקוב אחרי הקו הצהוב

אני מבינה שאת ה"בוקס בבטן" הרגשת שקיבלתי בהודעה שהסתיימה במילה חבל"ז.

ובכן, לא התכוונתי שזה חבל על הזמן להגיב אלייך עניינית.
אלא שחבל לי על הזמן לנסות להגיב על ערימת ממתקים .
כי ממתקים תמיד יגנבו את ההצגה.

לילה טוב.

Dr T noki

New member
בוקר טוב

את שוב חוזרת על הממתקים ולא מבינה שהמטפורה הזו היא שוב שיפוטיות פוגעת , אני רק מנסה להבין מי כאן הממתק הלא בריא ולכאורה נחמד- אני? הגישה שלי?

בוקר אור

בואי ניקח את הדוגמה שנתת: מטופל שמעשן, שותה, לא לוקח תרופות ויש לו סכרת מאד לא מאוזנת.

את אומרת לו "אדוני, אם לא תפסיק לעשן, אתה תמות מהתקף לב או מסרטן ריאות".

תחשבי רגע -- כמה פעמים קרה לך שאחרי משפט כזה, הבנאדם הפסיק לעשן?

ממה שאני יודעת, אנשים כאלה לרוב לא עושים שום שינוי באורח החיים עד שהם מה שנקרא "מקבלים את הבומבה". למשל עוברים התקף לב.

הרי יש סיבה למה הגיעו למצב שהגיעו. הרי גם לפני שאמרת -- הם ידעו שאורח החיים שלהם לא בריא. זה כתוב על כל חפיסת סיגריות, וגם בת הזוג אמרה להם אלף פעמים. ובכל זאת הם המשיכו ככה.

לדעתי, אם טיפוסים כאלה "יקבלו את הבומבה" כבר מהרופא שלהם, אז יש יותר סיכוי שיעשו משהו לטובת בריאותם.
לי למשל סיפר איזה נהג מונית שעישן עשרים שנה עד שהרופא אמר לו "תעשה מסיבה יפה, תיפרד מהחברים שלך".
כן, לדעתי יש אנשים מסוימים שרופא "מתוק" הוא לא בריא בשבילם. הם צריכים רופא מר.

נראה לי שהאמירה הזו היא לא שיפוטית

היא דרך תאטרלית להגיד לאדם שמצבו הרפואי הוא על סף התקף לב וכו'. מה שיפוטי בזה?

Dr T noki

New member
אין הבדל בתוכן ״אתה תמות״

אלא בניסוח, זה לא שיפוטיות. זה שיקוף של מעשים ותוצאה - אם תעשן אז תחלה ותמות. אין פה שיפוטיות שמעבירה ביקורת על המעשן כאדם לא בסדר או לא מוסרי.
חוץ מזה יש לי מספיק מקרים של מטופלים שהפסיקו לעשן בהמלצתי ובעזרתי.

יש הבדל בצורה

ולהגיד "תיפרד מכל החברים שלך" זו צורה יותר בוטה, ולדעתי הרבה פחות מתוקה.
תת השרשור הזה עוסק בהסבר למטפורת הממתקים, זוכרות?
אז להגיד "תיפרד מכל החברים" זו צורה אחת של חוסר-מתיקות, ושיפוטיות זו כנראה צורה אחרת של חוסר-מתיקות.

אם רק אמירות כמו "אתה אידיוט" נחשבות שיפוטיות, אז בפורום הזה אין שיפוטיות בכלל. כי עוד לא ראיתי שמישהי באה לפורום הזה וכתבה "אני בדיכאון" ומישהי אחרת ענתה לה "את אידיוטית".

אם אחרי כל הדיון הזה עדיין לא הבנתי בדיוק מה זו שיפוטיות -- כנראה שאני כבר לא אבין.

לא נורא.
שבת שלום.

כרמיון

New member
דוגמא לשיפוטיות מצד אנשי צוות רפואי

כשבני הבכור נולד, בניתוח קיסרי לא מתוכנן, בן זוגי ליווה את הדקות הראשונות בחייו, בעודי מתאוששת מהניתוח. כשאמרו שהגיע הזמן לתת לו את החיסון נגד צהבת B שנותנים מיד אחרי הלידה, בן זוגי אמר "רק רגע, אני אשאל את אשתי אם זה בסדר מצדה ואם היא מאשרת את החיסון", ניגש אלי ושאל אם מקובל עלי שהילד יקבל את החיסון. הייתי כבר מספיק אחרי הטשטוש כדי להבין את השאלה, עניתי ואישרתי לו שכן, מקובל עלי שהילד יקבל את החיסון, והילד קיבל אותו.

רק אחר כך בן זוגי סיפר לי שברגע שהרופא אמר שהילד יקבל עכשיו חיסון והוא אמר שהוא צריך לוודא עם אשתו שזה מקובל על שנינו, הרופא הגיב מיד בכך שאמר לו משהו כמו: "בגלל אנשים כמוכם יש בארץ מחלות שמסכנות חיים!"

זו דוגמא לתגובה שיפוטית. על כך שבן זוגי לא אישר אוטומטית ובלי היסוס חיסון ספציפי כלשהו (משום שלא היה בטוח במאה אחוז בדעתי ובחר לכבד אותה), הרופא הגיב ראשית בכך שתייג אותו מיד באיזו קבוצה כללית של 'הורים מסוכנים שלא מחסנים את ילדיהם', וגם בחר להודיע לבן זוגי בדיוק מה הוא חושב עליו ועל שכמותו. לא משנה שהרופא לא קילל ולא השתמש במילים כמו "אידיוט". זה היה שיפוטי ונוסח באופן שיפוטי, והיה מיותר לחלוטין.

למעלה